Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Poliisi epäilee kansainvälisen rikollisryhmän tuoneen Suomeen yli 170 kiloa kokaiinia – liiga johti toimintaa ulkomailta

05.11.2026 |14:15

Tulli on tutkinut mittavaa kokaiinin maahantuonti- ja levityskokonaisuutta. Tulli aloitti tutkinnan toukokuussa 2026, kun viranomaiset huomasivat murron merikonttiin Helsingin Vuosaaren satamassa. Tullin mukaan kansainvälinen rikollisryhmä toi Suomeen yli 170 kiloa kokaiinia. Esitutkinnan aikana Tulli on takavarikoinut noin 80 kiloa kokaiinia ja kohdistaa rikosepäilyt 14 henkilöön.

Tullissa on takavarikoitu kokaiinia tänä vuonna enemmän kuin koskaan. Syyskuun loppuun mennessä sitä on saatu takavarikkoon yhteensä 130,4 kiloa. Viime vuonna vastaavana ajanjaksona Tulli takavarikoi kokaiinia noin 78 kiloa ja koko vuonna yhteensä 87 kiloa.

Rikoskokonaisuuden esitutkinta käynnistyi Vuosaaren satamassa havaitusta merikonttimurrosta. Kaksi henkilöä oli murtautunut konttiin ja kantanut sieltä kaksi suurta laukkua käyttämäänsä henkilöautoon.

– Aiempien kokemusten perusteella teon voitiin päätellä liittyvän huumausaineiden maahantuontiin, ja asiassa käynnistettiin välittömästi esitutkinta. Tullin rikostutkinta löysi nopeasti epäiltyjen henkilöauton vantaalaiselta parkkipaikalta, ja pian myös epäillyistä saatiin havainto. Henkilöt otettiin kiinni ja heidän käyttämästään asunnosta takavarikoitiin noin 50 kiloa kokaiinia, kertoo tutkinnanjohtaja Mikko Martikainen Tullista.

Ennen kiinniottoaan toinen konttiin murtautuneista henkilöistä tapasi kaksi muuta henkilöä ja luovutti heille repun. Tulli otti kaksikon kiinni tapaamisen jälkeen ja takavarikoi repusta noin kymmenen kiloa kokaiinia. Lisäksi kotietsinnällä takavarikoitiin lisää kokaiinia, suurehko määrä marihuanaa ja yli 60 000 euroa rahaa, josta osa oli kätketty tietokoneen sisälle.

Pikarahtipaketit paljastivat epäillyn kokaiiniliigan

Kotietsinnässä löydettiin pikarahtipaketti, jonka avulla laajempi rikoskokonaisuus alkoi paljastua. Samoilla väärennetyillä lähettäjä- ja vastaanottajatiedoilla oli saapunut Italiasta Suomeen useita muitakin pikarahtilähetyksiä.

Tulli on takavarikoinut esitutkinnan aikana viidestä pikarahtilähetyksestä yhteensä noin 20 kiloa kokaiinia. Lisäksi ryhmän epäillään järjestäneen Suomeen useita muita huumausaineita sisältäneitä pikarahtilähetyksiä ja levittäneen yhteensä noin 92 kiloa kokaiinia ja neljä kiloa marihuanaa. Levitetyn kokaiinin arvo voi olla lähes 14 miljoonaa euroa.

– Huumausaineiden maahantuontiorganisaatiossa on ollut selkeä hierarkia ja osallisilla erilaisia rooleja. Toimintaa on johdettu ulkomailta, ja osa epäillyistä on saapunut Suomeen pelkästään osallistuakseen huumausaineiden maahantuontiin ja levitykseen. Osa taas on suomalaisia tai Suomessa asuvia, jotka on rekrytoitu toimintaan esimerkiksi sosiaalisen median kautta.

– Joidenkin epäiltyjen roolina on ollut ainoastaan noutaa paketteja esimerkiksi pakettiautomaateista ja luovuttaa ne välittömästi toiselle henkilölle, jonka tehtävänä taas on ollut levittää huumausaineita eteenpäin, kuvaa Martikainen toimintaa.

Epäillyistä 12 edelleen vangittuina

Rikoskokonaisuudessa on epäiltyinä yhteensä 14 henkilöä, joista 12 on edelleen vangittuina. Merkittävissä rooleissa olevat henkilöt ovat pääosin Albanian, Kosovon tai Italian kansalaisia.

– Toiminnan järjestäytyneisyyttä kuvaa myös se, että ulkomailta Suomeen tulleiden epäiltyjen matkat ja majoitukset on usein järjestetty heidän puolestaan. Epäilty on esimerkiksi saanut puhelimeensa lentolipun ja hänelle on kerrottu osoite, johon hänen tulee majoittua. Myös tiedot noudettavista paketeista on lähetetty noutajille usein vasta silloin, kun paketti on ollut automaatissa noudettavissa, Martikainen kertoo.

Huumausainekaupasta saadun rikoshyödyn jäljittämisessä Tulli on tehnyt yhteistyötä keskusrikospoliisin kanssa. Tutkinnassa onnistuttiin jäljittämään virtuaalivaluutaksi vaihdettua rikoshyötyä lähes 590 000 euron arvosta. Palveluntarjoaja on keskusrikospoliisin pyynnöstä jäädyttänyt rikoshyödyn.

Tutkinnassa on tehty yhteistyötä myös useiden Suomen poliisiyksiköiden, ulkomaisten tulli- ja poliisiviranomaisten sekä Europolin kanssa. Esitutkinta valmistuu marraskuun 2026 aikana, minkä jälkeen asia siirtyy syyteharkintaan Etelä-Suomen syyttäjäalueelle.

Paketin nouto voi johtaa pitkään vankeustuomioon

Tullin muissa esitutkinnoissa on selvinnyt tekoja, joissa nuoria aikuisia ja jopa alaikäisiä on rekrytoitu noutamaan paketteja kaupan kassalta tai pakettiautomaatista melko pientä korvausta vastaan. Rekrytointia on tapahtunut esimerkiksi sosiaalisen median kontaktien tai jopa omien kavereiden kautta.

Kuulustelukertomusten perusteella paketin noutoon suostuneilla henkilöillä ei ole ollut tarkkaa tietoa paketin sisällöstä. He eivät välttämättä ole edes tienneet, kenelle paketti on lopulta ollut menossa.

Tarkoituksellinen tietämättömyys ei kuitenkaan poista rangaistusvastuuta ja voi aiheuttaa nuorellekin henkilölle useiden vuosien mittaisen vankeusrangaistuksen. Parin sadan euron korvausta vastaan noudetussa paketissa voi olla useiden satojen tuhansien arvoinen huumausaine-erä.

Heli-Maria Wiik


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Suomen uutiset logo

Nieminen tyrmää huumeiden käyttöhuoneet: ”Emme saa hyväksyä nuorten huumekuolemia normaaliksi osaksi suomalaista arkea”

04.11.2026 |09:00
Suomen uutiset logo

Poliisi epäilee maahanmuuttajataustaisten nuorten pyörittäneen laajaa kokaiinikauppaa Lahdessa – epäillyt salakuljettivat kaupunkiin yli 12 kiloa huumausainetta

04.09.2026 |14:11

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Kolumni: Maahanmuuttajien sosiaaliturvaa on rajattava 

30.10.2026 |16:30
4.
Suomen uutiset logo

Tynkkynen jyrähtää kokoomuksen Sirpa Pietikäisen vihervasemmistolaisesta äänestyslinjasta EU:ssa

02.11.2026 |15:20
10.
Suomen uutiset logo

Useissa kaupungeissa tuhansien eurojen tukia vain ulkomaalaisten työllistämiseen – Vigelius: ”Laillistettua syrjintää”

04.11.2026 |14:51

Uusimmat

Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Lähetä uutisvinkki:

toimitus@perussuomalaiset.fi