Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Kaj Turusesta talousvaliokunnan puheenjohtaja

09.06.2015 |15:41

Perussuomalaisten kansanedustaja Kaj Turunen on valittu eduskunnan talousvaliokunnan puheenjohtajaksi.

Turunen on toisen kauden kansanedustaja. Hän nostaa viennin kilpailukyvyn nostamisen, isänmaallisen energiapolitiikan ja eduskunnan osallistumisen koko kansan säästötalkoisiin toimenpidelistansa kärkeen.

– Hallitusohjelman mukaan nyt ryhdytään toteuttamaan isänmaallista talouspolitiikkaa. Se näkyy ohjelmassa monella tavalla, mutta erityisesti energiapolitiikassa.

Vienti saatava kilpailukykyiseksi

Viennin kilpailukyvyn kuntoon saattaminen on Turusen mukaan Suomen tärkeimpiä yhteisiä haasteita.  Myös vientiteollisuuden rakennetta ja rahoitusta pitää laajentaa kansallisesti ja tämä on tulevan vaalikauden avainasioita.

– Talouskasvu rakentuu monella tavalla viennin ja energia-alan ja sille syntyvien työpaikkojen varaan. Koko energiaketjuun, biotalouteen, teknologiaan ja energiateollisuuteen on suunnitteilla uudistuksia, joiden vaikutus kauppataseeseen tulee olemaan miljardien luokkaa, Turunen laskee.

Eduskuntakin säästökuurille

Talouden kuntoon saattaminen vaatii Turusen mielestä koko yhteiskunnalta sopeutumista ja uhrauksia.

– Myös eduskunnan on syytä osallistua säästötalkoisiin ja tästä on hyvä keskustella yhdessä. Tässä tilanteessa on vaikea hyväksyä minkäänlaisia lisärahoja esimerkiksi eduskuntaryhmien ryhmäkanslioille, päinvastoin.

Talousvaliokunnan puheenjohtaja heittää pallon eduskunnan puhemiehistölle.

– Koko eduskunnan on syytä fundeerata väliaikaisia sopeutustoimia ja menetelmiä kulujen karsimiseksi ja tästä on syytä keskustella yhdessä.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Perustuslakivaliokunta: Yhdenvertaisuusvaltuutettu ylittää toimivaltansa – PS-kansanedustajat vaativat pysymistä omalla tontilla

18.06.2026 |16:30
5.
Suomen uutiset logo

Vigelius Rydman-äänestyksen jälkeen: ”Mikä nykyisissä kriteereissä ei kelpaa?”

23.06.2026 |15:58
6.
Suomen uutiset logo

Elon Musk vaatii Saksan yleisradiota tilille valeuutisen levittämisestä – Saksan entinen tiedustelujohtaja näkee Belfastin tapahtumissa yhtäläisyyksiä Chemnitzin veitsi-iskun kanssa

22.06.2026 |12:17

Uusimmat

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää