

Facebook hävinnyt useita oikeusjuttuja Saksassa sensuuriin liittyen
Facebookin antamat estot ovat tulleet tutuiksi monille suomalaisillekin. Kommentteja ja linkkejä poistetaan usein mielivaltaiselta tuntuvalla tavalla, eikä perusteluksi anneta muuta kuin että ”julkaisu rikkoo Facebookin yhteisönormeja”. Saksassa sananvapautta puolustavat kansalaisjärjestöt ovat ryhtyneet viemään Facebookin oikeuteen järjestelmällisen sensuroinnin takia.
Saksalainen sananvapautta puolustava Meinungsfreiheit im Netz -sivusto kertoo, että Facebook on poistanut automaattisesti kirjoituksia, joissa on mainittu englantilainen poliittinen aktivisti Tommy Robinson. Pelkkä nimen mainitseminen on riittänyt poistoon. Lisäksi Facebook on järjestelmällisesti poistanut julkaisuja, joissa on ollut linkki saksalaisen Focus-aikakauslehden kolme vuotta vanhaan artikkeliin, jossa kerrottiin Libyan pääministerin varoittaneen pakolaisveneiden mukana tulevista ISIS-taistelijoista.
Molemmissa tapauksissa oikeus on todennut, että Facebook ei saa harjoittaa kyseisenlaista automaattista sensuuria.
Kimppuun saa käydä mutta nimeä ei saa mainita
Tommy Robinsonin nimen mainitsemiseen liittyvä tapaus on erityisen kuvaava. Siitä käy hyvin ilmi, miten mielivaltaista sensuuria Facebook nykyään harjoittaa. Joulukuussa 2018 Antifa Kampfausbildung (”Antifan tappelukoulu”) -niminen Facebook-sivusto julkaisi videon, jossa Robinson joutuu maahanmuuttajataustaisten miesten hyökkäyksen kohteeksi kävellessään kadulla.
Kansalaisaktivisti Felix Perrefort jakoi Antifan julkaisun. Saatetekstissä hän kritisoi Antifan vahingoniloista asennetta ja katuväkivallan ihannointia. Yhdeksän kuukautta myöhemmin Perrefortin kommentti poistettiin, koska hänen julkaisunsa ”rikkoo vaarallisia henkilöitä tai organisaatioita koskevia yhteisönormeja”. Kirjoitus poistettiin ilmeisesti vain siksi, että videossa ja saatetekstissä mainitaan Tommy Robinson, arvelee Meinungsfreiheit im Netz -sivusto.
Sananvapausjärjestö vei asian oikeuteen
Ilmeisesti Facebook poistaa automaattisesti viestejä, joissa esiintyy tiettyjä ”vaarallisia” nimiä. Samat säännöt eivät kuitenkaan koske kaikkia kirjoittajia: Antifan alkuperäinen julkaisu, jossa myös mainitaan Robinsonin nimi, oli edelleen Facebookissa tätä juttua kirjoitettaessa.
Sananvapausjärjestö nosti kieltokanteen Facebookin sensuuria vastaan. Ensin oikeus hylkäsi kanteen. Mutta kun järjestö esitti lisätodisteina kaksi tapausta, joissa Robinsonin nimen sisältävä viesti oli poistettu, oikeus asettui sananvapauden kannalle ja kielsi Facebookia harjoittamasta järjestelmällistä sensuuria. Sananvapausjärjestön käyttämä testiviesti sisälsi vain lauseen: ”Testi, voidaanko nimi Tommy Robinson edelleen mainita viestissä”. Facebook oli poistanut kyseiset julkaisut.
Toimittaja: Facebookin olisi aika ryhtyä rehdiksi
Saksassa asuva vapaa toimittaja Pertti Rönkkö kirjoittaa, että Facebook on hävinnyt kerta toisensa jälkeen saksalaisissa tuomioistuimissa bannausasioissa. Tuomarit ovat perustelleet päätöksiään muun muassa Saksan perustuslailla, joka takaa kansalaisille mielipiteenvapauden.
– Facebookin olisi aika ryhtyä rehdiksi ja kertoa meille asiakkailleen, mihin tarkalleen ottaen monet usein arvoituksiksi jäävät estot perustuvat, Rönkkö kirjoittaa.
– Kuten Saksassakin monet oikeudet ovat todenneet, niin pelkkä yleinen viittaus yhteisösääntöjen rikkomiseen ei riitä.
– Facebookin kannattaisi avata toimintaperiaatteitaan ja ennen kaikkea vastata toivottavasti vääriksi osoittautuviin epäilyksiin, että sillä olisi jokin oma poliittinen agendansa, ja että se toimii hallitusten ja muiden tahojen avustajana poliittisesti epäkorrektien mielipiteiden rajoittamisessa ja estämisessä, toimittaja Pertti Rönkkö jatkaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Turtiainen tylytti, kommunisti ilmiantoi ja poliisi tutki – lopputulos oli sananvapausmyönteinen

Muslimiyhteisö kritisoi, MTV:n uutistoimitus taipui – rikosuutinen sensuroitiin

Nettikirjoittelu vei työttömyyspäivärahan katkolle – Kela bannaa julmemmin kuin Facebook

Vähävaraisten oikeuksia puolustava opettaja vertasi blogissa maahanmuuton kustannuksia masennuspotilaiden hoitokuluihin: Työnantaja antoi varoituksen

Vallin: ”Facebook on muuttunut poliittiseksi vaikuttajaksi”

Tavio: Internetin sensuuri lisääntyy – Piilaakso nostettu sananvapaustuomariksi
Viikon suosituimmat

Purra: Ulkomaalaisväestön vahva nojaaminen takuueläkkeisiin on iso ongelma – ”Jopa ilman käytännössä minkäänlaista työuraa”
Ylen puoluejohtajien torstai-illan tentissä vasemmistoliitto ja SDP ilmoittivat olevansa valmiita tavalla tai toisella koskemaan eläkkeisiin talouden sopeuttamiseksi. Perussuomalaisten Riikka Purra sen sijaan linjasi, että normaalin pitkän työuran tehneiden työeläkkeisiin ei pitäisi ensisijaisesti koskea, mutta maahanmuuttajien takuueläkkeisiin kohdistuu selvä tarve korjata epäkohtia.

USA peruutti Iranin vallankumouskaartin kenraalin sukulaisten oleskeluluvat – luksuselämä Kaliforniassa loppui ja karkotus takaisin Iraniin odottaa
Yhdysvallat on peruuttanut useiden Iranin hallintoon kytköksissä olevien iranilaisten oleskeluluvat. Kyseiset henkilöt olivat nauttineet länsimaisesta vapaudesta ja luksustavaroista, mutta silti kannattaneet Iranin islamistihallintoa ja iloinneet hyökkäyksistä amerikkalaisia sotilaita ja tukikohtia vastaan.

Karkotukset pannaan Ruotsissa yhä useammin toimeen pakolla – ”Lähtö tulee vaikka huutavat ja potkivat”
Viranomaiset karkottavat Ruotsista laittomasti maassa oleskelevat yhä useammin pakkkokeinoja käyttäen. Vuonna 2025 Rikosseuraamuslaitoksen työntekijät saattoivat 2 300 henkilöä lentokoneeseen tai seurasivat lennolla mukana määräänpäähän. Määrä on kaksinkertaistunut parissa vuodessa.

Oulun valtuusto lakkauttaa kouluja rahanpuutteen takia, mutta pitää kiinni kalliista ilmastotavoitteestaan – Aittakumpu: ”Kyllä on arvot pahasti vinossa”
Perussuomalaiset esitti Oulussa hiilineutraalisuustavoitteen siirtoa vuodesta 2035 vuoteen 2050, jotta veronmaksajille ei koituisi tyyristä lisälaskua. Yksikään valtuutettu perussuomalaisten lisäksi ei hyväksynyt siirtoa. Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu ihmettelee Oulun valtuutettujen tärkeysjärjestystä, etenkin kun samaiset puolueet aikovat kesäkuussa lakkauttaa jopa 17 lähikoulua tai kouluyksikköä rahanpuutteen takia.

Bergbom tyrmää yhdenvertaisuusvaltuutetun puheet itärajan avaamisesta turvapaikanhakijoille: ”Kenen etua tässä ajetaan?”
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom tyrmää yhdenvertaisuusvaltuutettu Rainer Hiltusen näkemyksen siitä, että itärajalla tulisi avata ylityspaikkoja turvapaikanhakijoille.

Yhdenvertaisuusvaltuutettu haluaa avata itärajan – Antikainen: Suljetaan koko pulju ja säästetään kolme miljoonaa
Yhdenvertaisuusvaltuutettu Rainer Hiltunen on esittänyt Iltalehden haastattelussa itärajan rajanylityspaikkojen avaamista, jotta Venäjän puolelta tulevilla turvapaikanhakijoilla olisi mahdollisuus saada turvapaikka Suomesta. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen muistuttaa, että itäraja suljettiin Suomessa vuonna 2023 turvallisuussyistä. Jos yhdenvertaisuusvaltuutetun toimisto ei tässä maailmantilanteessa ole kiinnostunut Suomen kansallisesta turvallisuudesta, olisi Antikaisen mielestä parasta lakkauttaa koko virasto.

Kirkkopalvelut ry:lle yli 11 miljoonaa euroa avustuksia, valtaosa toiminnan kuluista palkkoihin – puheenjohtajana kokoomuksen kansanedustaja
Perusuomalaisten Mika Merano jatkaa kanavillaan tuttua sarjaansa rälsseistä, jossa tarkastelussa on kolmannen sektorin poliittisia hillotolppia. Pääsiäispyhien aikaan käsittelyssä oli Kirkkopalvelut ry, joka vastaanottaa miljoonia veronmaksajilta, vaikka pyörittää jo isoa bisnestä omilla tuloillaan. Yhdistyksellä on vahva kytky kokoomukseen.

Demarivalta murenee Pohjolassa – onko Suomen SDP vain jälkijunassa?
Tanskan tuore vaalitulos vahvistaa, että sosiaalidemokraatit menettävät otettaan perinteisistä kannattajistaan Pohjoismaissa. Vielä Suomessa SDP sinnittelee toistaiseksi gallup-kärjessä.

Perussuomalaiset: Vasemmistohallitus loi Suomeen uuden köyhälistön
Perussuomalaiset näkee, että samalla kun oppositiopuolueet syyttävät nykyhallitusta köyhyyden lisäämisestä, he unohtavat olleensa päätöksillään itse luomassa uutta köyhälistön luokkaa Suomeen.

”Ei ainakaan tästä!” – Purra ojentaa mediaa leikkauskiistojen lietsomisesta ja haastaa kaikkia laadukkaampaan talouskeskusteluun
Valtiovarainministeri Riikka Purra katsoo, että kokonaisvaltainen keskustelu valtiontalouden tilasta on pitkälti jumissa, koska perustavanlaatuisen priorisointiajattelun sijaan julkinen debatti pitkälti pyörii yksittäisissä kiihottavissa julkisen talouden leikkauksissa.















