Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Mobiililaitteiden kielto oppitunneilla toteutuu – Garedew: ”Perussuomalaiset ovat vaatineet tätä jo pitkään”

25.04.2025 |14:58

Perussuomalaisten pitkään ajama tavoite kännyköiden kieltämisestä kouluissa astuu voimaan ensi syksynä. Lakimuutoksen tavoitteena on edistää koulujen yleistä työrauhaa ja turvallisuutta sekä vähentää netissä tapahtuvaa kiusaamista.

Torstaina eduskunnan täysistunnossa käsiteltiin hallituksen esitystä perusopetuslain muuttamisesta. Nyt toteutettavassa lakimuutoksessa puhelinten ja muiden mobiililaitteiden käyttö olisi kielletty oppitunneilla. Mobiililaitetta saisi jatkossa käyttää ainoastaan oppimistarkoitukseen tai oppilaan terveydenhoitoon. Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew kiitteli tulevia muutoksia.

– Rakkaus on rajoja. Tämä lakimuutos on ehdottomasti lastemme etu ja tärkeä toimi turvallisuuden, koulurauhan ja oppimisrauhan palauttamiseksi.

Jatkuva altistus haitalliselle sisällölle

Mobiililaitteet heikentävät lasten ja nuorten pitkäjänteisyyttä ja niillä on yhteys suppeampaan sanavarastoon ja lisääntyneisiin tarkkaavaisuuden häiriöihin. Tämän lisäksi sosiaalinen media lisää riskiä altistua väkivaltaiselle tai muuten haitalliselle sisällölle. Garedew totesi, että kännyköillä on yhteys myös nuorisorikollisuuteen.

– Nuori ei ole ainoastaan riskissä joutua rikoksen uhriksi, vaan hän saattaa päätyä tai tulla värvätyksi tekemään rikoksia, esimerkiksi ostamaan tai myymään huumeita.

Lakimuutos parantaa koulurauhaa ja oppimistuloksia

Suomalaisten oppimistulokset ovat laskeneet, ja yhä useampi nuori kärsii keskittymisvaikeuksista. Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen totesi useiden kansainvälisten tutkimusten osoittavan, että jo yli yhden tunnin päivittäinen kännykän käyttö koulupäivän aikana heikentää oppimistuloksia.

– Jos ja kun haluamme nostaa Suomen takaisin oppimisen kärkimaaksi, tarvitsemme kouluissa selkeät rajat kännyköiden käytölle.

– Ja kun täällä on sanottu, että tämä ei tuo joihinkin kouluihin mitään lisää, niin minun mielestäni tämä tuo kaikkiin kouluihin tasa-arvoa lapsille, Koponen vastasi oppositiolle eduskunnan salikeskustelussa.

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaiset vaativat Turun jättimoskeijan tonttivarauksen eväämistä – Junnila varoittaa ulkomaisesta rahoituksesta ja poliittisesta islamista

27.10.2026 |12:49
3.
Suomen uutiset logo

Ilhan Omar: ”En tietääkseni nainut veljeäni” – kansanedustajan epäillään esiintyneen väärällä nimellä koko uransa ajan

26.10.2026 |10:07
5.
Suomen uutiset logo

Työeläkkeet ovat lakisääteistä vakuutuspohjaista sosiaaliturvaa ja kuuluvat julkiseen talouteen – siksi ne kuuluvat myös perussuomalaiseen säästöpakettiin

24.10.2026 |12:00
6.
Suomen uutiset logo

Kolumni: Maahanmuuttajien sosiaaliturvaa on rajattava 

30.10.2026 |16:30
9.
Suomen uutiset logo

Poliisi keskeytti Ruotsissa epäillyn pikkutytön sukuelinten silpomisen – pääministeri vaatii tekijöille vankeutta ja karkotuksia

27.10.2026 |11:00
10.
Suomen uutiset logo

SDP:n eduskuntavaaliehdokas heittää lokaa ministerin päälle syyllistävällä kuvamanipulaatiolla – vaatii samaan aikaan stoppia eriarvoistumiselle

27.10.2026 |14:11

Uusimmat

Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Lähetä uutisvinkki:

toimitus@perussuomalaiset.fi