
Greta Thunberg hilluu jo Pariisissa – ilmasto ja Gaza unohtuivat
Ruotsalaisaktivisti Greta Thunberg huutaa naama punaisena milloin minkäkin asian puolesta. Nyt aktivisti on löytänyt tiensä Ranskan ”lukiolaisprotesteihin”.
Donald Trump on neuvonantajiensa kanssa tullut siihen tulokseen, että he nostavat maahanmuuttokriittisyyden Trumpin vaalikampanjan keihäänkärjeksi. Idea massiivisista karkotuksista palautuu 1950-luvun puoliväliin, jolloin maasta karkotettiin 1,3 miljoonaa meksikolaista laitonta siirtolaista. Trump vakuutti maanantaina vievänsä läpi Yhdysvaltin historian suurimman karkotusohjelman, mikäli tulee valituksi.
Donald Trump valittiin republikaanien presidenttiehdokkaaksi Milwaukeen puoluekokouksissa heinäkuussa. Jo tuolloin yleisön joukossa kyltit ja banderollit julistivat vailla kakistelua:
“Mass Deportation Now!” , massiiviset karkotukset toimeen heti!
Näin kokousedustajat antoivat täyden tukensa presidenttiehdokkaan lupaukselle karkottaa Yhdysvalloista miljoonia laittomia maahanmuuttajia Amerikan historian suurimmassa karkotusohjelmassa.
Idea on mitä ilmeisimmin peräisin 1950-luvulta, jolloin presidentti Dwight D. Eisenhower käynnisti karkotuspolitiikan, joka tunnetaan kyseenalaisella nimellä “Operation Wetback”.
Tuolloin rajavartioston onnistui palauttaa lähtömaahansa yli miljoona meksikolaista. Useimmat heistä olivat maatalyöläisiä, jotka oleskelivat USA:ssa laittomasti. Toinen maailmansota oli vielä tuoreessa muistissa, joten operaatio hoidettiin sotilaalllisen tehokkaasti.
Trump painotti maanantain viestipalvelu X:n keskustelussa megamiljardööri Elon Muskin kanssa, että hän tulee viemään läpi “Yhdysvaltain historian suurimman karkotusohjelman”.
Aivan kaikki republikaaniaktivistit eivät ole innostuneita totaalisista karkotuksista. He ajavat tasapainoisempaa lähestymistapaa maahanmuuttoon, sillä kausi- ja matalapalkka-alojen ahkerista työntekijöistä on Yhdysvaltojen dynaamisessa taloudessa krooninen tarve.
Teksasilainen puolueaktivisti Lauren B. Peña toppuuttelee republikaanien puoluejohtoa liiasta aggressiivisuudesta ja tarkentaa Trumpin sanoman ydintä AP:n uutissa:
-Hän ei tarkoita sitä, että kaikki rajan laittomasti ylittäneet perheet karkotetaan, hän haluaa seksuaali- ja muut rikolliset ulos maasta.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Viikon suosituimmat

Ruotsalaisaktivisti Greta Thunberg huutaa naama punaisena milloin minkäkin asian puolesta. Nyt aktivisti on löytänyt tiensä Ranskan ”lukiolaisprotesteihin”.

Kokoomuksen Turun valtuustoryhmästä erotettu ja sittemmin puolueen jättänyt Elina Hiltunen sanoo, ettei kokoomuksessa sallita julkista islamkritiikkiä muslimiäänestäjien menettämisen pelossa.

Ranskassa lauantaina järjestetyt laajat mielenosoitukset kärjistyivät väkivaltaisiksi mellakoiksi ja ryöstelyksi eri puolilla maata. Valtosa protestoijista käyttäytyi rauhallisesti, mutta videoiden mukaan kirjava joukko rikollisia käytti tilaisuutta hyväkseen kostaakseen yhteiskunnalle ja toteuttaakseen oikeudenmukaisuutta varastamalla.

Kolme maahanmuuttajaa kertoo kokemuksistaan siitä, millaista on asua Suomessa. He arvostavat demokratiaa ja turvallisuutta. Islamismi uhkaa vapautta täälläkin.

Mielenosoitukset ravistelevat jälleen Ranskaa ja kaaos on leviämässä koko yhteiskuntaan. Jo lauantaina puoleen päivään mennessä maassa oli täysi rähinä päällä ja iltaan mennessä levottomuuksien odotetaan kärjistyvän kansanjoukkojen kasvaessa. Nyt liikkeellä ovat myös maanviljelijät, ammattiliitot ja vuodelta 2018 tunnetuksi tulleet keltaliivit.

Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra painottaa, ettei Ranskan mellakoissa ole kyse koululaisten tai perinteisten ranskalaisten protestista, vaan eräiden ryhmien systemaattisesta hyökkäyksestä yhteiskuntaa vastaan.

Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja, kansanedustaja Miko Bergbom ja kokoomuksen kansanedustaja Pia Kauma ajautuivat sanasotaan sosiaalisessa mediassa polttoaineiden jakeluvelvoitteen alentamisesta. Bergbom arvostelee Kaumaa harhaanjohtavasta viestinnästä ja keskustelun siirtämisestä perusteettomiin syytöksiin ilmastonmuutoksen kiistämisestä.

Teollisuusliiton varapuheenjohtaja Turja Lehtonen sanoo maahanmuuttajien olevan Suomelle voimavara. Samalla hän myöntää, että maahanmuuttajien työttömyys on korkeampi ja työsuhteet epävarmempia. Tilastokeskuksen luvut osoittavat, kuinka suuresta erosta on kyse.

Sisäministeri Mari Rantanen haluaa pysäyttää maahanmuuton väliaikaisesti. Seuraavalla hallituskaudella hän kiristäisi työ- ja opiskeluperäisen maahanmuuton sekä perheenyhdistämisen ehtoja ja rajoittaisi maahanmuuttajien sosiaaliturvaa.

Italian poliisi ilmoitti ottaneensa sunnuntain mellakoissa kiinni 271 ihmistä. Milanossa naamioituneet vandaalit ryöstelivät liikkeitä, sytyttivät tulipaloja ja ottivat yhteen poliisin kanssa. Giorgia Melonin hallitus ei jää tuleen makaamaan vaan tuo armeijan kaduille.

Lue lisää

Lue lisää

Lue lisää