OECD: Euroalue hidastaa koko maailman talouskehitystä

29.05.2013 |14:20

Euroalueen talouskriisi hidastaa koko maailman talouden elpymistä, vaikka Yhdysvallat yrittääkin jo pyristellä kasvuun.

Maailman kauppajärjestö OECD laski talousennustettaan aiemmasta. Tälle vuodelle se ennustaa 3,1 prosentin ja ensi vuodelle 4 prosentin talouskasvua. Vielä viime marraskuussa se ennusti tälle vuodelle 3,4 prosentin ja ensi vuodelle 4,2 prosentin kasvua.

OECD tervehtii ilolla Yhdysvaltain pitkään odotettuja rohkaisevia kasvun merkkejä, samoin kuin Japanin päätöstä elvyttää taloutta valtavalla rahapolitiikan helpotuksella. Myönteistä kehitystä jarruttaa kuitenkin euroalueen kylmyys: OECD ennustaa euroalueen kasvun jäävän tänä vuonna 0,6 prosenttiin.

– Euroalueen heikkous voi johtaa talouden stagnaatioon, joka haittaa koko maailmantaloutta, OECD:n asiantuntijat totesivat. He kehottivat Euroopan keskuspankkia myös entistä epätavanomaisempiin toimiin talouden tukemiseksi.

 

PS VERKKOTOIMITUS


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Tynkkynen äimän käkenä: Vasemmistomeppi hakkasi miehen päätä vasaralla ja pidätettiin – sai rankan linnatuomion sijaan Li Anderssonin tukemana syytesuojan ja lämpimät halaukset

07.10.2025 |17:42
9.
Suomen uutiset logo

Greta Thunberg ja Hamas-epäilyt: Israelin asiakirjat yhdistävät Global Sumud -laivueen terroristijärjestöön

07.10.2025 |09:57

Uusimmat

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää