Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

JSN:lta langettava päätös Kalevalle jutussa, jossa lehti väitti PS-kansanedustajien olevan läheisessä suhteessa

14.11.2025 |11:59

Julkisen sanan neuvoston tuoreen päätöksen mukaan Kaleva ei avannut riittävästi nimettömien lähteiden käyttöä jutussa, joka käsitteli kahden kansanedustajan väitettyä suhdetta.

Julkisen sanan neuvosto (JSN) on antanut langettavan päätöksen Kalevalle puutteellisen lähteiden avaamisen vuoksi.

Kaleva julkaisi marraskuussa 2024 artikkelin, jossa väitettiin perussuomalaisten kansanedustajien Pekka Aittakummun ja Jenna Simulan olevan läheisessä suhteessa.

Suhdeväite ei kuitenkaan ollut totta, mikä kävi myös ilmi molempien kansanedustajien lehdelle antamista vastauksista. Kumpikin kansanedustaja kiisti suhteen, kun heiltä kysyttiin väitteiden todenperäisyydestä. Tästä huolimatta Kaleva julkaisi jutun.

Kalevan päätoimittaja oli näkevinään ankkoja

Suhdeväitteen tueksi Kaleva ei esittänyt jutussa mitään sellaista aineistoa tai todistetta, joka olisi osoittanut väitetyn suhteen olemassaolon.

Kalevan päätoimittajan JSN:lle antamassa vastauksessa kerrotaan, että Kalevan juttu perustui useiden ihmisten haastatteluhin. Päätoimittaja kuitenkin myöntää, että asian täydellinen toteen näyttäminen oli hankalaa, koska varsinaista ”savuavaa asetta” ei ollut, joten lehden täytyi turvautua aihetodisteisiin.

– Jos se ääntelee kuin ankka ja kävelee kuin ankka, se todennäköisesti on ankka, päätoimittaja toteaa vastauksessaan JSN:lle. Tämän suurempaan tarkkuuteen suhdeväitteissä oli päätoimittajan mukaan vaikea päästä.

Nimettömien lähteiden käyttöä olisi pitänyt avata paremmin

JSN kuitenkin katsoo, että Kalevan olisi pitänyt avata nimettömien lähteiden käyttöä paremmin, jotta yleisö olisi itse voinut arvioida lähteiden luotettavuutta ja näiden tekemien havaintojen todistusvoimaa.

Jutussa todettiin ainoastaan, että asiasta olivat kertoneet lehdelle useat eri puolueita ja muita tahoja edustavat lähteet. Siinä ei kuitenkaan kuvattu tarkemmin lähteiden asemaa kuten ei myöskään sitä, miten läheltä ja millaisissa tilanteissa nämä olivat kansanedustajakaksikkoa seuranneet tai mihin lähteiden päätelmät läheisestä suhteesta perustuivat. Myöskään lähteiden lukumäärää ei mainittu.

Kalevalla ei ollut varmuutta lähteiden esittämistä tiedoista

JSN toteaa edelleen, että Journalistin ohjeet edellyttävät, että toimituksen on perusteltava yleisölle nimettömien lähteiden käyttöä silloin, kun tietojen julkaisemisesta aiheutuu erittäin kielteistä julkisuutta, kuten tässä tapauksessa aiheutui.

JSN muistuttaa, että lähdekäytäntöjen avaaminen on erityisen tärkeää silloin, kun kyse on kiistanalaisista asioista. Tässä tapauksessa lehdellä ei ollut ulkopuolisten esittämien tietojen paikkansapitävyydestä varmuutta.

Tämän vuoksi olisi ollut erityisen tärkeää avata, mihin lähteet havaintonsa perustivat. Koska mahdollisten lähteiden joukko oli laaja, heidän taustojensa avaaminen olisi ollut mahdollista lähdesuojaa vaarantamatta.

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Turkkilalta kritiikkiä ex-pääministeri Marinin muistelmateoksesta: ”Niin häpeilemättömän itsekeskeistä tekstiä että pahaa tekee”

07.11.2025 |18:29
8.
Suomen uutiset logo

PS:n Simo Grönroos luettelee vielä kerran ne syyt, miksi Tilastokeskuksen ex-pomon tekemä maahanmuuttotutkimus johtaa harhaan

10.11.2025 |18:05

Uusimmat

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää