Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Korona lisäsi kansan kyttäämistä – puhelinsovellukset ja korttelipoliisi ovat Kiinan poliittisen johdon pitkä käsi

31.03.2020 |15:58

Keskusjohtoisella valtiolla on rutkasti mahdollisuuksia ottaa kansalaisten kohtalo omiin käsiinsä. Korttelipoliisi pitää huolen lähiseurannasta ja puhelinsovelluksilla voidaan valvoa kansalaisen liikkeitä laajemminkin. Kiinan tilannetta on tarkkaillut SVT.

Kiinan valtio värväsi teknojätit Alibaban ja Tencentin kehitystöihin heti koronaepidemian alkuvaiheessa. Yritysten tehtävänä oli kehittää applikaatio eli puhelinsovellus, jonka avulla voidaan jäljittää virustartuntojen leviämistä.

Tänään tekniikkaa käytetään myös siihen, että kansalaiset voivat vaadittaessa osoittaa terveydentilansa sitä kysyville.

Koodin väri kertoo sallitut ostokset

Alibaban suosittuun Alipay-maksusovellukseen on kehitetty ominaisuus, joka selvittää paikannuksen avulla, missä kyseinen henkilö tarkalleen ottaen on ja yhdistää paikkatietoon henkilön virallisen terveydentilan.

Sovellus lähettää kysyttäessä puhelimeen vihreän, keltaisen tai punaisen QR-koodin. Vihreä koodi on edellytyksenä sille, että puhelimen haltija voi asioida vaikkapa paikallisilla vihannesmarkkinoilla ja hakea koiraa, käärmettä tahi ankkaa eläintorilta.

Korttelipoliisi tietää kaiken

Kun suuri osa kiinanmaata laitettiin karanteeniin, sulun takuuhenkilöinä häärivät korttelipoliisit. Kyseiset virkailijat ovat joko poliiseja tai armeijataustaista hallinnon luottoväkeä. Heidän hallussaan on tietoa, josta juorulehdet voivat vain unelmoida. Toisaalta he luokittelevat ihmisiä poliittisen luotettavuuden mukaan.

Koronaeristyksen aikana korttelipoliisit pitivät rautaista kuria ja huolehtivat siitä, ettei kukaan poistunut suljetuilta alueilta. Jopa Kiinassa ahterin takana väijyvän virkakunnan ainainen läsnäolo koettiin ahdistavaksi.

Niinpä juuri ennen rajoitusten purkua tallennettiin videoita, joissa oli meneillään railakas nokkapokka korttelivahtien ja alueen asukkaiden välillä.

 

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Yritys rajoittaa maahanmuuttoa ajautui Saksassa historialliseen kaaokseen – Antifa miehitti kristillisdemokraattien toimiston, demarit varoittavat oikeistoa “helvetin porttien avaamisesta”

01.02.2025 |20:59
5.
Suomen uutiset logo

Valtaako teksasilainen ilmastopolitiikka alaa myös Euroopassa? – Yhdysvaltojen asiantuntijat Markku Ruotsila ja Risto E.J. Penttilä pohtivat Trumpin kauden vaikutuksia maailmalle

31.01.2025 |19:34
6.
Suomen uutiset logo

Elon Muskin “nörttitiimi” sulki USA:n kehitysapuviraston – demokraatit raivoissaan

06.02.2025 |19:24
7.
Suomen uutiset logo

Sanna Marinin rekrynnyt Tony Blair möhli maahanmuutolla Britannian sekaisin, vaatii nyt lisää digitaalista kyttäämistä ja kasvojentunnistuskameroita ratkaisuna vasemmiston itse luomaan kaaokseen

02.02.2025 |20:15

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää