Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Lakivaliokunta puoltaa etäyhteyksiä oikeudenkäynneissä: ”Jatkossa vaikeampaa pakoilla”

15.11.2024 |09:33

Lakiuudistuksella on tarkoitus tehdä oikeudenkäyntien järjestämisestä joustavampaa ja vähentää niiden viivästymistä.

Lakivaliokunta sai valmiiksi mietintönsä hallituksen esityksestä, jolla helpotetaan etäyhteyksien käyttöä oikeudenkäynneissä.

Lakivaliokunnan puheenjohtaja Juho Eerola on mielissään uudistuksesta.

– Jos asianosainen käyttäytyy uhkaavasti tai todistaja ei jostain syystä ilmaannu paikalle, koko toimitusta ei tarvitse jatkossa perua, vaan asiat voidaan hoitaa etäyhteydellä.

– Oikeudenkäyntejä on siis jatkossa vaikeampaa pakoilla.

Helpottaa toimintaa ja vähentää kuluja

Etäyhteydet vähentävät myös oikeudenkäynneistä koituvia yleisiä kuluja, esimerkiksi matkakustannuksia ja matkustuksesta koituvaa ajanhukkaa.

– Lisää tehokkuutta ja joustavuutta, vähemmän oikeudenkäyntien perumisia ja vähemmän matkakustannuksia tuomioistuimille, lakivaliokunnan jäsen Rami Lehtinen kiteyttää.

– Tämä uudistus helpottaa tuomioistuimien toimintaa, kun etäkäytännöt vakiintuvat.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Vouti vie pian huumeparonin arvokellot ja loistoauton – Oikeusministerin viesti nuorille: ”Rikos ei kannata”

13.05.2026 |12:29
6.
Suomen uutiset logo

Kansainvälisen rikostuomioistuimen pääsyyttäjä: Ei näyttöä kansanmurhasta Gazassa – perheensä menettänyt gazalaismies vaatii ICC:tä tutkimaan 14 Hamas-johtajaa

18.05.2026 |13:51
8.
Suomen uutiset logo

Kolumni: Miksi älyköillä on taipumus viehättyä sosialismista, vaikka se ei toimi?

19.05.2026 |11:50

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää