Artikkeli kuva

PS ARKISTO

Oikeusministeri Leena Meri: Aika ei armahda tappajaa

18.06.2024 |16:10

Hallitus on tuonut eduskuntaan esityksen, jonka mukaan tappo ei vanhentuisi koskaan. Näin tekijä voitaisiin saada vastuuseen, vaikka hän paljastuisi vasta kymmenienkin vuosien päästä.

– Esimerkiksi uusi näyttö, uudet teknologiat tai teon tunnustaminen voivat pitkänkin ajan jälkeen mahdollistaa rikoksen selvittämisen, toteaa oikeusministeri Leena Meri.

Vastuu teoista on kannettava

Tällä hetkellä tappo vanhenee 20 vuoden jälkeen. Lakiuudistuksen jälkeen vanhentumisaika ei olisi enää syytteen nostamisen tai tekijän tuomitsemisen esteenä.

– Toisen hengen vieminen on liian suuri rikos, jotta voisimme armahtaa syyllisen ajan kulun vuoksi. Vastuu teoista on kannettava.

 

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Teemu Keskisarja: Suomen osuus maailman hiilipäästöistä on yksi promille ja Suomen pinta-alasta 75 prosenttia on metsää – ”Repikää siitä tieteelliset tosiasianne”

03.07.2025 |12:36
7.
Suomen uutiset logo

Suomen Akatemia teki sen taas! 750 000 euron jättipotin kuittasi tällä kertaa kynsisalonkitutkimus: feminismin ja rodullistamisen manikyyritutkimusta

27.06.2025 |18:17
8.
Suomen uutiset logo

Nato tunnusti laittoman maahantulon merkittäväksi uhaksi kansalliselle turvallisuudelle

28.06.2025 |09:10
10.
Suomen uutiset logo

Demarit vaatii nyt lisää rahaa maahanmuuttajien kotoutumispalveluihin – sisäministeri Mari Rantanen torppaa: Raha ei ole järkevä mittari – ”Tulijoille pitää olla velvoitteita”

27.06.2025 |19:09

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää