Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Koponen: Hevosalaa ei ajeta ahdinkoon

06.09.2024 |14:14

Hallituksen budjettiriihessä tehtyjen lisäsäästöjen osalta hevosalaan kohdistui kuusi miljoonaa euroa ennakoitua pienempi leikkaus. Kansanedustaja Ari Koponen sanoo leikkauksen kohtuullistamisen olleen hyvää yhteistyötä niin raviratojen kuin hevoskasvattajien kanssa.

– Hevosalaa ei ajeta ahdinkoon, kansanedustaja Ari Koponen iloitsee leikkausten kohtuullistamisesta.

Aiemmin ala rahoitti itsensä kokonaan ilman valtion tukea. Kun Toto-tuotot menevät Veikkauksen kautta valtiolle, on Koposen mukaan kohtuullista, että ala saa omat tuotot omaan käyttöönsä.

Suomenhevosen asema turvataan

Edustaja Koposen mukaan on erinomaista, että suomenhevosten rodun asema kansallisrotuna turvataan. Suomenhevoset ovat kansallisrotumme, joka on hyvin monipuolinen. Sitä jalostetaan ratsu-, ravi-, työ- ja pienhevosiksi. Suomenhevonen on varma menijä niin kilpakentillä kuin metsätöissä.

– Näin suomenhevosen päivänä haluan nostaa esiin, kuinka tärkeää on, että kansallisrotumme jatkuvuus turvataan, Koponen sanoo.

Maaseudun elinvoimaisuuden kannalta Koponen pitää tärkeänä hevostalouden toimintaedellytyksiä ja suomenhevosen aseman turvaamista. Koposen mukaan luonnonvara-alojen koulutusmahdollisuuksien eteen tehdään näin työtä, joka tukee myös hevosalaa.

KUVA MATTI MATIKAINEN

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Some ärähti THL:n huuruisesta sekoilusta – terveysviranomainen höpöttelee suomalaisuusmyytistä, väittää kotoutumista ”pakkoassimilaatioksi” – THL:n sivusto pursuilee kovan linjan woketusta

08.06.2025 |15:46
4.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Rikollisjoukko ei määrää Suomen puolustuksesta – ”Töhrykampanja ei muuta Suomen turvallisuuspolitiikkaa”

08.06.2025 |17:19
6.
Suomen uutiset logo

Thunbergin purjehdusseurueen taustat: Yksi osallistui Hizbollahin johtajan hautajaisiin, vasemmistomeppi syytti Hamasin kidnappaaman vauvan kuolemasta Israelia

09.06.2025 |14:30
10.
Suomen uutiset logo

Woken jo hiipuessa Väestöliitto lanseeraa kampanjan, joka syyttää DEI:stä irtisanoutuvia yrityksiä tasa-arvon takinkääntäjiksi

08.06.2025 |16:09

Uusimmat

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää