

LEHTIKUVA
Käännytyslentojen hinnat nousevat
Turvapaikanhakijoiden käännytyslentojen kustannukset kasvavat vauhdilla. Tilauslento on tavallisin tapa käännyttää kielteisen turvapaikkapäätöksen saanut henkilö Suomesta.
Tällä hetkellä tilauslentokoneiden vuokralle saaminen hankalaa, sillä palautuslennot kuormittavat Euroopan ilmatilaa, ja näin ollen myös niiden vuokrausbisnes on pahasti ruuhkautunut. Kun kysyntä kasvaa, hinnat nousevat.
Maahanmuuttoasioista vastaavan Helsingin ulkomaalaispoliisin, ylikomisario Kaj Wahlmanin mukaan tyypillisimmin tilauslentoja järjestetään kahdella konetyypillä.
– Alle 20 henkilön kuljetus tapahtuu pienemmällä konetyypillä ja suurempi konetyyppi on käytössä, kun matkustajia on enemmän.
”Meillä ei ole oikeutta
välittää tietoja”
Suomen Uutiset tiedusteli valtion yhteishankintayksikkö Hansel Oy:stä tilauslentojen hintoja, joita esimerkiksi Helsingin poliisilaitos sieltä hankkii.
– En voi toimittaa sinulle pyytämiäsi tietoja. Tiedot ovat asianomaisten käytettävissä (asiakas ja toimittaja), joten sinun on pyydettävä kyseessä olevat tiedot taholta, joka näitä mahdollisia viestissäsi kuvailtuja kuljetuksia järjestää. Meillä ei ole oikeutta välittää tämän kaltaisia asiakastietoja, vastaa viestintäpäällikkö Thomas Sund Hansel Oy:stä.
Suomen Uutiset tiedusteli lentohintoja myös Helsingin poliisilta, mutta niitä ei annettu.
– Helsingin poliisilaitos ei valitettavasti anna lentojen hinnoista tietoja, kommentoi Helsingin poliisilaitoksen viestintäasiantuntija Leena Karhumäki.
Kolme tilauslentoa,
hinta 300 000 euroa
Helsingin Sanomat uutisoi (22.9.) käännytyskuluja käsitellessään artikkelissa esimerkkitapauksesta, jossa se kertoi 2015 elo- ja syyskuussa järjestetyistä lentomatkoista.
Poliisi järjesti lentomatkan yhteensä 150 albanialaiselle turvapaikanhakijalle. Siihen tarvittiin kolme charter- eli tilauslentoa ja kuhunkin koneeseen viisikymmentä poliisia. Kokonaiskulut olivat noin 300 000 euroa.
HELI-MARIA WIIK
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Soini: Maahanmuuttolinja kiristyy huomattavasti

Ruotsista tulevat turvapaikanhakijat käännytettävä takaisin
Viikon suosituimmat

Psykologi selittää woken sekä maahanmuuttosokeuden – narsismi mädätti kulttuurin ja some nuorten aivot
Uutuuskirjassaan Liisa Keltikangas-Järvinen pohtii, miksi voimme huonommin kuin koskaan, vaikka elämme monella mittarilla parasta aikaa. Legendaarisen psykologin näkemykset valaisevat myös woke-hysteriaa sekä narsistisen eliitin maahanmuuttosokeutta.

Kreetalla kuohuu: Turistit lähtivät – laittomia maahantulijoita tilalle
Suomalaistenkin suosikkilomakohde Kreeta on helisemässä laittomien maahantulijoiden kanssa. Kun turistikausi päättyi, saarelle rantautui Afrikasta peräti 862 tulijaa yhden päivän aikana.

Tynkkynen jyrähtää kokoomuksen Sirpa Pietikäisen vihervasemmistolaisesta äänestyslinjasta EU:ssa
AssistEU-palvelun kautta meppien toimintaa seuraavalla perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkysellä on jo pitkään ollut tuntuma kokoomuksen Sirpa Pietikäisen toimien vihervasemmistolaisuudesta. Enää se ei ole vain tuntuma, todistaa AssistEU:n uusi ominaisuus, joka yhdistää kaikkien meppien toimintadatan ja antaa valmiit graafit siitä, mikä mepin todellinen suuntautuminen on.

Poliisi otti useita huumerikoksista epäiltyjä kiinni Helsingin Puhoksen ostoskeskuksessa – Tynkkynen: ”Puhos on oikeasti menetetty”
Helsingin poliisi otti perjantai-iltana useita henkilöitä kiinni huumausainerikoksista epäiltyinä Puhoksen ostoskeskuksen alueella. Poliisi epäilee, että rikolliset pyörittävät alueella järjestäytynyttä huumausainekauppaa.

Muslimit ja äärivasemmisto menestyivät USA:n vaaleissa – Alaskassa Mary Peltola voitti molemmat Dan Sullivanit
Yhdysvalloissa nähtiin siirtymä vasemmalle. Monet läpi päässeistä ehdokkaista edustavat demokraattipuolueen vasemmistolaisinta äärilaitaa. Äärivasemmiston ohella myös muslimiehdokkaat pärjäsivät hyvin. Alaskassa demokraattien Mary Peltola voitti molemmat Dan Sullivanit: sen, joka on istuva republikaanisenaattori ja sen toisen, jonka hänen kampanjatiiminsä väitetään asettaneen hämäysehdokkaaksi.

Useissa kaupungeissa tuhansien eurojen tukia vain ulkomaalaisten työllistämiseen – Vigelius: ”Laillistettua syrjintää”
Tampereen kaupunki on päättänyt ottaa käyttöön kansainvälisyyssetelin, joka on tarkoitettu tueksi vain ulkomaalaisten työllistämiseen. Setelillä kaupunki tarjoaa työnantajalle 3 000 euron tuen kansainvälisen opiskelijan palkkaamiseen harjoittelijaksi. Perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja ja kansanedustaja Joakim Vigelius pitää seteliä suomalaisia syrjivänä.

Sitran aika on ohi – miljardi kuuluu Suomen tulevaisuuteen, ei pysyvälle ajatusklubille
Perussuomalaiset lakkauttaisi Sitran ja käyttäisi vapautuvan noin miljardin euron omaisuuden kasvuun, perusopetukseen tai velan lyhentämiseen.

Oikeus tuomitsi kaksi ulkomaalaistaustaista nuorta – pahoinpitelivät ja puukottivat 15-vuotiasta Helsingin Kaivopuistossa
Helsingin Kaivopuistossa tapahtui vakava väkivallanteko elokuussa 2025 koulujen alkamiseen liittyvän nuorten juhlinnan yhteydessä. Joukkopahoinpitelyn kohteeksi päätynyttä 15-vuotiasta epäilty puukotti vatsaan vielä sen jälkeen, kun vartija oli puuttunut tilanteeseen. Käräjäoikeus tuomitsi puukottajan toukokuussa 2026 myös törkeästä huumausainerikoksesta osana laajaa rikoskokonaisuutta, jolla oli poliisin mukaan yhteyksiä kansainväliseen Foxtrot-rikollisverkostoon.

Kappalainen kritisoi kirkon toimintaa: ”Kirkon pitäisi olla poliittisesti neutraali”
Antti Kruus on tullut tunnetuksi värikkäistä mielipiteistään. Hän sanoo, että kirkon kannat muistuttavat liikaa vasemmistolaista ajattelua, vaikka suuri osa seurakuntalaisista edustaa oikeistoa.

Lääkäriliiton Pride-yhteistyö närästää erikoislääkäriä: ”Yhdenvertaisuus ei edellytä Pride-kumppanuutta”
Silmätautien erikoislääkäri Riku Koivusalo arvostelee Lääkäriliiton Pride-yhteistyötä Lääkärilehdessä julkaistussa mielipidekirjoituksessaan. Hänen mukaansa yhdenvertaisuuden edistäminen ei edellytä sitoutumista Pride-liikkeeseen, jonka tavoitteet ulottuvat hänen mielestään lääketieteen perustehtävän ulkopuolelle. Koivusalo ehdottaa yhteistyön lopettamista.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää














