

PS ARKISTO
Rydman: Ilmastotoimia tehtäessä Euroopassa ei ole tunnistettu riippuvuutta kiinalaisesta akkuteknologiasta – ”Moni asia on jäänyt Euroopassa hoksaamatta”
Elinkeinoministeri Wille Rydman huomauttaa, että eräiden laskelmien mukaan Kiina hallitsee jo 70 prosenttia maailman harvinaisten maametallien louhinnasta ja niiden jalostuksesta 90 prosenttia. Rydman varoittaa, että pahimmassa skenaariossa kriittisiä materiaaleja voidaan hyödyntää myös kiristyskeinona samaan tapaan kuin Venäjä on jo hyödyntänyt energia-asettaan omassa valtapelissään.
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump pyrkii haalimaan maailmalta mineraaleja Yhdysvaltain teollisuuden ja puolustuksen tarpeisiin, ja nyt Trump tahtoo myös Ukrainan toimittavan Yhdysvalloille maametalleja vastineena taloudellisesta tuesta Venäjän hyökkäyssodassa.
Ukrainalaiset ovat suhtautuneet varovaisen myönteisesti siihen, että esimerkiksi yhdysvaltalaiset yhtiöt investoisivat Ukrainan harvinaisiin maametalleihin osana Ukrainan suojelua.
Elinkeinoministeri Wille Rydman muistutti Ylen A-studiossa eilen, että globaaleista mineraalivaroista on kilpailtu jo ennen Trumpin kautta. Ukrainalaisten tapaan Rydman arvioi myönteiseksi sen, että Trump on kiinnittänyt huomiota Ukrainan luonnonresursseihin.
– Sellainen maa, jolla on Yhdysvaltojen kaipaamia resursseja, ei todennäköisimmin ole kaupan kohteena vaan on todennäköisemmin kaupan tekijänä, ja se on tietysti Euroopan kannalta myönteinen skenaario.
Geotieteiden professori Sami Moisio arvioi myös, että ”raaka-aineporkkanalla” Yhdysvallat saadaan uudella tavalla sitoutettua Venäjän aloittaman hyökkäyssodan päättämisen ratkaisuun, koska samalla Yhdysvallat voi vastata kilpailuun, joka sillä on menossa mineraaleista Kiinan kanssa.
Länsi kilpailee itäisten nousevien suurvaltojen kanssa
Olisiko sitten EU:n tullut jo aiemmin ”hoksata” mineraalien ja luonnonvarojen merkitys osana sodan ratkaisua? Rydman sanoo, että eurooppalaisilta on jäänyt hoksaamatta paljonkin merkityksellisiä seikkoja.
– Realiteettien sijaan viime vuosikymmeninä eurooppalaista politiikkaa on hallinnut harhainen idealismi. Olisikin syytä nähdä asian iso kuva eli se, että meneillään on kilpailu laajemmin läntisen yhteisön ja sen ulkopuolella olevien nousevien suurvaltojen kanssa.
– Eräiden laskelmien mukaan Kiina hallitsee jo 70 prosenttia maailman harvinaisten maametallien louhinnasta ja niiden jalostuksesta 90 prosenttia. Pahimmassa tapauksessa valtaa tällaisista materiaaleista – jotka ovat kriittisiä sähköisessä yhteiskunnassa – voidaan käyttää merkittävästi vahvempana aseena kuin mitä Venäjä toistaiseksi on hyödyntänyt energia-asetta omassa valtapoliittisessa kiristyksessään.
Harhaisesta idealismista Rydman mainitsee esimerkkinä sen, että viime vuosina on aktiivisesti vain pyritty eroon fossiilisista polttoaineista ja keskitytty laskemaan hiilipäästöjä.
– Ne ovat tärkeitä päämääriä, mutta samalla ei ole huomattu sitä, että kun tällaisista teknologioista ja energialähteistä irtaudutaan liian nopeasti, voi lopputuloksena olla, että olemmekin täysin riippuvaisia kiinalaisesta akkuteknologiasta ja harvinaisista maametalleista. Se ei ole hyvä asia strategisen autonomian kannalta – eikä suotuisaa ympäristönkään kannalta.
Suomella paljon mahdollisuuksia
Suomen mahdollisuus on siinä, että Suomella on useita kriittisiä mineraaleja, kuten esimerkiksi kobolttia, jonka tuotanto on kasvussa.
Rydman arvioi, että Suomenkin kaivantoihin voi kohdistua jatkossa kiinnostusta, vaikka Suomi ei olekaan omavarainen.
– Vaikka Suomessa pitoisuudet eivät ole olleet kovin korkeat, jatkossa kuitenkin yhä pienempiä pitoisuuksia voidaan taloudellisesti hyödyntää. Iso urakka edessä on varmistaa se, että Suomessa tuotettavat raaka-aineet jalostetaan mahdollisimman korkeaan jalostusarvoon. Näin arvonlisä kääntyy suomalaisten hyväksi.
Suuntaviivoja on luettavissa tuoreesta työ- ja elinkeinoministeriön julkaisemasta Suomen uudesta mineraalistrategiasta, joka linjaa kestävän ja vastuullisen mineraalien hyödyntämisen tulevaisuuden. Strategia tarjoaa suunnan mineraaliklusterin kasvulle, arvoketjun kehittämiselle ja teollisuuden raaka-aineiden riittävyyden turvaamiselle.
Liittolaiset mukaan varmistamaan mineraalien saatavuus
EU:ssa siis osin hidastellaan, mutta Rydman itse on ottanut kriittisten mineraalien saatavuuden varmistamisen esille jo aiemmin Suomen liittolaismaiden kanssa.
Jo viime keväänä palaverissa Yhdysvaltain ulkoministeri Anthony Blinkenin kanssa Rydman piti esillä sitä, että tarpeellisten mineraalien saatavuudesta on jatkossa huolehdittava samanmielisten maiden kesken ja että epäterveistä riippuvuuksista autoritäärisiin valtioihin, kuten Kiinaan, on pyrittävä eroon.
Korjaus 12.2.2025: Jutussa käytettiin aiemmin termiä ”maailman mineraalilouhinnasta”. Kyse on maailman harvinaisten maametallien louhinta.
Tänään etäpalaveri mm. Yhdysvaltain ulkoministeri Antony Blinkenin kanssa. Aiheena kriittiset mineraalit.
— Wille Rydman (@willerydman) April 5, 2024
On syytä huomioida seuraavat näkökulmat:
1) Tarpeellisten mineraalien saatavuudesta on huolehdittava samanmielisten maiden kesken ja epäterveistä riippuvuuksista… https://t.co/x3marTHRTC
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- mineraalistrategia energia-ase Sami Moisio kriittiset mineraalit suurvaltapolitiikka Anthony Blinken Venäjän hyökkäyssota Kiina-riippuvuus Akkuteknologia hiilipäästöt ilmastotoimet Koboltti Wille Rydman Donald Trump Fossiiliset polttoaineet Kiina Ukraina Yhdysvallat Venäjä
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaisten Koskela: Ilmastopolitiikan merkittävin ongelma on hiilivuoto Kiinaan

Perussuomalaiset: Ei ole vain yhtä tapaa pitää huolta ympäristöstä

Veikko Vallin moittii EU:n strategisia ratkaisuja: ”Kiina on ollut kaukaa viisas ja Eurooppa ollut kaukaa tyhmä”

Jani Mäkelältä tyrmäys EU-rahastolle: EU ei pärjää kilpailussa Yhdysvaltoja vastaan, ja siksi sen kanssa on liittouduttava
Viikon suosituimmat

Ammattiliittojen kattojärjestö kipuilee kehitysapuleikkauksista, valitti hallinto-oikeuteen – tilinpäätös paljastaa, mihin rahat oikeasti menivät
Suomen Ammattiliittojen Solidaarisuuskeskus SASK jätti viime viikolla valituksen hallinto-oikeuteen ministeri Ville Tavion päätöksestä leikata järjestön rahoitusta 6,4 miljoonalla eurolla. Järjestön retoriikan mukaan oikeusvaltiota olisi loukattu. SASK:n oma toimintakertomus kertoo rahoja käytetyn muun muassa hallituksen vastustamiseen ja sateenkaaritoimintaan.

Punaviherkokoomuslaisten valvoma Helsingin energiayhtiö rahtaa pähkinänkuoria kaukaa Afrikasta – äänestäjä saa taas sitä mitä tilasi
Helsinki on ilmeisen aktiivisesti luopumassa kotimaisen polttoaineen käytöstä kaukolämmön tuotannossa. Energiayhtiö Helen lämmittää pääkaupunkia pähkinänkuorilla, jotka on laivattu Afrikan Norsunluurannikolta asti. Lieneekö kyseessä aito ympäristöteko, vai onko pähkinäralli pelkkää punaviherkokoomuslaisten poliittista hyvesignalointia.

Perussuomalaiset julkaisee uuden voikukka-logon, Purra fiilistelee: ”Tiedättehän tuon kauniin kukkasen, joka kasvaa kaikilla pihoilla ja jota on ihan mahdoton kitkeä”
Perussuomalaiset julkisti päivitetyn logonsa ja uuden sloganin lauantaina puoluetapahtuma Kiihdytysajoissa. Kasvisruoan ystävänä tunnettu puoluejohtaja Riikka Purra korosti myös PS-kukan terveyshyötyjä.

Purra: En halua espanjalaista sosialismia Lindtmanilta, Palestiinan tunnustamista Razmyarilta enkä Tuppuraista neuvottelemaan Saksaan
Puheenjohtaja Riikka Purra piti tänään perussuomalaisten puoluetilaisuudessa energisen puheen, jossa hän täsmensi perussuomalaisten ja SDP:n eroja konkreettisella tavalla.

Päivän pointti: Ilta-Sanomat kutsui vihreiden eduskuntavaaliehdokkaan arvioimaan perussuomalaisten uutta logoa

Tynkkynen: Vasta Brysselissä tajusin, millainen hirviö EU on – ”Vallan väärinkäyttöä, joka ohittaa demokratian
Perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen puhui viikonloppuna Helsingissä puoluetapahtuma Kiihdytysajoissa, ja kertoi, että vasta kahden vuoden työskentely Brysselissä on avannut hänelle silmät sille, kuinka syvälle EU on jo mennyt itsenäisten maiden vallan viemisessä.

Purra ja Rantanen Kiihdytysajoissa: ”Yksikään muu puolue ei tule tekemään maahanmuutolle mitään”
Valtiovarainministeri Riikka Purra ja sisäministeri Mari Rantanen debatoivat maahanmuutosta perussuomalaisten puoluetapahtuma Kiihdytysajojen paneelikeskustelussa.

Kolumni: EU:n ”huippudiili” – Maksa 7 000 miljoonaa euroa, saa 2 000 miljoonaa euroa
Espanjassa on paljastunut, että sosialistihallitus on käyttänyt vuosina 2024–2025 yli kymmenen miljardia euroa EU-elvytysrahoja eläkkeisiin ja valtion sosiaalimenoihin. Siis käytännössä jokapäiväisen kulutuksen paikkaamiseen, kirjoittaa Perussuomalaisen Nuorison varapuheenjohtaja Jyri Tallgren.

Ex-kansanedustaja Reijo Tossavaiselle sakot somekommentista: ”Tuomiossa on aika vahva poliittinen vivahde”
Helsingin käräjäoikeus tuomitsi perussuomalaisten entisen kansanedustajan Reijo Tossavaisen kunnianloukkauksesta. Tossavainen oli arvostellut Veronika Honkasalon osallistumista Palestiina-mielenosoitukseen.

Britannia asetti pakotteita Suomeen turvapaikanhakijoita ohjanneille – Antikainen: Vieläkö löytyy rajalakia vastustavia eduskunnasta?
Rajalain jatko tulee taas tämän vuoden lopussa eduskunnan käsittelyyn, ja äänestys tulee olemaan menneiden vuosien tapaan tiukka. Nyt esityksen läpimenoa puoltaa myös Britannian uusi päätös. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii vasemmistoliittoa, vihreitä sekä rajaturvallisuuslakia vastustaneita demareita ja RKP:läisiä selittämään kantojaan uudelleen.
















