

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Leptospiroosi leviää Etelä-Suomessa – voi tarttua myös ihmiseen
Koiranomistajat keskustelivat Jyväskylässä uuden eläinlääkäriaseman pihalla pelkoa aiheuttaneista leptospiroositapauksista. Koirilla on ilmennyt tänä vuonna useita tartuntoja eteläisen Suomen alueella.
Ilta-Sanomat kertoi (14.11.) 12-vuotiaasta jackrussellinterrieristä, joka menehtyi saatuaan leptospiroositartunnan ulkoilulenkillä. Yle uutisoi pari viikkoa myöhemmin hämäläisestä miehestä, jonka epäillään saaneen tartunnan perheen koiralta.
Ruokaviraston mukaan leptospiroosi on nisäkkäillä esiintyvä bakteeritauti, joka aiheuttaa lievissä tapauksissa väsymystä ja kuumeilua. Pahimmillaan tauti voi johtaa lemmikkieläimen kuolemaan.
Bakteeritauti voi tarttua myös ihmiseen sairaiden eläinten virtsan saastuttamasta vedestä. Ihmiselle tauti aiheuttaa flunssan oireita, mutta myös vakavampaa taudinkuvaa voi esiintyä.
Keski-Suomessa tauti ei pelota
Ruotsinlapinkoiransa Lokin rokotettavana käyttänyt Piia Jaakkola ei hermoile leptospiroosin takia.
– Taudista on ollut puhetta koiranomistajien keskuudessa, mutta en ole huolissani. Keski-Suomessa tautia ei ole havaittu. Olen ottanut selvää oireista ja osaan tunnistaa ja estää taudin leviämisen. Lisäksi tautia vastaan voi suojautua rokotuksella, Jaakkola kertoo.
Nina Jääskeläinen ja Paavo Haimi toivat torstaina sekarotuisen Viljo-koiran eläinlääkäriin. Jääskeläinen on lukenut sanomalehdistä leptospiroosista.
– En pelkää tautia, jota on esiintynyt vain Etelä-Suomessa. Me liikumme Viljon kanssa pihapiirissä ja tuttujen koirien parissa. Emme käy koirapuistoissa, Jääskeläinen sanoo.

Paavo Haimi ja Nina Jääskeläinen eivät pelkää Viljo-koiran saavan tartuntaa.
Suomessa kahdeksan tapausta
Ruokaviraston mukaan leptospiroosia esiintyy maailmanlaajuisesti lämpimillä ja kosteilla alueilla. Koirilla on Suomessa todettu viime vuosina joitakin leptospiroositapauksia vuosittain. Pääasiassa ne ovat olleet peräisin ulkomailta.
Tämän vuoden elokuun jälkeen eläinlääkärit ovat ilmoittaneet Ruokavirastoon kahdeksasta tapauksesta Etelä-Suomen alueella.
Tiedossa ei ole, kuinka moni näistä tartunnoista on kotoperäinen eli saatu mahdollisesti kotimaassa ja kuinka moni on peräisin ulkomailta.
– Koiranomistajilla ei ole syytä paniikkiin ja ei ole perusteita vältellä muita koiria. Talvikautena tartuntaa on aika mahdotonta saada ympäristöstä. Kesällä sen voi saada paikoista, joissa on jyrsijöitä. Ihminen voi saada tartunnan koirasta esimerkiksi ihorikon kautta, mutta tartunta koirasta ihmiseen on todella harvinaista, kertoo tarttuvien eläintautien erikoiseläinlääkäri Kirsti Pelkola Ruokavirastosta.
Rotat ja muut jyrsijät levittävät
Luonnossa leptospiroosia levittävät virtsan mukana rotat ja muut jyrsijät sekä päästäiset. Pelkolan mukaan kaikilla jyrsijöillä ja päästäisillä ei kuitenkaan bakteeria ole.
– Bakteerille otolliset olosuhteet ovat lämmin ja kostea keli sekä seisovat makeat vedet. On todennäköistä, että uusia kotoperäisiä tapauksia tuskin tulee talvikautena. Leptospiroosia aiheuttava bakteeri ei viihdy kylmässä, pakkasessa eikä kuivissa olosuhteissa, Pelkola selvittää.
Hänen mukaansa Ruokavirasto ei ole tekemässä muutoksia koirien rokotussuosituksiin. Koiranomistaja voi harkita, ottaako lemmikilleen rokotuksen tautia vastaan.
– Ensi kesäkausi on mielenkiintoinen, jos tulee pitkä ja lämmin ja riittävän kostea kesä. Silloin varsinkin kauden loppupuolella olisi mahdollista ilmetä uusia leptospiroositartuntoja, jos olosuhteet ovat olleet suotuisat bakteerille, Pelkola sanoo.
Voidaan hoitaa antibiooteilla
Ruokaviraston mukaan ilmaston lämpeneminen, lisääntyvät sateet ja tulvat voivat lisätä leptospiroositartuntojen riskiä myös Suomessa.
Eläinlääkäriin kannattaa ottaa yhteys, jos epäilee lemmikkieläimellään leptospiroosia. Eläin kannattaa pitää erillään muista lemmikeistä, kuten yleensä tarttuvien tautien kohdalla tulisi menetellä.
Eläinlääkäripalveluita tuottava Evidensia kertoo, että tauti saadaan selville laboratoriotutkimuksilla ja sitä voidaan hoitaa antibiooteilla. Ajoissa aloitettu hoito on usein parantava.
Mika Rinne
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Kirsti Pelkola eläintaudit koiranomistajat leptospiroosi Paavo Haimi Nina Jääskeläinen Piia Jaakkola antibiootit Ruokavirasto tartuntataudit ilmaston lämpeneminen rokotukset Jyväskylä
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Afrikkalainen sikarutto uhkaa suomalaisia tuotantotiloja – Koponen: Villisikakanta saatava alas ja nopeasti

Komissio esittää suden suojelutason alentamista – Jenna Simula: ”Merkittävä uutinen suomalaiselle metsästykselle”

Suden suojelutaso muuttumassa – Simula: ”On kaikkien etu, sudenkin, että sen ihmisarkuus palautetaan ja sudenmetsästyksellä voidaan säädellä susikantoja”
Suden siirtämisestä alemmalle suojelutasolle on päätetty tänään Bernin sopimuksen pysyvässä komiteassa. Aiemmin syksyllä myös EU-jäsenmaat äänestivät siirron puolesta. Perussuomalainen maa- ja metsätalousvaliokunnan puheenjohtaja Jenna Simula pitää päätöstä tärkeänä askeleena EU-polulla.

Susien ihmisarkuus heikentynyt – Koponen: ”Yksikin susien raatelema lammas tai koira on liikaa”
Viikon suosituimmat

Financial Times torppaa Antti Lindtmanin haaveilut: Espanjan maahanmuuttomalli täysin yhteensopimaton Suomeen – kielimuuri, kulttuurierot ja osaamistaso esteenä, johdattaisi tulijat sossun luukulle
Kansainvälinen talouslehti Financial Times (FT) on julkaissut analyysin Suomen ja Espanjan työmarkkinoiden kehityksestä. Lehden artikkeli tarjoaa kylmää vettä niiden suomalaisten puolueiden niskaan, jotka ovat vuosia väittäneet kehitysmaamaahanmuuton olevan ratkaisu Suomen huoltosuhdeongelmiin ja työvoimapulaan. FT:n analyysi osoittaa selvästi, miksi Suomen korkean osaamisen talousmalli ja SDP:nkin haikailema massasiirtolaisuus ovat täysin yhteensopimaton yhtälö.

Suuri epäkeskustelu toimittajien vasemmistolaisuudesta – mielipide-eliitin sananvalta tukahdutti mediakritiikin
Maaliskuussa julkaistu tutkimus paljasti suomalaisten toimittajaopiskelijoiden valtavan vasemmistovinouman. Valtakunnanjulkisuutta nauttivien media-asiantuntijoiden väheksyvä reaktio tutkimustuloksiin kuitenkin oli, että tuloksilla ei ole väliä. Sitä paitsi kaikki tiesivät asian jo, eikä se edes pidä paikkaansa.

Vigelius vaatii Ylelle suursiivousta: ”Sata miljoonaa euroa pois hömppäviihteestä ja takaisin ydintehtäviin”
Kansanedustaja Joakim Vigelius kritisoi Ylen sisältövalintoja ja rahoitusta. Hänen mukaansa yhtiö on etääntynyt julkisen palvelun ydintehtävistään ja käyttää verovaroja liiaksi viihteeseen. Vigelius ehdottaa 100 miljoonan euron budjettileikkausta ja painopisteen siirtämistä luotettavaan uutisointiin, kriisiviestintään ja suomalaisen kulttuurin tukemiseen.

Tilastokeskus: Raiskauksesta epäillyistä 33,7 prosenttia ulkomaalaistaustaisia
Tilastokeskuksen viime viikolla julkaisema Rikos- ja pakkokeinotilaston data kertoo, että raiskauksesta tai törkeästä raiskauksesta epäillyistä 33,7 prosenttia oli ulkomaalaistaustaisia. Helsingin yliopiston helmikuussa julkaisema katsaus osoittaa, että korkeimmat väestöön suhteutetut raiskausrikosepäilyjen tasot koskivat afrikkalais- ja länsiaasialaistaustaisia 18–29-vuotiaita miehiä.

Monikulttuurinen urheilujuhla Ranskassa – satoja loukkaantunut mellakoissa
Pariisissa alkoi mellakointi, kun PSG voitti Arsenalin jalkapallon Mestarien liigan loppuottelussa. Kaupungissa tehtiin satoja pidätyksiä ja poliisi turvautui kyynelkaasuun rauhoittaakseen kaduilla riehunutta väkijoukkoa.

Grönroos: ”Työvoimapula on naurettava väite – meillä on 300 000 työtöntä”
Perussuomalaisten 3. varapuheenjohtaja Simo Grönroos tyrmää väitteet maahanmuuton tarpeellisuudesta. Tilastot osoittavat, että maahanmuutto maksaa Suomelle miljardeja.

Somalialaistaustainen rikollisryhmä salakuljetti ihmisiä Suomeen – kaksi tuomittiin vankeuteen
Alaikäisen somalitytön salakuljettaminen Suomeen johti järjestäytyneen ihmissalakuljetusryhmän paljastumiseen. Käräjäoikeus on tuominnut kaksi ryhmän jäsentä ehdottomiin vankeusrangaistuksiin.

Huhtasaari: Ulkomaalaistaustaiset seksuaalirikolliset karkotettava Suomesta
Perussuomalaisten kansanedustaja Laura Huhtasaari vaatii tuoreessa kirjallisessa kysymyksessään muutoksia lainsäädäntöön, jotta ulkomaalaistaustaisten seksuaalirikollisten karkottaminen olisi jatkossa mahdollista. Alaikäisen tekijän tapauksessa Huhtasaari edellyttää, että karkotus koskisi myös hänen perhettään.

Siviilipalveluskeskuksen opetuksessa kehotettiin osallistumaan Elokapinaan – Mäenpää: ”Onko toiminnan valvonta puutteellista?
Perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää on jättänyt kirjallisen kysymyksen Siviilipalveluskeskuksen järjestämän koulutuksen sisällöstä. Kansanedustajien korviin on kantautunut huolestuttavia tietoja, miten keskus kouluttaa siviilipalvelukseen osallistuvia.

Wolt-kuskina työskennellyt Intiasta vuonna 2021 opiskelemaan tullut mies tuomittiin lapsenraiskauksesta ja huumausainerikoksesta
Intiasta Suomeen opiskelemaan vuonna 2021 tullut mies on tuomittu neljän vuoden vankeuteen lapsenraiskauksesta ja huumausainerikoksesta.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää











