

MIKA RINNE
Kankaanniemi: Suomi ei tarvitse työperäistä maahanmuuttoa
Työministeri Lauri Ihalaisen vastuulla (sd.) oleva palkkatukiuudistus lyödään lyttyyn yli puoluerajojen. Puolueiden yhteinen näkemys tuli esille Työttömien Valtakunnallisen Yhteistoimintajärjestön (TVY) ja Jyväskylän Työllistämisyhdistyksen eduskuntavaaliehdokkaille järjestämässä keskustelutilaisuudessa Jyväskylässä. Jopa SDP:n oma eduskuntavaaliehdokas myönsi uudistuksen aiheuttavan työttömille haittaa.
Paikalliseen kansalaistoiminnan keskukseen kertyi vain kourallinen kuulijoita, vaikka tilaisuudessa puhuttiin suurta joukkoa koskettavasta työttömyydestä ja sen hoidosta. Yleisöstä haluttiin tietää, että mitä mieltä kansanedustajaehdokkaat ovat palkkatukiuudistuksesta.
Palkkatukiuudistuksesta pelkkää haittaa
Perussuomalaisten kansanedustajaehdokas Toimi Kankaanniemi totesi, että palkkatukityöllistämisen ehtona oleva 800 päivää pitää palauttaa takaisin 500 päivään.
– Se on säästölaki, jossa ei ole mitään järkeä. Se on kiristänyt vajaatyökyisten palkkaamista kuntiin, kolmannen sektorin järjestöihin ja yrityksiin. Uudistus pitää purkaa ja palata takaisin entiseen ja parempaan malliin, Kankaanniemi peräänkuuluttaa.
Uudistuksen purkamisen kannalla olivat myös muut kansanedustajaehdokkaat, jotka pitivät uudistusta suorastaan hölmönä. Ihalaisen joukkueeseen kuuluva Jukka Hämäläinen (sd.) jopa myönsi, että työttömälle tulee haittaa, kun hän on pitkään työllistymättä.
Vienti kuntoon
Suomessa vallitseva suurtyöttömyys on kasvattanut työttömyysturvan menoja. Kokoomus on esittänyt työttömyysturvan leikkaamista. Hyvinvointiyhteiskunnan rahoitus ja velkaantumisen pysäyttäminen vaativat Kankaanniemen mukaan toisenlaista politiikkaa, jossa keskiössä ovat vientivetoinen talous- ja elinkeinopolitiikka.
– Vienti pelasti Suomen 1990-luvun lamasta. Vienti kun saadaan vetämään, niin se hoitaa vaihtotaseen, velkaantumisen kuntoon ja sitten tulee varoja hoitaa hyvinvointiyhteiskunnan etuudet ja palvelut kuntoon. Menestyminen vaatii koulutukseen, tutkimukseen ja innovaatioihin panostamista, Kankaanniemi sanoo.
Yritystuet kohdistettava oikein
Kankaanniemen mukaan Suomessa ei tarvita lisää työperäistä maahanmuuttoa. Hän perustelee kantaansa sillä, että Suomessa on riittävästi työhaluisia, mutta heille ei ole löytynyt töitä. Kankaanniemi haluaisi uudistaa yritystukia.
– Niihin tarvitaan uudistusta, jotta tuet kohdistuvat sinne missä niille on tarvetta sekä missä ne edistävät työllisyyttä ja tuottavuutta. Tukia ei pidä myöntää vain siksi, että niitä on mukava antaa jollekin alalle tai toiminnalle. Yritystukien osalta tarvitaan tehokkuutta ja hyviä perusteluja mihin verovaroja kannattaa käyttää, Kankaanniemi sanoo.
Lupaviidakot purettava
Suomen Yrittäjät on laskenut yhteen kaikki Suomen EU-jäsenyyden aikaiset EU-asetukset, direktiivit ja päätökset. Niitä on laadittu järjestön mukaan jo noin 45 000 kappaletta, joista noin 60 prosenttia vaikuttaa jollakin tavoin yritysten toimintaan. Kankaanniemen mielestä valtaisaa säädös- ja lupaviidakkoa pitää harventaa kovalla kädellä.
– Lupaviidakko pitää purkaa, sillä turha lupapapereiden ja tilastokyselyjen täyttäminen syö yrittäjien kallista työaikaa ja haittaa järkevää toimintaa. Lisäksi säädösten laatiminen ja valvonta aiheuttavat suuria julkisia kustannuksia, Kankaanniemi huomauttaa.
Ostovoimaa lisättävä
Vähävaraisen kansanosan ostovoima pitää turvata ja siinä eläkeindeksien leikkaus oli Kankaanniemen mielestä tuhoisa ratkaisu. Eläketurvaa leikattiin eduskunnassa viime syksynä, jota perussuomalaiset vastustivat.
– Ostovoiman turvaamisella ja kohentamisella raha lähtee kiertämään yhteiskunnassa. Kauppa käy, liike-elämän rattaat pidetään pyörimässä ja yritykset pystyvät työllistämään ihmisiä. Lisäksi valtio saa arvonlisäveron kautta takaisin huomattavan summan rahaa, Kankaanniemi kiteyttää.
MIKA RINNE
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Soini: puolueiden maahanmuuttokannat esiin

Suomen Perustalta tutkimus maahanmuuton kustannuksista
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajataustaisessa perheessä kasvanut nainen kokee olonsa vieraaksi Helsingin Kontulassa: ”Tästä on tullut Lähi-itä”
Suomen Uutisten haastattelemat Kontulan alueella liikkuvat ihmiset kertovat huumeiden käytön näkyvän aiempaa enemmän katukuvassa. Monen mielestä myös alue on muuttunut merkittävästi viime vuosina.

Cambridge rekrytoi tosielämän woke-Turhapuron – yliopistomaailma ihastui plagioinnista epäiltyyn rotuaktivistiin, unohti tyystin lähdekritiikin ja syyti hänelle kunniatohtoruuksia kuin saippuaa
Jason Arday on tällä hetkellä maailman kohutuin hahmo. Hän nousi 2020-luvun alussa kansainväliseksi akateemiseksi tähdeksi ja Cambridgen professoriksi elämäntarinansa, rotuaktivisminsa ja DEI-symboliarvonsa siivittämänä. Useat yliopistot jakoivat hänelle kilpaa kunniatohtorin titteleitä. Hiljattain hänen väitöskirjastaan ja tutkimusartikkeleistaan löytyi satoja selittämättömiä yhtäläisyyksiä muiden tutkijoiden aikaisempiin töihin. Lisäksi hänen kertomuksensa erilaisista urheilu- ja hyväntekeväisyysansioista paljastuivat liioitelluiksi tai jopa täysin katteettomiksi. Ensin Cambridgen yliopisto yritti pestä käsiään ja syyttää kriitikoita ajojahdista. Keskiviikkona yliopisto ilmoitti alkavansa sittenkin selvittämään tapausta, ja pian sen jälkeen Arday ilmoitti eroavansa virasta. Skandaalia on pidetty osoituksena laajemmasta instituutiomaailman mädännäisyydestä. Yliopisto halusi uskoa moraalisesti lumoavaan kertomukseen ja ryhtyi ensin puolustamaan sankariaan ennen kuin tarkisti tosiasiat.

SDP:n esikuvamaassa Espanjassa hallitusta johtavat sosialistit – vaalivoittaja joutui jäämään oppositioon
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin tuore ehdotus SDP:n syrjäyttämisestä hallitusneuvotteluissa herättää happamia reaktioita demareissa. Samalla kuitenkin unohtuu, että äskettäin demarien esikuvamaassa Espanjassa eniten ääniä ja paikkoja saanut puolue jäi oppositioon. Historiallisesti Suomessakin on aiemmin muodostettu hallituksia, joissa suurin puolue ei ole johtanut hallitusta.

Oikeusministeri Meri vie eläimet rääkkääjiltä – eläintenpitokiellon rikkomisesta jatkossa jopa vankeutta
Oikeusministeriö vaatii tiukempaa eläintenpitokiellon käyttöä eläinsuojelurikoksissa ja ehdottaa kiellolle pidempää vähimmäiskestoa. Ministeriö linjaa myös, että kiellon rikkomisesta voi jatkossa seurata jopa vuoden vankeusrangaistus.

Talous kasvaa, alijäämä pienenee – opposition kritiikki menetti uskottavuutensa
Suomen talouskehitys on ollut EU:n kärkeä koko alkuvuoden: ensimmäisellä neljänneksellä Suomen kasvu oli EU-maiden nopeinta, ja toisella neljänneksellä Suomi oli edelleen yksi neljästä nopeimmin kasvaneesta EU-maasta.

SDP:n Lindtmanin esikuvamaa sai kyytiä puoluejohtajien paneelissa – Purra: Espanjan maahanmuuttopolitiikka toimii ”kutsuhuutona” laittomalle maahantulolle
Viides Kotkaniemi-foorumi järjestettiin keskiviikkona Luumäellä presidentti P. E. Svinhufvudin kotimuseon puutarhassa. Foorumin pääpaneelissa Suomen ulko- ja turvallisuuspolitiikasta keskustelivat pääministeri Petteri Orpo (kok.), perussuomalainen valtiovarainministeri Riikka Purra, SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman sekä keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkonen.

Ajatuspaja Suomen Perusta järjestötukien jakoperusteista: ”Minkä takia maahanmuuttaja ei voi osallistua samaan potkupallokerhoon kuin kantasuomalainenkin?”
Ajatuspaja Suomen Perustan toiminnanjohtaja Simo Grönroos ja tutkija Samuli Salminen käsittelivät Kesäkatsaus 2026 -ohjelmassa perussuomalaisen sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin esittämiä muutoksia STEA-avustusten jakoperusteisiin.

Antikainen: Lindtman puolustaa Sánchezia eikä Suomea
Kun Espanjan hallitus epäonnistui EU:n ulkorajan suojaamisessa, SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman löysi arvosteltavaa vain yhdestä suunnasta: rajaa puolustavasta Suomen sisäministeristä. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan se kertoo kaiken olennaisen SDP:n turvallisuuspoliittisista prioriteeteista.

Perussuomalaisten kannatus kovassa nosteessa: Jos et halua Lindtmanin hallitusta, kannattaa äänestää perussuomalaisia
Perussuomalaiset on tuoreessa Ylen kannatusmittauksessa suurin nousija 1,1 prosentin kannatusnousulla. Tällä hetkellä perussuomalaisten kannatus on Ylen gallupin perusteella jo 15,6 prosenttia, joka on melkein viisi prosenttia enemmän kuin vuosi sitten. Perussuomalainen sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman ja puolueen 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius muistuttavatkin näin eduskuntavaalien lähestyessä, että perussuomalaisten äänestäminen on käytännössä ainoa vaihtoehto Antti Lindtmanin johtamalle vasemmistohallitukselle.

Nigel Farage haluaa työntää laittomat maahantunkeutujat takaisin merelle – Ranska tykkää kyttyrää
Reformipuolueen johtaja Nigel Farage on esitellyt suunnitelman, jossa Britannian kuninkaallinen laivasto lähetettäisiin Englannin kanaaliin pysäyttämään maahantunkeutujien kumiveneet. Farage kutsuu hanketta omaan tyyliinsä "suurimmaksi sotilasoperaatioksi kanaalissa sitten toisen maailmansodan".
Uusimmat

Talouden käänne on alkanut – Purra: ”Nyt näyttää todella hyvältä!”

PS:n Kymäläinen: ”Suomalaisten pitää olla nimenomaan turvassa”
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää










