Artikkeli kuva

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA

Kela julkaisi hämmentävän tiedotteen, joka johtaa harhaan – edelleen yli 40 prosenttia toimeentulotuesta menee vieraskielisille

03.09.2026 |12:57

Kelan tuore tiedote kehuu, että aiempaa harvempi vieraskielinen saa toimeentulotukea. Suomen Perustan tutkija Samuli Salminen tyrmää uutisoinnin puolitotuutena – samaan aikaan jo 41 prosenttia kaikesta toimeentulotuesta menee vieraskielisille.

Kelan tuoreen tiedotteen mukaan vieraskielisten osuus toimeentulotuen ja työttömyysturvan saajista olisi pienentynyt viime vuosina. Tiedotteen otsikko vaikuttaa positiiviselta: Aiempaa harvempi vieraskielinen saa toimeentulotukea tai työttömyysturvaa.

Todellisuus on kuitenkin karumpi. Samalla kun toimeentulotuen saajien osuus vieraskielisistä on laskenut, heidän osuutensa kaikista maksetuista perustoimeentulotuista on noussut reilusti.

Kelan luvut kertovat kahdesta tarinasta

Vuonna 2017 noin 23 prosenttia aikuisista vieraskielisistä sai toimeentulotukea. Vuonna 2025 osuus oli 18 prosenttia. Työmarkkinatuessa kehitys oli saman suuntainen.

Samalla ajanjaksolla vieraskielisille maksettu osuus kaikesta perustoimeentulotuesta kasvoi 24 prosentista 41 prosenttiin. Euroissa summa nousi 172 miljoonasta 408 miljoonaan.

Kela itse mainitsee nämä luvut tiedotteessaan, mutta otsikko ja pääviesti keskittyvät vain suhteelliseen laskuun.

Tutkija: Kunnon propagandaa Kelalta

Suomen Perustan maahanmuuttotutkija Samuli Salminen ärähti somekanavillaan heti tiedotteen julkaisun jälkeen.

– Jo peräti 41 % maksetuista perustoimeentulotuista vieraskielisille. Ja kuinka Kela uutisoi tämän tiedon? No näin: ”Aiempaa harvempi vieraskielinen saa toimeentulotukea. Kunnon propagandaa Kelalta”, Salminen kirjoittaa.

Hän pitää otsikkoa propagandana, sillä tiedotteessa jätetään taka-alalle kaksi olennaista asiaa: toimeentulotuen saajaosuus on vieraskielisillä yhä moninkertainen kotimaankielisiin verrattuna, ja viime vuosina osuus on jälleen kasvanut erityisesti ukrainalaisten tulon myötä.


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Suomen uutiset logo

Ajatuspaja Suomen Perustan Grönroos ja Salminen kertovat nyt, mikä turvapaikkajärjestelmässä on pielessä – ja mitä asialle pitäisi tehdä

06.08.2026 |12:01
Suomen uutiset logo

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”

13.09.2025 |10:00

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaisten puoluevaltuuston puheenjohtaja jyrähtää: ”Vasemmiston täytyy putsata oma pesänsä” –

29.08.2026 |20:27
3.
Suomen uutiset logo

Suomen Uutiset selvitti: Julkisuudessa vuosina 2015–2026 käsitellyissä naisiin kohdistuneissa joukkoraiskauksissa tekijät ulkomaalaistaustaisia

29.08.2026 |14:02
10.
Suomen uutiset logo

Garedew: “Opetusministeri Adlercreutz lähti mukaan Setan aivopesukampanjaan”

28.08.2026 |13:33

Uusimmat

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää