
Donald Trumpille jättipotti – myös senaatti ja edustajainhuone menossa republikaaneille
Donald Trump on Yhdysvaltain seuraava presidentti. Voitto varmistui, kun Trump sai tai on saamassa taakseen kaikki vaa’ankieliosavaltiot.
PS ARKISTO
Donald Trump teki historiaa. Hänestä tuli tiistaina vasta toinen Yhdysvaltojen presidentti, joka valitaan tehtävään välikauden jälkeen. Tähän on aiemmin kyennyt vain Grover Cleveland kausilla 1885-1889 ja 1893-1897.
Vuonna 2016 Trumpin valinta järkytti liberaalia järjestelmää luihin ja ytimiin. Sen oli hätäpäissään kehiteltävä selityksiä valtameren molemmin puolin. Harha-askel historian kaidalta polulta johtui kuulemma viheliäisistä valeuutisista ja venäläisten vaalivaikuttamisesta. Tosi-tv-tähti oli korkeintaan puhunut pölvästit pyörryksiin. Mutta moukalle riitti moukan tuuri. Peiliin poliittinen eliitti ei viitsinyt vilkaista.
Nyt 2024 ”asiantuntijoilla” ovat vitsien lisäksi selitykset vähissä. Miten taas kävi näin?
Tällä kertaa Trumpin voitto oli ylivoimainen. Hän voitti kaikki vaa’ankieliosavaltiot sekä kaikkien äänten enemmistön. Lisäksi hän johdatti puolueensa valtaan senaatissa sekä näillä näkymin myös kongressissa. Historiallisen mittaluokan suoritus ja poliittinen ”comeback”, pakko myöntää.
Yle soperteli tuoreeltaan, kuinka Trump ”tunnetaan poliitikkona, liikemiehenä ja rikollisena”. Niinpä niin. Viime vuosien USA:n ”uutisten” perusteella amerikkalaiset halusivat tieten tahtoen presidentikseen vallankaappausta yrittäneen seksuaali- ja sarjarikollisen, joka ei enää edes vaivaudu peittelemään fasistisia pyrkimyksiään.
Tuloksiin nähden suomalaisen median USA-uutisointi näyttäytyy jatkuvalta vasemman laidan toiveajattelulta. Tosin tämäkin lienee turhan hyväntahtoinen tulkinta.
Valtamedia käyttää valtaa ja massamedia liikuttaa massoja. Se muovaa ja manipuloi julkista mielipidettä. Demokratiassa tällä on väliä, sillä myös poliitikkojen pallit heiluvat julkisen mielipiteen tahdissa. Tästä vaikutusvallasta saati sen väärinkäytöstä ei mediassa koskaan puhuta. Eihän korppi korpin silmää noki.
Suomessa Kamala Harris olisi saanut, jos ei pohjois-korealaisia, niin kekkoslaisia kannatuslukemia. Voisiko tämäkin todistaa valtamedian valtaa? Ei sentään. Arvioihan eräskin entinen USA-kirjeenvaihtaja, kuinka ”Suurin osa Yhdysvaltain äänioikeutetuista tietää Amerikan politiikasta vähemmän kuin uutisia seuraavat suomalaiset”. Keskivertosuomalainen osaisi ehkä sijoittaa yhden osavaltion vaalikartalle, mutta hän tuntee kyllä sydänmaiden sielunmaiseman juuriaan myöten. Onhan hän kuitenkin katsonut Ylen iltauutiset.
Amerikkalaisten enemmistö äänesti Trumpia tämän edustamien asioiden ja arvojen vuoksi. Hänellä on vahva mandaatti ajamalleen politiikalle. Jos tämän sanoo ääneen, on vaikeampi tuomita tulevia politiikan muutoksia. Mutta kun tuomita täytyy.
Media on omin voimin ruumiillistanut Trumpista kulttuurisodan symbolin ja samalla siirtynyt tarkkailijasta taistelijaksi. Myös eksentrinen monimiljardööri Elon Musk muuttui sananvapauden ja viimeistään Trumpin kannattamisen myötä mediapuolueen viholliseksi kuin nappia painamalla.
Valitettavasti Trumpin ensimmäisestä valinnasta ei opittu mitään, vaan äänestäjien viesti sivuutettiin tylysti. Liberaali mediaeliitti päinvastoin lisäsi kierroksia. Natsikortti ei vaan vieläkään ollut valttia. Nykydemokraatteihin verrattuna jopa Trump alkoi vaikuttaa normaalilta. Ehtivätköhän seuraavan neljän vuoden aikana katsoa peiliin?
Suomessa Markku Ruotsila ennakoi parhaiten Trumpin paluun. Tästä hyvästä vasemmistoväki tuomitsi hänet tietenkin turhanpäiväiseksi tutkijaksi. Ruotsilan uudessa kirjassa Trumpin Amerikka on muuten pitkälti toistasataa sivua lähdeviitteitä. On virkistävää nähdä, mihin esitetyt väitteet perustuvat. Suosittelen lukemaan.
ONNI ROSTILA
Artikkeliin liittyvät aiheet
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Donald Trump on Yhdysvaltain seuraava presidentti. Voitto varmistui, kun Trump sai tai on saamassa taakseen kaikki vaa’ankieliosavaltiot.

Yhdysvaltain presidentinvaalit saivat huiman käänteen, kun supersuosittu mediavaikuttaja Joe Rogan ilmoitti tukevansa Donald Trumpin uudelleenvalintaa. Roganin päätös on merkittävä, sillä aiemmin hänet on tunnettu vasemmistolaisen Bernie Sandersin tukijana.

Elon Musk on ihmiskunnan kiistämätön innovaattori sekä talousnero. Ihmeaikuisen uskomattomat ansiot saavat sadat miljoonat ihmiset kuuntelemaan tarkalla korvalla tämän maailman rikkaimman ihmisen ajatuksia. Ne voivat vielä ratkaista Yhdysvaltain seuraavan presidentin nimen.

Lontoon finanssialueella ollaan pragmaattisia ja hiljaa innostutaan ajatuksesta, että vanha valta palaisi Valkoiseen taloon. Asiasta puhutaan hyvin pienillä kirjaimilla mutta selvää on, että Lontoon City haluaa Donald Trumpin takaisin, tietää Politico

Demokraattien presidenttiehdokkaaksi maanantaina alkavassa puoluekokouksessa nimitettävästä Kamala Harrisista puhutaan yleensä hänen ihonvärinsä ja sukupuolensa kautta: hän olisi ensimmäinen musta nainen Yhdysvaltain presidenttinä. Sen sijaan hänen poliittiset näkemyksensä ovat jääneet vähemmälle huomiolle. Harris julkaisi äskettäin talouspoliittisen ohjelmansa, jota Trump on verrannut kommunismiin.

Donald Trump on neuvonantajiensa kanssa tullut siihen tulokseen, että he nostavat maahanmuuttokriittisyyden Trumpin vaalikampanjan keihäänkärjeksi. Idea massiivisista karkotuksista palautuu 1950-luvun puoliväliin, jolloin maasta karkotettiin 1,3 miljoonaa meksikolaista laitonta siirtolaista. Trump vakuutti maanantaina vievänsä läpi Yhdysvaltin historian suurimman karkotusohjelman, mikäli tulee valituksi.

Puhemies Jussi Halla-aho naulasi keskiviikkona someen omat teesinsä syistä, jotka avittivat Donald Trumpin Yhdysvaltain 47. presidentiksi. Trump voitti vaalit siitä huolimatta, että liberaalit ja media nimittelivät Trumpia toistuvasti "pelleksi, huijariksi, fasistiksi, rikolliseksi, epäpäteväksi ja ties miksi”.
Viikon suosituimmat

Ruotsin hallitus on ottamassa rohkeaa askelta, josta Suomessa vasta keskustellaan: maahanmuuttajat eivät enää saa automaattisesti täyttä sosiaaliturvaa. Järjestelmään pääsee vasta riittävän oleskeluajan tai työrupeaman jälkeen. Uudistus astuu voimaan vuoden 2027 alusta.

Jääkiekkoilija Veli-Matti Savinainen kieltäytyi pukemasta Pride-paitaa TPS:n pelissä, koska ei halua julkisesti tukea Pride-ideologiaa. Turun Setan paikallisjohto ilmoitti, että Savinaisen ei olisi pitänyt edes pelata, kun hän ei suostunut käyttämään Pride-paitaa. Samalla Seta julkaisussaan valitti sitä, että Suomen syrjintälainsäädäntö estää tällaisen sivuuttamisen. Ajatus on pysäyttävä. Ihminen pitäisi sulkea ulos työtehtävästään siksi, että hän ei suostu julkisesti osoittamaan ideologista uskollisuutta Pridelle, kirjoittaa Perussuomalaisen Nuorison 1. varapuheenjohtaja Jyri Tallgren.

Pride-teemapelipaidasta henkilökohtaisen vakaumuksensa vuoksi kieltäytyneen jääkiekkoilija Veli-Matti Savinaisen tapaus on ollut viikonlopun keskustelunaihe. Savinaisen Pride-nihkeys poiki saman tien voimakkaan reaktion Setalta, cancelointiyrityksen ja jopa vihjailua lakimuutoksista. Vihreän puolueen puheenjohtajalla Sofia Virralla näyttäisi myös olevan oma roolinsa tapahtumien taustalla.

Vihreiden puheenjohtajalle Sofia Virralle tuli tänään lähtö TPS:n hallituksesta. Taustalla on Virran eilinen yritys hiillostaa epäsuorasti TPS:n hyökkääjää Veli-Matti Savinaista, joka kieltäytyi käyttämästä Pride-paitaa kiekkokaukalossa. Sofia Virran painostusyritys johti kuitenkin siihen, että TPS ensin julkaisi eilen illalla julkisen anteeksipyynnön Savinaiselle. Tänään aamupäivällä TPS tiedotti, että Sofia Virta ei enää jatka TPS:n hallituksessa.

Lähihoitajana vajaat 10 vuotta toiminut Mira tyrmää SDP:n kansanedustaja Nasima Razmyarin ehdotuksen siitä, että hoivatyöpaikoilla riittäisi yksi suomalainen hoitaja ja muut voisivat olla ulkomaalaisia. Työssään ympärivuorokautisen tehostetun palvelun asumisyksiköissä Mira on nähnyt lukuisia vaaratilanteita johtuen ulkomaalaisten hoitajien puutteellisesta kielitaidosta.

TPS:n SM-liigaottelussa syntyi viikonloppuna kohu, kun kokenut hyökkääjä Veli-Matti Savinainen kieltäytyi pelaamasta Pride-teemapelipaidassa. Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom muistuttaa, että työntekijällä on Suomessa oikeus kieltäytyä poliittisesta tai ideologisesta toiminnasta työpaikallaan.

Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila tyrmää Turun seudun Setan kommentin Veli-Matti Savinaisen pelipaitakohusta.

Mailiin tupsahti uutiskirje, jossa MustReadin toimittaja Erkka Railo tenttaa Ylen uutta toimaria Marit af Björkestenia. Ylen mielestä yhtiön tehtävä on yhdistää suomalaisia, mutta toisaalta poliittinen polarisaatio vaikeuttaa yhteiskunnallista keskustelua, kirjoittaa valtiovarainministeri Riikka Purran erityisavustaja Matias Turkkila.

Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom ihmetteli eduskunnan kyselytunnilla, miksi oppositio niin taitavasti arvostelee hallitusta mutta ei uskalla esittää omia vaihtoehtojaan ääneen kyselytunnilla. Bergbom listasi itse opposition vaihtoehdot ja kysyi pääministeri Petteri Orpolta suoraan, maistuvatko ne hallitukselle.

Työeläkevakuuttajien etujärjestön Telan väistyvä toimitusjohtaja, valtiovarainministerinäkin toiminut Suvi-Anne Siimes moittii Helsingin Sanomien haastattelussa että maahanmuuttajat pääsevät liian helposti Kelan eläkejärjestelmän piiriin. Hän näkee tämän ongelmana, joka rasittaa Suomen sosiaaliturvajärjestelmää ja uhkaa sen kestävyyttä pitkällä aikavälillä.



Lue lisää

Lue lisää