
Oppositiokin kehui Lindströmiä paikallisesta sopimisesta
Vasemmistoliiton Jari Myllykoski kehui eduskunnan kyselytunnilla yllättäen oikeus- ja työministeri Jari Lindströmiä (ps.), joka oli saanut päivällä Harri Hietalan raportin paikallisesta sopimisesta. Vasemmisto oli itsekin tehnyt aloitteita samasta asiasta.
– Sydän syrjällämme odotimme Hietalan raporttia, mutta täytyy sanoa, että Hietala oli tarttunut oikeisiin asioihin, eli yleissitovan työehtosopimuksen kunnioittamiseen. Kysynkin, oletteko se ainut tässä hallituksessa, joka haluaa sitoutua niihin teeseihin, ettei pakoteta paikalliseen sopimiseen. Paikallinen sopiminen ei saa olla pakotusta, vaan aitoa avoimuuteen perustuvaa sopimista ja onko niin, että tämä hallitus ei edistä pakkoa vaan tuo tämän asian kolmikantaiseen valmisteluun? Oletteko selvitysmiehen airut, Myllykoski kysyi kaunopuheisesti.
Tällä lisätään
sopimisen vapautta
Lindström vastasi, että Hietalan tehtävä oli selvittää, mitkä mahdollisuudet on edetä paikallisessa sopimisessa.
– Ei ole kyseessä pakkolaki. Tämä vahvistaa yleissitovuutta. Täällä ei rajoiteta sopimisen vapautta vaan lisätään sitä. Kun tämä toivottavasti tehdään kunnolla ja oikein, tämä mullistaa suomalaisen työelämän positiivisella tavalla, Lindström korosti menemättä vielä yksityiskohtiin ja sanoen tutustuneensa myös vasemmiston ajatuksiin paikallisesta sopimisesta.
”Ei Saksan mallia”
Myllymäki varoitti vielä salakuljettamasta ns. Saksan mallia Suomeen paikallisen sopimisen mukana niin, että palkkoja ja työehtoja voitaisiin heikentää. Lindström vastasi, että hallitus vastaa sitten, kun se on perehtynyt selvitykseen ja linjaa päätöksensä yhteisvoimin.
Mika Niikko (ps.) korosti samalla, ettei kaikkia saavutettuja etuja voi pitää kovina aikoina. Tärkeintä on säilyttää työpaikkoja. Se ei onnistu, ellei tehdä myös uudistuksia.
– Mitään vaihtoehtoa ei ole esitetty SDP:stä, Niikko syy
Veli-Pekka Leskelä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Mäntylä ja Lindström: Työn vastaanottaminen kannattavaksi
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarjan kolumni: V-sana, T-sana ja R-sana

Riikka Purra: ”Miksi Yle valehtelee?”
Yleisradion toimitus menee välittömästi epäkuntoon kaikesta puheesta, jossa mainitaan väestöpohjan muutokset. Yleisradion mielestä sen toimituksella on toisten ihmisten puolesta oikeus päättää, mitä demografisista muutoksista tilastotietojen perusteella puhuva henkilö tarkoittaa.

Pääkaupunkiseudun ongelmat valuvat maakuntiin – silminnäkijä kertoo Jyväskylän nuorisokahakasta: ”Aivan sairasta touhua, mitä ei uskoisi tapahtuvan Suomessa”
Silminnäkijähavaintojen mukaan maahanmuuttajataustaisten miesten väitetään käyneen nuorten kimppuun Jyväskylän satama-alueella viime viikonloppuna.

Helsingin Sanomat kaivoi esille asiantuntijan, joka lausuu huntukiellon olevan islaminvastaisuutta – Purra: ”Väitteet eivät kestä loogista ja moraalista tarkastelua”

Teemu Keskisarja: Maahanmuuton lieveilmiöistä pitää puhua oikeilla nimityksillä – ”Työperäinen on valheellinen sana”
Perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja, kansanedustaja Teemu Keskisarja palaa vielä tämän viikon mediakohuun toteamalla, että hän hyvin ymmärtää, miltä Jussi Halla-ahosta aikoinaan tuntui selittää sata kertaa sama asia samoille ihmisille, jotka eivät ymmärrä tai eivät tahdo ymmärtää varsin selkeitä seikkoja.

Vigelius ja Honkasalo ottavat yhteen karkotuksista: ”Vasemmisto ei ole tehnyt mitään Milan Jaffien karkottamiseksi”
Kansanedustajat Joakim Vigelius (ps.) ja Veronika Honkasalo (vas.) kiistelevät suhtautumisesta ulkomaalaisten rikollisten karkotuksiin. Vigeliuksen mukaan "vasemmisto ei ole tehnyt mitään Milan Jaffien karkottamiseksi".

USA:ssa woke-ideologia on jo menettänyt voimansa – Suomessa kuuluu vielä viimeisiä kuolinkorahduksia
Yhdysvalloissa woke-ideologia on jo menettänyt voimansa. Tämä on pitkälti Trumpin ansiota, koska hän on presidenttikautensa alusta asti pyrkinyt kitkemään woke-hullutuksia ja "positiivista erityiskohtelua" pois valtionhallinnosta ja yliopistoista. Suomessa tiedostavat poliitikot ja toimittajat jaksavat vielä pöyristyä "vääristä" sanoista.

Yle hehkutti, kun Marinin hallitus etsi säästöjä mutta lisäsi menoja 900 miljoonalla – nyt talouspolitiikan uutisoinnin sävy on vaihtunut toisenlaiseksi
Yleisradion talousuutisissa ja -kommenteissa ääneen pääsevät usein veronalennusten kriitikot ja sopeutusten vastustajat. Samaan aikaan journalistista kritiikkiä vasemmisto-opposition talouslinjauksia kohtaan Ylellä ei juuri ole.

Järjestöpamput lobbaavat leikkauksia vastaan säilyttääkseen omat ökypalkkansa
Budjettiriihessä käsitellään muun muassa leikkauksia sosiaali- ja terveysjärjestöjen avustuksiin. Järjestöt tietenkin vastustavat kaikkia leikkauksia saamiinsa julkisiin rahoihin. Monet järjestöt ovat palkanneet veronmaksajien rahoilla kovapalkkaisia lobbareita, jotka pyrkivät vaikuttamaan poliitikkoihin, jotta järjestöt saisivat lisää rahaa.

Veronmaksajien rahaa palaa vammaisten ”työllistämiseen” – hankehumppaa ilman konkreettisia tuloksia
Vates-säätiö on yksi monista julkisilla varoilla rahoitettavista yhteisöistä, joiden missiona on edistää vammaisten pääsyä työelämään. Konkreettisia tuloksia, kuten lukuja työllistyneiden vammaisten määristä, ei kuitenkaan Vatesin vuosikertomuksesta löydy.