

LEHTIKUVA
Jimmie Åkesson haluaa leikata EU:n ilmastotavoitteita: ”Itseruoskinnan on loputtava ja ideologinen leikkimökki pistettävä päreiksi”
Ruotsin on vahvistettava puolustustaan ja tehtävä se mieluiten omalla rahalla. Tähän päästään, jos yhteisten ponnistelujen myötä kansantalous saa kasvaa vapaasti, vailla EU:n byrokratiaa ja ilmastopolitiikan pilvilinnoja. Ruotsista on tehtävä taas vahva ja turvallisuus on nyt tärkeintä, sanoo ruotsidemokraattien puheenjohtaja Jimmie Åkesson.
Maailman epävarmasta tilanteesta huolimatta ruotsalaiset voivat suhtautua maailman menoon tyynesti. Keskeisenä syynä tähän on Nato-jäsenyys, joka myös Suomen jäsenyyden myötä on vahvistanut merkittävästi koko Pohjolan turvallisuutta.
– Jokainen EU:n jäsenmaa vahvistaa nyt puolustustaan ja se on tervetullutta. Vaikka emme näe tarvetta uusille Naton kaltaisille rakenteille, kuten vaikkapa EU:n omalle armeijalle, Euroopan maiden puolustuskyvyn parantamisessa on paljon saavutettavaa, linjaa ruotsidemokraattien puheenjohtaja Jimmie Åkesson Dagens Nyheterin mielipidekirjoituksessa.
– Suhtaudumme myönteisesti myös ja erityisesti puolustusyhteistyön lisäämiseen Pohjoismaiden välillä.
Velka vie inflaatioon
Åkesson muistuttaa siitä, että ruotsidemokraatit varoittivat jo vuosia sitten tilanteesta, jossa Ruotsi on nyt. Puolustusvoimia ei olisi pitänyt ajaa alas. Olisi pitänyt uskoa heitä, jotka jo silloin näkivät Venäjän uhan.
Valtiosta on tehtävä taas vahva. Se onnistuu lisäämällä kotimaista tuotantoa ja siten talouskasvua. Päättäväisiä toimia tarvitaan ”monimutkaisten esteiden viidakon” raivaamiseksi. Esteitä ovat erityisesti byrokratia, vaadittavat ilmastotoimet sekä EU-sääntely.
– Jotta voimme panostaa turvallisuuteemme täysillä, tarvitsemme vahvempaa kotimaista tavarantuotantoa. Suurten lainojen ottaminen puolustusmenojen lisäämiseksi uhkaa ajaa meidät hyödyttömään inflaatioon. Lyhyesti sanottuna Ruotsin täytyy ansaita rahansa itse.
Turvallisuus on nyt tärkeintä
Åkessonin mielstä kansakunnan on oltava varma ja vakaa, kun maailmalla tuulee ja varsinkin silloin, jos tilanne äityy vieläkin pahemmaksi. Kasvu ja sitä kautta Ruotsin turvallisuus on nyt tärkeintä.
”Ilmastopoliitiselle hautausmaalle” on vietävä EU-sääntely, joka estää ruotsalaisia hyödyntämästä omaa metsäänsä. Metsätalous on ajettu ahtaalle ja samalla muut EU:n jäsenmaat ovat huomanneet, ”että Ruotsi voisi kantaa vielä enemmän EU :n ilmastopolitiikan pilvilinnoja”. Myös maatalouden tarpeet on asetettava ilmastotarpeiden edelle.
– Riittävä kotimainen elintarviketuotanto on ratkaisevan tärkeää, jotta kykenemme selviämään kriiseistä. Ruotsin on parannettava kykyään hyödyntää harvinaisia maametalleja, ja meidän on tehostettava työtä vakaan energiantuotannon turvaamiseksi. Voidaksemme saavuttaa tämän kaiken meidän on poistettava yritysten ja teollisuuden toimintaa haittaavat esteet.
”Ideologinen leikkimökki päreiksi”
Ruotsin sotilastiedustelu Must varoitti vain jokin aika sitten, että ”Ruotsiin kohdistuvat uhat ovat laajoja, monimutkaisia ja vakavia”. Sotatoimien päättyminen Ukrainassa saattaa johtaa siihen, että Venäjä aktivoituu lähialueillaan.
– Tällaisessa tilanteessa EU-tason ilmastopolitiikasta kiinni pitäminen, joka haittaa tuotantoa, sopii huonosti nykyiseen turvallisuustilanteeseen. Meidän on siksi kumottava se osa EU:n ilmastopolitiikasta, jonka mielekkyyttä jopa komissio on alkanut harkita.
– Valtiopäiväedustajien sekä hallituksen on ymmärrettävä, että Ruotsi on tärkein. Hyödyttömän symbolipolitiikan ja itseruoskinnan on loputtava ja ideologinen leikkimökki on pistettävä päreiksi.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- kotimainen elintarviketuotanto maa- ja metsätalouden tarpeet pohjoismainen puolustusyhteistyö puolustuksen vahvistaminen EU:n ilmastopolitiikka EU-sääntely symbolipolitiikka Venäjän uhka Ukrainan sota Must kriisivalmius Euroopan unioni Jimmie Åkesson EU-komissio Byrokratia Ruotsidemokraatit nato EU
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Purra: Järki leviää ilmastoasioissa
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra iloitsee viestipalvelu X:ssä, kun myös Metsäteollisuus haluaa avata ilmastolain.

Vihreät tahtoo lisätoimia ilmastonmuutoksen torjumiseksi: ”On jo kiire”- Mäkelä vaatii realismia ilmastoposeerauksen sijaan: ”Huterien tietojen pohjalta ei voi tehdä miljardipäätöksiä”
Perussuomalaisten kansanedustaja Jani Mäkelä painottaa ilmastotoimien kaipaavan nyt realismia. Mäkelä sanoo myös olevansa huolissaan Suomen metsäteollisuuden ulosliputuksesta kaukaisiin maihin, joissa ilmastosta ja ympäristöstä ei välitetä kuten Suomessa. - Tämä voi olla seuraus, jos sääntelemme ja ilmastokuristamme oman teollisuutemme pois täältä.

MTK lähenee perussuomalaisten ilmastolinjaa: Suomen metsät eivät ole syy ilmaston lämpenemiseen
Keskiviikkoillan A-studio väitti, että Suomen metsät ovat muuttuneet päästöjen lähteiksi ja kysyi, mitä tästä seuraa. Studiovieraana ollut MTK:n metsäjohtaja Marko Mäki-Hakola ei allekirjoittanut väitettä.

Rydman: Ilmastotoimia tehtäessä Euroopassa ei ole tunnistettu riippuvuutta kiinalaisesta akkuteknologiasta – ”Moni asia on jäänyt Euroopassa hoksaamatta”
Elinkeinoministeri Wille Rydman huomauttaa, että eräiden laskelmien mukaan Kiina hallitsee jo 70 prosenttia maailman harvinaisten maametallien louhinnasta ja niiden jalostuksesta 90 prosenttia. Rydman varoittaa, että pahimmassa skenaariossa kriittisiä materiaaleja voidaan hyödyntää myös kiristyskeinona samaan tapaan kuin Venäjä on jo hyödyntänyt energia-asettaan omassa valtapelissään.

Suomi tuskin saavuttaa hiilineutraalisuustavoitetta 2035 – Purra: Liian tiukille viety ilmastopolitiikka entistäkin järjettömämpää
Edellisen hallituksen aikaan linjattu hiilineutraalisuustavoite 2035 on koko ajan epätodennäköisemmin saavutettavissa, sanoo tuoreessa videoviestissään perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra. Suomen ei tavoitteen takia tule ryhtyä sille itselleen vahingollisiin toimiin.

Antikainen: Ilmastokeskustelu on kummelikamaa – nyt muka Suomen metsät tuottavat päästöjä
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Suomen metsiä päästölähteiksi väittävä Luonnonvarakeskus irrottautuu poliittisesta ohjauksesta ja laatii uudet laskelmat, jotka perustuvat rehellisyyteen ja todellisuuteen.
Viikon suosituimmat

Hallitus helpottaa liikkumista Suomessa: Ammattidiesel käyttöön, ajoneuvovero laskee jälleen
Hallitus päätti kehysriihessä tänään useista autoilun ja liikkumisen hintaa laskevista toimenpiteistä. Hallitus helpottaa liikkumista toteuttamalla raskaan liikenteen ammattidieselin, alentamalla matkakuluvähennyksen omavastuuta ja alentamalla ajoneuvoveroa.

Perussuomalaiset ja vasemmistoliitto ottivat eduskunnassa rajusti yhteen maahanmuutosta: ”Tänne ei haluta ihmisiä!”
Eduskunta keskusteli keskiviikkona kiivaasti maahanmuuton tiukennuksista. Perussuomalainen sisäministeri Mari Rantanen esitteli eduskunnalle kaksi uutta hallituksen esitystä, joista ensimmäisellä pyritään tehostamaan ulkomaalaisten karkotuksia ja toisella panemaan täytäntöön EU:n kiristyvää turvapaikkapolitiikkaa.

Feminismi halusi eroon miesten ahtaista ja ”toksisista” roolimalleista, mutta kuinkas sitten kävikään?
Perinteisten sukupuoliroolien purkamisen ja moninaisemman mieskuvan piti vapauttaa ja tehdä elämästä helpompaa. Toisin kävi. Yhä useamman nuoren miehen kohdalla lopputulos näyttää olevan päinvastainen. Tuore yhdysvaltalaistutkimus kertoo sukupolvesta, jossa epäonnistumisen kokemus, yksinäisyys ja epätoivo ovat yleistyneet. Samalla moni kaipaa elämäänsä merkitystä juuri perinteisistä ihanteista, perheestä, vastuusta ja aikuisuuden selkeistä rakenteista. Vähitellen keskustelu poikien ja miesten asemasta on ainakin muuttunut entistä moniäänisemmäksi, eikä woke-feminismillä ole siitä enää yliotetta.

Kolumni: Kaikki tietää
Viheliäisimpiä totuuksia ovat ne, jotka kaikki tietävät – mutta joista harva on valmis puhumaan omalla nimellään, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

Mitä Ylen nationalismikeskustelussa jäi sanomatta?
Veronmaksajien kustantamassa mediassa väiteltiin tällä viikolla akateemisten herrojen Janne Saarikiven ja Teivo Teivaisen kesken nationalismista, mutta johtopäätökset jäivät piippuun vinoutuneen kysymyksenasettelun vuoksi.

Sanna Marinin vasemmistohallitus ajoi Suomen talouden päin seinää – Vigelius: Nyt Lindtman ja Andersson ihmettelevät, miten hienosti menee niillä mailla, joille Suomi kippasi rahansa
Perussuomalaisten kansanedustaja Joakim Vigelius pitää suhteellisen absurdina, että samat vasemmistopoliitikot, jotka aiheuttivat Suomen velkaantumiskierteen ja olivat hyväksymässä sitä, että kaikesta tästä huolimatta kipataan tuhansia miljoonia euroja suomalaisten rahoja kehitysapuna maailmalle joka vuosi ja elvyttämään Etelä-Euroopan talouksia, arvostelevat nyt Suomen valtiontalouden hoitoa, velkaantumiskehitystä ja säästötoimien välttämättömyyttä.

Käräjäoikeus hylkäsi Elokapinan mielenosoittajien niskoittelusyytteet – Antikainen: Oikeus antoi vaarallisen viestin – kannustaa sivuuttamaan poliisin käskyt
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen kritisoi Helsingin käräjäoikeuden eilen antamaa päätöstä, jossa se hylkäsi niskoittelusyytteet kahta Elokapinan mielenosoittajaa vastaan ja katsoi, ettei poliisilla ollut toimivaltaa määrätä Mannerheimintien ajokaistan sulkenutta mielenilmausta päättymään.

Päivän pointti: Veronmaksajien miljoonilla rahoitettu järjestöväki pauhaa ämyreihin: ”Lisää rahaa nyt nyt nyt!” – todellisuudentaju täysin hukassa

Turpeen energiakäytön jatko varmistui

Perussuomalaisten Lapin piiri nimesi lisää eduskuntavaaliehdokkaita
Perussuomalaisten Lapin piiri ry:n piirihallitus nimesi kokouksessaan 10.4.2026 lisää ehdokkaita vuoden 2027 eduskuntavaaleihin.















