
Perussuomalaisten Pirkanmaan piiri ry nimesi loput aluevaaliehdokkaat
Pirkanmaan Perussuomalaiset ry on asettanut 43 aluevaaliehdokasta 16.2.2025 järjestetyssä kokouksessaan. Ehdokkaita on nyt yhteensä nimetty 98 eli täysi lista.

PS ARKISTO
Perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila ilmoittaa kieltäytyneensä aluevaaliehdokkuudesta. Hyvinvointialueet toimivat valtion budjettirahoituksella, joten eduskunnan ja aluehallinnon välillä vallitsee suora kytkös rahoituksen ja lainsäädännön välillä.
– Olisi eettisesti arveluttavaa toimia päättäjänä molemmilla tasoilla siten, että oikea käsi antaa ja vasen käsi ottaa. Kansalaisen on voitava luottaa päätöksenteon läpinäkyvyyteen ja päättäjän riippumattomuuteen, Vilhelm Junnila painottaa.
Ensimmäiset aluevaalit järjestettiin vuonna 2022 Sanna Marinin hallituksen esittämän sote-uudistuslainsäädännön mukaisesti. Valtaosa lainsäädännöstä on lakisääteistä, joten päättäjien vastuu rajautuu pääosin budjettiteknisiin asioihin.
– Erillisten aluevaalien järjestäminen on täysin tarpeetonta ja juontaa juurensa joidenkin puolueiden aluepoliittiseen protektionismiin, Junnila täräyttää.
Aikaisemmin on keskusteltu jopa aluevaltuustoista luopumisesta, mutta Junnilan mukaan päätöksentekoprosessia voidaan tehostaa tarkoituksenmukaisemmalla keinolla.
– Maakuntavaltuustot, yhtymävaltuustot ja vastaavat kuntayhtymät valitaan suhteellisuusperiaatteen mukaisesti kuntavaaleissa saadun ääniosuuden mukaisesti. Tämä on kirjattu kuntalakiin, ja sitä pidetään tasapuolisena ja demokraattisena toimintatapana. Myös aluevaltuustot voitaisiin valita kuntavaalien tuloksen perusteella, Junnila ehdottaa.
Muun muassa maakuntakaavoituksesta päättävät maakuntavaltuustot valitaan edellä mainitulla tavalla ilman raskasta ja kallista byrokratiaa.
Parhaillaan Euroopan turvallisuus- ja yhteistyöjärjestö Etyjin talvi-istuntoon Wienissä osallistuva Junnila toimii Naantalin kaupunginvaltuuston puheenjohtajana. Hän harkitsee edelleen ehdokkuutta kuntavaaleissa.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Pirkanmaan Perussuomalaiset ry on asettanut 43 aluevaaliehdokasta 16.2.2025 järjestetyssä kokouksessaan. Ehdokkaita on nyt yhteensä nimetty 98 eli täysi lista.

Perussuomalaisten Kymen piiri ry valitsi lisää aluevaaliehdokkaita hallituksen järjestäytymiskokouksessa Parikkalassa 1.2.


Perussuomalaisten Varsinais-Suomen piiri valitsi lisää aluevaaliehdokkaita järjestäytymiskokouksessaan 6.1. Ehdokkaita on nyt yhteensä 72.

Perussuomalaisten Uudenmaan piirihallitus on nimennyt 27.10. ja 8.12.2024 pitämissään kokouksissa lisää ehdokkaita 13.4.2025 pidettäviin aluevaaleihin.
Viikon suosituimmat

Somen vihapuhujat yllyttävät muslimeita vihaan ruotsalaisia kohtaan ja kuvaavat Ruotsin valtiona, jolta puuttuu legitimiteetti. Siksi väkivalta on sallittu oikeauskoisille. “Jos koko Ruotsi syttyy tuleen, niin palakoon”, tunnettu saarnaaja julistaa Fokus-uutismedian mukaan. “Kyseessä on sinun sotasi heitä vastaan.”

Juha Telkkinen luotti siihen, että Kelan asumistuki takaisi vuokrien maksun - erityisesti, koska oli sovittu, että asumisen tuet maksetaan suoraan vuokranantajan tilille. Toisin kävi: vuokralainen siirsi tuen itselleen, jätti useita vuokria maksamatta, muutti pois salaa ja aiheutti tuhansien eurojen vahingot Kouvolassa sijaitsevaan asuntoon. Telkkisen mukaan tapaus paljastaa vuokramarkkinoilla kasvavan riskin, josta yksityisten vuokranantajien tulisi olla tietoisia.

Vasemmistoliitto kannustaa jopa puoluejohtonsa suulla terveitä työikäisiä ihmisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa. Nykyvasemmisto väittää työnteon rajoittavan vapautta ja liittää tähän vapauteen työssäkäyvien velvollisuuden toimia rahoittajina.

Eduskunnassa kävi eilen selväksi, että keskustaa närästävät hallituksen aikeet ulottaa lukuvuosimaksut EU- ja Eta-alueiden ulkopuolisille opiskelijoille myös ammatilliseen koulutukseen ja lukioihin.

Ylen päätös Suomen osallistumisesta Euroviisuihin on herättänyt kovaa kritiikkiä. Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta sekä varapuheenjohtaja Jenni Pitko vaativat nyt Yleä perumaan päätöksen osallistumisesta. Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius kummeksuu vihreiden ulostuloa.

Berliinissä asuva palestiinalaismies ylisti sosiaalisessa mediassa terroristijärjestö Hamasin taistelijoita sankareiksi sillä seurauksella, että viranomaiset päättivät perua hänelle vain päivää aikaisemmin myönnetyn Saksan kansalaisuuden.

Yhdysvaltain presidentti Donald Trump sanoi kabinettinsa kokouksessa, ettei halua somalisiirtolaisia Yhdysvaltoihin. Hänen mukaansa Itä-Afrikan maan asukkaat ”eivät tuo Yhdysvalloille mitään”, vaan elävät avustusten varassa.

Suomeen on ajan kuluessa vähitellen rakentunut sosiaalivaltio, jonka menot on mitoitettu Nokia-klusterin huumavuosien mukaisiksi. Budjettivaje on nyt luokkaa 13 miljardia euroa, eli valtion ja kuntien rahat eivät riitä kaikkiin saavutettujen etujen ja tukien kattamiseen. Korjausliike on nyt menossa ja päämäärä on kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva.

Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee jyrkästi demarien, vihreiden ja vasemmistoliiton yritystä estää sudenmetsästyksen käynnistyminen 1.1.2026 alkaen.

Eduskunta äänesti tänään läpi lakimuutoksen perintö- ja lahjaveron alentamisesta. Perintöveron alaraja nousee 20 000 eurosta 30 000 euroon. Perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja ja kansanedustaja Joakim Vigelius pitää muutosta oikeansuuntaisena.



Lue lisää

Lue lisää