

PS ARKISTO
Kansanedustaja Ano Turtiainen sai julkaisukiellon Facebookiin: ”Meitä yritetään oikeasti hiljentää”
Kansanedustaja Ano Turtiaisen julkaisukielto alkoi reilu viikko sitten, täysin yllättäen. Kansanedustaja arvioi, että kysymys on todennäköisesti kiusanteosta.
Facebook ilmoitti reilu viikko sitten Ano Turtiaiselle, että tämän profiili on asetettu julkaisukieltoon. Turtiainen ei tiedä, mistä kielto mahdollisesti johtuu.
– Facebookilta en ole saanut tietooni mitään syytä julkaisukieltoon. Eikä Facebook ole edes poistanut mitään aiempia julkaisujani. Olen joskus saanut muutaman huomautuksen palvelun ylläpitäjältä, kun olen julkaissut jotain hieman ”rajumpaa”, mutta julkaisukieltoa en ole ennen saanut.
– Käsitykseni mukaan Facebookilla on kuitenkin korkeampi kynnys kohdistaa toimenpiteitä käyttäjiin, jotka ovat samalla kansanedustajia. Epäilen kuitenkin, että nyt koronan aikaan on pantu ”iso vaihde päälle,” eli että meitä yritetään oikeasti hiljentää.
Säännöllisiä ilmiantajia
Turtiainen on kuullut, että samaan aikaan eli noin viikko sitten, useita muitakin profiileja on siirretty julkaisukieltoon. Kansanedustaja pitää todennäköisenä, että sosiaalisessa mediassa toimii useampia ryhmiä ja yksittäisiä tahoja, jotka säännöllisesti ja kiusantekomielessä tekevät ilmiantoja palvelun ylläpitäjälle.
– Sitä on ollut aina, omalta kohdaltani jo siitä saakka, kun olen tullut mukaan politiikkaan ja varsinkin kun olin enemmän mediajulkisuudessa eduskuntavaalikampanjani aikaan, Turtiainen sanoo.
Hän on ollut yhteydessä Facebookiin saadakseen lisätietoja – toistaiseksi huonolla menestyksellä.
– Ei sieltä tule vastauksia mihinkään.
Vaikeuttaa luottamustehtävien hoitamista
Profiilin poistaminen palvelun ylläpidon toimesta on ikävää kenelle tahansa. Turtiaisen kohdalla kyse on myös siitä, että luottamustehtävien hoitaminen on estynyt tai vähintään hidastunut. Turtiainen on mukana myös kuntapolitiikassa.
– Julkaisukielto lamaannuttaa täysin ryhmätyöskentelyn perussuomalaisten kansanedustajien kanssa. Meillä ei tällä hetkellä ole tavanomaisia ryhmäkokouksia, joten eduskuntaryhmä pitää keskenään yhteyttä messenger-viestiketjussa. Koska en voi julkaista, en voi osallistua keskusteluun millään tavalla.
– Valiokunnissa meillä on vielä omat viestiketjut, enkä voi osallistua niihinkään. Parhaiten minuun saa nyt yhteyden sähköpostilla tai tekstiviestillä. Minulle voi myös laittaa messenger-viestiä. Voin edelleen lukea viestit, mutta tällä hetkellä en voi vastata, Turtiainen kertoo.
Ei virallisia keskusteluja
Turtiainen täydentää Uuden Suomen kirjoituksessaan valiokuntakeskusteluasiaa. Hän toteaa, että Messenger-ryhmissä ei keskustella mitään virallista.
– ”Virallisinta” siellä on, kun keskustellaan kokouksien aikatauluista, päällekkäisyyksistä, ketä on paikalla ja onko varajäseniä käytettävissä tarpeen vaatiessa. Tätä varten jokaista valiokuntaa varten on eduskuntaryhmämme sisällä oma Messenger-ryhmä, sekä yksi pääryhmä, mistä tavoittaa jokaisen eduskuntaryhmän edustajan.
Virallinen keskustelu käydään muilla tavoin.
Muutos 8.2020 klo 14:48: Lisätty blogikommentti siitä, että Facebookissa ei käydä varsinaista valiokuntakeskustelua.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- ylläpito ryhmätyöskentely julkaisukielto Ano Turtiainen Ilmianto kansanedustaja Facebook Sosiaalinen media Sensuuri Sananvapaus perussuomalaiset
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Taannehtiva vihapuhejahti kiihtyy – Oikeuskansleri kehottaa suomalaisia poistamaan vanhoja kirjoituksiaan

Perussuomalaiset kannattaa laajaa sananvapautta: Ei koske vain myönteisiä tietoja ja asioita – ”Ihmisten ja vallanpitäjien tulee kestää myös loukkaavaa ja häiritsevää tekstiä”

Entinen propagandisti paljastaa: tiedostavan vasemmistoideologian levittäminen on tuottoisaa bisnestä

Muslimiyhteisö kritisoi, MTV:n uutistoimitus taipui – rikosuutinen sensuroitiin

Halla-aho puolusti arvopuheessaan mökin mummon oikeutta puhua: ”Sananvapauden perusfunktio on suojella yksilöä vallanpitäjien mielivallalta”

Sensuuri kiihtyy, Ville Tavio nostaa esiin hätkähdyttävän luvun: ”3,6 % opposition kansanedustajista poliisitutkinnassa”

Huhtasaari: ”Kansallismielisyyden nousuun vastattu keksimällä ulkomaisen sekaantumisen ja disinformaation kaltaisia tekosyitä”
Viikon suosituimmat

Turvapaikanhakijaa epäillään murhasta ja raiskauksista Hollannissa – Amsterdamin valtasi pelko ja kauhu
17-vuotiaan tytön murha ja useat raiskaukset ovat saaneet Amsterdamin pelon valtaan. Naiset eivät vieläkään näytä olevan oikeutettuja tasa-arvoon, vapauteen ja elämän ilman pelkoa väkivallasta edes Euroopan ytimessä. Rikoksista epäillään turvapaikanhakijaa ja moni muukin naisiin kohdistuva väkivallanteko on ratkeamassa pidätyksen myötä.

Opettaja-kirjailija Arno Kotro kertoo, kuinka edistyksellinen kiihko pilasi koulut
Arno Kotro kertoo nyt, mikä Suomen koulumaailmassa on mennyt pieleen: digiloikat, ilmiöoppimisen pakkosyöttö, arvosanojen ja kokeiden romuttaminen – ja kokonaisen sukupolven muuttaminen pedagogisten villitysten koekaniineiksi. Kuten Pisa-tulokset osoittavat, outojen muoti-ilmiöiden ottaminen osaksi opetusta on ollut massiivinen virhe.

Suomi-media saa tylytystä uutuuskirjassa – Halla-ahon mukaan toimittajia vaivaa vallasta humaltuminen ja yliherkkyys
Suurella osalla suomalaisista toimittajista on vakavia henkisiä ongelmia minun ja perussuomalaisten kanssa, Jussi Halla-aho sanoo tuoreessa elämäkertakirjassaan. Toimittajien kiihko perussuomalaisia kohtaan on toisaalta voinut saada monet ihmiset kiinnostumaan perussuomalaisista.

Antikainen selvitti Elokapinan kesäkuun kolmipäiväisen mielenosoituksen kustannukset: Hintalappu veronmaksajille lähes 260 000 euroa
Perussomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pyysi Poliisihallitukselta selvitystä Elokapinan mielenosoitusten aiheuttamista kustannuksista. Helsingin kesäkuun 2025 mielenosoitus maksoi lähes 260 000 euroa.

Saksa ei sittenkään pärjännyt – Merkelin kutsu maailman pakolaisille ylikuormittaa saksalaisten sosiaali- ja terveyspalveluja
Saksassa tehdään tiliä Merkelin kymmenen vuotta sitten aloittamasta maahantulopolitiikasta. Elämään on tullut väriä, mutta voimavarat alkavat loppua. Koska sosiaali- ja terveyspalvelujen käyttäjien määrä on maahantulijoiden paljouden myötä kasvanut, mutta maksajien määrä ei ole vastaavasti lisääntynyt, niin palveluja ehdotetaan karsittavaksi. Hyvältä ei näytä myöskään rikostilastojen valossa.

Päivän pointti: Härskiä peliä keskustalta – valittelee työpaikkojen puutetta, samaan aikaan vaatii Suomeen 40 000 maahanmuuttajaa lisää joka vuosi

Reijonen: Apteekit juoksuttavat asiakkaita turhaan – ”Tähän on tultava loppu”
Onko sellainen tilanne tuttu, ettet saanutkaan kerralla apteekista mukaasi kaikkia Kela-korvattavia lääkkeitäsi? Suomessa on voimassa älytön systeemi, josta puhutaan liian vähän. Perussuomalaisten kansanedustaja Minna Reijonen vaatii loppua apteekeissa asioivien turhalle edestakaisin juoksuttamiselle.

Pridetys kuumentaa tunteita Tampereella – PS-valtuutettu Marika Puolimatka: ”Tällainen ei ole Tampereen kaupunginvaltuuston eettisten ohjeidenkaan mukaista toimintaa”
Tampereen kaupunginvaltuuston ensimmäisessä syyskokouksessa käytiin eilen vilkas keskustelu pride-liputuksesta luopumisesta, josta perussuomalaisten kaupunginvaltuutettu Marika Puolimatka ja joukko perussuomalaisten, kristillisdemokraattien sekä kokoomuksen valtuutettuja oli jättänyt aloitteen viime kaudella.

Pikaruokaravintoloissa saa yhä harvemmin palvelua suomen kielellä – Purra pohtii yrityksien motiivia palkata töihin kielitaidottomia henkilöitä suomalaisnuorten ohi
Monet suomalaisnuoret etsivät matalan kynnyksen töitä, etenkin pikaruokaketjujen palvelutehtävistä. Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra kirjoittaa alan epäkohdasta, sillä yhä useammin työpaikat menevät ulkomaalaisille, joilla ei juuri ole kotimaisten kielten taitoa.

Massamuuton vastaiset mielenosoitukset leimahtivat jälleen Britanniassa- ”Kansa kärsii asuntopulasta ja laittomat siirtolaiset majoitetaan 4 tähden hotelleihin”
Mielenosoittajat kerääntyvät saarivaltakunnassa kerta toisensa jälkeen laittomille maahanmuuttajille varattujen hotellien edustoille vastustamaan hallituksen politiikkaa. Mielenilmaisut kärjistyvät usein yhteenotoiksi poliisin ja vastamielenosoittajien kanssa. Protestit leviävät yhä uusille paikkakunnille eikä vastakkainasettelulle näy loppua.