

LEHTIKUVA
Käännytyslentojen hinnat nousevat
Turvapaikanhakijoiden käännytyslentojen kustannukset kasvavat vauhdilla. Tilauslento on tavallisin tapa käännyttää kielteisen turvapaikkapäätöksen saanut henkilö Suomesta.
Tällä hetkellä tilauslentokoneiden vuokralle saaminen hankalaa, sillä palautuslennot kuormittavat Euroopan ilmatilaa, ja näin ollen myös niiden vuokrausbisnes on pahasti ruuhkautunut. Kun kysyntä kasvaa, hinnat nousevat.
Maahanmuuttoasioista vastaavan Helsingin ulkomaalaispoliisin, ylikomisario Kaj Wahlmanin mukaan tyypillisimmin tilauslentoja järjestetään kahdella konetyypillä.
– Alle 20 henkilön kuljetus tapahtuu pienemmällä konetyypillä ja suurempi konetyyppi on käytössä, kun matkustajia on enemmän.
”Meillä ei ole oikeutta
välittää tietoja”
Suomen Uutiset tiedusteli valtion yhteishankintayksikkö Hansel Oy:stä tilauslentojen hintoja, joita esimerkiksi Helsingin poliisilaitos sieltä hankkii.
– En voi toimittaa sinulle pyytämiäsi tietoja. Tiedot ovat asianomaisten käytettävissä (asiakas ja toimittaja), joten sinun on pyydettävä kyseessä olevat tiedot taholta, joka näitä mahdollisia viestissäsi kuvailtuja kuljetuksia järjestää. Meillä ei ole oikeutta välittää tämän kaltaisia asiakastietoja, vastaa viestintäpäällikkö Thomas Sund Hansel Oy:stä.
Suomen Uutiset tiedusteli lentohintoja myös Helsingin poliisilta, mutta niitä ei annettu.
– Helsingin poliisilaitos ei valitettavasti anna lentojen hinnoista tietoja, kommentoi Helsingin poliisilaitoksen viestintäasiantuntija Leena Karhumäki.
Kolme tilauslentoa,
hinta 300 000 euroa
Helsingin Sanomat uutisoi (22.9.) käännytyskuluja käsitellessään artikkelissa esimerkkitapauksesta, jossa se kertoi 2015 elo- ja syyskuussa järjestetyistä lentomatkoista.
Poliisi järjesti lentomatkan yhteensä 150 albanialaiselle turvapaikanhakijalle. Siihen tarvittiin kolme charter- eli tilauslentoa ja kuhunkin koneeseen viisikymmentä poliisia. Kokonaiskulut olivat noin 300 000 euroa.
HELI-MARIA WIIK
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Soini: Maahanmuuttolinja kiristyy huomattavasti

Ruotsista tulevat turvapaikanhakijat käännytettävä takaisin
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin
Kelan julkaisemien tilastojen mukaan Espoossa ja Vantaalla jo noin puolet toimeentulotukea saavista on vieraskielisiä. Suomessa esimerkiksi viiden lapsen perhe saa erilaisina tukina puhtaana käteen lähes 4 500 euroa, minkä lisäksi vuokrat sekä sähkö- ja vesilaskut hoidetaan valtion kassasta. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen tyrmää nykyisen järjestelmän, joka on tehnyt veronmaksajista ulkomaalaisten elättäjiä.

Sofia Virta sai iltapäivälehdiltä toivomansa faktantarkistuksen – tulos tuskin miellyttää
Sofia Virran ja Wille Rydmanin väittely Ukkola-ohjelmassa oli malliesimerkki siitä, miksi asiallinen keskustelu maahanmuuttopolitiikasta on niin vaikeaa. Rydman säilytti ihailtavasti rauhallisuutensa, kun Virta vyörytti vihervasemmiston pelikirjasta tuttuja temppuja keskustelun kampittamiseksi. Lopuksi Virta pyysi toimittajilta faktantarkistusta aiheesta. Nyt niitä Virran toivomia faktoja vieraskielisille maksetuista toimeentulotuista on tarjolla, mutta tulos tuskin miellyttää Sofia Virtaa.

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”
- Suomessa on vuosikymmenen ajan hoettu maahanmuuton olevan rikkaus. Todellisuus on päinvastainen. Olen kuvannut nyt meneillään olevaa kehitystä kaksoiskatastrofiksi, jossa kansainvaellukset kohtaavat rahapulaan itsensä ajaneen sosiaalivaltion, perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo.

Hyvinvointialue majoittaa maahanmuuttajia miljoonahuvilassa Tampereella – Vigelius: ”Käsittämätöntä”
Maahanmuuttajia on majoitettu arvokiinteistössä Tampereen Pyhäjärven rantatontilla noin vuoden ajan. Tamperelainen kansanedustaja ja perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on tiedosta tyrmistynyt.

Yleisradiolta meni kaikki pieleen Lontoon suurmielenosoituksen uutisoinnissa
Ylen uutisointi Lontoossa lauantaina järjestetystä sananvapausmielenosoituksesta noudattaa vasemmiston perinteistä pelikirjaa: mielenosoituksen todellisista syistä vaietaan tai niitä jopa vääristellään. Yle leimaa kaikki mielenosoituksen osallistujat "äärioikeistolaisiksi" ja vähättelee osallistujamäärää. Tilaisuuteen osallistuneista puhujista ja heidän puheidensa teemoista Yle ei kerro mitään.

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan
Veronmaksajan rahoilla ylläpidetään laidasta laitaan erilaisia kolmannen sektorin toimijoita, joista monella on kytköksiä poliittisiin puolueisiin. Samalla hintalappu veronmaksajalle nousee järkyttävän suureksi ottaen huomioon, että harva tavan kansalainen on koskaan edes kuullutkaan näistä toimijoista – saati sitten että tietäisi, mitä ne tekevät.

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse
Britanniassa kaiken syksyä jatkuneet laittoman maahanmuuton vastaiset mielenosoitukset huipentuivat lauantain jättimarssiin Lontoossa. Marssin järjestänyt nationalisti Tommy Robinson luonnehti tapahtumaa ”ennennäkemättömäksi isänmaallisen yhtenäisyyden osoitukseksi”. Robinson omisti koko tilaisuuden Yhdysvalloissa murhatun konservatiivi Charlie Kirkin muistolle.

Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti

Tavallinen kansa suree, vasemmistolaiset riemuitsevat Charlie Kirkin kuolemasta – salamurhaaja yhä karkuteillä
Charlie Kirkin salamurhaaja on yhä pakosalla, mutta FBI:llä on johtolankoja. Vasemmistolaiset kaikkialla maailmassa ovat ilmaisseet ilonsa Kirkin kuolemasta. Suomen media vetää tietenkin esiin Hitler-kortin. Presidentti Trump lupaa hallintonsa etsivän kaikki terrorismin tukijat ja rahoittajat.

Mediat: Charlie Kirkin murhasta epäilty mies asui transseksuaalin kanssa
Mediaväitteiden mukaan Charlie Kirkin murhasta epäilty mies asui parisuhteessa transseksuaalin kanssa. Monet transaktivistit vihasivat Kirkiä, koska kokivat hänen puheensa "transfobisiksi". Todellisuudessa Kirk toivoi vain, että sukupuolidysforioista kärsivät ihmiset oppisivat elämään sovussa oman kehonsa ja syntymäsukupuolensa kanssa.