

LEHTIKUVA
Lehtinen pitää rangaistusten koventamista perusteltuna: ”On jo ajauduttu väärälle polulle, kun kouluissa tarvitaan poliiseja”
Hallituksen talousarvio julkaistiin maanantaina, ja eduskunnassa on käyty sen jälkeen kiivasta keskustelua eri hallinnonalojen osalta. Yksi keskusteluissa esille noussut asia on rangaistusten koventaminen. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen pitää rangaistusten koventamista hyvänä asiana.
Uusimpien pohjoismaisten tutkimusten mukaan on saatu yhä enemmän viitteitä siitä, että rangaistusten koventamisella olisi positiivisia seurauksia. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen pitää tosiasiana, että usein rikoksen tekijä on rikoksen uusija.
– Näin ollen mitä pidempään on vankilassa, niin sitä epätodennäköisemmin ei ole myöskään surmaamassa ketään. Lisäksi pidemmän vankeusjakson on todettu vaikuttavan positiivisesti vankien terveyteen, Lehtinen perustelee.
Ongelmat otettava tosissaan
Nuorten rikollisuus, katuväkivalta ja ryöstöt ovat lisääntyneet. Teot ovat myös raaistuneet. Lisääntyneestä ilmiöstä huolimatta Suomi ei ole rikollisuuden osalta Ruotsin tasolla. Lehtinen painottaa, että tilanne ei saa myöskään edetä sille tasolle.
– Pidän tärkeänä, että ongelmat otetaan nyt tosissaan. Hallitus on tunnistanut ongelman vakavuuden ja toiminut sen mukaisesti. Pelkästään katu- ja jengirikollisuuden torjuntaan on varattu 5 miljoonaa. Etenkin kovimmat rikolliset on saatava kaduilta vankilaan. Kovat rangaistukset toimivat viestinä muille, että rikos ei kannata, Lehtinen täsmentää.
Turvallisuus taattava kouluissa
Väkivalta ei ole lisääntynyt ainoastaan kaduilla vaan myös kouluissa. Suuntaus on huolestuttava ja ottanut vaikutteita nimenomaan vapaa-ajalla tapahtuvasta jengiytymisestä. Hallitus pyrkii palauttamaan turvallisuuden kouluihin lisäämällä kaksi miljoonaa euroa pelkästään koulupoliisitoimintaan. Lehtisen mukaan turvallisuus kouluissa on taattava.
– On jo ajauduttu väärälle polulle, kun kouluissa tarvitaan poliiseja. Oppimisympäristön pitää olla kaikille turvallinen, mikä on itsestään selvää. Ideaalissa tilanteessa opettajien auktoriteetin pitäisi riittää. Nyt on kuitenkin tultu tilanteeseen, että koulukuri on menetetty ja hallituksen panostukset ovat tarpeellisia, Lehtinen päättää.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- lasten ja nuorten rikollisuus kuri koulupoliisi Rami Lehtinen opettajien auktoriteetti rangaistusten koventaminen kouluväkivalta katuväkivalta oppimisympäristö Jengirikollisuus Turvallisuus talousarvio
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ruotsi kolminkertaistaa vankipaikkojen määrän – lisää tilaa myös ulkomailta

Jimmie Åkesson poistaisi kansalaisuuden heiltä, jotka eivät halua elää Ruotsissa maan tavalla: ”Sopeutukaa tai muuttakaa muualle”

Koulupoliisille ensi vuonna kaksi miljoonaa euroa lisärahaa – tavoitteena lasten ja nuorten hyvinvointi, laillisuuskasvatus sekä kiusaamisen ja väkivallan ehkäisy
Hallitus tekee vahvoja panostuksia sisäiseen turvallisuuteen. Tämän osoituksena poliisin rahoitusta lisätään niin, että poliisien määrä kasvaa 8 000 poliisiin vaalikauden loppuun mennessä.

Oikeusministeri Leena Meri kolumnissaan: Nuorisorangaistus otetaan täyteen käyttöön
Viikon suosituimmat

Razmyar ja Vigelius kiivaina Espanjan kriisistä – ”SDP levittää laittomille siirtolaisille punaista mattoa”
Marokosta saapui vuorokaudessa yli 60 000 siirtolaista Espanjan Ceutaan. Perussuomalaiset vaativat Espanjan sulkemista Schengen‑alueen ulkopuolelle, kun taas SDP:n Nasima Razmyar ehdottaa lähtöalueiden olojen parantamista. Perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja ja kansanedustaja Joakim Vigelius tyrmää Razmyarin puheet epärealistisina.

Kymmenet tuhannet afrikkalaiset tunkeutuivat väkisin Eurooppaan – Espanjan Ceutassa ”täysi kaaos”
Espanjan vasemmistohallituksen myötäsukainen maahanmuuttopolitiikka kärjistyy parhaillaan Ceutassa. Valtava määrä lähinnä nuoria miehiä on tunkeutunut väkisin EU:n alueelle. Espanjan hallitus on päättänyt lähettää armeijan selvittämään totaalista kaaosta ja ryöstelyä. Euroopan tulevaisuus on Ceutassa käsillä jo tänään.

Iranin vallankumouskaarti uhoaa: Näin tapamme Melanie Trumpin
Iranin pappisjohto on vannonut kostoa Yhdysvalloille siitä lähtien, kun amerikkalaisesta droonista ammuttu ohjus tappoi islamilaisen tasavallan vallankumouskaartin komentajan. Nyt vallankumouskaartia lähellä oleva uutistoimisto on julkaissut videon, jossa uhataan seikkaperäisesti Yhdysvaltain presidentti Donald Trumpin perhettä.

Antikainen: Espanjan raja murtui – tätäkö Lindtman haluaa Suomelle?
Torstaina laittomien maahantulijoiden massa vyöryi Espanjan Ceutaan Marokosta. Ceutan aluehallinnon johtaja Juan Jesús Vivas julisti alueelle hätätilan ja pyysi Madridilta armeijaa rajalle. Espanjan sisäministeriö kieltäytyi julistamasta kansallista hätätilaa.

Kielimuuri suojaa: Maahanmuuttajalapset eivät kelpaa ruotsinkielisiin kouluihin
Vieraskielisten oppilaiden osuus on suomenkielisissä kouluissa liki kymmenkertainen ruotsinkielisiin verrattuna. Samaan aikaan kun koulushoppailu ja oppilasalueiden pakkomuutokset mullistavat satojen suomenkielisten koulujen arkea, ruotsinkielinen koulujärjestelmä on säästynyt ilmiöltä lähes kokonaan.

Heinäluoma selittää koulushoppailun asuntopolitiikalla – tilastot kertovat toista
SDP:n Eveliina Heinäluoma selitti tällä viikolla koulushoppailun asuntopolitiikan syyksi ja nosti Myllypuron esimerkiksi onnistuneesta kehityksestä. Asuntomarkkinadata kertoo kuitenkin toista tarinaa.

Nizzan terroristi tappoi 86 ihmistä – pikkuveli rehenteli veriteolla ennen karkotustaan
Ranskassa vietettiin heinäkuun puolivälissä surujuhlaa, kun Nizzan tuhoisasta terrori-iskusta tuli kuluneeksi kymmenen vuotta. Harrasta tunnelmaa järkytti tieto terroristin veljen rikoksista tapahtumapaikan läheisyydessä.

Islamisaatiolle vauhtia Britanniassa – koko poliisikunta paastolle solidaarisuussyistä
Valtaväestölle vieraan uskonnon tavat ja rituaalit hiipivät Englannin arkeen ilmeisen hyvää tarkoittavien toimien myötä. Muslimipoliisit haluaisivat koko virkakunnan osallistuvan ramadanin paastoon, jotta työtoverit ymmärtäisivät uskonnon merkityksen muslimeille. Toisaalta kukaan ei tiettävästi ole vastavuoroisesti ehdottanut joulukinkun tarjoamista vieraan uskonnon edustajille vuoden pimeimpänä aikana kristittyjen tapoihin tutustumiseksi.

22 EU-maata haastaa Espanjan löysän maahanmuuttolinjan – uppiniskainen sosialistipääministeri ei taivu
22 Euroopan unionin jäsenmaata, Suomi mukaan lukien, ilmaisi viikonloppuna lähettämässään kirjeessä epäluottamuksensa Espanjan maahanmuuttopolitiikkaan. EU-maiden sisäministerit kokoontuvat tiistaina kiireelliseen videopalaveriin.

Kolumni: Sokea suvaitsevaisuus islamismille tappaa
Islamistien massamittainen päästäminen Eurooppaan koituu vielä Euroopan tuhoksi. Tämä tapahtuu, kun avoimet länsimaat avaavat ovensa islamistiselle ideologialle, joka valtaan päästessään hylkää avoimuuden periaatteet ensimmäisenä, kirjoittaa Perussuomalaisen Nuorison varapuheenjohtaja Jyri Tallgren.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää













