

Kokoomuksen sisäministeri Petteri Orpo (vas.), Keskustan kunta- ja uudistusministeri Anu Vehviläinen ja perhe- ja peruspalveluministeri Juha Rehula sekä Perussuomalaisten sosiaali- ja terveysministeri Hanna Mäntylä hallituksen tiedotustilaisuudessa sote- ja aluehallintouudistuksesta valtioneuvoston linnan tiedotustilassa. / Seppo Samuli
Ministeri Mäntylä erittäin tyytyväinen soten etenemiseen
Hallitus kertoi tänään tiedotustilaisuudessaan sote- ja aluehallintouudistuksen uusista linjauksista. Silminnähden tyytyväinen sosiaali- ja terveysministeri Hanna Mäntylä (ps.) kertoi nyt tehtyjen päätösten antavan erinomaiset lähtökohdat jatkotyölle.
Hallitus kertoi tänään julkaistuissa linjauksissaan, että sote rahoitetaan ensisijaisesti pääosin valtionrahoituksella. Maakuntaveroa ei ole tällä vaalikaudella tulossa. Sote- ja aluehallintouudistuksen keskeisenä tavoitteena on kestävyysvajeen vähentäminen 3 miljardilla eurolla.
Maahan tulee 18 itsehallintoaluetta sekä viisi yliopistosairaaloiden ympärille perustettavaa yhteistyöaluetta, jotka perustetaan.
”Lähtökohta on se, että turvaamme palvelut riippumatta siitä, missä ihminen asuu ja mikä on hänen sosioekonominen asemansa”
Sotea varten luodaan valinnanvapauslainsäädäntö. Tämä tarkoittaa sitä, että käyttäjä valitsee itse palveluiden julkisen, yksityisen ja kolmannen sektorin tuottajan. Valinnanvapaus toteutetaan pääsääntönä perustasolla ja soveltuvin osin erikoistason sote-palveluissa. Laaja valinnanvapaus sote-palveluiden tuotannossa edistää kilpailullisuutta merkittävästi.
– Olen erittäin tyytyväinen, että ollaan nyt tässä pisteessä. Meillä on hyvät linjaukset, joista voidaan lähteä eteenpäin. On riittävästi liikkumavaraa, jotta on mahdollisuuksia tehdä sellainen reformi tähän maahan, joka tulee kestämään pitkälle tuleville vuosikymmenille.
– Lähtökohta on se, että turvaamme palvelut riippumatta siitä, missä ihminen asuu ja mikä on hänen sosioekonominen asemansa, Hanna Mäntylä summasi.
Soteuudistuksen henkilöstökysymykset ovat herättäneet paljon kysymyksiä. Mäntylä muistutti työssä jaksamisen tärkeydestä ja painotti, että sosiaali- ja terveydenhuollon ammattilaisten on voitava vaikuttaa omaan työhönsä.
Hän kertoi soteryhmän työstäneen palvelujen integraatioasiaa hyvin laajasti. Integraatiolla on merkittävä vaikutus palveluiden saatavuuteen potilaille, mutta myös siihen, päästäänkö 3 miljardin säästötavoitteeseen.
”Kaikki suuret reformit ja suuret periaatteelliset uudistukset on tehtävä hallitusti.”
Ministeri nosti myös esille kysymyksen siitä, ovatko nyt syntyneet linjaukset perussuomalaisille mieluisia.
– Jos joku on joskus ajatellut, että perussuomalaiset olisi valinnanvapautta vastaan, niin tämä ei pidä paikkansa. Valinnanvapaus on oikein ja hyvin toteutettuna myönteinen asia. Sitä ilman muuta haluamme edistää, mutta haluamme tiedostaa ne reunaehdot ja riskit. Kaikki suuret reformit ja suuret periaatteelliset uudistukset on tehtävä hallitusti. Tämä on hallituksen tavoite.
Mäntylä muisutti myös siitä, että tulevaisuudessa maakunnilla tulee olemaan entistä vahvempi rooli monessa asiassa. Esimerkiksi se, että työ- ja elinkeinopalveluja tullaan tekemään alueeliset erityispiirteet huomioiden. Tällä on myös vaikutusta siihen, kuinka monituottajamallin avulla voidaan tehostaa ja tukea pk-sektorin yrittäjyyttä.
– On tehty erittäin tehokasta työtä, voin vilpittömästi antaa kiitosta koko reformiministerityöryhmälle. Meillä on erittäin hyvät lähtökohdat lähteä tekemään jatkotyötä yhteistyössä. Olen vakuuttunut siitä, että tekemämme linjaukset antavat tähän työhön erinomaiset lähtökohdat.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Sote-uudistus eteni reippaan askelen – mutta millaisesta uudistuksesta on kyse?
Viikon suosituimmat

Vaalikatastrofi järisyttää jo koko Ruotsia: Jengirikollisten lähipiiri vaalitoimitsijoina Tukholmassa – ääniä ostettu Luulajassa ja Piitimessä
Ruotsin valtiopäivävaaleihin liittyvät epäselvyydet uhkaavat haudata alleen koko valtakunnallisen vaalituloksen. Epäiltyjä väärinkäytöksiä tulee kaiken aikaa lisää ja usko pohjoismaiseen demokratiaankin horjuu. Pian on johtopäätösten aika.

Epäilty vasemmistopuolueen vaalivilppi voi vielä muuttaa Ruotsin vaalituloksen: “Joku tolkku sentään pitäisi olla”
Ruotsin valtiopäivävaaleissa on paljastunut vasemmistopuolueen mahdollinen vaalivilppi. Taalainmaalla voidaan siten joutua uusiin vaaleihin. Vaalipiirissä on 224 000 äänioikeutettua, joten valtakunnallinen tiukka vaalituloskin voi mennä uusiksi.

Ceutan kunnossapitotyöntekijät syyttävät laittomasti maahan tunkeutuneita: ”He tappavat eläimiä huvikseen”
Ceutaan laittomasti tunkeutuneet ja sinne jääneet nuoret miehet ovat syyllistyneet pahoinpitelyihin, ryöstöihin ja raiskauksiin, mutta mitkään laittomuudet eivät näköjään tulijoille riitä. Nyt rikosten kohteena ovat viattomat eläimet.

EU-elvytyspaketista rahaa ajoneuvoverojen poistoon Italiassa – Tavio: Perussuomalaiset varoitti yhteisvelasta
Italia aikoo poistaa vuoden 2027 ajalta ajoneuvoveron yli 14 miljoonalta autolta ja moottoripyörältä, ja käyttää tähän EU:n elpymisvälineestä peräisin olevia rahoja. Perussuomalaiset varoittivat jo vuonna 2021 EU:n elpymisvälineestä ja vastustivat sen hyväksymistä eduskunnassa.

Demarisäätiön pomo kuppasi vanhuksen rahat – Reijonen: Hälytyskellojen pitäisi soida
Sosiaalisessa mediassa nousi myrsky, kun demareihin kytköksissä olevan Kansan Sivistysrahaston toimitusjohtaja nouti 92-vuotiaan Kaino Nurmisen sairaalan geriatriselta osastolta pankkiin lahjoittamaan säätiölle 100 000 euroa. Perussuomalaisten kansanedustaja Minna Reijonen paheksuu sitä, että kuka tahansa pystyy noutamaan ikäihmisen sairaalasta pankkiin tekemään mittavia lahjoituksia edustamalleen säätiölle.

Elinkeinoelämä ja vasemmisto ajattelevat lompakoillaan – eliitin ihmisvihamielinen katastrofilogiikka esillä Ylen äärioikeistokeskustelussa
Yleisradion A-Talk-ohjelma käsitteli eurooppalaisen ”laitaoikeiston” kiihtyvää nousukiitoa. Studiossa sosialisti ja elinkeinoelämän edustaja löysivät yhteisen sävelen yksiulotteisesta talousajattelusta. Keskustelijat vaikenivat visusti maahanmuuton ongelmista.

Vigelius latasi täyslaidallisen hallituksen saavutuksista masentuneelle oppositiolle
Perussuomalaisten kansanedustaja Joakim Vigelius avasi eduskunnan budjettikeskustelun rajulla hyökkäyksellä oppositiota ja Sanna Marinin hallituksen perintöä vastaan. Vigelius puolusti hallituksen verokevennyksiä ja tiukkaa kulukuria sekä tyrmäsi opposition vaihtoehdot pelkkänä rahareikänä ja talouskasvun jarruna.

Svenska Ylen selvitys: Maahanmuuton haittavaikutukset puhuttavat ainoastaan perussuomalaisia – muut puolueet vaikenevat Espoossa ja Vantaalla
Svenska Yle selvitti tekoälyn avulla, kuinka usein maahanmuuttoa käsitellään kielteisessä valossa Espoon ja Vantaan kaupunginvaltuustoissa. Tarkastelun perusteella kriittiset puheenvuorot tulivat käytännössä perussuomalaisten valtuutetuilta. Yle käyttti tarkastelun moottorina 40 maahanmuuttoon liittyvän sanan esiintymistä valtuustokeskusteluissa.

Rikosilmoitus vasemmistopuolueen mahdollisesta vaalivilpistä Tukholmassa: ”Pahinta mitä olen nähnyt”
Ruotsin valtiopäivävaaleihin liittyvät vilppiepäilyt laajenevat Borlängestä Tukholmaan. Svenska Dagbladetin pääkirjoituksessa useat Järvan ongelmalähiöiden alueella työskennelleet vaalivirkailijat kertovat tilanteista, joissa äänestäjiä olisi päättäväisesti johdateltu kannattamaan vasemmistopuoluetta. Nyt poliisi selvittää äänestystapahtumia.

Maahanmuuttajaryhmien välillä valtavia eroja maanpuolustustahdossa
Monikulttuurisuus muokkaa yhteiskuntaa monella tavalla. Keskeinen kysymys on, miten se vaikuttaa maanpuolustustahtoon tosipaikan tullen? Maahanmuuttajaryhmät ovat keskenään erilaisia siinä, miten kutsuntoihin ja varusmiespalvelukseen – eli maanpuolutukseen – suhtaudutaan.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää













