

10. luetuin
Maahanmuuttajien uimataito ja vastuuttomuus puhuttaa kesähelteillä – Ari Koponen: ”Tällaista Suomea en halua nähdä”
Viime aikojen tapahtumat espoolaisessa maauimalassa ja uimarannoilla ovat herättäneet huolta yleisestä järjestyksestä, hygieniasta ja kasvatuksellisesta vastuusta erityisesti maahanmuuttajien parissa. Kansanedustaja Ari Koponen korostaa, että maahanmuuttajien on opittava suomen kieli ja noudatettava suomalaisia tapoja, sillä oikeuksien ohella on myös velvollisuuksia.
Pitäisikö jokainen asia tiedottaa ja viestittää monikielisesti arabiaksi ja somaliaksi? Pitäisikö kuitenkin maahanmuuttajilta vaatia edes sen verran, että opettelisivat suomen kielen ja eläisivät maassa maan tavalla, kysyy kansanedustaja Ari Koponen.
Koponen vaatii, että peruskoulun on varmistettava uimataidon oppiminen kaikille oppilaille. Hän vastustaa naisten erillisiä uimavuoroja ja epähygieenisiä kaapuja uimahalleissa, koska niillä tuetaan naisten oikeuksia polkevia käytäntöjä ja kulttuuria.
-Samaan aikaan meidän ei tule alistua tyttöjä ja naisia halventavaan erotteluun uimahalleissa. Meidän tulee opettaa kaikille suomalaisen peruskoulutuksen saaville, että niin tytöt kuin pojat ovat samanarvoisia, Koponen painottaa.

PS ARKISTO
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Strandman: Uimataito on jokaisen suomalaisen perustaito
Suomi on tuhansien järvien maa. Vedet ympäröivät meitä kaikkialla ja lämmin kesä vie meidät uimaan. - Uimataito on kansalaistaito, joka tulee jokaisen hallita, jotta vesillä ja vesistöjen läheisyydessä liikkuminen on turvallista. Jatkossa koulujen uimaopetukseen tuleekin panostaa selvästi enemmän, kansanedustaja Jaana Strandman sanoo.

Lapsiasiainvaltuutettu Kurttila: “Maahanmuuttajaisille on kirkastettava lapsen etua ja suomalaisen yhteiskunnan toimintaa”

Muslimityttöjen uiminen on tulkintakysymys – tataaritytöt voivat uida tavalliseen tapaan muiden lasten kanssa
Viikon suosituimmat

Antikainen: Kuvitelkaa demarien Nasima Razmyar sisäministerinä – rajat auki, suut kiinni ja lisää turvapaikanhakijoita suomalaisten elätettäväksi
Pääministeripuolueena SDP:n ja Nasima Razmyarin toimintalinja olisi selvä: vihapuheesta vankilaan – mutta laittomasta maassaoleskelusta palkinto. Suomalaisille rajat sananvapauteen – mutta ei rajoja maahanmuutolle. Ja jos kritisoisit Razmyaria, joutuisit maksamaan kunnianloukkauksesta korvauksia, kansanedustaja Sanna Antikainen varoittaa.

AKT-pamppu Ismo Kokon mielestä bussiliikenne pysähtyisi ilman maahanmuuttajia – PS:n Grönroosilta tyly kuitti: ”AKT:n kaverilla kysynnän ja tarjonnan perusasiat hukassa”
Perussuomalaisten 3. varapuheenjohtaja Simo Grönroos selventää mamutusta komppaavalle ay-pomo Ismo Kokolle, että toki Suomessa bussit liikkuisivat aivan hyvin myös ilman maahanmuuttajia, tällöin vain kuljettajien palkat olisivat hieman korkeammat kuin nyt.

Demarit haluavat sementoida Ruotsin väestönmuutoksen: keskiluokan on viimein aika jakaa asuinalueensa maahanmuuttajien kanssa
Sosiaalidemokraatit nuijivat puoluekokouksessaan kesän alussa pöytään maahanmuuttopoliittisen kannanoton, joka sementoisi kerralla väestönmuutoksen ja hautaisi lopullisesti Ruotsin perinteisenä pohjoismaisena kansallisvaltiona. Vähävaraiset maahanmuuttajat olisi tästedes asutettava hyvinvoivan keskiluokan asuinalueille veronmaksajien tuella.

Tukala helle jatkuu – Ministeri Kaisa Juuso: ”Viilennyksestä on nyt huolehdittava erityisesti vanhusten asumisyksiköissä”
Kotien lisäksi sisätilojen viileydestä on huolehdittava sosiaali- ja terveydenhuollon hoitolaitoksissa sekä asumisyksiköissä, joissa hoidetaan kuumuuden vaikutuksille herkkiin väestöryhmiin kuuluvia, painottaa sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso.

SDP ja vihreät haikailevat lisää maahanmuuttoa – Keskisarja tyrmää: Suuri osa tulijoista on toimeentulotuen varassa – ”Suomen talous ei kestä tällaista ilveilyä”
Maahanmuuttopolitiikka vääjäämättä kiristyy koko EU:ssa, muun muassa rikoksista tuomittujen maahanmuuttajien karkotukset ovat vauhdittuneet eri maissa. Suomessa enää lähinnä maahanmuutosta hyötyvät vasemmistopuolueet pitävät yllä epärealistisia maahanmuuttounelmiaan.

Ranska avaamassa ovea uusille tulijoille – pelkkä palestiinalaisuus riittää nyt turvapaikan perusteeksi
Ranska on päättänyt myöntää turvapaikkoja Gazan palestiinalaisille. Tie EU:n alueelle on nyt periaatteessa auki kahdelle miljoonalle uudelle pakolaiselle. Päätökseen on reagoitu voimakkaasti, sillä se voi johtaa pakolaistulvaan ja Hamasin terrroristien ujuttautumiseen Euroopan ytimeen.

Åkesson tyrmää väestön pakkosekoittamisen: ”Taistelemme Ruotsin puolesta”
Väestön sekoittaminen eli maahanmuuttajien mahdollinen sijoittaminen keskiluokan hyvinvoiville asuinalueille herättää suuria tunteita Ruotsissa. Demareiden aloite saa täystyrmäyksen erityisesti ruotsidemokraateilta. - Emme hyväksy väestön pakkosekoittamista, sanoo puheenjohtaja Jimmie Åkesson.

Britannian mediaviranomainen käynnisti tutkinnan BBC:n Gaza-dokumentista
BBC:n tuottama Gaza-dokumentti ajautui helmikuussa laajan kohun keskelle, kun paljastui, että sen päähenkilö oli Hamasin johtavan ministerin poika. Tapauksen seurauksena BBC:n sisäinen raportti toi esiin vakavia toimituksellisia laiminlyöntejä, erityisesti puutteita tiedonhankinnassa ja tuotannon valvonnassa. Heti raportin jälkeen Britannian mediaviranomainen Ofcom käynnisti oman tutkintansa selvittääkseen, onko BBC harhauttanut yleisöä dokumentin sisällöllä ja rikkoiko yhtiön puolueettomuusvaatimuksia.

Luonnonvarakeskuksen tutkimusprofessori: Hakkuiden vähentämisellä voidaan uhrata Suomen talous ja saada suomalaiset köyhiksi, mutta saavutettava ilmastohyöty on vähäinen
Luonnonvarakeskuksen tutkimusprofessorien mukaan Suomen ilmastopolitikka on epäonnistunut, jos tavoitteena on vain hakkuiden rajoittaminen ja metsien nielujen kasvattaminen. Hakkuiden vähentämisellä nielu saadaan vain hetkellisesti kasvamaan poistuman vähentyessä.

Maahanmuuttajien uimataito ja vastuuttomuus puhuttaa kesähelteillä – Ari Koponen: ”Tällaista Suomea en halua nähdä”
Viime aikojen tapahtumat espoolaisessa maauimalassa ja uimarannoilla ovat herättäneet huolta yleisestä järjestyksestä, hygieniasta ja kasvatuksellisesta vastuusta erityisesti maahanmuuttajien parissa. Kansanedustaja Ari Koponen korostaa, että maahanmuuttajien on opittava suomen kieli ja noudatettava suomalaisia tapoja, sillä oikeuksien ohella on myös velvollisuuksia.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää