

TWITTER, VALIO, FAZER
Keijo Kaarisade keppostelee, moraalipanikoiva Fazer laittaa välittömästi Geisha-patukan pään pölkylle – entä mitä tekee Valio, joka hätääntyy omasta jogurtistaan?
Jokaisen, joka töidensä puolesta joutuu koskemaan Internet-nimiseen vempeleeseen, tulisi tietää että Keijo Kaarisade on parodiahahmo. P-A-R-O-D-I-A-H-A-H-M-O. Tämän luulisi olevan itsestäänselvää myös megakorporaatioiden kovapalkkaisille viestintäyksiköille.
Luulisi.
Keijo Kaarisateen avaamasta Twitter-ketjusta singahdettiin parissa päivässä kiertoradalle, joka näyttää hyvää vauhtia johtavan Fazerin Geisha-patukkabrändin hautaamiseen syvälle maan uumeniin.
Kun muutama viesti on vaihdettu ja Fazer pingattu paikalle, ollaankin jo melkein maalissa. Miljardiluokan korporaatio vastaa: ”Geisha on ollut Fazerilla käytössä n. 100 vuotta ja ymmärrämme että maailma on sinä aikana muuttunut.Mikä 1900-luvun alussa oli eksoottista ja kiinnostavaa, näyttäytyy nykymaailmassa usein epäsopivana.Otamme palautteen vakavasti ja harkitsemme parhaillamme vaihtoehtoja brändille.”
Katso itse:

Kansanedustaja Jani Mäkelä (ps.) kuittaa Fazerille vanhoja akkareita mukaillen: ”Pim, teidät on keijotettu”.
Valio panikoituu omasta jogurtistaan
Aivan yhtä älyvapaa paniikkireaktio koetaan Valiolla, jossa hätäännytään kurditaustaisen somevaikuttaja Anter Yaşan ilmiselvästä trollauksesta.
Yaşa kysyy Valiolta: ”Saaneenko kysyä, että miksi tässä pakkauksessa on näin stereotyyppisen rasistinen kuva ”turkkilaisesta”? Fetsejä ei ole käytetty sitten Atatürkin.” ja ”Turkin perustaja Atatürk piti fetsien käyttäjiä Ottomaanien edustajina ja sivistymättöminä islamisteina.”
Valio vastaa: ”Hei Anter! Kiitos tärkeästä palautteesta ja hyvästä kysymyksestä. Fetsin käyttöä tai kuvaa ylipäätään ei ole piirrosta tehdessä ymmärretty kyseenalaistaa. Näin yksinkertainen selitys siis. Suunnittelemme paraikaa uutta pakkausta. T. Helena Valiolta”

Ja hetken päästä Iltalehti uutisoi: ”Valio kertoo uudistavansa turkkilaisen jugurtin pakkauksen. Myös muiden ruokajugurttien ulkoasu arvioidaan. Valio aikoo suunnitella uuden pakkauksen turkkilaiselle jugurtilleen. Asia nousi esiin torstaina Twitterissä, jossa Valion edustaja vastasi kysymykseen tuotteen nykyisestä ulkoasusta.”
Persumyönteinen somehahmo Jiri Keronen vääntää rautalangasta, mistä tapauksessa on kyse: ”Tämä kertoo maailman hulluudesta. Anter Yaşa heitti läpällä, että Valion Turkkilaisen jogurtin kuvassa esiintyvä fetsi on rasistinen ja taantumuksellinen päähine. Valio otti läpän tosissaan ja on nyt poistamassa turkkilaisen Turkkilaisesta jogurtista.”
Yaşa kommentoi itse: ”Nyt ihan oikeasti ihmiset. Valio valikoitui parodiani kohteeksi puhtaasti Turkkilaisen jugurtin ansiosta. En todellakaan halua, että boikotoitte, riehutte ja mustamaalaatte hienoa suomalaista ja kotimaista yritystä.”
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Kantaväestö muuttaa pois Itä-Helsingistä – uudet koulurajat pakottavat perheet liikkeelle
Helsingin kaupunki piirtää itäisen Helsingin koulujen oppilaaksiottoalueiden rajoja uusiksi segregaation torjumiseksi. Satojen lasten koulupolku vaihtuu tänä vuonna. Muutos herättää vanhemmissa vastustusta, ja koulushoppailu kiihtyy.

Eerola: Media ja Pride eivät suostu myöntämään tosiasioita
Berliinin terrori-iskun vinoutunutta uutisointia seurannut Juho Eerola kysyy, miten media suhtautuisi asiaan, jos äärioikeisto iskisi kuolettavasti Pride-juhlaan. - Kerrottaisiinko samassa yhteydessä, kuinka myös ääri-islamistit uhkaavat seksuaalivähemmistöjä? Ei kerrottaisi.

Elon Musk piti normaalien ihmisten puolta talouslehden haastattelussa: ”Teitä toimittajia vihataan paljon enemmän kuin te tajuatte”
Arvostetun talouslehden päätoimittaja kävi haastattelemassa Elon Muskia. Keskustelun lomassa toimittaja ei malttanut olla kritisoimatta Muskin mielipiteitä maailman menosta, mutta joutui nolatuksi kerran jos toisenkin.

Ministeri Rydman säästää veronmaksajien rahaa – Yle tekee siitä skandaalin
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman hylkäsi yhdeksän tutkimushanketta ja joutui siitä mediamyllyyn. Kukaan ei kuitenkaan kysy, miksi ministeriö ylipäätään jakaa tutkimusrahaa Suomen Akatemian rinnalla.

Iranin vallankumouskaarti uhoaa: Näin tapamme Melanie Trumpin
Iranin pappisjohto on vannonut kostoa Yhdysvalloille siitä lähtien, kun amerikkalaisesta droonista ammuttu ohjus tappoi islamilaisen tasavallan vallankumouskaartin komentajan. Nyt vallankumouskaartia lähellä oleva uutistoimisto on julkaissut videon, jossa uhataan seikkaperäisesti Yhdysvaltain presidentti Donald Trumpin perhettä.

Veitsihyökkäys Pariisissa, yksi uhreista raskaana oleva nainen – hyökkääjä huusi Allahia
Pariisissa tapahtui maanantaina vakava veitsihyökkäys, jossa kolme naista joutui puukotetuksi. Yksi uhreista on raskaana. Iskun uhrit ovat nyt sairaalahoidossa vakavien vammojen takia, mutta heidän henkensä eivät ole vaarassa. Teosta epäilty mies on poliisin hallussa.

Maahantulija puukotti saksalaisen opiskelijan kuoliaaksi avoimella kadulla – Saksassa kasvaa entisestään pelko, että kuka tahansa voi joutua sattumalta veitsi-iskun uhriksi
Saksaa järkyttää jälleen uusi veitsihyökkäystapaus. Trierin yliopistossa historiaa opiskeleva 22-vuotias saksalainen Marius Dick oli palaamassa 15. heinäkuuta ostoksiltaan kun samanikäinen afganistanilainen Sajad M. hyökkäsi avoimella kadulla leipäveitsi kädessä hänen kimppuunsa. Vanhemmat vaativat saksalaisilta poliitikoilta täyskäännöstä suhteessa rikollisiin maahantulijoihin.

SDP:n valtuutettu vaatii selvitystä Vantaan areenan rahoituksesta – unohti kertoa, että puolue kannatti sopimuksen hyväksymistä kaupunginhallituksessa
Vantaan SDP vaatii perusteellista selvitystä Kivistön areenahankkeen rahoituksesta, kun Ylen MOT paljasti epäselvyyksiä rahoittajien taustoista. Vuosi sitten SDP:n kaupunginhallitusryhmä äänesti itse samojen sopimusten puolesta, kun perussuomalaiset vaativat tarkempaa selvitystä.

Berliinin Pride-juhlan iskusta epäilty on tunnettu islamisti – poliisi jahtaa libanonilaissyntyistä terroristia junatunneleissa ja rautatieasemilla
Berliinissä Pride-juhlaan tehdystä islamistisesta terrori-iskusta etsitään libanonilaistaustaista Saksan kansalaista 21-vuotiasta Abdoul Balloutia. Hänet tunnetaan yhteyksistään radikaaliuskonnollisiin islamistisiin piireihin. Kaikki Pride-tilaisuudet on Berliinissä peruttu. Asemien, lentokenttien ja rajojen valvontaa on tehostettu. Ministeri pelkää uusia iskuja.

Kolumni: Sokea suvaitsevaisuus islamismille tappaa
Islamistien massamittainen päästäminen Eurooppaan koituu vielä Euroopan tuhoksi. Tämä tapahtuu, kun avoimet länsimaat avaavat ovensa islamistiselle ideologialle, joka valtaan päästessään hylkää avoimuuden periaatteet ensimmäisenä, kirjoittaa Perussuomalaisen Nuorison varapuheenjohtaja Jyri Tallgren.
Uusimmat

Kolumni: Sokea suvaitsevaisuus islamismille tappaa

Valitus Turun ratikkapäätöksestä jätetty hallinto-oikeuteen

Iranin vallankumouskaarti uhoaa: Näin tapamme Melanie Trumpin
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää











