

MIKA RINNE
Kankaanniemi: Suomi ei tarvitse työperäistä maahanmuuttoa
Työministeri Lauri Ihalaisen vastuulla (sd.) oleva palkkatukiuudistus lyödään lyttyyn yli puoluerajojen. Puolueiden yhteinen näkemys tuli esille Työttömien Valtakunnallisen Yhteistoimintajärjestön (TVY) ja Jyväskylän Työllistämisyhdistyksen eduskuntavaaliehdokkaille järjestämässä keskustelutilaisuudessa Jyväskylässä. Jopa SDP:n oma eduskuntavaaliehdokas myönsi uudistuksen aiheuttavan työttömille haittaa.
Paikalliseen kansalaistoiminnan keskukseen kertyi vain kourallinen kuulijoita, vaikka tilaisuudessa puhuttiin suurta joukkoa koskettavasta työttömyydestä ja sen hoidosta. Yleisöstä haluttiin tietää, että mitä mieltä kansanedustajaehdokkaat ovat palkkatukiuudistuksesta.
Palkkatukiuudistuksesta pelkkää haittaa
Perussuomalaisten kansanedustajaehdokas Toimi Kankaanniemi totesi, että palkkatukityöllistämisen ehtona oleva 800 päivää pitää palauttaa takaisin 500 päivään.
– Se on säästölaki, jossa ei ole mitään järkeä. Se on kiristänyt vajaatyökyisten palkkaamista kuntiin, kolmannen sektorin järjestöihin ja yrityksiin. Uudistus pitää purkaa ja palata takaisin entiseen ja parempaan malliin, Kankaanniemi peräänkuuluttaa.
Uudistuksen purkamisen kannalla olivat myös muut kansanedustajaehdokkaat, jotka pitivät uudistusta suorastaan hölmönä. Ihalaisen joukkueeseen kuuluva Jukka Hämäläinen (sd.) jopa myönsi, että työttömälle tulee haittaa, kun hän on pitkään työllistymättä.
Vienti kuntoon
Suomessa vallitseva suurtyöttömyys on kasvattanut työttömyysturvan menoja. Kokoomus on esittänyt työttömyysturvan leikkaamista. Hyvinvointiyhteiskunnan rahoitus ja velkaantumisen pysäyttäminen vaativat Kankaanniemen mukaan toisenlaista politiikkaa, jossa keskiössä ovat vientivetoinen talous- ja elinkeinopolitiikka.
– Vienti pelasti Suomen 1990-luvun lamasta. Vienti kun saadaan vetämään, niin se hoitaa vaihtotaseen, velkaantumisen kuntoon ja sitten tulee varoja hoitaa hyvinvointiyhteiskunnan etuudet ja palvelut kuntoon. Menestyminen vaatii koulutukseen, tutkimukseen ja innovaatioihin panostamista, Kankaanniemi sanoo.
Yritystuet kohdistettava oikein
Kankaanniemen mukaan Suomessa ei tarvita lisää työperäistä maahanmuuttoa. Hän perustelee kantaansa sillä, että Suomessa on riittävästi työhaluisia, mutta heille ei ole löytynyt töitä. Kankaanniemi haluaisi uudistaa yritystukia.
– Niihin tarvitaan uudistusta, jotta tuet kohdistuvat sinne missä niille on tarvetta sekä missä ne edistävät työllisyyttä ja tuottavuutta. Tukia ei pidä myöntää vain siksi, että niitä on mukava antaa jollekin alalle tai toiminnalle. Yritystukien osalta tarvitaan tehokkuutta ja hyviä perusteluja mihin verovaroja kannattaa käyttää, Kankaanniemi sanoo.
Lupaviidakot purettava
Suomen Yrittäjät on laskenut yhteen kaikki Suomen EU-jäsenyyden aikaiset EU-asetukset, direktiivit ja päätökset. Niitä on laadittu järjestön mukaan jo noin 45 000 kappaletta, joista noin 60 prosenttia vaikuttaa jollakin tavoin yritysten toimintaan. Kankaanniemen mielestä valtaisaa säädös- ja lupaviidakkoa pitää harventaa kovalla kädellä.
– Lupaviidakko pitää purkaa, sillä turha lupapapereiden ja tilastokyselyjen täyttäminen syö yrittäjien kallista työaikaa ja haittaa järkevää toimintaa. Lisäksi säädösten laatiminen ja valvonta aiheuttavat suuria julkisia kustannuksia, Kankaanniemi huomauttaa.
Ostovoimaa lisättävä
Vähävaraisen kansanosan ostovoima pitää turvata ja siinä eläkeindeksien leikkaus oli Kankaanniemen mielestä tuhoisa ratkaisu. Eläketurvaa leikattiin eduskunnassa viime syksynä, jota perussuomalaiset vastustivat.
– Ostovoiman turvaamisella ja kohentamisella raha lähtee kiertämään yhteiskunnassa. Kauppa käy, liike-elämän rattaat pidetään pyörimässä ja yritykset pystyvät työllistämään ihmisiä. Lisäksi valtio saa arvonlisäveron kautta takaisin huomattavan summan rahaa, Kankaanniemi kiteyttää.
MIKA RINNE
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Soini: puolueiden maahanmuuttokannat esiin

Suomen Perustalta tutkimus maahanmuuton kustannuksista
Viikon suosituimmat

Kolumni: Maahanmuuttajien sosiaaliturvaa on rajattava
Tulevan vaalikauden 8–10 miljardin euron sopeutustoimet ovat niin mittavia, että kaikkia julkisia kustannuksia on pakko tarkastella kriittisesti. Koska kansantalous nojaa vahvasti verotuloihin, maahanmuuton taloudellisella nettopositiivisuudella – eli maksettujen verojen ja aiheutettujen julkisten menojen erotuksella – on kriittinen merkitys taloudellisissa vaikeuksissa kamppailevalle Suomelle, kirjoittaa valtiovarainministeri Riikka Purran erityisavustaja Asmo Maanselkä.

Psykologi selittää woken sekä maahanmuuttosokeuden – narsismi mädätti kulttuurin ja some nuorten aivot
Uutuuskirjassaan Liisa Keltikangas-Järvinen pohtii, miksi voimme huonommin kuin koskaan, vaikka elämme monella mittarilla parasta aikaa. Legendaarisen psykologin näkemykset valaisevat myös woke-hysteriaa sekä narsistisen eliitin maahanmuuttosokeutta.

Kreetalla kuohuu: Turistit lähtivät – laittomia maahantulijoita tilalle
Suomalaistenkin suosikkilomakohde Kreeta on helisemässä laittomien maahantulijoiden kanssa. Kun turistikausi päättyi, saarelle rantautui Afrikasta peräti 862 tulijaa yhden päivän aikana.

Tynkkynen jyrähtää kokoomuksen Sirpa Pietikäisen vihervasemmistolaisesta äänestyslinjasta EU:ssa
AssistEU-palvelun kautta meppien toimintaa seuraavalla perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkysellä on jo pitkään ollut tuntuma kokoomuksen Sirpa Pietikäisen toimien vihervasemmistolaisuudesta. Enää se ei ole vain tuntuma, todistaa AssistEU:n uusi ominaisuus, joka yhdistää kaikkien meppien toimintadatan ja antaa valmiit graafit siitä, mikä mepin todellinen suuntautuminen on.

Pitkän linjan keskustavaikuttaja perussuomalaisiin – aloittaa Purran erityisavustajana
Valtiovarainministeri Riikka Purra on kutsunut erityisavustajakseen valtiotieteiden maisteri Janne Laineen. Hän aloittaa tehtävässään tänään. Laine on tehnyt pitkän uran kuntajohtajana ja keskustan luottamustehtävissä.

Poliisi otti useita huumerikoksista epäiltyjä kiinni Helsingin Puhoksen ostoskeskuksessa – Tynkkynen: ”Puhos on oikeasti menetetty”
Helsingin poliisi otti perjantai-iltana useita henkilöitä kiinni huumausainerikoksista epäiltyinä Puhoksen ostoskeskuksen alueella. Poliisi epäilee, että rikolliset pyörittävät alueella järjestäytynyttä huumausainekauppaa.

Ay-liikkeen Israel-boikotti jakaa jäsenistöä – kritiikki kohdistuu politikointiin
SAK, STTK, Tehy ja Erto julistivat tiistaina kuluttajaboikotin Israelin tuotteille. Päätös on herättänyt vastalauseita jäsenistössä, jonka mukaan edunvalvontajärjestön tehtävä ei ole ajaa ulkopolitiikkaa.

Muslimit ja äärivasemmisto menestyivät USA:n vaaleissa – Alaskassa Mary Peltola voitti molemmat Dan Sullivanit
Yhdysvalloissa nähtiin siirtymä vasemmalle. Monet läpi päässeistä ehdokkaista edustavat demokraattipuolueen vasemmistolaisinta äärilaitaa. Äärivasemmiston ohella myös muslimiehdokkaat pärjäsivät hyvin. Alaskassa demokraattien Mary Peltola voitti molemmat Dan Sullivanit: sen, joka on istuva republikaanisenaattori ja sen toisen, jonka hänen kampanjatiiminsä väitetään asettaneen hämäysehdokkaaksi.

Useissa kaupungeissa tuhansien eurojen tukia vain ulkomaalaisten työllistämiseen – Vigelius: ”Laillistettua syrjintää”
Tampereen kaupunki on päättänyt ottaa käyttöön kansainvälisyyssetelin, joka on tarkoitettu tueksi vain ulkomaalaisten työllistämiseen. Setelillä kaupunki tarjoaa työnantajalle 3 000 euron tuen kansainvälisen opiskelijan palkkaamiseen harjoittelijaksi. Perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja ja kansanedustaja Joakim Vigelius pitää seteliä suomalaisia syrjivänä.

Sitran aika on ohi – miljardi kuuluu Suomen tulevaisuuteen, ei pysyvälle ajatusklubille
Perussuomalaiset lakkauttaisi Sitran ja käyttäisi vapautuvan noin miljardin euron omaisuuden kasvuun, perusopetukseen tai velan lyhentämiseen.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää













