

Kolme kuvakaappausta Digitalist TV:n verkkolähetyksestä. Vasemmalla Merja Ylä-Anttila puhumassa yleisölle. Donald Trumpin ja Alexander Stubbin videoita käytettiin Ylä-Anttilan esityksessä. / Kuvakaappaus, Digitalist TV
Merja Ylä-Anttila Ylen toimitusjohtajaksi – taistelevien totuuksien aika jatkuu
Yleisradiontuleva toimitusjohtaja Merja Ylä-Anttila valotti arvomaailmaansa syyskuussa 2017 MTV Future Media Forum -tapahtumassa pitämässään esityksessä. Esitys käsitteli valeuutisia ja vaihtoehtoisia faktoja. Ylä-Anttilan tapahtumassa antamien kommenttien perusteella ”vaihtoehtoisen faktan” moitittavuus näytti riippuvan pitkälti siitä, mitä ryhmittymää väitteen esittänyt poliitikko edustaa.
Ylä-Anttila esitti puheensa aluksi videokoosteen, johon hän oli koonnut eri poliitikkojen lausuntoja esimerkkeinä vaihtoehtoisista faktoista ja valeuutisista.
Presidentti Trumpin lausunnot olivat tietenkin hyvin edustettuina, mutta mukana oli esimerkkejä myös kotimaan politiikasta. Kaikki suomalaisten poliitikkojen vaihtoehtoiset faktat ja jopa suoranaiset valheet eivät kuitenkaan näyttäneet olevan Merja Ylä-Anttilan mielestä tasavertaisia. Hän halusi videon jälkeen puolustella tiettyjä, selvästä valheesta kiinni jääneitä poliitikkoja.
Taannoinen valtiovarainministeri Alexander Stubb (kok.) väitti hallintarekisterilain käsittelyn yhteydessä vuonna 2015 eduskunnassa, että 90 prosenttia lakia koskevista viranomaislausunnoista oli ”posiitivisia”. Helsingin Sanomien laskelmien mukaan positiivisia lausuntoja oli ehkä kymmenisen prosenttia. Stubb joutui pyytämään anteeksi valhettaan.
Ylä-Anttilan mukaan Stubbin lausuntoa ei voi pitää valeuutisena tai edes vaihtoehtoisena faktana. Stubb vain halusi muistaa väärin.
– Stubb ehkä halusi muistaa tai halusi kaunistella jotakin numeroita ja pyysi niitä sitten anteeksi, Merja Ylä-Anttila kertoi media-alan ammattilaisista koostuneelle seminaariyleisölle.
Ville Niinistö (vihr.) puolestaan väitti noin vuosi sitten MTV:n Huomenta Suomen haastattelussa, että Afganistaniin olisi palautettu useita perheitä, joissa oli pieniä lapsia. Palautuslennolla ei kuitenkaan ollut lapsia. Myöhemmin Niinistö pyysi anteeksi levittämäänsä väärää tietoa.
Merja Ylä-Anttila työskenteli tuolloin MTV Uutisten päätoimittajana. Hänen mielestään tapauksessa ei ollut kyse siitä, että MTV olisi julkaissut valeuutisen, jossa Ville Niinistö esitti vaihtoehtoisia faktojaan. Kyse oli vain ”höökimisestä” ja lähdekritiikin unohtamisesta.
– Ville Niinistö lähti höökimään etunojassa, kun tilanteet on päällä ja huhuja tulee vaikka minkälaisia, niin lähtee levittämään sitä tarkastamatta, että mitä oikeasti on tapahtunut, Ylä-Anttila selitteli Niinistön toimintaa seminaariväelle.
Turun terrori-iskun jälkipyykki
Samanlaista lempeää pitkämielisyyttä ei enää riittänyt Jussi Halla-aholle (ps.). Kun perussuomalaisten puheenjohtaja jakoi somessa vaihtoehtomedian uutisen, jossa esitettiin valokuviin perustuen erilainen kuva Turun terrori-iskuun liittyvästä yksityiskohdasta, kyseessä ei ole ”höökiminen” tilanteessa, jossa liikkeellä on monenlaisia huhuja. Myöskään ”lähdekritiikin unohtaminen” ei tässä tapauksessa kelvannut lieventäväksi asianhaaraksi.
– Tässä oli Halla-ahon esimerkki Turun Sanomien jutusta, jossa kerrottiin, että turvapaikanhakija oli ollut yksi hyvin voimakas henkilö, joka oli auttanut uhreja puukotuksen yhteydessä. Halla-ahohan sitten twiittasi siitä, että tämmöinen ei voi pitää paikkaansa ja myöhemmin sitten otti twiittinsä sieltä pois, Ylä-Anttila totesi.
Yllä oleva Merja Ylä-Anttilan kuvaus tapahtuneesta sisältää jo itsessään ”vaihtoehtoisia faktoja”. Ensinnäkin Halla-aho jakoi MV-lehden uutisen Facebookissa, ei Twitterissä.
– Tavoistani poiketen jaan tämän median sisältöä, koska jutusta löytyvän kuva- ja videoevidenssin perusteella väitteet näyttävät pitävän kutinsa ja ’vastuullisen median’ eli Turun Sanomien toiminta todella härskiltä, Halla-aho oli kirjoittanut Facebookissa viime elokuussa.
Halla-aho ei siis väittänyt, etteikö Turun Sanomien kertomus uhreja auttaneesta turvapaikanhakijasta voisi pitää paikkansa. Hän vain totesi, että vaihtoehtomedian julkaisemat kuvat ja videot antavat aivan erilaisen kuvan.
MV-lehti syytti otsikossaan* Turun Sanomia valeuutisen levittämisestä. MV-lehden jutussa olevassa kuvassa näkyy, miten suomalainen mies auttaa verissään maassa makaavaa uhria, ja Turun Sanomien sankariksi nostama Ahmad Hosseini seisoo niin sanotusti tumput suorina vieressä.
Kyseinen kuva ei tietenkään todista, etteikö Ahmad Hosseini olisi voinut jossakin toisessa tilanteessa auttaa uhreja, mutta se asettaa kuitenkin Turun Sanomien uutisoinnin hieman erikoiseen valoon. Turun Sanomat ei myöskään missään vaiheessa ole julkaissut sellaista kuvaa, jossa Hosseini auttaisi uhreja, vaikka toimittaja Rebekka Härkönen väitti sellaisen nähneensä.
Tapaus on puhuttanut sittemmin laajalti suomalaista mediakenttää.
Taistelevat totuudet
Merja Ylä-Anttila toteaa puheessaan osuvasti, että Turun terrori-iskun jälkeen suomalainen lintukoto katosi: meillä ei ole enää yhtä, yhteistä tarinaa, vaan nyt on alkanut taistelevien totuuksien aika.
* Suomen Uutiset linkittää tässä jutussa poikkeuksellisesti MVlehti.net-sivuston juttuun.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Pääkirjoitus: Minkälaiseen mediaan voisi luottaa?
Viikon suosituimmat

Hallitusta rasismista kouluttaneet paljastuivat itse rasisteiksi – Rostila: THL levittää syrjivää pseudotiedettä valkoisten etuoikeuksista
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila syyttää hallitukselle rasismikoulutuksen järjestänyttä Terveyden ja hyvinvoinnin laitosta itse rasistiseksi, THL:n omat verkkosivut nimittäin pursuavat pseudotieteellisen, valkoihoisia syrjivän "valkoisuustutkimuksen" oppeja.

Expressen: Muslimiyhteisöt haluavat segregaatiota
Expressenin kolumnisti Sofie Löwenmark seurasi muslimiyhteisöjen verkostoitumista Ruotsissa. Hän kirjoittaa, että samaan aikaan, kun poliittisessa keskustelussa korostetaan integraatiota, vahvistuu rinnakkaisyhteiskunta muslimiyhteisöjen tiiviiden verkostojen voimalla. Eikä se ole hänen mukaansa sattumaa.

Virallinen Suomi ei ole koskaan tehnyt kattavaa selvitystä maahanmuuton kokonaiskustannuksista, mutta nyt tekee – Purra ilmoitti asiasta kyselytunnilla

Thunbergin purjehdusseurueen taustat: Yksi osallistui Hizbollahin johtajan hautajaisiin, vasemmistomeppi syytti Hamasin kidnappaaman vauvan kuolemasta Israelia
Greta Thunbergin purjehdusreissulle osallistuneen aktivistiseurueen jäsenet ovat oman kertomansa mukaan valmiita vain rauhanomaiseen ja väkivallattomaan vastarintaan. Yksi Gretan purjehduskavereista on kuitenkin osallistunut terroristijärjestö Hizbollahin johtajan Hassan Nasrallahin hautajaisiin. Matkalle osallistunut ranskalainen vasemmistomeppi puolestaan väitti Hamasin kaappaaman vauvan, 4-vuotiaan lapsen sekä heidän äitinsä kuolleen Israelin miehityksen ja kolonisaation seurauksena.

Ari Koponen raivostui liikemiehen koulutusbisnekselle: ”Vesterbacka sumuttaa aasialaisia opiskelijoita ja hyväksikäyttää suomalaista koulutusjärjestelmää”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja sivistysvaliokunnan varapuheenjohtaja Ari Koponen raivostui uutisesta, joka koskee Peter Vesterbackan johdolla tapahtuvaa ulkomaalaisten opiskelijoiden maksullista rekrytointia suomalaisiin lukioihin.

Hamas hyökkäsi GHO:n avustustyöntekijöiden kimppuun raa’asti Gazassa – tappoi ainakin viisi ja otti useita panttivankeja
Yhdysvaltain tukema humanitaarinen avustusjärjestö GHF kertoo, että useita avustustyöntekijöitä surmattiin Gazassa tiistai-iltana. Järjestön mukaan Hamas on hyökkäyksen takana. GHO:n työntekijät olivat bussimatkalla jakelukeskukseen Khan Younisin länsipuolella.

Poliittinen väkivalta Saksassa yltyy
Vasemmistoradikaalit iskevät Saksassa uhriensa kimppuun yhä brutaalimmin. Pääkohteisiin kuuluvat AfD-puolueen ohella oikeistoradikaalit, poliisi, teollisuus sekä tieto- ja muu liikenne. Kotimaantiedustelun raportti avaa karun näkymän saksalaiseen terrorismiin.

Mikko Polvinen: Maahanmuuton kriittinen piste ylittyy Euroopassa – ”Oman maan kansalaiset muuttavat kodeistaan paremman ja turvallisemman elämän perässä”
Perussuomalaisten kansanedustaja Mikko Polvinen uskoo, että tulevaisuudessa eri Euroopan maat tekevät kahdenkeskisiä sopimuksia rajattomista alueistaan ja vapaasta liikkuvuudesta. Tämä tulee johtamaan siihen, että maahanmuutossa epäonnistuneet valtiot joutuvat alistumaan rajatarkastuksiin naapurien suojellessa itseään.

Ulkomaalaispojille syyte raiskauksesta – mellakat puhkesivat Pohjois-Irlannin pikkukaupungissa
Pitkään jatkunut epäluulo jatkuvasti kasvavaa maahanmuuttajaväestöä kohtaan leimahti liekkeihin Pohjois-Irlannissa, kun kaksi 14-vuotiasta, oikeudessa romanian kieltä puhunuttu poikaa sai syytteen paikallisen teinitytön raiskauksesta.

Antikainen: Verovaroin kustannettua koulutusjärjestelmää käytetään häikäilemättömästi hyväksi – tilanteeseen on puututtava välittömästi
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen jätti eduskunnalle toimenpidealoitteen, jossa hän esittää, että hallitus ryhtyy toimenpiteisiin estääkseen verovaroin kustannetun suomalaisen koulutusjärjestelmän väärinkäytökset kansainvälisissä opiskelijarekrytoinneissa.