

Eduskuntaryhmän puheenjohtaja Ville Tavio sekä varapuheenjohtajat Jani Mäkelä ja Lulu Ranne perussuomalaisten vaihtoehtobudjetin julkistamistilaisuudessa eduskunnassa Helsingissä 30. marraskuuta 2021. / LEHTIKUVA
Koskenkylä: ”Hyvinvointivaltion olemassaolo on jo uhattuna, PS:n vaihtoehtobudjetissa hyviä ehdotuksia tilanteen korjaamiseksi – ratkaisevaa on ihmisten kannustaminen työntekoon ja yrittäjyyden edistäminen”
VTT Heikki Koskenkylä puntaroi perussuomalaisten vaihtoehtobudjetin vaikutuksia.
Perussuomalaisten vaihtoehtobudjetti julkistettiin tiistaina. Budjetti rakentuu ajatukselle, että työntekoa ja yrittäjyyttä pitäisi kannustaa paljon nykyistä enemmän. Hallituksen budjettiesitys ensi vuodelle on näiltä osin varsin vajavainen. PS esittää työn ja yrittämisen verotuksen keventämistä. Samalla julkisia menoja tulisi karsia merkittävästi, jotta budjetin alijäämä alenisi.
Vaihtoehtobudjetissa tuloverotusta kevennettäisiin 145 miljoonaa euroa. Tämä lisäisi kansalaisten ostovoimaa ja kannustaisi työntekoon. Hallituksen tekemät liikkumisen hintaa nostaneet veronkorotukset ovat olleet haitallisia työnteon ja yritystoiminnan kannattavuudelle. PS:n budjetissa ehdotetaan polttoaineiden verotusta kevennettävän noin 250 miljoonaa euroa.
Yritysverotuksessa ehdotetaan Viron veromallin selvittämistä ja sen kokeilua. Viron mallissa yritykselle jätettyä tulosta ei veroteta, vaan verotus tapahtuu vasta kun yrityksestä maksetaan tulosta ulos, lähinnä osinkoina. Osakesäästötilin rajoituksia halutaan höllentää. Osakesäästötilin yläraja on nykyisin 50000 euroa. Ylärajaksi esitetään 100000 euroa. Tavoitteena on lisätä kotitalouksien säästämistä ja saada nykyistä suurempia tuottoja. Talletusten tuotto on nykyisin käytännössä nolla. Yritysten pääoman saatavuus paranisi.
Julkisia menoja vähennettäisiin leikkaamalla kehitysapua, haittamaahanmuuton kuluja ja YLE:n kustannuksia. Kehitysapua vähennettäisiin 520 miljoonaa eli vajaa puolet nykytasosta, joka on 1257 miljoonaa euroa. Kehitysapuun liitettäisiin nykyistä tiukempia ehtoja. YLE:n kuluja vähennettäisiin 139 miljoonaa euroa, jolloin YLE-vero alenisi selvästi.
Julkiselle taloudelle tulisi laatia monivuotinen korjausohjelma, jolla saataisiin rakenteellinen kestävyysvaje poistettua tai ainakin pienenemään merkittävästi.
”Suomen työmarkkinat eivät kerta kaikkiaan toimi hyvin. Ongelma on vakava. Vastaavaa ei ole muissa pohjoismaissa. Koko hyvinvointivaltion olemassaolo on jo uhattuna.”
Suomen talous on ollut jo yli kymmenen vuotta pohjoismaiden heikoin suoriutuja. BKT:n kasvu on ollut hitainta ja työllisyysaste alhaisin. Lisäksi julkisessa taloudessa on kestävyysvaje, jollaista muissa pohjoismaissa ei ole. Hyvät neuvot ovat nyt tarpeen.
Tilastokeskuksen lukujen mukaan työttömiä on nyt noin 165000 henkilöä. TEM-ministeriö käyttää laajaa työttömyyden käsitettä. Siihen kuuluvat työttömät, vajaatyölliset ja erilaisissa työvoimapalveluissa olevat. Tämä luku oli lokakuun lopussa 372000 henkilöä. Pitkäaikaistyöttömiä oli 108000 henkilöä. Samaan aikaan Suomessa oli avoimia työpaikkoja ennätysmäärä 170000. Suomessa on kaikkien aikojen pahin työvoimapula.
Pellervon taloudellinen tutkimuslaitos (PTT) on arvioinut, että työttömyyden laajat kustannukset ovat peräti 10,8 miljardia vuodessa. Julkisen talouden kestävyysvajeen arviot ovat samaa suuruusluokkaa.
Suomen työmarkkinat eivät kerta kaikkiaan toimi hyvin. Ongelma on vakava. Vastaavaa ei ole muissa pohjoismaissa. Koko hyvinvointivaltion olemassaolo on jo uhattuna. PS:n vaihtoehtobudjetissa on hyviä ehdotuksia tilanteen korjaamiseksi. Ratkaisevaa on ihmisten kannustaminen työntekoon ja yrittäjyyden edistäminen. Julkinen sektori työllistää jo nyt liikaa. Lähes 30 prosenttia työllisistä on julkisella sektorilla, mikä on aivan liikaa. Luku on EU- ja OECD-maiden korkeimpia.
Kokonaisveroasteemme eli kaikki verot suhteessa bruttokansantuotteeseen on myös EU- ja OECD-maiden korkeimpia. Veroaste saadaan laskemaan vain vähentämällä veroja ja lisäämällä BKT:n kasvua. BKT saadaan kasvamaan lisäämällä työllisten määrää ja parantamalla tuottavuuden kasvua. PS:n vaihtoehtobudjetin veronkevennykset palkansaajille ja yrityksille ovat oikean suuntaisia kuten myös julkisten menojen karsiminen. Hallituksen budjettiesityksestä ei löydy vastaavanlaisia toimenpiteitä.
Vaihtoehtobudjetin perusteluissa voisi tuoda enemmän esille varsinkin pk-yrityksille tarpeellinen työehtojen paikallisen sopimisen edistäminen. pk-yritysten toiminnan edistäminen on ratkaisevaa Suomen työllisyysasteen nostamiseksi muiden pohjoismaiden tasolle. Myös työnteon kannustinloukkujen vähentämistä voisi korostaa nykyistä enemmän.

Heikki Koskenkylä. Arkistokuvaa.
Heikki Koskenkylä
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Valtion kustannuspommin purku vie monta vuotta – Ranne: ”Ei ole populismia vaan fakta kertoa, että humanitäärinen maahanmuutto maksaa paljon”

Koskela: Perussuomalaisten vaihtoehtobudjetti kääntää kurssin kohti parempaa – ”Puutumme sellaisiin kipukohtiin, joihin muut puolueet eivät tohdi kajota”

Mäenpää: Hallitukselle suomalaisten turvallisuus on megaluokan vitsi

Björn Wahlroos kertoi näkemyksiään Suomen talous- ja identiteettipolitiikasta: ”Me olemme nyt sellaisella reitillä, että jossain vaiheessa pää tulee vetävän käteen”

Tavio: Tavallisten suomalaisten palkan ostovoima vähenee nopeammin kuin kertaakaan aiemmin 2000-luvulla

Tavio vaatii osakesäästötilien tappioita heti vähennyskelpoisiksi – ”Perussuomalaiset on suomalaisten piensijoittajien puolue”
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajataustaisessa perheessä kasvanut nainen kokee olonsa vieraaksi Helsingin Kontulassa: ”Tästä on tullut Lähi-itä”
Suomen Uutisten haastattelemat Kontulan alueella liikkuvat ihmiset kertovat huumeiden käytön näkyvän aiempaa enemmän katukuvassa. Monen mielestä myös alue on muuttunut merkittävästi viime vuosina.

Cambridge rekrytoi tosielämän woke-Turhapuron – yliopistomaailma ihastui plagioinnista epäiltyyn rotuaktivistiin, unohti tyystin lähdekritiikin ja syyti hänelle kunniatohtoruuksia kuin saippuaa
Jason Arday on tällä hetkellä maailman kohutuin hahmo. Hän nousi 2020-luvun alussa kansainväliseksi akateemiseksi tähdeksi ja Cambridgen professoriksi elämäntarinansa, rotuaktivisminsa ja DEI-symboliarvonsa siivittämänä. Useat yliopistot jakoivat hänelle kilpaa kunniatohtorin titteleitä. Hiljattain hänen väitöskirjastaan ja tutkimusartikkeleistaan löytyi satoja selittämättömiä yhtäläisyyksiä muiden tutkijoiden aikaisempiin töihin. Lisäksi hänen kertomuksensa erilaisista urheilu- ja hyväntekeväisyysansioista paljastuivat liioitelluiksi tai jopa täysin katteettomiksi. Ensin Cambridgen yliopisto yritti pestä käsiään ja syyttää kriitikoita ajojahdista. Keskiviikkona yliopisto ilmoitti alkavansa sittenkin selvittämään tapausta, ja pian sen jälkeen Arday ilmoitti eroavansa virasta. Skandaalia on pidetty osoituksena laajemmasta instituutiomaailman mädännäisyydestä. Yliopisto halusi uskoa moraalisesti lumoavaan kertomukseen ja ryhtyi ensin puolustamaan sankariaan ennen kuin tarkisti tosiasiat.

Heinäluoma selittää koulushoppailun asuntopolitiikalla – tilastot kertovat toista
SDP:n Eveliina Heinäluoma selitti tällä viikolla koulushoppailun asuntopolitiikan syyksi ja nosti Myllypuron esimerkiksi onnistuneesta kehityksestä. Asuntomarkkinadata kertoo kuitenkin toista tarinaa.

22 EU-maata haastaa Espanjan löysän maahanmuuttolinjan – uppiniskainen sosialistipääministeri ei taivu
22 Euroopan unionin jäsenmaata, Suomi mukaan lukien, ilmaisi viikonloppuna lähettämässään kirjeessä epäluottamuksensa Espanjan maahanmuuttopolitiikkaan. EU-maiden sisäministerit kokoontuvat tiistaina kiireelliseen videopalaveriin.

Nizzan terroristi tappoi 86 ihmistä – pikkuveli rehenteli veriteolla ennen karkotustaan
Ranskassa vietettiin heinäkuun puolivälissä surujuhlaa, kun Nizzan tuhoisasta terrori-iskusta tuli kuluneeksi kymmenen vuotta. Harrasta tunnelmaa järkytti tieto terroristin veljen rikoksista tapahtumapaikan läheisyydessä.

Islamisaatiolle vauhtia Britanniassa – koko poliisikunta paastolle solidaarisuussyistä
Valtaväestölle vieraan uskonnon tavat ja rituaalit hiipivät Englannin arkeen ilmeisen hyvää tarkoittavien toimien myötä. Muslimipoliisit haluaisivat koko virkakunnan osallistuvan ramadanin paastoon, jotta työtoverit ymmärtäisivät uskonnon merkityksen muslimeille. Toisaalta kukaan ei tiettävästi ole vastavuoroisesti ehdottanut joulukinkun tarjoamista vieraan uskonnon edustajille vuoden pimeimpänä aikana kristittyjen tapoihin tutustumiseksi.

Käräjäoikeus katsoi pitkäteräisellä veitsellä törkeän ryöstön tehneen maahanmuuttajan alaikäiseksi – THL:n ikäarvio jäi ristiriitaiseksi
Pitkäteräisellä veitsellä törkeän ryöstön tehnyt Irakista kotoisin oleva mies sai tuomion törkeästä ryöstöstä. Hän pahoinpiteli uhria tämän kotona, vei veitsen uhrin kaulalle ja vaati rahaa sekä omaisuutta. Käräjäoikeus katsoi hänet kuitenkin rikosoikeudellisesti alaikäiseksi, koska THL:n oikeuslääketieteellinen ikäarvio jäi ristiriitaiseksi.

Oikeusministeri Meri vie eläimet rääkkääjiltä – eläintenpitokiellon rikkomisesta jatkossa jopa vankeutta
Oikeusministeriö vaatii tiukempaa eläintenpitokiellon käyttöä eläinsuojelurikoksissa ja ehdottaa kiellolle pidempää vähimmäiskestoa. Ministeriö linjaa myös, että kiellon rikkomisesta voi jatkossa seurata jopa vuoden vankeusrangaistus.

SDP:n Lindtmanin esikuvamaa sai kyytiä puoluejohtajien paneelissa – Purra: Espanjan maahanmuuttopolitiikka toimii ”kutsuhuutona” laittomalle maahantulolle
Viides Kotkaniemi-foorumi järjestettiin keskiviikkona Luumäellä presidentti P. E. Svinhufvudin kotimuseon puutarhassa. Foorumin pääpaneelissa Suomen ulko- ja turvallisuuspolitiikasta keskustelivat pääministeri Petteri Orpo (kok.), perussuomalainen valtiovarainministeri Riikka Purra, SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman sekä keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkonen.

Valtiovarainministeri Riikka Purran kommentit oppositiojohtajien talouspuheisiin: ”Uskomatonta tuubaa”
Valtiovarainministeri Riikka Purra luki Ilta-Sanomien jutun, jossa oppositiojohtajat lähettävät juuri budjettiriihen alla Purralle terveisiä ja kehottavat tätä ”pitämään suunsa soukemmalla”. Lue tästä, kuinka Purra vastaa maanantai-iltana terassiltaan ja lähettää omat terveiset Minja Koskelalle, Antti Kaikkoselle sekä kumppaneille.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää














