

Vastavalittu puoluesihteeri Harri Vuorenpää Riikka Purran seurassa Tampereen puoluekokouksessa . / Matti Matikainen
Nämä asiat ovat uuden puoluesihteerin työlistan kärjessä
Tuore puoluesihteeri Harri Vuorenpää on Tampereen kupeesta, Pirkkalasta kotoisin oleva pitkäaikainen puolueaktiivi, siviiliammatiltaan tilitoimistoyrittäjä. Uudessa pestissä Vuorenpää pitää keskeisenä tehtävänä puolueorganisaation viemistä tehokkaampaan ja ammattimaisempaan suuntaan.
Tampereelle kokoontunut perussuomalaisten puoluekokous valitsi uudeksi puoluesihteeriksi Harri Vuorenpään. Hän voitti äänestyksessä istuvan puoluesihteerin Arto Luukkasen äänin 674-396.
Vuorenpää on Tampereen kupeesta, Pirkkalasta kotoisin oleva pitkäaikainen puolueaktiivi, siviiliammatiltaan tilitoimistoyrittäjä. Vuorenpään perheeseen kuuluu vaimon lisäksi neljä tyttöä, kolme poikaa ja pari koiraa.
Pirkkalassa Vuorenpää toimii tällä hetkellä kunnanvaltuuston 1. varapuheenjohtajana sekä PS-valtuustoryhmän puheenjohtajana. Vuorenpää toimi neljä vuotta vuosina 2018-2021 Pirkanmaan piirin puheenjohtajana sekä puoluehallituksen jäsenenä. Paikallisyhdistyksen puheenjohtajana hän toimii nyt 8. vuotta.
Vuorenpää on toiminut PS-puolueorganisaatiossa jo aiemmin koko lailla kaikilla tasoilla ja omakohtaisesti nähnyt organisaation toiminnan useasta eri näkökulmasta. Pitkä kokemus onkin antanut laajamittaisen näkemyksen puolueen vahvuuksista ja heikkouksista ja tätä myöden luonut hyvät edellytykset hoitaa puoluesihteerin tehtävää.
Tulevat vaalit työlistan kärjessä
Vuorenpää katsoo, että perussuomalaisten selkeä vahvuus on innokas, motivoitunut ja osaava kenttäväki sekä puolueen henkilöstö. Heikkoutena on edelleen pienen puolueen organisaatio ja toimintakulttuuri.
– Olemme olleet jo hyvän aikaa niin sanotusti iso puolue, mutta valitettavasti kehityksemme organisaationa ei ole pysynyt siinä mukana. Työtä on toki asian eteen tehty ja ymmärrettävästi eri vaalit ovat työllistäneet organisaatiotamme niin, että priorisointia on jouduttu asioiden hoidossa tekemään.
Uudessa pestissä Vuorenpää pitää keskeisenä tehtävänä puolueorganisaation viemistä tehokkaampaan ja ammattimaisempaan suuntaan.
– Meillä on seuraavina vuosina tulossa useita tärkeitä vaaleja, jotka edelleen vaativat tekijänsä ja ovat ilman muuta puolueen työlistan kärjessä. Tästä huolimatta organisaation kehitys, toimintatapojen tehostaminen ja kentän konkreettinen apu tulee viedä eteenpäin entistä painavimmilla askeleilla. Me emme yksinkertaisesti voi enää antaa etumatkaa muille puolueille tällä saralla.
Jokaiselle puolueen jäsenelle selvät sävelet
Tuore puoluesihteeri aikoo olla aktiivisesti yhteydessä kentän suuntaan. Tavoitteena on, että jokaisella jäsenellä perussuomalaisessa puolueessa – rivijäsenestä puheenjohtajaan – olisi selvät sävelet omasta roolistaan, vastuistaan ja velvollisuuksistaan.
– Tavoitteena lisäksi on, että jokainen joutuisi käyttämään ajastaan mahdollisimman vähän byrokratiaan ja paperinsiirtelyyn ja mahdollisimman paljon siihen, millä on merkitystä, eli perussuomalaisen politiikan edistämiseen kaikilla tasoilla kunnista ministeriöihin, Vuorenpää sanoo.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita
Viikon suosituimmat


Mitä ihmettä? Ilta-Sanomat söhelsi arkivapaita koskevan uutisensa, ja pian ministerille toivotettiin kuolemaa

Antikainen: Demarikansanedustajan satuilema arkipyhäväite täysin tuulesta temmattu
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen ihmettelee SDP:n kansanedustaja Timo Suhosen väitettä, jonka mukaan perussuomalaiset haluaisivat poistaa arkipyhät yrittäjäjärjestön ehdotuksen mukaisesti.

Vigelius SDP:n Nurmisen yt-aikeista: Tätäkö tarkoitti, että kaiken voi tehdä reilummin?
Tampereen kaupunginhallitukselle esitetään yt-neuvottelujen aloittamista vähintään 10 miljoonan euron säästöjen saavuttamiseksi. Säästöjä tehdään kaikilla palvelualueilla. Perussuomalaisten kansanedustajan, Tampereen kaupunginvaltuutettu Joakim Vigeliuksen mielestä päätökset osoittavat, mitä SDP:n vaalilupaus "kaiken voi tehdä reilummin" todella tarkoittaa.

Perussuomalaisten varapuheenjohtaja Teemu Keskisarja SuomiAreenassa: SDP jakaisi äänestäjille ja someseuraajille ei-kenenkään velkamiljardeja, joita ei ole olemassakaan
MTV:n ja Porin kaupungin SuomiAreenan Raatihuoneenpuiston lavalla kohtasivat keskiviikkoiltana puolueiden puheenjohtajiston vaikuttajat, ja melko ennalta-arvattavasti puoluepomoilta kysyttiin kantoja talouden sopeutuksiin ja lisäsäästöihin lähitulevaisuudessa.

PS-ministeriryhmän tiedotustilaisuus klo 15.30 alkaen (suora lähetys)

Jussi Halla-aho: Kehitysavun tehtävä on ollut ostaa itsellemme hyvää omaatuntoa
Länsimainen ja suomalainen ihminen kantaa ilmeisen ikuista syyllisyyden taakkaa. Ainakin wokeväen mielestä. Olemme syyllisiä siihen, mitä samanväriset ihmiset ovat tehneet missä päin maailmaa hyvänsä aikakauteen katsomatta. Jussi Halla-ahon mielestä tämä on ”vähän kummallista ajattelua”.

Arabitaustaiset perheklaanit hallitsevat suurta osaa saksalaisesta rikollisuudesta
Aikoinaan Libanonista Saksaan turvapaikanhakijoina saapuneet arabitaustaiset klaanit tekevät huomattavan osan Saksan rikoksista. Saalista kerätään etenkin huumekaupalla, ryöstöillä, suojelurahalla ja kiristyksellä. Klaanin jäseniä yhdistävät ehdoton lojaalisuus omia perheenjäseniä ja sukulaisia kohtaan, perinteiset arvokoodit ja oma oikeuskäsitys. Tutkijat muistuttavat, että kaikki perheklaanien jäsenet eivät ole rikollisia.

Nato tunnusti laittoman maahantulon merkittäväksi uhaksi kansalliselle turvallisuudelle
Nato teki Haagin huippukokouksessaan päätöksen, että rajaturvallisuuteen liittyvät kulut voidaan jatkossa laskea mukaan jäsenmaiden viiden prosentin puolustusmenotavoitteeseen. Tämä on suuri helpotus niille Nato-maille, joilla on yhteistä rajaa Venäjän kanssa tai joihin muuten kohdistuu paljon laitonta maahantuloa. Myös kumivenepakolaisten kanssa ongelmissa oleva Britannia iloitsee uudesta linjauksesta.

Suomen Akatemia teki sen taas! 750 000 euron jättipotin kuittasi tällä kertaa kynsisalonkitutkimus: feminismin ja rodullistamisen manikyyritutkimusta
Suomen Akatemian myöntämä yli 750 000 euron rahoitus Helsingin yliopiston tutkimukselle "Intiimi manikyyri: femininisoitu työ, (itse-)hoiva ja rodullistetut kohtaamiset kynsistudioissa" on hämmentänyt sosiaalisessa mediassa. Keskustelijat ovat ilmaisseet epäuskoaan julkista rahankäyttöä ja tiedepolitiikkaa kohtaan. Päivystävät kriitikoiden kriitikot kuten ekonomisti Heikki Pursiainen puolestaan piikittelivät muita keskustelijoita kuten Wille Rydmania jopa henkilökohtaisuuksiin asti. Pursiainen puhui kohututkimuksesta ylistävämpään sävyyn. Suomen Akatemian erikoiset rahoituspäätökset hämmentävät ihmisiä vuodesta toiseen. Ilmiö liittyy laajempaan keskusteluun tieteen politisoitumisesta ja tiederahoituksen kanavoitumisesta ideologisesti värittyneisiin hankkeisiin.