Artikkeli kuva

Maahanmuuttajien uimataito ja vastuuttomuus puhuttaa kesähelteillä – Ari Koponen: ”Tällaista Suomea en halua nähdä”

22.07.2025 |15:56

Viime aikojen tapahtumat espoolaisessa maauimalassa ja uimarannoilla ovat herättäneet huolta yleisestä järjestyksestä, hygieniasta ja kasvatuksellisesta vastuusta erityisesti maahanmuuttajien parissa. Kansanedustaja Ari Koponen korostaa, että maahanmuuttajien on opittava suomen kieli ja noudatettava suomalaisia tapoja, sillä oikeuksien ohella on myös velvollisuuksia.

Pitäisikö jokainen asia tiedottaa ja viestittää monikielisesti arabiaksi ja somaliaksi? Pitäisikö kuitenkin maahanmuuttajilta vaatia edes sen verran, että opettelisivat suomen kielen ja eläisivät maassa maan tavalla, kysyy kansanedustaja Ari Koponen.

Koponen vaatii, että peruskoulun on varmistettava uimataidon oppiminen kaikille oppilaille. Hän vastustaa naisten erillisiä uimavuoroja ja epähygieenisiä kaapuja uimahalleissa, koska niillä tuetaan naisten oikeuksia polkevia käytäntöjä ja kulttuuria.

-Samaan aikaan meidän ei tule alistua tyttöjä ja naisia halventavaan erotteluun uimahalleissa. Meidän tulee opettaa kaikille suomalaisen peruskoulutuksen saaville, että niin tytöt kuin pojat ovat samanarvoisia, Koponen painottaa.

PS ARKISTO

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Tampere lähettää 50 000 euroa Gazaan – Vigelius kritisoi pormestari Nurmisen päätöstä: ”Rahoille olisi tarvetta kotimaassakin”

15.12.2025 |17:30
8.
Suomen uutiset logo

Trump nostaa islamismin valokeilaan Ruotsissa

17.12.2025 |10:39
9.
Suomen uutiset logo

Aittakumpu ja Antikainen torjuvat Vääksyn koulun rehtorin väitteet – joulukirkko ei ole virhe

20.12.2025 |10:00

Uusimmat

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää