

LEHTIKUVA
Oikeusministeri Leena Meri: Kunniaan liittyvä väkivalta ei kuulu suomalaiseen yhteiskuntaan – ”Rajoittavat asenteet eivät saa estää naisten ja tyttöjen oikeuksien toteutumista”
Oikeusministeri Leena Meri oli kutsunut ystävänpäivänä maahanmuuttajajärjestöjen edustajia sekä oikeudenhoidon eri toimijoita keskustelemaan kunniaan liittyvästä väkivallasta. Meren oma viesti läsnäolijoille oli kristallin kirkas. - Suomessa ei ole hyväksyttävää väkivaltaa ja loppupeleissä tänne on sopeuduttava.
Valtioneuvoston juhlahuoneisto oli tupaten täynnä, kun eri järjestöjen edustajat ja viranomaiset olivat kokoontuneet keskustelemassa kunniaan liittyvästä väkivallasta. Aiheen raskaudesta huolimatta vallalla oli käsin kosketeltava usko muutoksen mahdollisuuteen ja todella positiivinen tekemisen meininki.
Kunniaväkivallasta puhutaan liian vähän
Oikeusministeri Leena Meri perusteli tilaisuuden järjestämistä sillä, että kunniaväkivallasta puhutaan “aivan liian vähän”. Erityisesti silloin, kun kyse on oikeussuojan toteutumisesta. Naisilla tai tytöillä on oikeus elää ilman henkistä tai fyysistä väkivaltaa.
– Kunniaan liittyvä väkivalta eikä mikään muukaan väkivalta kuulu suomalaiseen yhteiskuntaan, se on vastoin suomalaista oikeusjärjestystä, moraalia ja ihmiskäsitystä, ministeri totesi aloituspuheenvuorossaan.
– Kun kokemuksia ja havaintoja kunniaan liittyvästä väkivallasta tarkastellaan ikäryhmän lisäksi syntyperän mukaan, voidaan todetaan ulkomaalaistaustaisilla henkilöillä olevan huomattavasti enemmän sekä omakohtaisia kokemuksia, että havaintoja kunniaan liittyvästä väkivallasta kuin suomalaistaustaisilla.
Ääritapauksessa kyseessä voi olla jopa murha
Tilastokeskuksen toteuttaman kyselytutkimuksen mukaan Suomessa asuvista ulkomaalaistaustaisista henkilöistä 17 prosentilla on kokemuksia tai havaintoja kunniaan liittyvästä väkivallasta. Ilmiö koskee siis tuhansia ihmisiä. Kunniaan liittyvä väkivalta ei kuitenkaan läheskään aina tule viranomaisten tietoon, eivätkä uhrit välttämättä edes itse tunnista kohtaavansa kunniaan liittyvää väkivaltaa.
Kun ongelmaa tarkastelee pelkästään oikeudellisesti, niin kunniaväkivalta ei ole erillinen rikosnimike, vaan se täyttää usean eri rikoksen tunnusmerkit. Näitä ovat muun muassa laiton uhkaus, pakottaminen, pahoinpitely, kunnianloukkaus, vainoaminen, ihmiskauppa tai seksuaalirikos. Ääritapauksessa jopa murha. Väkivalta voi olla myös henkistä.
– Oikeussuojan tulisi tähänastista paremmin tavoittaa kaikki kunniaväkivallan uhrit.
Kuluvalla hallituskaudella on jo toteutettu lakimuutoksia, jotka parantavat kunniaväkivallan uhrien oikeuksien toteutumista. Vuoden 2025 alusta voimaan tulleet pakkoavioliiton ja tyttöjen ja naisten sukuelinten silpomista selkeyttävät kriminalisoinnit vahvistavat tyttöjen ja naisten suojaa.
Oikeusministeriössä on myös käynnissä useita toimenpiteitä, kuten rangaistusten kiristäminen, tietoisuuden lisääminen ilmiöstä ja siihen liittyvistä oikeussuojakeinoista.
“Kaikilla oltava mahdollisuus osallistua yhteiskunnan toimintaan”
Pyöreän pöydän keskustelussa kuultiin muun muassa kunniaan liittyvästä väkivallasta ilmiönä maahanmuuttajajärjestöjen edustajien kertomana. Lisäksi keskusteltiin kunniaväkivaltaan liittyvästä lainsäädännöstä ja oikeussuojan toteutumisesta käytännössä, viranomaisten kyvystä tunnistaa ja uskalluksesta puuttua kunniaan liittyvään väkivaltaan sekä kunniaan liittyvän väkivallan vastaisen työn hyvistä käytännöistä ja kehittämistarpeista.
Osallistujien käyttämissä puheenvuoroissa nousi esiin muun muassa kunniaväkivallasta ilmoittavien uhrien suojelun tärkeys, perheen ja yhteisön roolin ja asenteiden huomioiminen, onnistunut kotiutuminen sekä se, että tietoisuutta aiheesta on, mutta ei riittäviä työkaluja siihen puuttumiseen.
Ministeri Meri painotti yhteistyön merkitystä tapausten tunnistamisessa ja järjestöjen toimivia ruohonjuuritason kontakteja – esimerkiksi maahanmuuttajayhteisöihin kuuluviin tyttöihin ja naisiin.
– Kaikilla tulee olla Suomessa mahdollisuus osallistua yhteiskunnan toimintaan, eivätkä rajoittavat asenteet tyttöjä ja naisia kohtaan saa estää naisten ja tyttöjen oikeuksien toteutumista, totesi ministeri Meri.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- perheen ja yhteisön rooli uhrien suojelu seksuaalirikos ihmiskäsitys ulkomaalaistaustainen oikeusjärjestys oikeussuoja pakottaminen vainoaminen moraali oikeusministeri sukuelinten silpominen Uhkaus kunniaväkivalta kunnianloukkaus Murha Leena Meri Kotoutuminen Ihmiskauppa Pahoinpitely
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Oikeusministeri Leena Meri otti vastaan Ihmisoikeusliiton vetoomuksen kunniaväkivallan torjumiseksi: “Naisten ja tyttöjen asema on turvattava myös tulevaisuudessa Suomessa”
Oikeusministeri Leena Meri otti keskiviikkona vastaan Ihmisoikeusliiton vetoomuksen kunniaan liittyvän väkivallan torjumiseksi. Vetoomus painottaa kansainvälisten velvoitteiden toteuttamista, viranomaisten ja ammattilaisten kouluttamista sekä pakottavan kontrollin kriminalisointia. Perussuomalainen oikeusministeri Leena Meri suhtautuu kunniaväkivallan torjuntaan hyvin vakavasti.

Kamal Jafi ja Bijan Rezai Jahromi Puheenaihe-podcastissa: Miksi vähemmistöjen välinen rasismi jätetään rasismikeskustelun ulkopuolelle?

Hallitus työskentelee määrätietoisesti yhdenvertaisuuden, tasa-arvon ja syrjimättömyyden edistämiseksi – oppositio on jättänyt läksynsä lukematta

Perussuomalainen Nuoriso vaatii naisten alistuskulttuurin kitkemistä Suomesta: “Ei ole mitään väärää puolustaa naisten oikeutta elää vapaasti”

Maahanmuuttajatkin äänestävät nyt perussuomalaisia: “Poliittisen eliitin tulisi tiedostaa maahanmuuton ongelmat eikä sortua populistisiin heittoihin äänestäjien valloittamiseksi”

Miksi lapsiuhritutkimus ei kysy kunniaväkivallasta tai sukupuolirasismista?
Viikon suosituimmat

Jari ”Suomessa ei ole katujengejä” Taponen erosi poliisin palveluksesta – perusti konsulttifirman
Sosiaalisessa mediassa kuuluisaksi tullut ylikomisario Jari Taponen on eronnut poliisin palveluksesta. Hän on perustanut oman konsulttiyrityksen, joka tarjoaa palveluksiaan muun muassa kaupungeille ja medialle. Erosta ilmoittaessaan Taponen syytti Helsingin poliisin johtoa politisoitumisesta ja poliisien vaientamisesta. Myös Taposta itseään on syytetty poliisityön politisoimisesta ja toisinajattelijoiden vainoamisesta. Tässä jutussa on yhteenveto ylikomisario Taposen värikkäästä urasta poliisina.

Antikainen: Kaasuputkimies Heinäluoman irvailu sai nolon lopun – venäläissotilaita ryömi kaasuputkissa Ukrainassa
Tiedotusvälineissä on uutisoitu tänään, että Venäjän joukot olisivat yllättäneet ukrainalaiset kaasuputken kautta Kurskin alueella viime viikonloppuna. Venäläisjoukkojen arvellaan ryömineen kaasuputken läpi kaksi päivää ja odottaneen sen sisällä vielä neljä päivää ennen nousemistaan esiin.

Pirkko Ruohonen-Lerneriltä kovaa kritiikkiä demarien Eero Heinäluomalle: “Kieroilun mestari, josta Putinkin on hänet palkinnut korkea-arvoisella mitalilla”
Demarimeppi, entinen SDP:n kansanedustaja Eero Heinäluoma on saanut Iltalehdessä osakseen kovaa kritiikkiä 16 vuotta sitten vuonna 2009 eduskunnan täysistunnossa pitämästään puheenvuorosta Nord Stream -keskustelussa samaan aikaan eduskunnassa toimineilta silloisilta kansanedustajilta. Kaasuputkea lobanneen Heinäluoman sarkastiset heitot ”suikkahattuisista, punatähtisistä ja harmaapukuisista” miehistä tämän päivän kontekstissa tuskin hymyilyttävät enää demareitakaan.

Vihreä kupla puhkesi – akkuvalmistaja Northvolt konkurssiin
Eräs Ruotsin taloushistorian suurimmista epäonnistumisista varmistui keskiviikkona, kun akkuvalmistaja Northvolt jätti konkurssihakemuksen Tukholman käräjäoikeudelle. Tuhannet menettävät työnsä ja vihreä siirtymä kokee pahan kolauksen. Konkurssin maksajiksi joutuvat käytännössä kaikki ruotsalaiset, sillä hankkeeseen sijoitetut eläke- ja verorahat katoavat kankkulan kaivoon.

Sisäministeri Rantanen: Maassa ei voi olla yhtä aikaa avoimet rajat ja korkea sosiaaliturva
Suomen Uutiset Show -keskusteluohjelman uudessa jaksossa pohditaan työperäisen maahanmuuton taloudellisia ja turvallisuuspoliittisia vaikutuksia Suomelle. Sisäministeri Mari Rantanen näkee, että yleisesti ilmapiiri ja suhtautuminen maahanmuuttoon on muuttunut erilaiseksi jo koko Euroopassa. - Suhtautuminen maahanmuuttoon on tullut järkiperäisemmäksi, eli nyt osataan jo katsoa paremmin myös massamaahanmuuton haitallisia vaikutuksia eri maille.

Kristittyjä vainotaan ympäri maailmaa median vaietessa – Antikainen: Sisäministeri Mari Rantanen on toiminut oikein
Perussuomalainen sisäministeri Mari Rantanen sai tänään eduskunnan luottamuksen äänin 94–53. Vihreät esitti viime viikolla Rantaselle epäluottamusta vasemmistoliiton kannattamana. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen on tyytyväinen, että Rantanen sai eduskunnan luottamuksen. Hän muistuttaa, että kristittyjä vainotaan tälläkin hetkellä useassa maassa samalla, kun media vaikenee asiasta.

Dosentti Ari Helo moittii lukion historiankirjaa: ”Halutaanko koululaisille antaa naiiviin utopistinen kuva Euroopan ulkopuolisten alueiden historiasta ennen kolonialismin kautta?”
Historioitsija ja dosentti Ari Helo antaa tanakkaa kritiikkiä lukion historian oppikirjalle Opus 6 HI6, jonka sisällössä Helo osoittaa olevan selkeitä historiallisen ajattelun puutteita. Kirjassa esimerkiksi länsimainen monikulttuurisuuskäsitys jää tunnistamatta ja historiaa kirjoitetaan eurosokeasti, eli eurooppalaisten näkökulmaa suljetaan pois.

Antikainen: Puola irtautuu Ottawan sopimuksesta – Suomen toimittava samoin
Puolan pääministeri Donald Tusk on ilmoittanut Puolan parlamentissa, että hän haluaa maan irtautuvan jalkaväkimiinat kieltävästä Ottawan sopimuksesta. Tusk on pyytänyt Puolan puolustusministeriötä aloittamaan valmistelut sopimuksesta irtautumiseksi.

Perussuomalaiset Opiskelijat: “Maahanmuuttajakiintiöt eivät kuulu korkeakoulujen yhteishakuun”
Jyväskylän yliopistosta kantautuu huolestuttavia uutisia. Hiljattain Ylen julkaiseman uutisen perusteella yliopistossa ollaan valmistelemassa tiettyihin koulutusohjelmiin omaa hakuväylää Suomea toisena kielenä opiskeleville. Perussuomalaisten opiskelijajärjestö pitää kannanotossaan suunniteltua positiivista syrjintää korkeakoulujen yhteishaussa älyvapaana toimintana.

Melko erikoista: Vieraskielisille oma väylä korkeakouluun – ”Yliopiston on pystyttävä vastaamaan muuttuviin osaamisvaatimuksiin ja muutoksiin väestörakenteessa”
Suomen yliopistoja riivaa sekin epäkohta, että eritaustaiset väestönosat eivät ole samalla tavalla edustettuina korkeakouluissa. Jyväskylän yliopisto on keksinyt epäkohtaan mainion ratkaisun: tehdään suomea toisena kielenä koulussa lukeneille oma väylä yliopistoon. Näin pystytään vastaamaan “muuttuviin osaamisvaatimuksiin ja muutoksiin väestörakenteessa".