

Tulkkausta on tarvittu palveluiden tarjoamisen lisäksi mm. rikosoikeudenkäynneissä. / LEHTIKUVA
Kansanedustaja Garedewilta toimenpidealoite: Maahanmuuttajista koituvat tulkkauskustannukset vähennettävä kehitysapurahoista
Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew on tänään jättänyt toimenpidealoitteen, jossa ehdotetaan maahanmuuttajille tarjottavien tulkkauspalveluiden kokonaiskustannusten kartoittamista sekä niiden vähentämistä kehitysyhteistyörahoista.
Suomen valtio kustantaa turvapaikanhakijoiden, kansainvälistä suojelua saavien ja kiintiöpakolaisten tulkkauskustannukset muun muassa heidän asioidessaan viranomaisten kanssa. Oikeus ilmaisen tulkin käyttämiseen saattaa jatkua jopa muutaman vuoden ajan.
– Tulkkauskulujen kokonaismäärä on jo aiemmin ollut epäselvä niiden jakautuessa kunnan eri toimialoille. Vuoden 2023 alusta osa palveluista vielä siirtyi hyvinvointialueille. Nyt olisi oleellista saada viimein tarkkaa tietoa siitä, kuinka paljon rahaa on käytetty ja mihin tarkoituksiin rahat ovat menneet, Kaisa Garedew toteaa.
Suomi elää nyt säästökuurilla
Nykyhallitus on jo ryhtynyt useisiin tärkeisiin toimenpiteisiin ja lakimuutoksiin, joilla maahanmuutosta aiheutuvia kustannuksia pyritään suitsimaan. Garedew esittää, että tulkkauksen tarpeista johtuvat kulut olisi perusteltua rinnastaa kehitysyhteistyön kuluiksi ja vähentää ne kehitysavun määrärahoista.
– Suomi joutuu nyt elämään säästökuurilla, joka sattuu kipeästi moneen kansalaiseen. On ensisijaista leikata toissijaisista kuluista, ja niitä hallitus onkin karsinut merkittävästi. Myös maahanmuuttajista syntyvät tulkkauskustannukset olisi parempi rinnastaa kehitysavuksi ja kompensoida ne kehitysapumomentilta, Garedew perustelee.
Suomalaisten tarpeet muiden edelle
Garedewin aloitteessa kehitysavun määrärahatasoa ei tämän myötä nostettaisi, vaan momentin sisällä tulisi karsia jostain muusta. Säästyvät miljoonat voitaisiin käyttää suomalaisten hyväksi.
– Tämä hallitus on tehnyt monia oikeita päätöksiä Suomen parhaaksi, kuten historiallisen suuret kehitysapuleikkaukset. Näin valtiovallan kuuluukin toimia: Suomen kansan edustajien on laitettava omien kansalaistensa tarpeet aina muiden edelle, Garedew summaa.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- kehitysyhteistyömenot kehitysapumenot tulkkauspalvelut toissijaiset menokohteet Kaisa Garedew Kansainvälinen suojelu kiintiöpakolaiset toimenpidealoite maahanmuuttajat Maahanmuuton kustannukset Turvapaikanhakijat
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Vihervasemmistolta lisää löperöä maahanmuuttopuhetta puoluejohtajien EU-tentissä – perussuomalaisten Purra tyrmää: ”Siirtolaispaine Eurooppaan voidaan ratkaista vain torjumalla se”

Sosiaalietuuksien siirtäminen maksukortille Saksassa sai osan turvapaikanhakijoista hakeutumaan muualle – osa tuloista lähetetään kaukaiseen kotimaahan

Suomen Perustan toiminnanjohtaja kehysriihestä: Leikattavaa löytyy maahanmuutosta, Ylestä, yritystuista, turhista hankkeista ja kehitysavusta

Saksan velkajarru iskee myös kehitysapuun – lähes joka toinen saksalainen haluaa leikata ulkomaille maksettavia avustuksia
Viikon suosituimmat

Vigelius: Ylen tulisi keskittyä perustehtäviinsä eikä mielipiteelliseen ja aktivistiseen tuotantoon
Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen väläytti aiemmin tällä viikolla ajavansa Yleisradion lakkauttamista. Kansanedustaja Joakim Vigelius katsoo nyt, että tällä hetkellä on relevanttia keskustella siitä, mikä on sovelias Ylen rahoituksen taso, koska lähes kaikki eduskuntapuolueet edellyttävät yksimielisyyttä Yle-päätöksissä.

Oppositiopuolueilla enemmistövalta 18 hyvinvointialueella – ryhmärahoista ja palkkioista leikkaaminen on mahdollista, jos kepulla ja vihervasemmistolla on tahtoa luopua hillotolpista
Hyvinvointialueet ovat itsehallinnollisia alueita, jotka voivat itse päättää siitä, miten ja mihin kohteisiin alueiden saama valtion rahoitus käytetään. Ratkaisun avaimet ovat oppositiopuolueilla, joilla on 18 aluevaltuustossa 21:stä yksinkertainen enemmistö.

