Artikkeli kuva

Media käynnisti ajojahdin, mutta jäi itse oman lokalastinsa alle – ”Jäi rysän päältä kiinni”

22.09.2016 |22:55

– On noloa, että MTV:n politiikan toimituksen esimies Timo Haapala jää kiinni rysän päältä kiinni palturin puhumisesta, toteaa Timo Soini (ps.) blogissaan.

Maikkarin pomo Haapala oli esittänyt aiemmin tänään, että hallitusryhmien välillä olisi ollut skismaa liikennekaaren takia. Sekä Sipilä että Soini tyrmäsivät väitteet.

– Hallitus ei ollut hajoamassa liikennekaareen. Pääministeri Sipilä ei ole moittinut minua sanallakaan vaan oli tyytyväinen ratkaisun löytymisestä, joka kelpasi myös eduskuntaryhmällemme. Kehusta tuli kohu, Soini selvittää.

Hän katsoo, että perussuomalaisiin on kohdistettu lokakampanja. Sitä on ajettu myös rasistileimaamisen kautta.

– Rasistibrändääminen ei toimi, koska valhe ei kanna. Perussuomalaiset oli vaaleissa Suomen toiseksi suurin puolue. Saimme yli puoli miljoonaa ääntä. Se ottaa vieläkin koville. Perussuomalaisten vastustajat alkavat selvästi turhautua.

Hallitus sai aikaan KiKy-sopimuksen, budjetin, liikennekaaren ja toteuttaa kunnon verohelpotukset. Maahanmuuttopolitiikka on parantunut, Soini listaa.

– Harmittaahan tuo. Tällä hallituksella on aikaa vielä noin 940 päivää ennen seuraavia eduskuntavaaleja. Hallituksen kaatajille voi aika käydä pitkäksi. Turhautuminen on suurta ja pata kuplii. Me olemme isänmaallinen puolue.

– Valhe on aseena tehoton. Perussuomalaisten on annettava voimakas vastaisku valhepropagandalle. Totuus on suurin voima. Kentälle vaan, Soini kannustaa.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin

11.09.2025 |16:14
2.
Suomen uutiset logo

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”

13.09.2025 |10:00
4.
Suomen uutiset logo

Yleisradiolta meni kaikki pieleen Lontoon suurmielenosoituksen uutisoinnissa

16.09.2025 |09:20
5.
Suomen uutiset logo

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista

10.09.2025 |13:06
6.
Suomen uutiset logo

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan

12.09.2025 |09:10
7.
Suomen uutiset logo

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse

15.09.2025 |09:21
10.
Suomen uutiset logo

Sofia Virta sai iltapäivälehdiltä toivomansa faktantarkistuksen – tulos tuskin miellyttää

16.09.2025 |19:25

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää