Hallitus antoi keskiviikkona esityksensä vuoden 2026 toiseksi lisätalousarvioksi. Esitys sisältää yhteensä 6,9 miljoonan euron lisärahoituksen tuomioistuimille ja syyttäjille. Rahoituksella turvataan oikeuslaitoksen toimintaa tilanteessa, jossa käsiteltävien asioiden määrä on kasvanut merkittävästi.
– On tärkeää, että oikeusjärjestelmä toimii sujuvasti kokonaisuutena. Vuodelle 2026 kohdistuvalla lisärahoituksella parannetaan tuomioistuinten ja syyttäjän resursseja vastata asiamäärän kasvuun tilanteessa, jossa ruuhkanpurkurahoitus on päättymässä, sanoo oikeusministeri Leena Meri oikeusministeriön tiedotteessa.
Rahat sinne, missä sitä tarvitaan
Lisärahoituksesta 4,7 miljoonaa euroa kohdistuu tuomioistuimille ja 2,2 miljoonaa euroa syyttäjille. Aiempi määräaikainen ruuhkanpurkurahoitus on päättymässä vuoden lopussa, joten tällä päätöksellä pyritään varmistamaan, etteivät ruuhkanpurkutalkoot jää puolitiehen.
Poliisin lisäresursointi on tuottanut tulosta. Syyteharkintaan tulevien asioiden määrä on kasvanut selvästi. Syyttäjälaitokselle saapuu nykyisin noin 100 000 asiaa vuodessa, kun aiemmin luku oli keskimäärin 87 000. Lisääntyvä työ näkyy väistämättä myös tuomioistuimissa. Kun poliisi tekee enemmän, koko ketjun on pystyttävä seuraamaan perässä.
Kriminaalipolitiikan kiristäminen jäisi puolitiehen, mikäli oikeuslaitos jätettäisiin samalla oman onnensa nojaan. Perussuomalaiset pitävätkin jälleen huolen siitä, että tarvittavat lisäresurssit saadaan ja kokonaisuus pidetään kunnossa.