Yrittäjien vaalitentin saldoa – Purra: Antti Lindtmanilta kuultiin poskettomia väitteitä niin julkisen talouden korjaamisesta kuin demarien velkaantumishuolestakin
Moni odotti varmasti Suomen Yrittäjien vaalitentistä tiukkaa verokeskustelua, mutta koska kunnissa ja alueilla ei lopulta verotuksesta päätetä, käytettiin jälleen suurin osa ajasta soteasioiden setvimiseen. Jos tavoitteena oli selvittää, mikä on puoluejohtajien viesti yrittäjille kunta- ja aluevaaleissa, niin selväksi tuli ainakin se, että kaikki demareita myöten ovat olevinaan yrittäjien ystäviä.

Aluevaltuustojen hillotolppiin hupenee vuodessa yli 20 miljoonaa euroa – pelkän ryhmärahan lopettamisella voisi rahoittaa kokopäivähoidon kuukausikustannukset 1 600 vanhukselle
Perussuomalaisia lukuun ottamatta johtavat poliitikot ovat kunta- ja aluevaalien alla sangen haluttomia keskustelemaan aluehallinnon palkkioiden, kulukorvausten ja ryhmärahojen leikkauksista. Näistä kuluista säästämällä voitaisiin kuitenkin merkittävästi purkaa hoitovelkaa ja samalla voitaisiin keventää hoitotyötä tekevien terveydenhuollon ammattilaisten kuormaa.

Afganistanilainen turvapaikanhakija iski autolla ihmisjoukkoon Münchenissä – kymmeniä ihmisiä loukkaantui osin hengenvaarallisesti

Ex-puhemies Matti Vanhanen puhuu pötyä, ja media jättää yleisön virheellisen tiedon varaan – tilastot osoittavat, etteivät väitteet Halla-ahon puolueellisuudesta pidä alkuunkaan paikkaansa
Entinen puhemies Matti Vanhanen (kesk.) on syyttänyt tiedotusvälineissä nykyistä puhemiestä Jussi Halla-ahoa (ps.) puolueellisuudesta puheenvuorojen jakamisessa eduskunnan kyselytunneilla. Väitteet ovat saaneet laajaa huomiota mediassa, joka on kritiikittömästi toistanut niitä ilman faktapohjaista tarkastelua. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen omien tutkimusten perusteella väitteet eivät pidä ollenkaan paikkaansa.

Eduskunta-aloite vaatii vähemmistöjen ”positiivisen syrjinnän” kieltämistä
Perussuomalaisten kansanedustajat Teemu Keskisarja, Ari Koponen, Jani Mäkelä ja Onni Rostila ajavat muutosta yhdenvertaisuuslakiin.

Kansanedustajat Polvinen ja Lehtinen vaativat EU:n koronapaketin kohdentamista uudelleen – “Sanna Marinin hallitusta koijattiin diilissä huolella”
EU päätti vuonna 2021 massiivisesta 806,9 miljardin euron EU:n elpymisvälineestä, jossa Suomelle oli varattu maksajan rooli. Perussuomalaisten kansanedustajat Mikko Polvinen ja Rami Lehtinen ovat sitä mieltä, että Sanna Marinin hallitusta koijattiin diilissä huolella, ja vaativat elpymispaketin kohdentamista uudelleen italialaisten ikkunaremonttien sijaan Euroopan puolustuksen vahvistamiseen.

New Yorkissa taistellaan “paperittomien” luksushotellimajoituksen maksamisesta – Musk vaati rahojen takaisinperintää
Elon Muskin DOGE-tiimi on jatkanut liittovaltion virastojen kirjanpidon tarkastamista. Epämääräisiä maksuja löytyy koko ajan ja valtion virkamiesten pallit kaatuilevat. Neljä liittovaltion hätätilaviraston virkamiestä sai potkut maksettuaan New Yorkin kaupungille avustuksia laittomasti maassa olevien majoittamiseen liittyen, vaikka presidentti Trump oli käskenyt keskeyttää kaikki ei-välttämättömät maksut.

Hoitajat kerskuivat somessa juutalaisten murhaamisella australialaisessa sairaalassa – ”Sairasta, iljettävää ja häpeällistä”
Kahdelle Sydneyn sairaalan työntekijälle tuli lähtö, kun nämä videolla uhkasivat tappaa israelilaiset potilaansa. Hoitajat kerskuivat tallenteella myös sillä, etteivät suostu hoitamaan juutalaispotilaita. Poliisi on aloittanut perusteelliset tutkimukset mahdollisista rikoksista.