

LEHTIKUVA
Kova kiista perussuomalaisten kehitysapuesityksestä
Perussuomalaisten esittämästä kehitysapu-uudistuksesta nousi kova kiista eduskunnan varjobudjettikeskustelussa. Puheenjohtaja Timo Soini sanoi perussuomalaisten tehneen kädenojennuksen kehitysmaiden asukkaille omalla esityksellään ja hän toivoi, että siihen tartutaan. Maailmalla on lukuisia esimerkkejä siitä, kuinka vapaaehtoisuus voi lisätä saatavaa tukea.
– Ihmiset voivat myös ohjata rahaa toimintaan, jonka he itse hyväksyvät. Kun taas valtiojohtoisesti, katsotaan vaikka näitä kehitysavun kohteita, ei kaikki ole mennyt kuin Strömsössä. Ei ole montakaan viikkoa, kun Harvardissa koulutettu sambialainen naistohtori sanoi, että lopettakaa hyvät ihmiset tällainen asia: se menee korruptioon!
– Me haluamme auttaa katastrofiavussa, naisten koulutuksessa ja tyttöjen aseman parantamisessa. Tämä on sen (uudistuksen) tarkoitus, Soini tähdensi.
”Kuka tässä hurskastelee?”
Tämä nostatti vastaväitteitä niin vasemmalla kuin oikealla; vihreiden, vasemmistoliiton ja demarien keskuudessa. Väitettiin, että perussuomalaiset vievät köyhimmiltä, eivätkä noudata hyviä periaatteita. Soini vastasi tähän.
– Entä tämä 0,7 prosenttia, jota Suomi ei noudata? Jos olisitte tosissanne o,7:n kanssa, tekisitte sellaisen budjetin, jossa 0,7 prosenttia on. Mutta te ette tee! Ja sitten kun joku tekee rakenteellisen uudistuksen, jollaista te haluatte, niin älkää sanoko, että se rakenteellinen uudistus – jossa joku hakee uutta mallia – on väärin, Soini huomautti.
– Sisällöstä voitte olla eri mieltä, mutta tämä 0,7: kun olette siellä hallituksessa olleet, eikä kehitysavun luku ole lähelläkään sitä, niin kuka tässä hurskastelee?
Stubb kehui ja moitti
Pääministeri Alexander Stubb (kok.) kehui keskustelua sinänsä: hän ehdotti harkittavaksi jopa brittiläistä järjestelmää, jossa oppositiolla on varjobudjetin lisäksi myös varjoministerit.
Perussuomalaisia hän kehui hyvistä näkökohdista: panostuksista perusturvaan ja työllisyyden kehittämiseen sekä alle 1 000 euron tulojen vapauttamisesta verosta.
– Ehdotitte myös kasvuyritysten tukemista ja samalla yhteisöveron nostamista, oliko se 22 prosenttiin ja huojentamista sitä muuten. Ajatus on hyvä, mutta sekin tekisi verojärjestelmästämme entistä monimutkaisemman, Stubb huomautti.
Stubb sanoi myös, ettei pitänyt perussuomalaisten kansainvälisyyden vastaisuudesta, etenkin kehitysyhteistyön vastustamisesta. Hänen mielestään kehitysyhteistyötäkin pitää katsoa, mutta myös Suomen sitoumuksista pitää pitää kiinni.
– Siinä olimme eri linjoilla, Stubb sanoi.
Veli-Pekka Leskelä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Suuri huoli työttömyydestä – lääkkeeksi työuratakuu

Soini moitti hallitusta: Älkää sortuko ylevämielisyyteen

Eduskunnassa puntaroitiin perussuomalaisten talouslinjauksia
Viikon suosituimmat

Vihreät valittelee taksimatkoistaan – Antikainen: ”Uskokaa jo, ettei rajoittamaton maahanmuutto toimi”
Vihreiden kansanedustaja Fatim Diarra on kertonut julkisuudessa joutuneensa useaan otteeseen epäasiallisen kohtelun kohteeksi taksissa. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan viimeinkin Diarra on havahtunut siihen, mistä perussuomalaiset ovat varoittaneet jo vuosia, eli hallitsemattoman maahanmuuton ongelmiin.

Helsingin kaduilla ihannoidaan Hamasin väkivaltaa – Antikainen: Tämä on jo turvallisuusriski
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää viime perjantaina Helsingissä nähtyä Palestiina-mielenosoitusta vakavana hälytysmerkkinä. Mielenosoituksessa kannettiin isoa punaista banderollia, jossa luki “Eläköön aseellinen vastarinta”, ja sen rinnalla heilutettiin palestiinalaislippuja Helsingin ydinkeskustassa.

Wall Street Journal: Transsukupuolisuuden taustalla ”sosiaalinen tartunta” – muunsukupuolisiksi identifioituvien nuorten määrä romahti kahdessa vuodessa
Arvovaltainen Wall Street Journal kertoo tutkimuksista, joiden valossa transsukupuoliseksi identifioitumisen taustalla on "sosiaalinen tartunta". Vuonna 2020 amerikkalaistutkija Colin Wrightin ura päättyi yhteen twiittiin, jossa hän kuvaili sukupuolidysforian räjähdysmäistä yleistymistä tällaiseksi tartunnaksi. Kriitikot leimasivat Wrightin transfobiseksi, ja cancel-kulttuurin ilmapiiri tuhosi hänen akateemisen uransa. Uudet tutkimustulokset näyttäisivät kuitenkin tukevan Wrightin alkuperäistä arviota.

Bill Gates käänsi kelkkansa: Ilmastonmuutos ei tuhoakaan ihmiskuntaa
Jo pitkään ilmastonmuutoksen seurauksista varoittanut monimiljardööri Bill Gates on kääntänyt kelkkansa ilmastonmuutoksen suhteen. Nyt hän on sitä mieltä, että ilmastonmuutos ei tulekaan johtamaan koko ihmiskunnan tuhoutumiseen. Gates pitää silti ilmaston lämpenemistä vakavana ongelmana köyhien maiden asukkaille, joten hän kehottaa keskittymään ilmastotoimissa ihmisten hyvinvoinnin lisäämiseen.

Kukaan ei kannattanut Kaisa Garedewin muutosesitystä – nyt Keski-Suomen hyvinvointijohtajalle maksetaan muhkea 140 000 euron eroraha
Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew esitti vuonna 2022 Keski-Suomen aluehallituksen jäsenenä, että hyvinvointialueen johtajan eroraha olisi kuuden kuukauden sijaan kolme kuukautta tai porrastettu. Esitys raukesi kannattamattomana.

SDP:n ja RKP:n poliitikkojen hallinnoima Suomen Pakolaisapu ry on järjestökentän massimestari: Veronmaksajat ovat kanavoineet järjestön toimintaan jo yli 15 miljoonaa euroa
Pakolais-, siirtolais-, maahanmuutto-, monikulttuuri- ja kotouttamistoiminta takaa järjestöille vuositasolla suhteellisen helposti satojen tuhansien, jopa miljoonien eurojen avustustulot veronmaksajien rahoista. Yksi näistä toimijoista on Suomen Pakolaisapu ry, jonka henkilöstöä toimii myös Suomen ulkopuolella.

Helsingin yliopiston suojissa toimiva anarkistiryhmä häiriköi valtiovarainministeri Purran kotia – erityisavustaja Matias Turkkila muistuttaa turvallisen tilan periaatteista
Helsingin yliopiston ylioppilaskunnan (HYY) piirissä toimiva anarkistinen A-ryhmä on äskettäin käynyt levittämässä valtiovarainministeri Riikka Purran kodin läheisyyteen banderollin, jossa ryhmä haistattelee Purralle. Banderolli on muutenkin sävyltään uhkaava.

Antikainen vaatii Helsingin yliopiston ylioppilaskuntaa katkaisemaan tuen anarkistiryhmälle: ”Tämä on suoraa väkivallalla vihjailua poliittisia päättäjiä kohtaan”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Helsingin yliopiston ylioppilaskunta (HYY) lopettaa välittömästi rahoituksen ja muun tuen anarkistiselle A-ryhmälle, joka on osallistunut hallituksen ministereihin kohdistuvaan uhkailuun.

Migri kiristää linjaa – satojen työntekijöiden oleskeluluvat kaatuivat jälkivalvonnassa
Maahanmuuttovirasto on peruuttanut tänä vuonna jo 468 työperusteista oleskelulupaa automaattisen jälkivalvonnan seurauksena.

Purra datakeskuksista: Sähkönkulutus on valtava – veronmaksaja ei voi loputtomasti tukea jättiyhtiöiden kasvavaa sähkönkulutusta
Jos hyvin käy, datakeskusinvestoinnit täydentävät Suomen elinkeinorakennetta. Maamme on vakautensa ja viileän ilmastonsa ansiosta edullinen alusta datakeskuksille. Pessimistisemmissä skenaarioissa puolestaan datakeskusten lisäarvo jää isäntämaalle varsin rajalliseksi.
















