EU aloitti kurinpitomenettelyn Britanniaa vastaan – saarivaltion pitäisi noudattaa EU-lakeja vuoden loppuun saakka

15.05.2020 |11:02

Euroopan komissio on aloittanut kurinpitomenettelyn Isoa-Britanniaa vastaan, Financial Times uutisoi. Sanktiomenettely johtuu siitä, ettei saarivaltakunta ole noudattanut EU-kansalaisten vapaan liikkuvuuden sääntöä, eikä se ole huolehtinut EU-kansalaisten oikeuksista.

Isolla-Britannialla on neljä kuukautta aikaa korjata komission huomauttamat epäkohdat. Muussa tapauksessa komissio on kertonut olevansa valmis haastamaan britit EU-oikeuteen.

Vaikka Iso-Britannia on virallisesti eronnut EU:sta, se on luvannut noudattaa EU-lakeja tämän vuoden loppuun asti kestävällä siirtymäajalla. Kurinpitomenettelyn aloittaminen tuskin innostaa Ison-Britannian pääministeri Boris Johnsonia harkitsemaan uudelleen siirtymäkauden pidennystä.

Neljä vuotta siirtymäajan jälkeenkin komissio voi haastaa britit EU-tuomioistuimeen, mutta rikkeiden on pitänyt tapahtua ennen siirtymäkauden loppua.

EU-tuomioistuin voi määrätä briteille sakkoja, mikäli väitettyjä rikkeitä ei korjata ja tuomioistuin tuomitsee britit niistä. Periaatteessa britit voisivat menettää äänioikeutensa Eurooppa-neuvostossa, mutta Iso-Britannia ei ole viime aikoina ottanut juuri osaa neuvoston kokouksiin muutenkaan.

Henri Alakylä


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin

11.09.2025 |16:14
2.
Suomen uutiset logo

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”

13.09.2025 |10:00
4.
Suomen uutiset logo

Yle julkaisee valejuttuja, lokaa valheillaan Purraa – tällaisilla perusteilla Yle kieltäytyy korjaamasta tympeitä virheitään

08.09.2025 |19:09
5.
Suomen uutiset logo

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista

10.09.2025 |13:06
6.
Suomen uutiset logo

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan

12.09.2025 |09:10

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää