

LEHTIKUVA
Jimmie Åkesson poistaisi kansalaisuuden heiltä, jotka eivät halua elää Ruotsissa maan tavalla: ”Sopeutukaa tai muuttakaa muualle”
Jengiampumiset ovat ainoastaan epäonnistuneen maahanmuuttopolitiikan jäävuoren huippu. Taustalla on ”itsevalittu ulkopuolisuus”, klaanirakenteet sekä kunniakulttuuri. Ruotsidemokraattien puheenjohtaja sanoo Expressenin haastattelussa, että nyt on tullut aika jokaisen ruotsalaisen valita puolensa. Ota tai jätä.
Ruotsi on sisäisessä kriisissä ja porvarihallitus yrittää nopeuttaa prosesseja, joilla pystyttäisiin taistelemaan jengiväkivaltaa vastaan. Ruotsidemokraatit ovat vilauttaneet tukemalleen hallitukselle ulkonaliikkumiskieltoa ja mahdollisuutta pistää jopa 13-vuotiaita telkien taakse.
Ampumiset vain jäävuoren huippu
Ruotsidemokraattien puheenjohtaja Jimmie Åkesson on Expressenin haastattelussa kuitenkin sitä mieltä, että pelkkä rangaistusten koventaminen ei riitä, vaan jengiväkivallan takana lymyää paljon suurempi ongelma, joka huutaa ratkaisua.
– Meidän olisi hyvä ymmärtää, että ampumiset ovat vain jäävuoren huippu. Takana lymyävät klaani- ja kunniakulttuuri sekä muut rikolliset rakenteet, jotka itsessään luovat oman yhteiskuntansa.
Åkessonin mukaan aika on nyt kypsä kokonaisvaltaiseen keskusteluun, jossa tunnustetaan epäonnistuneen maahanmuuttopolitiikan seuraukset ja ryhdytään kokonaisvaltaisiin toimiin virheiden korjaamiseksi.
Rikollisilta kansalaisuus pois
Rikollisilta, kuten Rawa Majidilta eli Kurdiketulta, pitää ottaa pois Ruotsin kansalaisuus. Tässä on kuitenkin vielä kyse ”matalalla roikkuvasta hedelmästä”. Kansalaisuus pitäisi voida ottaa pois muistakin perustelluista syistä.
– Ruotsissa ollaan tilanteessa, jossa maamme kansalaiset eivät osaa ruotsia. Heillä ei ole minkäänlaista sidettä ruotsalaiseen yhteiskuntaan. He ovat täällä vain tehdäkseen rikoksia ja pilaavat Ruotsin passin ja kansalaisuuden maineen kautta maailman. Tästä kaikesta on yksinkertaisesti päästävä eroon.
Tulijoiden on valittava puolensa
Åkesson toteaa itse, että kansainvälistä lakia ja sopimuksia on noudatettava. Uudistuksia ei kuitenkaan pidä torpata sillä perusteella, että ne ovat joskus olleet poliittisesti mahdottomia. Paradigman muutos on tuloillaan ja ”itsevalitun ulkopuolisuuden” aika on oleva ohimenevää.
– Tämä on murrettava pakottamalla ihmiset valitsemaan puolensa ja sopeutumaan arvoihimme. Ruotsissa ei voi asua ja olla samalla osa klaaniyhteiskuntaa, yhteiskuntamme on rakennettu eri tavalla.
– Joko sen hyväksyy tai sitten muuttaa muualle, Åkesson toteaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- paradigman muutos itsevalittu ulkopuolisuus Rawa Majid yhteiskunnalliset arvot ja normit Ruotsin porvarihallitus rangaistusten koventaminen ulkonaliikkumiskielto kunniakulttuuri kansalaisuuden peruuttaminen Klaanit Jimmie Åkesson Maahanmuuttopolitiikka Kansalaisuus Ruotsidemokraatit Turvapaikanhakijat pakolaiset
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Purra: “Ruotsin tie maahanmuuton ongelmien kieltämisestä siihen, että armeija tulee kadulle, oli varsin lyhyt ja nopea”

Ruotsin tie — kuinka massamaahanmuutto romutti pohjoismaisen hyvinvointivaltion

Väestönmuutos ei ole salaliittoteoriaa, mutta jossain vaiheessa sitä ei voi enää pysäyttää

Ruotsi tiukentaa kansalaisuuden saamisen ehtoja: toimeentulovaatimus ja pitempi asumisaika

Åkesson: Monikulttuurisuus on vaarallinen ideologia

Sujuvaa suomea kirjoittava nuori japanilaismies sai oleskeluluvan – sometili täyttyy iloisista onnitteluista: ”Tervetuloa Suomeen”

Hallitus kiristää kansalaisuuden saamista – “Suomen kansalaisuus ei ole automaatio”

Laittomasti maassa oleskellut tunisialainen ”kosti muslimien puolesta” – kaksi ruotsalaista kuoli luoteihin Brysselissä

Löysän maahanmuuttopolitiikan aiheuttamat ongelmat näkyvät nyt entistä kirkkaammin julkisuudessa – “Perussuomalaiset olivat oikeassa maahanmuutosta”
Viikon suosituimmat

Varapresidentti Vance puolusti sananvapautta ja demokratiaa – europoliitikot pöyristyivät
Yhdysvaltain varapresidentti piti perjantaina Münchenin turvallisuuskonferenssissa puheen, joka ei jättänyt ketään kylmäksi. Valtamedia ja EU-poliitikot pitävät sitä "hyökkäyksenä" Eurooppaa vastaan. Monet tavalliset ihmiset pitävät J. D. Vancen sananvapautta ja demokratiaa puolustanutta puhetta vaikuttavimpana puheenvuorona mitä Euroopassa on pitkään aikaan kuultu.

Turvapaikanhakijan Münchenissä tekemä autoisku kärjistää Saksan kuumana käyvää vaalikamppailua – punavihreä ei ole antanut vielä periksi
Saksan liittopäivävaalitaistelussa on siirrytty loppufinaaliin. Kansalaisten vaali-innostus on merkittävästi korkeammalla kuin edellisissä vaaleissa syykuussa 2021. Afganistanilaisen turvapaikanhakijan Münchenissä tekemä autoisku kuumentaa tunnelmia entisestään. Vaihtoehtopuolueen kanssa yhteistyöstä kieltäytyvät kristillisdemokraatit ovat menettämässä suuresta suosiostaan huolimatta historiallisen mahdollisuutensa muokata Saksan politiikkaa porvarilliseen suuntaan.

Afganistanilainen turvapaikanhakija iski autolla ihmisjoukkoon Münchenissä – kymmeniä ihmisiä loukkaantui osin hengenvaarallisesti

New Yorkissa taistellaan “paperittomien” luksushotellimajoituksen maksamisesta – Musk vaati rahojen takaisinperintää
Elon Muskin DOGE-tiimi on jatkanut liittovaltion virastojen kirjanpidon tarkastamista. Epämääräisiä maksuja löytyy koko ajan ja valtion virkamiesten pallit kaatuilevat. Neljä liittovaltion hätätilaviraston virkamiestä sai potkut maksettuaan New Yorkin kaupungille avustuksia laittomasti maassa olevien majoittamiseen liittyen, vaikka presidentti Trump oli käskenyt keskeyttää kaikki ei-välttämättömät maksut.

Hoitajat kerskuivat somessa juutalaisten murhaamisella australialaisessa sairaalassa – ”Sairasta, iljettävää ja häpeällistä”
Kahdelle Sydneyn sairaalan työntekijälle tuli lähtö, kun nämä videolla uhkasivat tappaa israelilaiset potilaansa. Hoitajat kerskuivat tallenteella myös sillä, etteivät suostu hoitamaan juutalaispotilaita. Poliisi on aloittanut perusteelliset tutkimukset mahdollisista rikoksista.

Antikainen: Hallitus puuttuu maahanmuuton mukanaan tuomaan seksuaalirikollisuuteen – kuinka monta naista joutuu vielä raiskatuksi, ennen kuin vihervasemmisto herää?
Tiedotusvälineissä on uutisoitu hiljattain poliisin tietoon tulleiden seksuaalirikosten määrän merkittävästä kasvusta Suomessa viime vuosina. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen muistuttaa, että tietyt kansalaisuudet ovat olleet jatkuvasti tilastoissa yliedustettuina siihen nähden, kuinka paljon heitä on Suomessa.

Saksa kielsi arabiankieliset julisteet ja iskulauseet mielenosoituksissa
Häiriökäyttäytyminen ja jopa suoranaiset rikokset ovat olleet Saksassa kasvava ongelma Palestiinan puolesta järjestetyissä mielenosoituksissa. Iskulauseissa on vaadittu arabiaksi muun muassa Israelin ja juutalaisten tuhoamista. Nyt viranomaiset ovat puuttuneet asiaan.

Teemu Keskisarja: Nälkä-Suomi säästyi kehitysavun kiroukselta, supisuomalaiset ihmiset ottivat vastuun omasta elämästään (video)

Pekka Aittakumpu: Yhdysvaltain varapresidentti Vance osui herkkään paikkaan, koska hän oli oikeassa
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen ihmetteli Riikka Purran ja muiden perussuomalaisten myönteisiä kommentteja puheesta, jonka Yhdysvaltojen varapresidentti J.D. Vance piti Münchenissa. Erilaisena ja yllättävänäkin Vancen puhetta pitävä perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu pitää puheessa olennaisena asiana sitä, että Vance toi esiin Euroopan arvorappion. Monen on vaikea tunnustaa, että on menty väärään suuntaan.

Tutkimus: Brittinuoret pitävät maataan rasistisena – vain joka kymmenes olisi valmis sotimaan maansa puolesta
Puolet brittinuorista pitää maataan rasistisena ja vain joka kymmenes taistelisi maansa puolesta. Maahanmuutto on muuttanut yhteiskuntaa ja Lontoossa joka kahdestoista kadulla vastaan tulija on maassa laittomasti. Kansanedustaja Vigelius näkee tässä "woken ja länsimaisen itseinhon tuhoisat seuraukset".