

LEHTIKUVA
Jimmie Åkesson haluaa leikata EU:n ilmastotavoitteita: ”Itseruoskinnan on loputtava ja ideologinen leikkimökki pistettävä päreiksi”
Ruotsin on vahvistettava puolustustaan ja tehtävä se mieluiten omalla rahalla. Tähän päästään, jos yhteisten ponnistelujen myötä kansantalous saa kasvaa vapaasti, vailla EU:n byrokratiaa ja ilmastopolitiikan pilvilinnoja. Ruotsista on tehtävä taas vahva ja turvallisuus on nyt tärkeintä, sanoo ruotsidemokraattien puheenjohtaja Jimmie Åkesson.
Maailman epävarmasta tilanteesta huolimatta ruotsalaiset voivat suhtautua maailman menoon tyynesti. Keskeisenä syynä tähän on Nato-jäsenyys, joka myös Suomen jäsenyyden myötä on vahvistanut merkittävästi koko Pohjolan turvallisuutta.
– Jokainen EU:n jäsenmaa vahvistaa nyt puolustustaan ja se on tervetullutta. Vaikka emme näe tarvetta uusille Naton kaltaisille rakenteille, kuten vaikkapa EU:n omalle armeijalle, Euroopan maiden puolustuskyvyn parantamisessa on paljon saavutettavaa, linjaa ruotsidemokraattien puheenjohtaja Jimmie Åkesson Dagens Nyheterin mielipidekirjoituksessa.
– Suhtaudumme myönteisesti myös ja erityisesti puolustusyhteistyön lisäämiseen Pohjoismaiden välillä.
Velka vie inflaatioon
Åkesson muistuttaa siitä, että ruotsidemokraatit varoittivat jo vuosia sitten tilanteesta, jossa Ruotsi on nyt. Puolustusvoimia ei olisi pitänyt ajaa alas. Olisi pitänyt uskoa heitä, jotka jo silloin näkivät Venäjän uhan.
Valtiosta on tehtävä taas vahva. Se onnistuu lisäämällä kotimaista tuotantoa ja siten talouskasvua. Päättäväisiä toimia tarvitaan ”monimutkaisten esteiden viidakon” raivaamiseksi. Esteitä ovat erityisesti byrokratia, vaadittavat ilmastotoimet sekä EU-sääntely.
– Jotta voimme panostaa turvallisuuteemme täysillä, tarvitsemme vahvempaa kotimaista tavarantuotantoa. Suurten lainojen ottaminen puolustusmenojen lisäämiseksi uhkaa ajaa meidät hyödyttömään inflaatioon. Lyhyesti sanottuna Ruotsin täytyy ansaita rahansa itse.
Turvallisuus on nyt tärkeintä
Åkessonin mielstä kansakunnan on oltava varma ja vakaa, kun maailmalla tuulee ja varsinkin silloin, jos tilanne äityy vieläkin pahemmaksi. Kasvu ja sitä kautta Ruotsin turvallisuus on nyt tärkeintä.
”Ilmastopoliitiselle hautausmaalle” on vietävä EU-sääntely, joka estää ruotsalaisia hyödyntämästä omaa metsäänsä. Metsätalous on ajettu ahtaalle ja samalla muut EU:n jäsenmaat ovat huomanneet, ”että Ruotsi voisi kantaa vielä enemmän EU :n ilmastopolitiikan pilvilinnoja”. Myös maatalouden tarpeet on asetettava ilmastotarpeiden edelle.
– Riittävä kotimainen elintarviketuotanto on ratkaisevan tärkeää, jotta kykenemme selviämään kriiseistä. Ruotsin on parannettava kykyään hyödyntää harvinaisia maametalleja, ja meidän on tehostettava työtä vakaan energiantuotannon turvaamiseksi. Voidaksemme saavuttaa tämän kaiken meidän on poistettava yritysten ja teollisuuden toimintaa haittaavat esteet.
”Ideologinen leikkimökki päreiksi”
Ruotsin sotilastiedustelu Must varoitti vain jokin aika sitten, että ”Ruotsiin kohdistuvat uhat ovat laajoja, monimutkaisia ja vakavia”. Sotatoimien päättyminen Ukrainassa saattaa johtaa siihen, että Venäjä aktivoituu lähialueillaan.
– Tällaisessa tilanteessa EU-tason ilmastopolitiikasta kiinni pitäminen, joka haittaa tuotantoa, sopii huonosti nykyiseen turvallisuustilanteeseen. Meidän on siksi kumottava se osa EU:n ilmastopolitiikasta, jonka mielekkyyttä jopa komissio on alkanut harkita.
– Valtiopäiväedustajien sekä hallituksen on ymmärrettävä, että Ruotsi on tärkein. Hyödyttömän symbolipolitiikan ja itseruoskinnan on loputtava ja ideologinen leikkimökki on pistettävä päreiksi.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- kotimainen elintarviketuotanto maa- ja metsätalouden tarpeet pohjoismainen puolustusyhteistyö puolustuksen vahvistaminen EU:n ilmastopolitiikka EU-sääntely symbolipolitiikka Venäjän uhka Ukrainan sota Must kriisivalmius Euroopan unioni Jimmie Åkesson EU-komissio Byrokratia Ruotsidemokraatit nato EU
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Purra: Järki leviää ilmastoasioissa
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra iloitsee viestipalvelu X:ssä, kun myös Metsäteollisuus haluaa avata ilmastolain.

Vihreät tahtoo lisätoimia ilmastonmuutoksen torjumiseksi: ”On jo kiire”- Mäkelä vaatii realismia ilmastoposeerauksen sijaan: ”Huterien tietojen pohjalta ei voi tehdä miljardipäätöksiä”
Perussuomalaisten kansanedustaja Jani Mäkelä painottaa ilmastotoimien kaipaavan nyt realismia. Mäkelä sanoo myös olevansa huolissaan Suomen metsäteollisuuden ulosliputuksesta kaukaisiin maihin, joissa ilmastosta ja ympäristöstä ei välitetä kuten Suomessa. - Tämä voi olla seuraus, jos sääntelemme ja ilmastokuristamme oman teollisuutemme pois täältä.

MTK lähenee perussuomalaisten ilmastolinjaa: Suomen metsät eivät ole syy ilmaston lämpenemiseen
Keskiviikkoillan A-studio väitti, että Suomen metsät ovat muuttuneet päästöjen lähteiksi ja kysyi, mitä tästä seuraa. Studiovieraana ollut MTK:n metsäjohtaja Marko Mäki-Hakola ei allekirjoittanut väitettä.

Rydman: Ilmastotoimia tehtäessä Euroopassa ei ole tunnistettu riippuvuutta kiinalaisesta akkuteknologiasta – ”Moni asia on jäänyt Euroopassa hoksaamatta”
Elinkeinoministeri Wille Rydman huomauttaa, että eräiden laskelmien mukaan Kiina hallitsee jo 70 prosenttia maailman harvinaisten maametallien louhinnasta ja niiden jalostuksesta 90 prosenttia. Rydman varoittaa, että pahimmassa skenaariossa kriittisiä materiaaleja voidaan hyödyntää myös kiristyskeinona samaan tapaan kuin Venäjä on jo hyödyntänyt energia-asettaan omassa valtapelissään.

Suomi tuskin saavuttaa hiilineutraalisuustavoitetta 2035 – Purra: Liian tiukille viety ilmastopolitiikka entistäkin järjettömämpää
Edellisen hallituksen aikaan linjattu hiilineutraalisuustavoite 2035 on koko ajan epätodennäköisemmin saavutettavissa, sanoo tuoreessa videoviestissään perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra. Suomen ei tavoitteen takia tule ryhtyä sille itselleen vahingollisiin toimiin.

Antikainen: Ilmastokeskustelu on kummelikamaa – nyt muka Suomen metsät tuottavat päästöjä
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Suomen metsiä päästölähteiksi väittävä Luonnonvarakeskus irrottautuu poliittisesta ohjauksesta ja laatii uudet laskelmat, jotka perustuvat rehellisyyteen ja todellisuuteen.
Viikon suosituimmat

Purra: Toimeentulotuki on pakko korjata – ”Ei kannusta töihin”
-Toimeentulotuki eli sosiaalijärjestelmän viimesijainen turva on menettänyt tarkoituksensa ja karannut käsistä. Siitä on tullut monille pääasiallinen tulonlähde, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra kirjoittaa.

Tiiliskivi poliisia päin ja ”Kuole poliisi!” -huutoja Helsingissä – Antikainen: Kasvojen peittäminen julkisella paikalla kiellettävä
Kuten aiempinakin vuosina, myös tämän vuoden itsenäisyyspäivänä Helsinki ilman natseja -mielenosoituksessa esiintyi väkivaltaisuuksia. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen katsoo, että tapaukset osoittavat äärivasemmistolaisten mielenosoitusten muodostavan vuosittaisen, ennakoitavissa olevan uhan viranomaisille ja muille mielenosoittajille.

Hallitus lopettaa tuetut lomat, lomailuyhdistykset järkyttyivät – Junnila: Puolueiden lomatoiminnan tukeminen ei ole veronmaksajan tehtävä
Valtio lopettaa sosiaalisen lomatoiminnan rahoittamisen osana Petteri Orpon hallituksen päättämiä sote-järjestöjen leikkauksia vaikeassa taloustilanteessa. Suomalaiset mediat ovat tarttuneet uutiseen ja kirjoittavat paatoksella, kuinka "hallitus vie köyhiltä lapsiperheiltä lomatkin" ja kuinka asia "koskettaa tuhansia lapsiperheitä". Sitä mediat eivät kerro, että ilman rahaa jäävät lomailuyhdistykset ovat poliittisten puolueiden jäsenjärjestöjä, huomauttaa perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila X-päivityksessään.

PS-tunnelmia Linnan juhlista
Perussuomalaiset juhlistivat Suomen itsenäisyyttä Presidentinlinnassa.

Maa- ja metsätalousvaliokunta muuttaa metsästyslakia – susijahti alkaa ja suurpetopolitiikka kiristyy
Suden kannanhoidollinen metsästys on pian todellisuutta Suomessa. Eduskunnan maa- ja metsätalousvaliokunta sai tiistaina 9. joulukuuta valmiiksi mietintönsä metsästyslain muuttamisesta. Valiokunta ehdottaa säännöstä suden ympärivuotisesta rauhoituksesta poistettavaksi metsästyslaista. Valiokunnan perussuomalaiset pitävät muutosta välttämättömänä.

Myös Marinin hallituksessa työministerinä toiminut Tuula Haatainen haluaa nyt korjata ulkomaalaisia opiskelijoita koskevaa lakia
Sanna Marinin hallituksessa työministerinä toiminut Tuula Haatainen myöntää nyt, että edellisen hallituksen laatima laki on korjauksen tarpeessa.

Krista Kiuru haukkui hallituksen edustajia ”muuleiksi” – Koponen: ”Välillä olisi hyvä katsoa itseään peiliin ja miettiä, miten käyttäytyy”
Eduskunta käsitteli torstain täysistunnossa työelämälainsäädäntöä, ja jo perjantain puolella SDP:n kansanedustaja Krista Kiuru haukkui hallituksen työelämävaliokunnassa istuvia edustajia muuleiksi. Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen pitää käytöstä sopimattomana eduskunnan täysistuntoon.

Joakim Vigelius missikohusta: Sairasta, takakireää, huumorintajutonta ja ennen kaikkea armotonta
Miss Suomi Sarah Dzafce venyttää silmänsä vinoon. Ystävä jakaa ilmeilystä kuvan someen saatteella: ''Kiinalaisenkaa syömäs.'' Tästä seuraa rasismikohu, iso kiukku ja anteeksipyytely. Missiltä menee kruunu kumoon ja ura päreiksi.

Koponen: Marinin hallitus loi maahanmuuttomonsterin, joka johti ulkomaalaisiin opiskelijoihin ruokajonoissa
Agenttitoimistot rekrytoivat osin valheellisin perustein Suomeen massamäärin ulkomaalaisia opiskelijoita. - Lopputuloksena suurten kaupunkien ruokajonot ovat täyttyneet näistä kansainvälisistä osaajista, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen.

Eduskunta hyväksyi lukuvuosimaksut ulkomaisille toisen asteen opiskelijoille – Vigelius: ”Suomalainen koulutus ei voi olla maksuton koko maailmalle”
Tänään eduskunta hyväksyi äänin 131-42 lakiesityksen lukuvuosimaksuista toisen asteen ulkomaalaisille opiskelijoille. Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius pitää lakimuutosta onnistuneena ja kohtuullisena, sillä suomalainen koulutus ei voi olla maksuton koko maailmalle. Keskustan vastahakoisuus maahanmuuton järkevöittämiseen sen sijaan ihmetyttää Vigeliusta.
Uusimmat

Perussuomalaisten puoluevaltuuston kokous – katso suora lähetys

Elinkeinoministeri Puisto: Työ turpeen puolesta etenee

Milan Jaff karkotettiin Suomesta – ”Tervemenoa”
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää











