
LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Kehitysapuun ennätyssäästöt tällä hallituskaudella – kehysriihessä uusi 35 miljoonan lisäleikkaus
Hallituksen kehysriihessä päätettiin tehdä uusi 35 miljoonan euron lisäleikkaus, joka kohdistuu laina- ja sijoitusmuotoiseen kehitysyhteistyöhön. Tämä päätös vähentää valtion tarvetta lisävelalle.
Sijoitusmuotoiseen kehitysyhteistyöhön päätetty uusi säästö on hyvin pitkälti samansuuntainen, kuin mitä valtiovarainministeri Riikka Purra esitti viime vuonna.
Laina- ja sijoitusmuotoiseen kehitysapuun oli hallituksen aiemmalla päätöksellä suunniteltu noin 70 miljoonaa euroa per vuosi, joten nyt saavutettu 35 miljoonan euron leikkaus merkitsee momentin puolittamista.
Leikkauksen kohdentumisista päätöksiä keväällä
Suomen ulkomaankauppa- ja kehitysministeri Ville Tavio tekee kevään aikana päätöksiä leikkauksen kohdentamisesta yksittäisiin kohteisiin.
Yhteenlaskettuina kaikki vaalikauden kehitysapusäästöt nousivat riihen myötä jo 1 340 miljoonaan euroon.
SUOMEBN UUTISET
Lue myös
Hallitus panostaa voimakkaasti puolustukseen ja turvallisuuteen talouden vaikeasta tilanteesta huolimatta – turvallisuudesta ei tingitä
60 miljoonaa Vt 2 parantamiselle Porissa – ministeri Ranne ja edustaja Huru: ”Tärkeä päätös, joka oli kovan työn takana”
Hallitus päätti täsmätoimista asumisen kustannusten helpottamiseksi ja rakentamisen vauhdittamiseksi
Hallitus vahvistaa nuorten työllistymistä ja tukee pitkäaikaistyöttömien kouluttautumista
Kaupan liitto kiittää hallitusta kotitalousvähennyksen korotuksesta: Vauhdittaa remontteja ja tukee työllisyyttä
Hallitus korjaa yrittäjien eläkejärjestelmän – pienyrittäjille viimein helpotusta
Järjestöjen STEA-avustuksia leikataan 50 miljoonaa euroa
Turpeen energiakäytön jatko varmistui
Hallitus helpottaa liikkumista Suomessa: Ammattidiesel käyttöön, ajoneuvovero laskee jälleen
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Hallitus päätti täsmätoimista asumisen kustannusten helpottamiseksi ja rakentamisen vauhdittamiseksi
Hallitus ottaa käyttöön joukon määräaikaisia toimia, joilla pyritään tukemaan rakentamisen elpymistä ja helpottamaan asumisen kustannuksia.

60 miljoonaa Vt 2 parantamiselle Porissa – ministeri Ranne ja edustaja Huru: ”Tärkeä päätös, joka oli kovan työn takana”
Hallituksen kehysriihessä päästiin sopuun Valtatien 2 parantamisprojektista Porin keskustassa. Hankkeelle myönnettiin 60 miljoonaa euroa, ja valtatie mm. rakennetaan nelikaistaiseksi Tiilimäen ja Korven eritasoliittymien välillä.

Hallitus panostaa voimakkaasti puolustukseen ja turvallisuuteen talouden vaikeasta tilanteesta huolimatta – turvallisuudesta ei tingitä
Suomi nostaa puolustusmenot vähintään kolmeen prosenttiin bruttokansantuotteesta vuoteen 2029 mennessä ja kohdentaa vuosille 2027–2030 yli miljardin euron lisärahoituksen puolustuskyvyn vahvistamiseen. Samalla Suomi jatkaa Ukrainan sotilaallista tukemista 300 miljoonalla eurolla loppuvaalikauden aikana.

Kaupan liitto kiittää hallitusta kotitalousvähennyksen korotuksesta: Vauhdittaa remontteja ja tukee työllisyyttä
Moni kotitalous ja rakennusyrittäjä iloitsee hallituksen päätöksestä korottaa remonttityöstä oikeuttavaa kotitalousvähennystä 2 100 euroon ja vähennykseen oikeuttavaa työn osuutta 40 prosenttiin. Iloon yhtyy myös Kaupan liitto.

Hallitus korjaa yrittäjien eläkejärjestelmän – pienyrittäjille viimein helpotusta
Hallituksen kehysriihessä linjattiin kauan kaivatusta korjauksesta Sanna Marinin hallituksen toteuttamaan ja laajalti epäreiluksi koettuun YEL-järjestelmään. Jatkossa yrittäjä saa valita mallin, jolla yrittäjän eläkemaksu määräytyy nykyistä selvemmin todellisten tulojen mukaan, minkä seurauksena monen pieni- ja keskituloisen yrittäjän eläkemaksu pienenee.

Järjestöjen STEA-avustuksia leikataan 50 miljoonaa euroa
Sosiaali- ja terveysjärjestöjen STEA-avustusten määrärahoja leikataan jälleen osana valtiontalouden sopeutustoimia.

Turpeen energiakäytön jatko varmistui

Hallitus helpottaa liikkumista Suomessa: Ammattidiesel käyttöön, ajoneuvovero laskee jälleen
Hallitus päätti kehysriihessä tänään useista autoilun ja liikkumisen hintaa laskevista toimenpiteistä. Hallitus helpottaa liikkumista toteuttamalla raskaan liikenteen ammattidieselin, alentamalla matkakuluvähennyksen omavastuuta ja alentamalla ajoneuvoveroa.

Purra: Suomalaisilla ei ole syytä huoleen – julkisen talouden vaikea tilannekin on ratkaistavissa
Valtiovarainministeri Riikka Purran mukaan hallitus pitää kiinni tiukasta talouskurista kehysriihessä. Hallitus hakee ratkaisuja julkisen talouden tasapainottamiseen sekä säästöjen että kasvu- ja työllisyystoimien kautta. Purran mukaan suomalaisilla ei ole syytä huoleen, vaikka taloustilanne on vaikea.
Viikon suosituimmat

Greta Thunberg hilluu jo Pariisissa – ilmasto ja Gaza unohtuivat
Ruotsalaisaktivisti Greta Thunberg huutaa naama punaisena milloin minkäkin asian puolesta. Nyt aktivisti on löytänyt tiensä Ranskan ”lukiolaisprotesteihin”.

Elina Hiltusen islamkritiikki vaiennettiin kokoomuksessa: ”Perussuomalaiset on ainoa puolue, joka aidosti välittää sananvapaudesta”
Kokoomuksen Turun valtuustoryhmästä erotettu ja sittemmin puolueen jättänyt Elina Hiltunen sanoo, ettei kokoomuksessa sallita julkista islamkritiikkiä muslimiäänestäjien menettämisen pelossa.

800 000 osoitti mieltään Ranskassa: Kauppoja ryöstettiin, ikkunat palasiksi ja autot tulessa – levotonta myös muualla Euroopassa
Ranskassa lauantaina järjestetyt laajat mielenosoitukset kärjistyivät väkivaltaisiksi mellakoiksi ja ryöstelyksi eri puolilla maata. Valtosa protestoijista käyttäytyi rauhallisesti, mutta videoiden mukaan kirjava joukko rikollisia käytti tilaisuutta hyväkseen kostaakseen yhteiskunnalle ja toteuttaakseen oikeudenmukaisuutta varastamalla.

Iranista Suomeen muuttanut Minna Tilbe: ”Olemme paenneet islamismia ja uskonnollista sortoa”
Kolme maahanmuuttajaa kertoo kokemuksistaan siitä, millaista on asua Suomessa. He arvostavat demokratiaa ja turvallisuutta. Islamismi uhkaa vapautta täälläkin.

Ranska taas kaaoksen kourissa – kapina leviää koko yhteiskuntaan
Mielenosoitukset ravistelevat jälleen Ranskaa ja kaaos on leviämässä koko yhteiskuntaan. Jo lauantaina puoleen päivään mennessä maassa oli täysi rähinä päällä ja iltaan mennessä levottomuuksien odotetaan kärjistyvän kansanjoukkojen kasvaessa. Nyt liikkeellä ovat myös maanviljelijät, ammattiliitot ja vuodelta 2018 tunnetuksi tulleet keltaliivit.

Purra Ranskan tuhoisista mellakoista: ”Kehitysmaalaiset taustat ja islamistiset vaikutteet näkyvät”
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra painottaa, ettei Ranskan mellakoissa ole kyse koululaisten tai perinteisten ranskalaisten protestista, vaan eräiden ryhmien systemaattisesta hyökkäyksestä yhteiskuntaa vastaan.

Teollisuusliiton Lehtonen kutsuu maahanmuuttajia voimavaraksi – luvut kertovat toista
Teollisuusliiton varapuheenjohtaja Turja Lehtonen sanoo maahanmuuttajien olevan Suomelle voimavara. Samalla hän myöntää, että maahanmuuttajien työttömyys on korkeampi ja työsuhteet epävarmempia. Tilastokeskuksen luvut osoittavat, kuinka suuresta erosta on kyse.

Bergbom sanasodassa kokoomusedustajan kanssa – harhaanjohtava lainaus vaihtui ilmastonmuutosdenialismisyytöksiin
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja, kansanedustaja Miko Bergbom ja kokoomuksen kansanedustaja Pia Kauma ajautuivat sanasotaan sosiaalisessa mediassa polttoaineiden jakeluvelvoitteen alentamisesta. Bergbom arvostelee Kaumaa harhaanjohtavasta viestinnästä ja keskustelun siirtämisestä perusteettomiin syytöksiin ilmastonmuutoksen kiistämisestä.

Sisäministeri Mari Rantanen vaatii täysjarrutusta: ”Pysäyttäisin maahanmuuton hetkeksi”
Sisäministeri Mari Rantanen haluaa pysäyttää maahanmuuton väliaikaisesti. Seuraavalla hallituskaudella hän kiristäisi työ- ja opiskeluperäisen maahanmuuton sekä perheenyhdistämisen ehtoja ja rajoittaisi maahanmuuttajien sosiaaliturvaa.

Italia reagoi nopeasti mellakointiin – armeija kaduille
Italian poliisi ilmoitti ottaneensa sunnuntain mellakoissa kiinni 271 ihmistä. Milanossa naamioituneet vandaalit ryöstelivät liikkeitä, sytyttivät tulipaloja ja ottivat yhteen poliisin kanssa. Giorgia Melonin hallitus ei jää tuleen makaamaan vaan tuo armeijan kaduille.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää














