

Swish-journalistit saavat lokaa niskaansa. / svd.se, samtiden.nu
Mitäpä jos lukija päättäisi vasta jutun lukemisen jälkeen, maksaako jutusta vai ei? – Swish-journalismi tekee tuloaan Ruotsiin
Miksi kansa maksaa yhä nihkeämmin perinteisen median vuositilauksista ja sen sijaan ostaa yksittäisiä juttuja yksittäisiltä toimittajilta kertamaksulla? Ehkäpä siksi, koska punavihreää ajattelutapaa tuputtavan median jutut eivät enää kiinnosta. Keskustelu muuttuvasta uutismaailmasta käy kiivaana Ruotsin perinteisessä mediassa ja liekehtien somessa.
Tavallinen tallaaja seuraa uutisia tilaamalla perinteisen median kotiinsa tai maksamalla sen lukuoikeudesta – tai pyörimällä somessa sekä ilmaisilla nettisaiteilla. Ilmaisia lounaita ei tosin ole, sillä mediat laskuttavat omia yritysasiakkaitaan median kuluttajille kohdistetusta mainonnasta.
Ruotsissa perinteistä mallia horjuttavat tänään toimijat, jotka pyrkivät laskuttamaan juttujensa lukijoita jälkikäteen. Yhä useampi ruotsalainen kustantaja, journalisti tahi mielipidevaikuttaja pyrkii ansaitsemaan kirjoituksillaan joukkorahoituksen avulla. Ja sangen usein maksaminen tapahtuu Swish-puhelinsovelluksen kautta. Siitä ruotsalainen nimitys ”swishjournalist” eli vapaasti suomentaen vaikka ”pikamaksutoimittaja”.
Toimittajat nimittelevät toisiaan
Uudet tuulet ovat herättäneet närää erityisesti Ruotsin yleisradiossa, jossa nykymuotoinen toimittamistyö jatkuu valtion kustannuksella. Niinpä Ruotsin radioon yhdistetyt henkilöt saivat paljon huomiota nimittäessään uuden tyylin yksittäisiä toimittajia somessa nimellä ”pikamaksuh**ra” (swishhora).
Kohuun havahduttiin nyt myös ruotsidemokraatteja lähellä olevassa Samtiden-julkaisussa. Uusi pikamaksujournalismi saa ruotsidemokraattien hyväksynnän: ”Kansa haluaa maksaa suoraviivaisesta vanhanajan journalismista, joka kertoo vain sen, mitä tapahtuu ja perustaa sanomansa faktapohjaiseen analyysiin, ilman vallanpitäjien tarjoamaa vasemmistoliberaalia mielipidehapatusta”.
Toimittajakin on ihminen
Kritiikkiäkin löytyy.
Ruotsin yleisradion tuottaja sekä mediapersoona Emanuel Karlsten muistuttaa, että toimittamisen ovat aina maksaneet kuluttajat, mainostajat tai mesenaatit. Karlsten tulkitseekin syntynyttä kohua maalle tyypillisellä tavalla:
– On ilmeisen ongelmallista, että pikamaksujournalisti on vaarassa juuttua helppoihin ja yksinkertaisiin päätelmiin ja arvostuksiin, joskus jopa ennakkoluuloihin.
Karlsten ei tosin tule huomanneeksi sitä, että näinhän toimittajat tuppaavat työskentelemään kaikkialla.
”Media on kansan vahtikoira”
”Sananvapaus tarkoittaa avointa keskustelua, jossa kaikki saavat äänensä kuuluville ja jokainen voi tehdä omat valintansa”, kertoo Samtiden. Näin ei kuitenkaan Samtidenin mukaan tänään tapahdu, vaan ”kun vanha media on vaihtanut fokustaan vahtimalla vallan sijasta kansaa, median kuluttajat etsivät uusia vaihtoehtoja”.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Tapahtui mitä hyvänsä, syy on aina ilmastonmuutos – Olli Pusa moittii tarkoitushakuista julkista keskustelua

Taannehtiva vihapuhejahti kiihtyy – Oikeuskansleri kehottaa suomalaisia poistamaan vanhoja kirjoituksiaan

Unohtuiko jotain, Ylen A-studio?

Muslimiyhteisö kritisoi, MTV:n uutistoimitus taipui – rikosuutinen sensuroitiin

Tutkimus sen vihdoin paljasti – kansa luottaa median tekemiin urheilu-uutisiin, muttei politiikan uutisiin
Viikon suosituimmat

Tabu murtuu: J.K. Rowling jakoi suomalaistutkimuksen transhoitojen haitoista – miljoonat näkivät
Harry Potter -kirjoista ja transideologian vastustamisesta tunnettu J.K. Rowling jakaa sosiaalisessa mediassa suomalaistutkimusta, jonka mukaan transhoidot heikentävät potilaiden mielenterveyttä. Tabu transhoitojen haittojen ympärillä murenee vähitellen.

Tilintarkastaja ei pysty vahvistamaan kahden islamilaisen säätiön rahaliikennettä — Samat puutteet kahtena vuotena peräkkäin
Kahden tunnetun islamilaisen säätiön tilintarkastaja on kahtena peräkkäisenä vuotena antanut varauman sisältävän lausunnon: hän ei ole pystynyt varmentumaan säätiöiden pankki- ja käteisvarojen olemassaolosta. Säätiöt ovat myöntäneet kymmenien tuhansien eurojen korottomia lainoja ilman sääntöjensä mukaista valtuutusta tai dokumentoitua hallituksen päätöstä.

Maahanmuuttajien työttömyys paisuu Helsingissä – silti vihreiden Soininvaara ja elinkeinoelämä vaativat lisää väkeä ulkomailta
Helsingin työttömyyden kasvusta lähes kaksi kolmasosaa tuli elokuussa vieraskielisistä. Silti lähes kaikki Helsingin valtapuolueet hokevat, että työperäinen maahanmuutto on Suomelle välttämättömyys. Valtamedia tuskin koskaan kysyy, mihin tehtäviin uudet tulijat työllistyisivät, kun edellisetkään eivät ole kiinni työn syrjässä.

Riikka Purra varoittaa Suomea Ranskan kaksoiskatastrofista: Finanssikriisi ja epäonnistuneen massamaahanmuuton seuraukset
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra varoittaa Facebook-päivityksessään Suomea Ranskan kaltaisesta kaksoiskatastrofista. Hänen mukaansa Ranskan talousvaikeudet ja yhteiskunnalliset jännitteet voivat kärjistyä yhtä aikaa.

Tynkkynen varoittaa vasemmiston klaanikytköksistä: ”Kyse on todellisuudesta, jota meidän on turha katsoa sormien läpi”
Perussuomalainen europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen jyrähtää Facebookissa Berliinin osavaltiovaalien jälkipuinnista ja Euroopan vasemmiston suunnasta. Tynkkynen nostaa esiin saksalaisen vasemmistopuolue Die Linken yhteydet rikollisklaaneihin ja terroristijärjestö Hamasin tukijoihin sekä vaatii Suomea ottamaan Saksan ja Ruotsin tapahtumat vakavana varoituksena.

Sosialidemokraatit heittivät pyyhkeen kehään – Ruotsin hallituskuviot menossa uusiksi
Sosialidemokraattien puheenjohtaja Magdalena Andersson luopuu ainakin toistaiseksi yrityksestään muodostaa Ruotsiin uusi hallitus.

Kehitysjärjestö Fingo ryhtyi kielipoliisiksi – haluaa kieltää toistakymmentä vakiintunutta sanaa
Kehitysjärjestöjen kattojärjestö Fingo kehottaa uudessa oppaassaan luopumaan sanoista kehitysapu ja kehitysmaa. Ohje koskee kieltä, jota käyttävät myös toimittajat ja poliitikot. Fingon toiminta on pääosin ulkoministeriön rahoituksen varassa.

Paavo Arhinmäki vähättelee graffitirikostaan: ”Mieluummin en olisi jäänyt kiinni”
Vasemmistoliiton ex-puheenjohtaja Paavo Arhinmäki ei tuoreessa haastattelussa juurikaan kadu vuoden 2023 graffitirikostaan. Hän lähinnä harmittelee sitä, että jäi teosta kiinni.

Grönroos varoittaa Espoon koulujen tilanteesta: ”Vakavassa syöksykierteessä”
Espoon koulujen turvallisuustilanne on espoolaisen kaupunginvaltuutetun ja Suomen Perusta -ajatuspajan toiminnanjohtaja Simo Grönroosin mukaan vakava. Grönroos nostaa ongelmien taustalla esiin muun muassa maahanmuuton kasvun ja suomalaisen koulujärjestelmän viime vuosien muutokset.

Perussuomalaiset kokoontuvat Vantaalla – katso kuvat
Reipas joukko perussuomalaisia kokoontuu Vantaalla puolueen kokoontumisajoihin. Viikonlopun tilaisuudessa keskitytään yhdessäoloon ja toiminnan kehittämiseen. Kokoontumisajot järjestetään nyt kolmatta kertaa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää










