
Juhani Huopainen kertoo, mitä median käynnistämä Imperiumin vastaisku tarkoittaa
Imperiumin vastaiskuksi nimetty Ylen ja HS:n mediaoffensiivi yrittää poisselittää seksuaalirikosilmiötä ja esittää korjaavat toimenpiteet mahdottomina. Taloustoimittaja Juhani Huopainen kommentoi Ylen ja Helsingin Sanomien julkisuuteen tuputtamia puheenvuoroja ja avaa median toimintatapoja.
Lue ensin Imperiumin vastaiskusta täältä >
Sanotaan, että todellisuudella on nuiva bias: toteuttamalla maahanmuuttopolitiikkaa, jolla on aiemmin saatu meillä ja muualla tietynlaisia tuloksia, saamme jatkossakin samanlaisia tuloksia.
Koska tosiasiat johtavat maahanmuuttokriittisten näkemysten vahvistumiseen, monet pyrkivät joko vaientamaan tosiasiat ja niistä tapahtuvan keskustelun tai vaihtamaan puheenaihetta. Jos on ihan pakko keskustella, silloin pyritään keskustelemaan vain miellyttävistä kohteista. Oli arvattavissa, että ikävien uutisten jälkeen tapahtuu Imperiumin vastaisku.
Aiemmat puheet työvoiman paikkaamisesta tai ikävistä yksittäistapauksista asettuvat naurettavaan valoon tilastotietojen valossa. Ei ole epäselvää, että tilastojen mukaan humanitaarisen maahanmuuton keskeisistä lähtömaista tulevat henkilöt ovat voimakkaasti yliedustettuina seksuaalirikostilastoissa. Vaikka lukuja kuinka yritettäisiin oikaista tai selittää maahan tulleiden nuorella iällä, miessukupuolella ja alhaisella sosioekonomisella tasolla, yliedustus on huomattava.
Suomessa kaikista tuomioon johtaneista raiskauksista joka kolmannes on ulkomaan kansalaisen tekemä. Helsingissä ulkomaalaisten osuus raiskauksista on jo yli puolet. Luku olisi vielä suurempi, jos ulkomaalaisiksi laskettaisiin Suomen kansalaisuuden hiljattain saaneet, esimerkiksi äidinkielen tai syntymämaan perusteella.
Suomessa kokeiltiin aika pitkään niinsanottua vastuullista tiedottamista, missä rikoksien tekijöiden taustoista vaiettiin. Päinvastoin kuin Ylen Päivi Happonen kirjoitti, viime vuosina, kun rikoksen tekijä oli kantasuomalainen, asia usein mainittiin. Jos kyseessä oli ulkomailla syntynyt, mutta Suomen kansalaisuuden saanut, saatettiin mainita suomalaiseksi. Jos lehdessä ei mainittu taustasta mitään, monet arvasivat, että kyseessä on maahanmuuttajataustainen.
Tämä vaikenemisen kulttuuri, johon sekä poliisi poliittisen ohjeistuksen alaisuudessa että kotimainen media osallistuivat, oli keskeinen syy sille, miksi Suomeen syntyi vastamedia. Medialle ja poliisille alettiin naureskella ja luottamus heikkeni. Informaatiovaikuttamiselle ja luottamuspulalle altisti vaientaminen, eikä avoimuus.
Imperiumi kertoo meille nyt, että avoimesti tosiasioista tiedottaminen on vaarallista ja että yliedustus on monimutkainen kysymys. Että keskustelun pitäisi olla asiallista, ja toimittajien tuntea vastuunsa ja siirtää keskustelu takaisin ilmastonmuutokseen ja muihin mukavampiin asioihin. Että kaikki mahdollinen on tehty ja kansainväliset sopimukset sitovat meitä toimimaan tietyllä tavalla.
Ylellä oli jo kova kiire kertoa, että lähestyvissä EU-vaaleissa eurooppalaiset äänestäjät pitävät ilmastonmuutosta tärkeimpänä aiheena. Helsingin Sanomien pääkirjoituskin ehti mainita asiasta. Todellisuudessa Suomea lukuunottamatta käytännössä kaikissa EU-maissa tärkeimmäksi aiheiksi kansalaiset ovat kyselyissä nimenneet maahanmuuton.
Suomi on poikkeus. Se johtuu siitä, että Imperiumi on tehnyt kaiken voitavansa sen eteen, että meillä ei vahingossakaan olisi maahanmuuttovaaleja, vaikka niin on kaikissa muissa Euroopan maissa. Todellisuudella on nuiva bias, ja tosiasiat voittavat lopulta. Kyse on vain siitä, kuinka paljon peruuttamatonta tai hitaasti korjattavissa olevaa vahinkoa ehditään aiheuttaa ennen tosiasioiden voittamista.
JUHANI HUOPAINEN
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Financial Times torppaa Antti Lindtmanin haaveilut: Espanjan maahanmuuttomalli täysin yhteensopimaton Suomeen – kielimuuri, kulttuurierot ja osaamistaso esteenä, johdattaisi tulijat sossun luukulle
Kansainvälinen talouslehti Financial Times (FT) on julkaissut analyysin Suomen ja Espanjan työmarkkinoiden kehityksestä. Lehden artikkeli tarjoaa kylmää vettä niiden suomalaisten puolueiden niskaan, jotka ovat vuosia väittäneet kehitysmaamaahanmuuton olevan ratkaisu Suomen huoltosuhdeongelmiin ja työvoimapulaan. FT:n analyysi osoittaa selvästi, miksi Suomen korkean osaamisen talousmalli ja SDP:nkin haikailema massasiirtolaisuus ovat täysin yhteensopimaton yhtälö.

Suuri epäkeskustelu toimittajien vasemmistolaisuudesta – mielipide-eliitin sananvalta tukahdutti mediakritiikin
Maaliskuussa julkaistu tutkimus paljasti suomalaisten toimittajaopiskelijoiden valtavan vasemmistovinouman. Valtakunnanjulkisuutta nauttivien media-asiantuntijoiden väheksyvä reaktio tutkimustuloksiin kuitenkin oli, että tuloksilla ei ole väliä. Sitä paitsi kaikki tiesivät asian jo, eikä se edes pidä paikkaansa.

Tilastokeskus: Raiskauksesta epäillyistä 33,7 prosenttia ulkomaalaistaustaisia
Tilastokeskuksen viime viikolla julkaisema Rikos- ja pakkokeinotilaston data kertoo, että raiskauksesta tai törkeästä raiskauksesta epäillyistä 33,7 prosenttia oli ulkomaalaistaustaisia. Helsingin yliopiston helmikuussa julkaisema katsaus osoittaa, että korkeimmat väestöön suhteutetut raiskausrikosepäilyjen tasot koskivat afrikkalais- ja länsiaasialaistaustaisia 18–29-vuotiaita miehiä.

Vigelius vaatii Ylelle suursiivousta: ”Sata miljoonaa euroa pois hömppäviihteestä ja takaisin ydintehtäviin”
Kansanedustaja Joakim Vigelius kritisoi Ylen sisältövalintoja ja rahoitusta. Hänen mukaansa yhtiö on etääntynyt julkisen palvelun ydintehtävistään ja käyttää verovaroja liiaksi viihteeseen. Vigelius ehdottaa 100 miljoonan euron budjettileikkausta ja painopisteen siirtämistä luotettavaan uutisointiin, kriisiviestintään ja suomalaisen kulttuurin tukemiseen.

Monikulttuurinen urheilujuhla Ranskassa – satoja loukkaantunut mellakoissa
Pariisissa alkoi mellakointi, kun PSG voitti Arsenalin jalkapallon Mestarien liigan loppuottelussa. Kaupungissa tehtiin satoja pidätyksiä ja poliisi turvautui kyynelkaasuun rauhoittaakseen kaduilla riehunutta väkijoukkoa.

Grönroos: ”Työvoimapula on naurettava väite – meillä on 300 000 työtöntä”
Perussuomalaisten 3. varapuheenjohtaja Simo Grönroos tyrmää väitteet maahanmuuton tarpeellisuudesta. Tilastot osoittavat, että maahanmuutto maksaa Suomelle miljardeja.

Somalialaistaustainen rikollisryhmä salakuljetti ihmisiä Suomeen – kaksi tuomittiin vankeuteen
Alaikäisen somalitytön salakuljettaminen Suomeen johti järjestäytyneen ihmissalakuljetusryhmän paljastumiseen. Käräjäoikeus on tuominnut kaksi ryhmän jäsentä ehdottomiin vankeusrangaistuksiin.

Huhtasaari: Ulkomaalaistaustaiset seksuaalirikolliset karkotettava Suomesta
Perussuomalaisten kansanedustaja Laura Huhtasaari vaatii tuoreessa kirjallisessa kysymyksessään muutoksia lainsäädäntöön, jotta ulkomaalaistaustaisten seksuaalirikollisten karkottaminen olisi jatkossa mahdollista. Alaikäisen tekijän tapauksessa Huhtasaari edellyttää, että karkotus koskisi myös hänen perhettään.

Siviilipalveluskeskuksen opetuksessa kehotettiin osallistumaan Elokapinaan – Mäenpää: ”Onko toiminnan valvonta puutteellista?
Perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää on jättänyt kirjallisen kysymyksen Siviilipalveluskeskuksen järjestämän koulutuksen sisällöstä. Kansanedustajien korviin on kantautunut huolestuttavia tietoja, miten keskus kouluttaa siviilipalvelukseen osallistuvia.

Wolt-kuskina työskennellyt Intiasta vuonna 2021 opiskelemaan tullut mies tuomittiin lapsenraiskauksesta ja huumausainerikoksesta
Intiasta Suomeen opiskelemaan vuonna 2021 tullut mies on tuomittu neljän vuoden vankeuteen lapsenraiskauksesta ja huumausainerikoksesta.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää











