Artikkeli kuva

PS ARKISTO

Vaatimus massamaahanmuutosta yhteiskunnan pelastamiseksi ei enää uppoa kansaan – Purra: ”Kauan siihen meni – hyvä persut!”

23.03.2026 |16:37

Valtiovarainministeri ja perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra toteaa Facebook-päivityksessään, että kaistapäinen vaatimus jatkuvasta massamaahanmuutosta Suomen selviytymisen ehtona ei enää uppoa kansaan entiseen malliin. Tietoa maahanmuuton aiheuttamista moninaisista ongelmista on nykyään runsaasti saatavilla perussuomalaisten väsymättömän työn ansiosta.

Valtiovarainministeri, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra on huomannut, että kaistapäinen massamaahanmuuton vaatiminen ja sen väittäminen välttämättömäksi Suomen selviytymisen kannalta ei enää uppoa kansaan läheskään entiseen tapaan.

Tieto maahanmuuton ongelmista lisääntynyt

Tarjolla on paljon tietoa veronmaksajalle koituvista valtaisista kustannuksista, työllisyyden rakenteesta ja ulkomaalaisten huomattavan korkeasta työttömyydestä, massiivisesta perheenyhdistämisten volyymista, kokonaan työmarkkinoiden ulkopuolella olevien määrästä, maahanmuuttajien palveluiden ja erikoispalveluiden käytöstä, integroitumisen ja kielitaidon isoista haasteista, matalapalkkasektoreiden tilanteesta ja väärinkäytöksistä – ylipäätään maahanmuuton aiheuttamista moninaisista yhteiskunnallisista ja sosiaalisista ongelmista.

– Ei enää uppoa ”pakko saada aina vain lisää maahanmuuttoa kehitysmaista”. Kauan siihen meni, Purra kirjoittaa Facebook-päivityksessään.

– Hyvä persut!

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Suomen uutiset logo

Keskusta esittää julkisen talouden vahvistamista massamaahanmuutolla – Purra: ”Tätäkö maakunnissa halutaan?”

26.11.2025 |16:01
Suomen uutiset logo

Brittilehti nostaa esille maahanmuuton hurjat kustannukset – Suomen Perustan tutkimukset esillä

23.03.2026 |14:03
Suomen uutiset logo

EK vaatii: 45 000 uutta maahanmuuttajaa joka vuosi työhön Suomeen – murskakritiikkiä kansalta: ”EK jo haitaksi Suomelle”

23.03.2026 |10:19

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Purra: Ulkomaalaisväestön vahva nojaaminen takuueläkkeisiin on iso ongelma – ”Jopa ilman käytännössä minkäänlaista työuraa”

09.04.2026 |23:32
6.
Suomen uutiset logo

Yhdenvertaisuusvaltuutettu haluaa avata itärajan – Antikainen: Suljetaan koko pulju ja säästetään kolme miljoonaa

08.04.2026 |15:11
7.
Suomen uutiset logo

Kirkkopalvelut ry:lle yli 11 miljoonaa euroa avustuksia, valtaosa toiminnan kuluista palkkoihin – puheenjohtajana kokoomuksen kansanedustaja

07.04.2026 |09:31

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää