

Strandman: Uimataito on jokaisen suomalaisen perustaito
Suomi on tuhansien järvien maa. Vedet ympäröivät meitä kaikkialla ja lämmin kesä vie meidät uimaan. - Uimataito on kansalaistaito, joka tulee jokaisen hallita, jotta vesillä ja vesistöjen läheisyydessä liikkuminen on turvallista. Jatkossa koulujen uimaopetukseen tuleekin panostaa selvästi enemmän, kansanedustaja Jaana Strandman sanoo.
Uimataito on tärkeä jokaiselle kansalaiselle, mutta uimataidon merkitys ei vielä näy riittävän vahvasti perusopetuksen toteutuksessa.
– Jokaisella lapsella ja nuorella on oikeus oppia uimaan – riippumatta siitä, missä hän asuu tai millaisessa perheessä kasvaa, kansanedustaja Jaana Strandman sanoo.
Vaikka uimataito on osa opetussuunnitelmaa, sen opettamiseen varatut resurssit ja aika eivät riitä takaamaan, että kaikki lapset oppivat uimaan alakoulun aikana. Tämä on vakava puute lasten ja nuorten turvallisuuden näkökulmasta. Tänäkin kesänä pienten lasten läheltä piti -tilanteita on ollut useita.
Valvonta ja vastuu yhdessä koululla ja vanhemmilla
Pohjoismainen uimataidon määritelmä ja perusopetuksen opetussuunnitelma edellyttää, että oppilas osaa uida 200 metriä, josta 50 metriä selällään, viimeistään kuudennen luokan loppuun mennessä. Käytännössä kuitenkin moni koulu järjestää vain muutamia uintikertoja vuodessa ja jokaisen oppilaan uimataidon varmistuminen jää hataraksi.
– Valvonta ja vastuu lapsen uimataidosta tulee olla yhdessä koululla ja vanhemmilla. Säännölliset ja ympärivuotiset uimassa käynnit ylläpitävät uimataitoa ja kehittävät vedessä liikkumista, Strandman sanoo.
– On tullut aika ottaa uimataito vakavasti osana perusopetuksen tasa-arvoista toteuttamista. Myös varhaiskasvatuksessa voidaan järjestää alkeisuimaopetusta.
Selkeämmät ohjeistukset koulujen uimaopetukseen
Strandmanin mukaan jatkossa koulujen uimaopetukseen tulee panostaa selvästi enemmän.
-Tarvitsemme selkeät valtakunnalliset ohjeistukset ja määräykset sekä vastuutuksen opetuksen toteuttamiseen – ja lisäksi tarvitaan resursseja, joilla jokainen Suomen kunta ja koulu voi tarjota Suomen Uimaopetus- ja Hengenpelastusliiton suosituksien mukaisen määrän eli vähintään kuusi tuntia uintikertoja lukuvuodessa.
-Lisäksi tarvitaan seurantaa – eli ei vain todeta, että “uimaopetus on annettu”, vaan myös varmistetaan, että tavoite saavutetaan. Elokuussa koulujen alkaessa on vielä usein lämpimät säät toteuttaa uimaopetusta järvessä. Uimaopetukseen yläkouluissa tulee kuulua myös vedestä pelastautuminen.

PS ARKISTO
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Suomen Uimaopetus- ja Hengenpelastusliitto uimataito Jaana Strandman perustaidot liikunta Uimaopetus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Muslimityttöjen uiminen on tulkintakysymys – tataaritytöt voivat uida tavalliseen tapaan muiden lasten kanssa
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajataustaisessa perheessä kasvanut nainen kokee olonsa vieraaksi Helsingin Kontulassa: ”Tästä on tullut Lähi-itä”
Suomen Uutisten haastattelemat Kontulan alueella liikkuvat ihmiset kertovat huumeiden käytön näkyvän aiempaa enemmän katukuvassa. Monen mielestä myös alue on muuttunut merkittävästi viime vuosina.

Razmyar ja Vigelius kiivaina Espanjan kriisistä – ”SDP levittää laittomille siirtolaisille punaista mattoa”
Marokosta saapui vuorokaudessa yli 60 000 siirtolaista Espanjan Ceutaan. Perussuomalaiset vaativat Espanjan sulkemista Schengen‑alueen ulkopuolelle, kun taas SDP:n Nasima Razmyar ehdottaa lähtöalueiden olojen parantamista. Perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja ja kansanedustaja Joakim Vigelius tyrmää Razmyarin puheet epärealistisina.

Kymmenet tuhannet afrikkalaiset tunkeutuivat väkisin Eurooppaan – Espanjan Ceutassa ”täysi kaaos”
Espanjan vasemmistohallituksen myötäsukainen maahanmuuttopolitiikka kärjistyy parhaillaan Ceutassa. Valtava määrä lähinnä nuoria miehiä on tunkeutunut väkisin EU:n alueelle. Espanjan hallitus on päättänyt lähettää armeijan selvittämään totaalista kaaosta ja ryöstelyä. Euroopan tulevaisuus on Ceutassa käsillä jo tänään.

Antikainen: Espanjan raja murtui – tätäkö Lindtman haluaa Suomelle?
Torstaina laittomien maahantulijoiden massa vyöryi Espanjan Ceutaan Marokosta. Ceutan aluehallinnon johtaja Juan Jesús Vivas julisti alueelle hätätilan ja pyysi Madridilta armeijaa rajalle. Espanjan sisäministeriö kieltäytyi julistamasta kansallista hätätilaa.

Kielimuuri suojaa: Maahanmuuttajalapset eivät kelpaa ruotsinkielisiin kouluihin
Vieraskielisten oppilaiden osuus on suomenkielisissä kouluissa liki kymmenkertainen ruotsinkielisiin verrattuna. Samaan aikaan kun koulushoppailu ja oppilasalueiden pakkomuutokset mullistavat satojen suomenkielisten koulujen arkea, ruotsinkielinen koulujärjestelmä on säästynyt ilmiöltä lähes kokonaan.

Heinäluoma selittää koulushoppailun asuntopolitiikalla – tilastot kertovat toista
SDP:n Eveliina Heinäluoma selitti tällä viikolla koulushoppailun asuntopolitiikan syyksi ja nosti Myllypuron esimerkiksi onnistuneesta kehityksestä. Asuntomarkkinadata kertoo kuitenkin toista tarinaa.

Nizzan terroristi tappoi 86 ihmistä – pikkuveli rehenteli veriteolla ennen karkotustaan
Ranskassa vietettiin heinäkuun puolivälissä surujuhlaa, kun Nizzan tuhoisasta terrori-iskusta tuli kuluneeksi kymmenen vuotta. Harrasta tunnelmaa järkytti tieto terroristin veljen rikoksista tapahtumapaikan läheisyydessä.

22 EU-maata haastaa Espanjan löysän maahanmuuttolinjan – uppiniskainen sosialistipääministeri ei taivu
22 Euroopan unionin jäsenmaata, Suomi mukaan lukien, ilmaisi viikonloppuna lähettämässään kirjeessä epäluottamuksensa Espanjan maahanmuuttopolitiikkaan. EU-maiden sisäministerit kokoontuvat tiistaina kiireelliseen videopalaveriin.

Islamisaatiolle vauhtia Britanniassa – koko poliisikunta paastolle solidaarisuussyistä
Valtaväestölle vieraan uskonnon tavat ja rituaalit hiipivät Englannin arkeen ilmeisen hyvää tarkoittavien toimien myötä. Muslimipoliisit haluaisivat koko virkakunnan osallistuvan ramadanin paastoon, jotta työtoverit ymmärtäisivät uskonnon merkityksen muslimeille. Toisaalta kukaan ei tiettävästi ole vastavuoroisesti ehdottanut joulukinkun tarjoamista vieraan uskonnon edustajille vuoden pimeimpänä aikana kristittyjen tapoihin tutustumiseksi.

Käräjäoikeus katsoi pitkäteräisellä veitsellä törkeän ryöstön tehneen maahanmuuttajan alaikäiseksi – THL:n ikäarvio jäi ristiriitaiseksi
Pitkäteräisellä veitsellä törkeän ryöstön tehnyt Irakista kotoisin oleva mies sai tuomion törkeästä ryöstöstä. Hän pahoinpiteli uhria tämän kotona, vei veitsen uhrin kaulalle ja vaati rahaa sekä omaisuutta. Käräjäoikeus katsoi hänet kuitenkin rikosoikeudellisesti alaikäiseksi, koska THL:n oikeuslääketieteellinen ikäarvio jäi ristiriitaiseksi.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää













