

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Lakivaliokunta lakimuutoksen taakse: Tappo ei vanhene koskaan – ”Oikeus on voittanut taas”
Lakivaliokunta tukee muutosta, joka poistaisi täytetyn tapon syyteoikeuden vanhentumisajan. Tämä varmistaisi, että vakavista rikoksista voidaan nostaa syyte riippumatta siitä, kuinka kauan rikoksen tapahtumisesta on kulunut.
Muutos mahdollistaa oikeudellisten toimien käynnistämisen myös silloin, kun todisteet tai muut olosuhteet selviävät vasta pitkän ajan kuluttua.
– Oikeus on voittanut taas, kuten Hassisen kone lauloi, lakivaliokunnan puheenjohtaja Juho Eerola painottaa.
– Rikoksista tuomitseminen ei saisi jäädä kiinni siitä, että aikaa on kulunut. Tapon vanhentumattomuus on tärkeä viesti siitä, että henkeä vastaan tehtyihin rikoksiin puututaan johdonmukaisesti.
Uhrin oikeudet etusijalla
Lakivaliokunnan perussuomalaiset kansanedustajat ovat tyytyväisiä lakimuutosesitykseen.
– Uhrin oikeudet ovat etusijalla, korostaa Rami Lehtinen.
– On huolestuttavaa, jos vakava rikos jää rankaisematta ajan vuoksi. Tahallinen henkirikos ei saa koskaan unohtua. Ihmishenki on yhteiskunnan tärkein suojeltava oikeushyvä.
Turvallisuus etusijalle
Pekka Aittakummun mukaan päätös heijastaa yhteiskunnan velvollisuutta asettaa ihmishenki ja turvallisuus etusijalle.
– Kun kyse on vakavimmista rikoksista, kuten taposta, yhteiskunnan on oltava valmis takaamaan uhrin oikeudet kaikissa tilanteissa, olipa kyse rikoksesta heti selviytyneestä tai pitkän ajan jälkeen ilmi tulleesta tapauksesta.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- ihmishenki Rami Lehtinen tappo Pekka Aittakumpu uhrit lakivaliokunta rikokset lakimuutos rangaistukset Turvallisuus perussuomalaiset Juho Eerola
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Oikeusministeri Leena Meri: Aika ei armahda tappajaa

Kriminaalipolitiikkaan kiitettäviä kiristyksiä

Oikeusministeri Leena Meri: Hallitus puuttuu nuorisorikollisuuteen ja parantaa vankiloiden turvallisuutta
Hallitus esittää vuoden 2025 talousarvioesityksessä oikeusministeriön hallinnonalalle määrärahoja kaikkiaan 1,2 miljardia euroa. Kokonaismäärärahan taso on 26 miljoonaa euroa enemmän kuin tämän vuoden varsinaisessa talousarviossa, kun vuosittain vaihtelevia vaalimenoja ei huomioida. Lisärahoitusta varattiin muun muassa vankiloiden turvatekniikkaan.

Rangaistukset kovenevat – oikeusministeri Meri: ”Linjamme mukaista”
Viikon suosituimmat

Vouti vie pian huumeparonin arvokellot ja loistoauton – Oikeusministerin viesti nuorille: ”Rikos ei kannata”
Hallitusohjelman mukaisesti oikeusministeriö on valmistellut rikoslain muutoksia, joiden tarkoituksena on iskeä vakavan järjestäytyneen rikollisuuden ytimeen. Kotietsintään sekä vangitsemisperusteisiin on tulossa muutoksia ja vääryydellä hankitun mammonan voi menettää valtiolle entistäkin helpommin. Rikos ei siten Suomessa kannata ja tulevaisuudessa vieläkin heikommin.

Nuorten julma joukkopahoinpitely ja puukotus tallentuivat videolle, yksi tekijöistä alle 15-vuotias – Rasinkangas varoittaa väkivallan raaistumisesta
MTV:n Rikospaikka-ohjelmassa esitettiin video Espoon Kauklahdessa tapahtuneesta nuorten tekemästä joukkopahoinpitelystä ja puukotuksesta. Tekijät jahtasivat heille entuudestaan tuntematonta uhria lähijunassa ja seurasivat häntä asemalta alikulkutunneliin, jossa he pahoinpitelivät uhrin.

Kolumni: EU:n ”huippudiili” – Maksa 7 000 miljoonaa euroa, saa 2 000 miljoonaa euroa
Espanjassa on paljastunut, että sosialistihallitus on käyttänyt vuosina 2024–2025 yli kymmenen miljardia euroa EU-elvytysrahoja eläkkeisiin ja valtion sosiaalimenoihin. Siis käytännössä jokapäiväisen kulutuksen paikkaamiseen, kirjoittaa Perussuomalaisen Nuorison varapuheenjohtaja Jyri Tallgren.

Tynkkynen: Vasta Brysselissä tajusin, millainen hirviö EU on – ”Vallan väärinkäyttöä, joka ohittaa demokratian
Perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen puhui viikonloppuna Helsingissä puoluetapahtuma Kiihdytysajoissa, ja kertoi, että vasta kahden vuoden työskentely Brysselissä on avannut hänelle silmät sille, kuinka syvälle EU on jo mennyt itsenäisten maiden vallan viemisessä.

Islam musliminuorten mielestä kansallisia lakeja vahvempi – huoli heräsi Itävallassa: ”Täällä pätevät kansalliset lait eikä sharia”
Tie kalifaattiin käy lasten ja nuorten kautta. Muslimit ovat pian suurin uskonnollinen ryhmä Itävallan suurten kaupunkien kouluissa ja nousevan polven asenteet kertovat uskonnon keskeisestä merkityksestä nuorten elämässä. Islam on monen mielestä jo nyt paikallisten lakien yläpuolella.

Päivän pointti: Ilta-Sanomat kutsui vihreiden eduskuntavaaliehdokkaan arvioimaan perussuomalaisten uutta logoa

Elinkeinoelämän keskusliitto vaatii lisää maahanmuuttajia, mutta ei tiedä, mihin tulijat työllistyisivät
Elinkeinoelämän keskusliitto (EK) haluaa lisätä maahanmuuttoa, mutta EK:n johtaja Ilkka Oksala ei kysyttäessä pysty nimeämään yhtään teollisuudenalaa, jossa työvoimapula on tällä hetkellä akuutti. Samaan aikaan Suomessa on arviolta satatuhatta työtöntä maahanmuuttajaa.

Työttömyyden kasvu johtuu edellisten hallitusten maahanmuuttopolitiikasta – Mäkelä: Sosialistien opit tuottavat vain kurjuutta ja leipäjonoja
Perussuomalaiset korostaa, että julkisen talouden sopeutustoimet tulee jatkossakin kohdentaa hyvinvointiyhteiskunnan kannalta toissijaisiin kohteisiin. Erilaisten mielipidetiedustelujen mukaan myös suurin osa Suomen kansasta kannattaa menosäästöjen kohdentamisia epäolennaisiin kohteisiin, kuten Yleisradioon ja kehitysapuun.

Kolumni: Ibiza-Antin Espanjan tauti
Tarina siitä, miten Ibiza-Antin vaalipelko sai hänet hurraamaan kriisistä kriisiin seikkailevaa, ylivelkaista ja tulonsiirroista riippuvaista vasemmiston johtamaa Espanjaa.

Antikainen ja Aittakumpu: Tuoreet paljastukset osoittavat, että Opetushallituksen aika on ohi
Perussuomalaisten kansanedustajat Sanna Antikainen ja Pekka Aittakumpu ovat jättäneet eduskunnalle toimenpidealoitteen, jossa he vaativat Opetushallituksen lakkauttamista ja sen ydintehtävien siirtämistä opetus- ja kulttuuriministeriön alaisuuteen.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää














