

Pixabay. Kuvituskuvaa.
Onko käynnissä pähkähulluuden SM-kisat? SDP kieltäisi bensa-autot, kokoomus kirii rinnalle viemällä lautaselta lihan ja maidon
HELSINKI | Ei ole uutinen eikä yllätys, että politiikan vasemman laidan elämäntapasääntelijät yrittävät riistää ihmisiltä valinnanvapauden, nelipyöräiset liikkumiskeinot, energian ja liharuoan. Mutta leuat loksahtivat Helsingin valtuustossa, kun merkittävä osa kokoomuksen ryhmästä repesi pahimpien kielto-Leenojen kööriin.
Vihreiden Atte Harjanne oli valtuustoaloitteessaan esittänyt, että kaupunki ottaa tavoitteeksi puolittaa liha- ja maitotuotteiden kulutus kaupunkikonsernissa vuoteen 2025 mennessä. Tavoitteen tukemiseksi valmistellaan kaupunkikonsernin kattava suunnitelma ja ohjeistus.
Asiaa aiemmin käsitellyt kaupunginhallitus oli todennut, ettei moiselle ohjeelle ole tarvetta. Mutta valtuuston kokouksessa asia kääntyi päälaelleen. Kaupunginhallituksen kanta sivuutettiin.
Kokoomusvaltuutetut Jenni Pajunen, Ted Apter, Matti Parpala ja Jaana Pelkonen painoivat punaista nappia, rajaten olennaisella tavalla tulevaisuuden helsinkiläisten mahdollisuuksia päättää itse siitä, mitä heidän lautasellaan on ja mitä siinä ei ole.
Valtuuston tasaisessa äänestyksessä äänin 42-39 päätettiin puolittaa Helsingin liha- ja maitotuotteiden kulutus kuudessa vuodessa.
Kokoomuksen eduskuntaryhmän lainsäädäntösihteerinä toimiva valtuutettu Otto Meri oli allekirjoittanut aloitteen aiemmin.
Perussuomalaisten Nuutti Hyttinen, Mari Rantanen, Pia Kopra, Juhani Strandén ja Aleksi Niskanen äänestivät kieltoa vastaan.
Osa keskustan, RKP:n ja SDP:n valtuutetuista liittyi lihankieltäjiin. Toisin kuin tyttärensä Eveliina Heinäluoma, Eero Heinäluoma ei osannut päättää, kannattaako hän kieltoa vai ei. Hän äänesti ainoana tyhjää.
Äänestyskartta:
Korjaus 14.2.2019 klo 23:05: Otto Meri oli paikalla äänestyksessä. Hän äänesti kieltoa vastaan.
MATIAS TURKKILA
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Matti Parpala Ted Apter Jenni Pajunen Liharuoka Otto Meri Jaana Pelkonen Eveliina Heinäluoma Juhani Stranden Aleksi Niskanen Pia Kopra Eero Heinäluoma Mari Rantanen Nuutti Hyttinen Ei-ole-todellista Helsinki
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Turvapaikanhakijaa epäillään murhasta ja raiskauksista Hollannissa – Amsterdamin valtasi pelko ja kauhu
17-vuotiaan tytön murha ja useat raiskaukset ovat saaneet Amsterdamin pelon valtaan. Naiset eivät vieläkään näytä olevan oikeutettuja tasa-arvoon, vapauteen ja elämän ilman pelkoa väkivallasta edes Euroopan ytimessä. Rikoksista epäillään turvapaikanhakijaa ja moni muukin naisiin kohdistuva väkivallanteko on ratkeamassa pidätyksen myötä.

Opettaja-kirjailija Arno Kotro kertoo, kuinka edistyksellinen kiihko pilasi koulut
Arno Kotro kertoo nyt, mikä Suomen koulumaailmassa on mennyt pieleen: digiloikat, ilmiöoppimisen pakkosyöttö, arvosanojen ja kokeiden romuttaminen – ja kokonaisen sukupolven muuttaminen pedagogisten villitysten koekaniineiksi. Kuten Pisa-tulokset osoittavat, outojen muoti-ilmiöiden ottaminen osaksi opetusta on ollut massiivinen virhe.

Kansanedustaja Eemeli Peltonen menehtyi tänään eduskunnassa

Suomi-media saa tylytystä uutuuskirjassa – Halla-ahon mukaan toimittajia vaivaa vallasta humaltuminen ja yliherkkyys
Suurella osalla suomalaisista toimittajista on vakavia henkisiä ongelmia minun ja perussuomalaisten kanssa, Jussi Halla-aho sanoo tuoreessa elämäkertakirjassaan. Toimittajien kiihko perussuomalaisia kohtaan on toisaalta voinut saada monet ihmiset kiinnostumaan perussuomalaisista.

Antikainen selvitti Elokapinan kesäkuun kolmipäiväisen mielenosoituksen kustannukset: Hintalappu veronmaksajille lähes 260 000 euroa
Perussomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pyysi Poliisihallitukselta selvitystä Elokapinan mielenosoitusten aiheuttamista kustannuksista. Helsingin kesäkuun 2025 mielenosoitus maksoi lähes 260 000 euroa.

Saksa ei sittenkään pärjännyt – Merkelin kutsu maailman pakolaisille ylikuormittaa saksalaisten sosiaali- ja terveyspalveluja
Saksassa tehdään tiliä Merkelin kymmenen vuotta sitten aloittamasta maahantulopolitiikasta. Elämään on tullut väriä, mutta voimavarat alkavat loppua. Koska sosiaali- ja terveyspalvelujen käyttäjien määrä on maahantulijoiden paljouden myötä kasvanut, mutta maksajien määrä ei ole vastaavasti lisääntynyt, niin palveluja ehdotetaan karsittavaksi. Hyvältä ei näytä myöskään rikostilastojen valossa.

Päivän pointti: Härskiä peliä keskustalta – valittelee työpaikkojen puutetta, samaan aikaan vaatii Suomeen 40 000 maahanmuuttajaa lisää joka vuosi

Vasemmistomedia Kansan Uutiset kytkee burkan tasa-arvoon – Purra: ”Poliittista ja kielellistä manipulaatiota”
Kansan Uutisten tuoreessa kirjoituksessa rinnastetaan muslimien kaapuasujen käyttö feminismiin ja tasa-arvoon. Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra toteaa vertauksen ”sattuvan sieluun”.

Pikaruokaravintoloissa saa yhä harvemmin palvelua suomen kielellä – Purra pohtii yrityksien motiivia palkata töihin kielitaidottomia henkilöitä suomalaisnuorten ohi
Monet suomalaisnuoret etsivät matalan kynnyksen töitä, etenkin pikaruokaketjujen palvelutehtävistä. Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra kirjoittaa alan epäkohdasta, sillä yhä useammin työpaikat menevät ulkomaalaisille, joilla ei juuri ole kotimaisten kielten taitoa.

Massamuuton vastaiset mielenosoitukset leimahtivat jälleen Britanniassa- ”Kansa kärsii asuntopulasta ja laittomat siirtolaiset majoitetaan 4 tähden hotelleihin”
Mielenosoittajat kerääntyvät saarivaltakunnassa kerta toisensa jälkeen laittomille maahanmuuttajille varattujen hotellien edustoille vastustamaan hallituksen politiikkaa. Mielenilmaisut kärjistyvät usein yhteenotoiksi poliisin ja vastamielenosoittajien kanssa. Protestit leviävät yhä uusille paikkakunnille eikä vastakkainasettelulle näy loppua.