

Nettikirjoittelu vei työttömyyspäivärahan katkolle – Kela bannaa julmemmin kuin Facebook
Keravalaisnainen ehti jo iloita uudesta työpaikastaan, joka olisi varma, kunhan palkkatuki järjestyisi. Mutta yllättäen hän saikin selvityspyynnön siitä, kuinka paljon hän on käyttänyt aikaa nettikirjoitteluun työttömyysaikana. Samalla työttömyyspäivärahan maksatus katkaistiin.
Parin vuoden työttömyyden jälkeen keravalainen Elina oli saanut järjestettyä itselleen työpaikan. Työn voisi aloittaa heti, kun TE-toimistolta tulisi myönteinen päätös palkkatuesta. Mutta tuen sijasta tulikin selvityspyyntö.
Selvityspyynnön syy on se, että Elina oli kertonut työllistymissuunnitelmassaan kirjoitelleensa ihan ilmaiseksi somessa, blogeissa ja uusmedioissa. Hän kertoi voivansa harkita freelancer-kirjoittajana toimimista. Toistaiseksi kirjoittamisesta ei kuitenkaan ollut tullut mitään palkkiota. TE-toimiston selvityspyynnössä pyydetään selvittämään ”millä aikavälillä olet kyseistä toimintaa tehnyt sekä paljonko tämä on työllistänyt sinua päivä-, viikko- ja kuukausitasolla.”
Työttömyyspäiväraha katkaistiin
Samalla tuli tieto, että Elinan työttömyyspäivärahan maksatus on katkaistu siihen asti, kunnes selvitys on käsitelty. Hän pelkää, että pahimmassa tapauksessa jo maksetut päivärahat menevät takaisinperintään ja työpaikka menee sivu suun.
– Ilmoitin, että leipäjonossa on mennyt enemmän aikaa, Elina kertoo Suomen Uutisille.
Hän pitää kohteluaan äärimmäisen epäreiluna.
– Isis-taistelijoiden Kela-korvaukset eivät lähde millään, mutta minulle paukahtaa karenssi netissä kirjoittamisesta.
Normaalia nettikirjoittelua
Elinan nettikirjoittelut ovat olleet pääasiassa aivan tavallista Facebook-kommentointia. Hän on pitänyt myös omaa blogiaan ja kirjoittanut jonkin verran juttuja kansalaismedioihin, mutta mitään palkkaa näistä ei ole maksettu. Kyseessä on siis normaali nettikirjoittelu, jollaista ihmiset muutenkin tekevät vapaa-ajallaan ja joka ei haittaa työnhakua millään tavalla.
Facebookiltakin on tullut bannia useita kertoja vuosien varrella, mutta työttömyyspäivärahan katkeaminen kirpaisee enemmän. Elina leikittelee ajatuksella, että pyytäisi Facebookilta todistuksen kaikista saamistaan 30 päivän banneista voidakseen todistaa Kelalle, ettei ainakaan silloin ole kirjoittanut Facebookiin mitään.
– Työttömän olisi varmaan parempi ryypätä aamusta iltaan, nukkua kaikki päivät ja velloa häpeässä ja itsesäälissä, mutta ei tehdä mitään mikä voidaan rinnastaa ”työksi”, Elina puuskahtaa masentuneena.
TE-toimisto vastaa
Suomen Uutiset otti yhteyttä TE-toimistoon selvittääkseen, mistä tässä oikein on kyse. Palvelupäällikkö Helena Stenroos kertoo, että ei voi kommentoida yksittäisiä tapauksia, mutta toteaa yleisellä tasolla, että tukipäätöksiä tehtäessä tarkastellaan myös sitä, voiko henkilö ottaa kokopäivätyön vastaan.
– Vaikka toiminnasta ei saisi palkkaa, henkilö voidaan katsoa ”omassa työssä työllistyneeksi”, mikäli toiminta vie niin paljon aikaa, että henkilö ei pystyisi ottamaan vastaan kokopäivätyötä, Stenroos selittää.
Esimerkiksi omaishoitaja voidaan katsoa ”omassa työssä työllistyneeksi”, mikäli hän on niin tiukasti sidottu omaishoitajana toimimiseen, ettei pystyisi ottamaan vastaan kokopäivätyötä.
Stenroosin neuvo on, että selvityspyynnön saajan kannattaa ilmoittaa oma näkemyksensä siitä, kuinka paljon aikaa hänen harjoittamansa toiminta vie. TE-toimisto harkitsee sen jälkeen, onko toiminta pää- vai sivutoimista. Palvelupäällikkö Stenroos ei halua ennustella harkinnan lopputulosta, koska kaikki tapaukset ratkaistaan tapauskohtaisesti.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ihmeellistä on feminismi – kirjamessujen ohjelmajohtajalle Ronja Salmelle kelpaa jihadismi, ei afrikkalaisen prostituoidun ja ihmiskaupan uhrin kärsimys

Vallin: Facebook on saatava rikosoikeudelliseen vastuuseen sananvapauden rajoittamisesta

Halla-aho puolusti arvopuheessaan mökin mummon oikeutta puhua: ”Sananvapauden perusfunktio on suojella yksilöä vallanpitäjien mielivallalta”

Sensuuri kiihtyy, Ville Tavio nostaa esiin hätkähdyttävän luvun: ”3,6 % opposition kansanedustajista poliisitutkinnassa”

Naistutkimuksen professori näreissään liian laajasta seksuaalirikosuutisoinnista – pitää mediaa turvallisuusuhkana

Facebook hävinnyt useita oikeusjuttuja Saksassa sensuuriin liittyen
Viikon suosituimmat

Antikainen: Purra pisti komission herroille luun kurkkuun Brysselissä
Euroopan komissio on jälleen nostanut esiin ajatuksen uudesta EU:n yhteisvelasta. Toisin kuin vuonna 2021, jolloin valtiovarainministerinä toiminut keskustan Annika Saarikko hyväksyi EU:n elpymispaketin mukisematta, nyt valtionvarainministerinä on Riikka Purra, joka pisti Brysselissä EU-herroille luun kurkkuun ja sanoi: ei käy.

Päivän pointti: Vanha valtamedia torjuu avoimen keskustelun – vetäytyi turvalliseen tilaan suojelemaan omia kehyskertomuksiaan

Teemu Keskisarjan kolumni: Aatu Arjalainen ja Nahom Hagos – kumpi on todempi uhka?

Päivän pointti: Missä Suomi-median logiikka Teksasin tulvauutisoinnissa? Väittää ehdotettujen menoleikkauksien vaikuttaneen ennen kuin niitä on tehty

Antifaa epäillään aseellisesta hyökkäyksestä viranomaisia vastaan Teksasissa
Vasemmistolainen vihapuhe on johtanut aseelliseen väkivaltaan Yhdysvalloissa. Rajaturvallisuutta valvovia viranomaisia vastaan on viime päivinä tehty kaksi aseellista hyökkäystä. Ensimmäisen suoritti Antifan iskuryhmä, jossa oli mukana useita transnaisia. Toisessa yhteenotossa yksittäinen hyökkääjä menetti henkensä.

Valtiovarainministeri Riikka Purra: Suomi ei hyväksy uutta EU-yhteisvelkaa – ”Me emme kannata tällaisia järjestelyjä, me vastustamme niitä”
Valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo, että epävirallista yhteisvelkakeskustelua on jo käyty tällä viikolla euroryhmässä. Purran mukaan Suomen hallituksen kanta asiaan on selvä: uutta yhteisvelkaa ei hyväksytä. - Jo hallitusohjelmaan on selvästi kirjattu, että Suomi edellyttää jokaisen jäsenmaan kantavan vastuuta omista veloistaan ja taloudestaan.

Riippumattomalta medialta yläpeukkua Teemu Keskisarjan ehdotukselle Yle-veron uudelleenohjauksesta – pitkällä tähtäimellä kaiken median tulisi kuitenkin toimia markkinaehtoisesti
Aidosti riippumattomat ja itsenäiset media-alan tekijät pitävät ongelmallisena nykyistä Yle-veromallia, jonka turvin Yleisradio syö tilaa mediakentältä. Kansanedustaja Teemu Keskisarjan esitys Yle-veron uudelleenkohdistamisesta toisi mukaan kilpailua mediakentälle, sekä palauttaisi osittaisen protestoinnin mahdollisuuden kansalle.

Yliopistonlehtori emerita ajattelee liberaalilaatikon ulkopuolelta: Pakkoinkluusio ei toimi missään – ei kouluissa, työpaikoilla eikä maahanmuuttopolitiikassa
Voiko yliopistolla työskennellä ja luoda uraa, vaikka tunnustautuu kristityksi tai konservatiiviksi? Saako tieteentekijä vastustaa aborttia, pitää Israelin puolta ja puhua ääneen islamisaation luomasta uhkasta länsimaille? Kyllä, se on mahdollista, mutta ei mutkatonta. Ja ehkä siksi niin harvinaista.

Poliittinen myrsky Teksasin tulvien ympärillä yltyy: Lastenlääkäri sai potkut mauttoman somepäivityksen vuoksi
Teksasin tuhoisat tulvat ovat synnyttäneet Yhdysvalloissa paitsi valtavan inhimillisen tragedian, myös kiivaan poliittisen keskustelun. Useat liberaalit vaikuttajat ja demokraattisen puolueen keskeiset henkilöt ovat joutuneet rajun arvostelun kohteeksi syytettyään presidentti Donald Trumpia ja republikaanipuoluetta tulvien aiheuttamista vahingoista ja kuolemista.

Euroopan parlamentti äänesti Bulgarian liittymisestä euroon – Tynkkynen ainoa suomalaismeppi, joka äänesti vastaan
Euroopan parlamentissa äänestettiin tiistaina Bulgarian hyväksymisestä euroalueen jäseneksi. Mepit antoivat maan eurojäsenyydelle tukensa äänin 531‒69. Tyhjää äänestäneitä oli 79. Paikalla olleista suomalaisista mepeistä ainoa, joka vastusti Bulgarian eurojäsenyyttä, oli perussuomalaisten Sebastian Tynkkynen.