Jussi Niinistö: Miten informaatiosotaan aiotaan vastata?

14.01.2015 |17:33

Perussuomalaisten varapuheenjohtaja Jussi Niinistö kysyi hallitukselta eduskunnan Venäjä-keskustelussa, kuinka Suomi aikoo estää jatkossa venäläistä informaatiosodankäyntiä Suomessa.

– Loppuvuonna Venäjän media kävi huolestuttavalla tavalla keskustelua venäläislasten huonosta kohtelusta Suomessa. Äänessä oli ennen kaikkea Venäjän lapsiasiamies Pavel Astahov, mutta myös suomalaisia epämääräisiä tahoja, Niinistö sanoi.

– Tällaisella mielipiteenmuokkauksella pyritään luomaan käsitystä siitä, että suomalaiset kohtelevat venäläisiä huonosti. Näin voidaan hakea oikeutusta Venäjän voimatoimille. Siksi Suomen täytyy puuttua suoraan tähän mielipiteenmuokkaukseen: täytyy katkaista huhuilta siivet, koska ne voivat vaikuttaa Suomea vastaan.

Venäläisen median syy?

Niinistöä huoletti, miten hallitus aikoo puuttua Suomelle haitalliseen mielipiteenmuokkaukseen. Ulkoministeri Erkki Tuomioja (sd.) vastasi Niinistön kysymykseen sanomalla, että hallituksen on vaikeaa tehdä naapurimaan lehtikirjoittelulle paljoakaan.

– Me voimme huolehtia siitä, että oikea tieto on saatavilla kaikkien, niin kansalaisten, kansalaisjärjestöjen kuin tiedotusvälineidenkin saatavissa sekä Suomessa että Venäjällä ja muuallakin.

– On kuitenkin todettava, että kahdenvälisissä suhteissa ei tällaisia ongelmia ole ollut. Lapsikysymyksissä meillä on yhteinen sovittu tapa toimia. Mutta valitettavasti venäläinen media julkaisee puheenvuoroja, jotka eivät ole todenmukaisia tai rakentavia. Näihin on vastattu sosiaali- ja terveysministeriön toimesta.

 

VELI-PEKKA LESKELÄ


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Tuhannet muslimit rukoilivat Lontoon keskustassa – Farage: ”Britit eivät aio sietää tätä enää”

20.03.2026 |18:26
3.
Suomen uutiset logo

Saksassa kansalaiset ilmiantavat toisiaan rasismista, syrjinnästä ja oikeistolaisista satoihin ilmiantokeskuksiin

21.03.2026 |12:40
5.
Suomen uutiset logo

Suomi perui pään leikkaamisella uhkailleiden irakilaiskaksosten oleskeluluvat, mutta palautuskielto estää karkotuksen – Antikainen: ”Pelottavaa, mihin sokea ideologia johtaa”

25.03.2026 |18:09
6.
Suomen uutiset logo

Brittilehti nostaa esille maahanmuuton hurjat kustannukset – Suomen Perustan tutkimukset esillä

23.03.2026 |14:03
7.
Suomen uutiset logo

Mäenpään libanonilainen vieras ihmettelee Suomen kotouttamispolitiikkaa: ”Miten teillä on varaa tällaiseen?”

24.03.2026 |13:32

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää