

Kaj Turunen Eduskunnassa.
Kaj Turunen: Tämä budjetti on poliittisen historiani aikana tehdyistä paras – luo kasvun edellytyksiä ja työpaikkoja
Talousvaliokunnan puheenjohtaja Kaj Turunen (ps.) antoi hallituksen budjettiesitykselle korkean arvosanan eduskunnan salikeskustelussa keskiviikkona.
– Tämä on minun poliittisen historiani aikana tehdyistä budjeteista paras budjetti. Tässä hallitus on ollut tienhaarassa: joko jatketaan edellisien hallituksien leikkauslinjalla tai panostetaan nyt kasvuun. Tämä hallitus panostaa kasvuun, ja tämä on minun mielestäni erityisen tärkeä linjanveto, Turunen kehaisi.
– Hallitus on tehnyt tässä budjetissa monta erityistä hyvää asiaa: budjetti nimenomaan luo kasvun edellytyksiä ja työpaikkoja niin, että saavutetaan kunnianhimoinen työllisyysasteen tavoite, 72 prosenttia. Lisäksi tehdään toimia viennin edistämiseksi japienyrittäjyyteen. Ja sitten minun mielestäni on oikein hyvä juttu tämä veronalennus, kuitenkin noin miljardin verran. Työtulovähennys, 240 miljoonaa euroa, kohdistetaan pieni- ja keskituloisiin, Turunen luetteli.
Vasemmisto huudahti väliin, että suurituloiset saavat eniten..
– Samoiten hallitus kompensoi tämän kikyn mukana tulevan veronalennuksen myös pienille ja keskituloisille, ihan pienimmille tuloille 30 miljoonaa, Turunen vastasi.
Alv:tä ei korotettu, se sortaisi köyhiä
Turunen antoi hallitukselle tunnustusta myös siitä, että se ei korottanut arvonlisäveroa, kuten viime hallitus teki.
– Kun täällä vihreät ja vasemmistoliitto yrittävät profiloitua pienituloisten ja köyhän kansan ystävinä, niin he olivat itse viime vaalikaudella nostamassa arvonlisäveroa, mikä on tehokkain tapa nimenomaan kurittaa pienituloisia. Sitä ei ole tässä budjetissa, Turunen painotti.
– Ja tässä on ollut monta kertaa jo äänessä edustaja Touko Aalto (vihr.). Aalto omassa blogissaan on itse esittänyt yhtenäistä arvonlisäverokantaa Suomeen, ja tämähän tarkoittaa käytännössä sitä, että nimenomaan ruuan ja lääkkeitten arvonlisävero nousisi merkittävästi. Tämä olisi todellinen kämmenenlyönti köyhän kansan poskelle, Turunen syytti.
Työelämää uudistetaan kikyn rinnalla, yhdessä neuvotellen
Kansanedustaja Toimi Kankaanniemi (ps.) ihmetteli opposition, etenkin SDP:n epäselvää kantaa kiky-sopimukseen.
– Mitä te haluatte? Olisitteko te halunneet vasemmistoliiton tapaan, että nyt olisi työmarkkinoilla täysi kaaos vuodenvaihteessa ja lakkoaallot ja muut? Se olisi ollut todennäköinen vaihtoehto tälle, ellei olisi syntynyt tätä sopimusta, Kankaanniemi kysyi.
Hän muisteli vihreiden Aallon moittineen, että kiky-sopimus betonoi työelämän uudistukset vuosiksi eteenpäin. Hän kysyi pääministeri Juha Sipilältä (kesk.), onko näin vai voidaanko asioita uudistaa.
– Kyllä uudistuksia tehdään koko ajan. Niitä tehdään yhdessä neuvotellen. Ne eivät ole sidottuja. Kiky-sopimus tulee voimaan ensi vuoden alusta, ja sitten 2018 taas on sitten uudet, tai ensi syksynä on uudet työehtosopimusneuvottelut, Sipilä vastasi.
Kuntatalous vahvistuu
Kankaanniemi kehui hallitusta myös siitä, että kuntatalous vahvistuu 40 miljoonan euron edestä. Luku on Kuntaliiton laskema.
– Viime vaalikaudellahan kunnat velkaantuivat noin 7 miljardia euroa eli siirrettiin valtiolta velkataakkaa kunnille, joissa tasaverolla sitten niitä hoidetaan. Samalla se johti siihen, että kuntien henkilöstö oli kovilla, yt-neuvotteluja käytiin, veroprosentit nousivat ja palvelut heikkenivät. Nyt ei valtion toimenpiteitten takia näin enää tapahdu, ja siitä suuri kiitos hallitukselle. Esimerkiksi eläkeratkaisu merkitsee sitä, että eläkemaksut alenevat ensi vuonna ja helpottavat kuntien taloutta. Tältä osinkin tilanne menee parempaan suuntaan, Kankaanniemi kehui.
Hyperloop Turkuun?
Liikennerahat puhututtivat myös. Liikennevaliokunnan puheenjohtaja Ari Jalonen (ps.) pohdiskeli Turun ja Helsingin välisen nopean radan suunnittelua. Olisiko tunnin rata hyvä asia vai olisiko vanhan tekniikan varaan rakennettu ratkaisu vanhanaikainen? Hän väläytti myös uudempien tekniikoiden hyödyntämistä.
– Voidaanko suunnitella hyperloop-tyhjiösukkulatekniikalla kunnon yhteyttä, mikä sitten voi viedä maailmalle, Jalonen kysyi.
– Turun tunnin radan rinnalla katsotaan, mitä hyperloop oikeasti tarkoittaa ja miten uutta teknologiaa voidaan soveltaa. Olemme tässä lähtökohtaisesti uudelle teknologialle avoimia, liikenneministeri Anne Berner (kesk.) vastasi.
Veli-Pekka Leskelä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

14-vuotias tyttö joutui joukkoraiskauksen uhriksi Porvoossa – poliisikansanedustaja Nieminen: Kyse on jälleen raa’asta grooming‑tapauksesta
Groomingin uhriksi joutunut lapsi nousi autoon ulkomaalaistaustaisten miesten houkuttelemana. Miehet veivät tytön syrjäiselle alueelle metsään, jossa he raiskasivat hänet.

Purra täräytti melkoisen uutisen eduskuntasalissa: EU-komissio ei vaadi Suomelta alijäämämenettelyn takia mitään lisäsäästötoimia, koska tämä hallitus on toimet jo tehnyt

Purra tyrmää Espoon koulusuunnitelman: ”Suomalaiset pannaan maksamaan epäonnistuneesta maahanmuutosta”
Espoossa on ryhdytty valmistelemaan toimia maahanmuuttajakoulujen ongelmien vähentämiseksi tasaamalla vieras- ja suomenkielisten määrää eri koulujen välillä. Valtiovarainministeri Riikka Purra sivaltaa somekanavillaan niitä päättäjiä jotka nyt esittävät maahanmuuton ongelmien ratkaisuksi keinotekoista koulujen oppilaaksiottoalueiden muuttamista.

Ruotsalainen tutkimuslaitos: Nuoret vierastavat yhä enemmän homoseksuaaleja sekä transihmisiä – ulkomaalaistaustaiset kaikkein kielteisimpiä
Ruotsalainen tutkimuslaitos on havainnut selvän muutoksen koululaisten asenteissa HBT-väkeä kohtaan. Oppilaat sietävät vähemmistöryhmistä kaikkein vähiten juuri nyt homoja, biseksuaaleja sekä transihmisiä. Asenteiden jyrkkyys yllätti tutkijan.

Espanja laillistaa puoli miljoonaa laitonta maahanmuuttajaa, pyytää heti EU:lta apua taakanjakoon – Tynkkynen: ”Kuin suoraan sosialismin oppikirjasta”
Espanjan sosialistihallitus on juuri ilmoittanut laillistavansa massiivisen määrän laittomia maahanmuuttajia, ja heti perään Espanja pyytää EU:lta apua näiden maahanmuuttajien uudelleensijoittamiseen muihin EU-maihin. Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen lähettäisi tulijat veneillä takaisin Välimeren toiselle puolelle.

Yhdysvaltain yliopistot purkavat DEI‑käytäntöjä: ”Edes Trumpin vastustajat eivät kaipaa DEItä takaisin”
DEI‑ideologia on parhaat päivänsä nähnyt. Julkisuudessa monet ovat arvelleet näin käyneen ainakin Yhdysvalloissa, jossa useat tunnetut yritykset ovat lopettaneet julkisuushakuiset yhdenvertaisuuskampanjansa ja niihin liittyvät työtehtävät.

Sisäministeri Mari Rantanen: Suomen on uskallettava ottaa käyttöön Tanskan malli
Sisäministeri Mari Rantasen mukaan Suomen maahanmuutto- ja kotouttamispolitiikan suunnanmuutoksen on saatava jatkoa. Ulkomaalaisten heikko työllisyys, kasvava riippuvuus sosiaaliturvasta ja hallitsematon työperäinen maahanmuutto kuormittavat yhteiskuntaa. Ratkaisuksi Rantanen kannattaa perussuomalaisten puheenjohtajan Riikka Purran esittämää velvoittavampaa linjaa – Tanskan mallia.

Oodi kielsi sananvapautta käsitelleen paneelin, vaikka sallii muut ideologiset tapahtumat – professori: ”Tämä avaa Pandoran lippaan syrjinnälle”
Hallinto-oikeus hyväksyi Helsingin kaupungin keskustakirjasto Oodin ja Helsingin yliopiston päätökset estää sananvapautta käsitellyt paneeli. Professori Jason Lepojärvi katsoo ratkaisun avaavan vaarallisen tulkintalinjan, jossa uskonnollinen neutraalius voi muuttua poissulkemisen välineeksi.

Vasemmisto älähti Purran risusavottamallista, mutta fakta on, että antelias Kela-tuki passivoi maahanmuuttajia yhteiskunnan ulkopuolelle – Tanska ratkaisi ongelman, malli mahdollinen Suomessakin

Kolumni: Vihreä siirtymä meni pois muodista
Teollisuuden hätähuudot energian kalleudesta ovat saaneet Euroopan johtajat pakittelemaan aiemmasta ilmastoinnostaan, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.
















