

LEHTIKUVA
Jimmie Åkesson haluaa leikata EU:n ilmastotavoitteita: ”Itseruoskinnan on loputtava ja ideologinen leikkimökki pistettävä päreiksi”
Ruotsin on vahvistettava puolustustaan ja tehtävä se mieluiten omalla rahalla. Tähän päästään, jos yhteisten ponnistelujen myötä kansantalous saa kasvaa vapaasti, vailla EU:n byrokratiaa ja ilmastopolitiikan pilvilinnoja. Ruotsista on tehtävä taas vahva ja turvallisuus on nyt tärkeintä, sanoo ruotsidemokraattien puheenjohtaja Jimmie Åkesson.
Maailman epävarmasta tilanteesta huolimatta ruotsalaiset voivat suhtautua maailman menoon tyynesti. Keskeisenä syynä tähän on Nato-jäsenyys, joka myös Suomen jäsenyyden myötä on vahvistanut merkittävästi koko Pohjolan turvallisuutta.
– Jokainen EU:n jäsenmaa vahvistaa nyt puolustustaan ja se on tervetullutta. Vaikka emme näe tarvetta uusille Naton kaltaisille rakenteille, kuten vaikkapa EU:n omalle armeijalle, Euroopan maiden puolustuskyvyn parantamisessa on paljon saavutettavaa, linjaa ruotsidemokraattien puheenjohtaja Jimmie Åkesson Dagens Nyheterin mielipidekirjoituksessa.
– Suhtaudumme myönteisesti myös ja erityisesti puolustusyhteistyön lisäämiseen Pohjoismaiden välillä.
Velka vie inflaatioon
Åkesson muistuttaa siitä, että ruotsidemokraatit varoittivat jo vuosia sitten tilanteesta, jossa Ruotsi on nyt. Puolustusvoimia ei olisi pitänyt ajaa alas. Olisi pitänyt uskoa heitä, jotka jo silloin näkivät Venäjän uhan.
Valtiosta on tehtävä taas vahva. Se onnistuu lisäämällä kotimaista tuotantoa ja siten talouskasvua. Päättäväisiä toimia tarvitaan ”monimutkaisten esteiden viidakon” raivaamiseksi. Esteitä ovat erityisesti byrokratia, vaadittavat ilmastotoimet sekä EU-sääntely.
– Jotta voimme panostaa turvallisuuteemme täysillä, tarvitsemme vahvempaa kotimaista tavarantuotantoa. Suurten lainojen ottaminen puolustusmenojen lisäämiseksi uhkaa ajaa meidät hyödyttömään inflaatioon. Lyhyesti sanottuna Ruotsin täytyy ansaita rahansa itse.
Turvallisuus on nyt tärkeintä
Åkessonin mielstä kansakunnan on oltava varma ja vakaa, kun maailmalla tuulee ja varsinkin silloin, jos tilanne äityy vieläkin pahemmaksi. Kasvu ja sitä kautta Ruotsin turvallisuus on nyt tärkeintä.
”Ilmastopoliitiselle hautausmaalle” on vietävä EU-sääntely, joka estää ruotsalaisia hyödyntämästä omaa metsäänsä. Metsätalous on ajettu ahtaalle ja samalla muut EU:n jäsenmaat ovat huomanneet, ”että Ruotsi voisi kantaa vielä enemmän EU :n ilmastopolitiikan pilvilinnoja”. Myös maatalouden tarpeet on asetettava ilmastotarpeiden edelle.
– Riittävä kotimainen elintarviketuotanto on ratkaisevan tärkeää, jotta kykenemme selviämään kriiseistä. Ruotsin on parannettava kykyään hyödyntää harvinaisia maametalleja, ja meidän on tehostettava työtä vakaan energiantuotannon turvaamiseksi. Voidaksemme saavuttaa tämän kaiken meidän on poistettava yritysten ja teollisuuden toimintaa haittaavat esteet.
”Ideologinen leikkimökki päreiksi”
Ruotsin sotilastiedustelu Must varoitti vain jokin aika sitten, että ”Ruotsiin kohdistuvat uhat ovat laajoja, monimutkaisia ja vakavia”. Sotatoimien päättyminen Ukrainassa saattaa johtaa siihen, että Venäjä aktivoituu lähialueillaan.
– Tällaisessa tilanteessa EU-tason ilmastopolitiikasta kiinni pitäminen, joka haittaa tuotantoa, sopii huonosti nykyiseen turvallisuustilanteeseen. Meidän on siksi kumottava se osa EU:n ilmastopolitiikasta, jonka mielekkyyttä jopa komissio on alkanut harkita.
– Valtiopäiväedustajien sekä hallituksen on ymmärrettävä, että Ruotsi on tärkein. Hyödyttömän symbolipolitiikan ja itseruoskinnan on loputtava ja ideologinen leikkimökki on pistettävä päreiksi.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- kotimainen elintarviketuotanto maa- ja metsätalouden tarpeet pohjoismainen puolustusyhteistyö puolustuksen vahvistaminen EU:n ilmastopolitiikka EU-sääntely symbolipolitiikka Venäjän uhka Ukrainan sota Must kriisivalmius Euroopan unioni Jimmie Åkesson EU-komissio Byrokratia Ruotsidemokraatit nato EU
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Purra: Järki leviää ilmastoasioissa
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra iloitsee viestipalvelu X:ssä, kun myös Metsäteollisuus haluaa avata ilmastolain.

Vihreät tahtoo lisätoimia ilmastonmuutoksen torjumiseksi: ”On jo kiire”- Mäkelä vaatii realismia ilmastoposeerauksen sijaan: ”Huterien tietojen pohjalta ei voi tehdä miljardipäätöksiä”
Perussuomalaisten kansanedustaja Jani Mäkelä painottaa ilmastotoimien kaipaavan nyt realismia. Mäkelä sanoo myös olevansa huolissaan Suomen metsäteollisuuden ulosliputuksesta kaukaisiin maihin, joissa ilmastosta ja ympäristöstä ei välitetä kuten Suomessa. - Tämä voi olla seuraus, jos sääntelemme ja ilmastokuristamme oman teollisuutemme pois täältä.

MTK lähenee perussuomalaisten ilmastolinjaa: Suomen metsät eivät ole syy ilmaston lämpenemiseen
Keskiviikkoillan A-studio väitti, että Suomen metsät ovat muuttuneet päästöjen lähteiksi ja kysyi, mitä tästä seuraa. Studiovieraana ollut MTK:n metsäjohtaja Marko Mäki-Hakola ei allekirjoittanut väitettä.

Rydman: Ilmastotoimia tehtäessä Euroopassa ei ole tunnistettu riippuvuutta kiinalaisesta akkuteknologiasta – ”Moni asia on jäänyt Euroopassa hoksaamatta”
Elinkeinoministeri Wille Rydman huomauttaa, että eräiden laskelmien mukaan Kiina hallitsee jo 70 prosenttia maailman harvinaisten maametallien louhinnasta ja niiden jalostuksesta 90 prosenttia. Rydman varoittaa, että pahimmassa skenaariossa kriittisiä materiaaleja voidaan hyödyntää myös kiristyskeinona samaan tapaan kuin Venäjä on jo hyödyntänyt energia-asettaan omassa valtapelissään.

Suomi tuskin saavuttaa hiilineutraalisuustavoitetta 2035 – Purra: Liian tiukille viety ilmastopolitiikka entistäkin järjettömämpää
Edellisen hallituksen aikaan linjattu hiilineutraalisuustavoite 2035 on koko ajan epätodennäköisemmin saavutettavissa, sanoo tuoreessa videoviestissään perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra. Suomen ei tavoitteen takia tule ryhtyä sille itselleen vahingollisiin toimiin.

Antikainen: Ilmastokeskustelu on kummelikamaa – nyt muka Suomen metsät tuottavat päästöjä
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Suomen metsiä päästölähteiksi väittävä Luonnonvarakeskus irrottautuu poliittisesta ohjauksesta ja laatii uudet laskelmat, jotka perustuvat rehellisyyteen ja todellisuuteen.
Viikon suosituimmat

Vasemmistoliiton Pirkanmaan piirihallituksen jäsen uhkailee X:ssä räjähdyksillä ja tappamisella
Vasemmistoliiton Pirkanmaan piirihallituksen jäsen Mika Tammi julkaisi X-viestipalvelussa räjähdys- ja tappouhkauksia eduskuntataloa, perussuomalaisten puoluetoimistoa, ministereitä ja poliisia kohtaan. Piirihallituksen luottamushenkilön julkaisemat uhkaukset herättävät kysymyksen siitä, miten vasemmistoliitto suhtautuu omien edustajiensa vihapuheeseen.

Perussuomalaisten puoluevaltuuston puheenjohtaja jyrähtää: ”Vasemmiston täytyy putsata oma pesänsä” –
Vasemmistoliiton Pirkanmaan piirihallituksen jäsenen Mika Tammen räjähdys- ja tappouhkaukset eivät ole irrallinen tapaus. Puolueen historiasta löytyy useita samankaltaisia esimerkkejä luottamushenkilöiden julkaisemista väkivaltaviesteistä. Perussuomalaisten puoluevaltuuston puheenjohtaja, Pirkanmaan piirihallituksen jäsen Sami Kymäläinen vaatii vasemmistoliittoa siivoamaan oman pesänsä.

Suomen Uutiset selvitti: Julkisuudessa vuosina 2015–2026 käsitellyissä naisiin kohdistuneissa joukkoraiskauksissa tekijät ulkomaalaistaustaisia
Suomen Uutiset selvitti julkisuudessa olleita usean tekijän raiskauksia vuodesta 2015 lähtien. Kaikissa selvityksessä löytyneissä naisiin kohdistuneissa tapauksissa tekijöiden nimet viittasivat ulkomaalaistaustaan. Yhdessä mieheen kohdistuneessa törkeässä raiskauksessa toinen kahdesta tekijästä oli suomalaistaustainen. Ulkomaalaistaustaiset muodostavat selvän yliedustuksen myös raiskausrikoksissa yleisesti: vuonna 2025 raiskauksesta tai törkeästä raiskauksesta epäillyistä henkilöistä 33,7 prosenttia oli ulkomaalaistaustaisia, vaikka heidän osuutensa Suomen väestöstä oli 11,7 prosenttia.

Toimenpidealoite: Yle jaettava kahdeksi yhtiöksi
Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew aikoo jättää eduskunnalle toimenpidealoitteen, jossa Yleisradio jaettaisiin kahdeksi erilliseksi yhtiöksi. Toinen olisi verorahoitteinen yhteiskunnallinen yhtiö ja toinen markkinaehtoisesti toimiva viihdeyhtiö. Garedewin mukaan tavoitteena on vahvistaa Yleisradion ensisijaista tehtävää tiedonvälittäjänä ja vähentää valtion menoja.

Pikkukaupungin idylli murtui: Raivoisa tappelu keskellä kirkasta päivää – viidakkoveitsikin heilui
Englantilainen hillitty elämänmeno sai elokuussa vakavan särön ja teekupit menivät lopullisesti nurin, kun cornwallilaisen pikkukaupungin keskustassa puhkesi raivoisa joukkotappelu keskellä kirkasta päivää. Veristen viidakoveitsien heiluttelu johti keskusteluun siitä, mihin maa on oikeasti menossa.

Antikainen vastaa Amnestyn toiminnanjohtajalle: ”Suomen sotilasjohdon natsittelu tekee Suomesta kohteen”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen paheksuu jyrkästi Amnestyn Suomen osaston toiminnanjohtajan Frank Johanssonin ulostuloa, jossa tämä rinnasti Suomen Puolustusvoimain komentajan natsi-Saksan sotarikolliseen Adolf Eichmanniin.

Laittomat maahanpyrkijät ajoivat Italiassa uimarin päälle – jatkoivat pysähtymättä rannalle ja juoksivat pakoon
17-vuotias tyttö oli Sardinian Chia Beachilla uimassa, kun hänen päälleen ajoi algerialaisten laittomien maahantulijoiden vene. Veneessä olleet 14 nuorta miestä eivät pysähtyneet katsomaan tytön saamia vammoja, vaan karauttivat rannalle muutaman kilometrin päähän ja juoksivat pakoon sisämaahan.

Pride-aktivistit maalittavat tieteentekijöitä – toiminta on kansainvälisesti verkostoitunutta ja systemaattista
Aktivistien maalituksen kohteeksi joutunut lääkäri Riittakerttu Kaltiala sanoo, ettei maalittaminen Pridessa voinut tulla järjestäjille yllätyksenä. Suomessa on niin pienet piirit, että on selvää, että henkilöt ovat keskenään verkostoituneita.

Garedew: “Opetusministeri Adlercreutz lähti mukaan Setan aivopesukampanjaan”
Opetus- ja kulttuuriministeriö käynnisti yhdessä Seta ry:n kanssa sateenkaarinuorille suunnatun kampanjan. Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew moittii kovin sanoin opetus- ja kulttuuriministeri Anders Adlercreutzia (r.) tempauksesta ja painottaa, että julkisen vallan tulee pysytellä erossa Setan ja Helsinki Priden kaltaisten kansaa jakavien poliittisten äärijärjestöjen kanssa veljeilystä.

Väkivaltaisuudet puhkesivat taas Ceutassa – Espanja pyytää Frontexia apuun
Paikallisten asukkaiden kärsivällisyys Espanjan Ceutassa on nyt loppu. Heinäkuun lopulla runsaat 70 000 laitonta maahantunkeutujaa ylitti rajan Marokosta Espanjan Ceutaan ja heistä noin 5 000 oleskelee edelleen alueella. Paikallisten asukkaiden ja laittomien tulijoiden välit ovat kärjistyneet väkivaltaisiksi ja Espanja on pyytänyt Euroopan raja- ja merivartiovirasto Frontexia apuun laittomien palauttamiseksi Marokkoon.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää














