Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Lakivaliokunta puoltaa etäyhteyksiä oikeudenkäynneissä: ”Jatkossa vaikeampaa pakoilla”

15.11.2024 |09:33

Lakiuudistuksella on tarkoitus tehdä oikeudenkäyntien järjestämisestä joustavampaa ja vähentää niiden viivästymistä.

Lakivaliokunta sai valmiiksi mietintönsä hallituksen esityksestä, jolla helpotetaan etäyhteyksien käyttöä oikeudenkäynneissä.

Lakivaliokunnan puheenjohtaja Juho Eerola on mielissään uudistuksesta.

– Jos asianosainen käyttäytyy uhkaavasti tai todistaja ei jostain syystä ilmaannu paikalle, koko toimitusta ei tarvitse jatkossa perua, vaan asiat voidaan hoitaa etäyhteydellä.

– Oikeudenkäyntejä on siis jatkossa vaikeampaa pakoilla.

Helpottaa toimintaa ja vähentää kuluja

Etäyhteydet vähentävät myös oikeudenkäynneistä koituvia yleisiä kuluja, esimerkiksi matkakustannuksia ja matkustuksesta koituvaa ajanhukkaa.

– Lisää tehokkuutta ja joustavuutta, vähemmän oikeudenkäyntien perumisia ja vähemmän matkakustannuksia tuomioistuimille, lakivaliokunnan jäsen Rami Lehtinen kiteyttää.

– Tämä uudistus helpottaa tuomioistuimien toimintaa, kun etäkäytännöt vakiintuvat.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

MTV Uutiset otti selvää, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan – Halla-aho: “Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista”

30.04.2025 |12:47

Uusimmat

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää