
LEHTIKUVA
Oppositiolla puurot ja vellit sekaisin – Eerola korjasi: Turvapaikanhakijoita ei kotouteta
Perussuomalaisten ryhmäpuhuja Juho Eerola lyttäsi opposition vastaesitykset heti keskustelun alettua, kun hallitus esitti kärkihankkeensa eduskunnalle keskiviikkona.
Hän aloitti vihreiden ja vasemmistoliiton pitkään ajamasta perustulohankkeesta.
– Vasemmistoliitto ja vihreät puhuivat perustulokokeilusta, joka on ollut molempien puolueiden tavoitteissa ja ohjelmissa jo pitkään. Mutta kun te olitte hallituksessa, minkäänlaista kokeilua ei kuitenkaan toteutettu! Olkaa nyt iloisia, kun tämä hallitus sitä kokeilee, Eerola muistutti.
Turvapaikanhakijoita ei kotouteta
Eerola muistutti oppositiota myös väärien termien käyttämisestä puhuttaessa turvapaikanhakijoista ja maahanmuuttajien kotouttamisesta.
– Samat puolueet ja RKP puhuivat maahanmuuttajista, jotka todellisuudessa ovat turvapaikanhakijoita. Heistä nykytiedon mukaan 70 prosenttia käännytetään maasta ja ehkä useampia, kun uudet säännöt tulevat voimaan. On resurssien tuhlausta kotouttaa heitä, eikä muutenkaan pitäisi sotkea käsitteitä: turvapaikanhakijat eivät ole kotouttamistoimien piirissä. Heille ei kuulu kotouttaminen. Voimavarat pitää säästää heille, jotka tänne jäävät, Eerola painotti.
Eerola antoi tunnustusta vasemmistoliitolle ja vihreille, että heillä oli jonkinlaista vakavuutta puheissaan, mutta SDP:n keinot hän teilasi vähäpätöisiksi.
– SDP lähinnä esitteli pelkät otsikot ilman minkäänlaista sisältöä. Ja sitten he väittävät, että tässä on heidän vaihtoehtonsa. Sitä paitsi: sisällöllä tai ilman, te olisitte voineet toteuttaa ne jo edellisen hallituskauden aikana, Eerola jyräsi.
Keskusta tuomitsi myös
Myös keskustan ryhmäpuhuja Olavi Ala-Nissilä totesi SDP:n keinot keveiksi.
– Pikkunäppärää. Viime vaalikaudella otitte suhteellisesti eniten velkaa. Tulkaa tekin SDP:ssä rakenteellisen uudistamisen tielle. Me emme nyt maaseudun yrittäjiä ja työskenteleviä pilkkaamalla menesty, Ala-Nissilä korosti ja kehotti jättämään ”unelmahöttöpuheet” syrjään.
Veli-Pekka Leskelä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Mäntylä: Hallitus harkitsi asumistuen ratkaisuja huolellisesti

Eerola: Maahanmuuton kustannuksista pikainen selvitys

Hallituksella tiukat tavoitteet

Mäntylä: SDP:llä ei mainintaakaan lapsista, vanhuksista tai omaishoitajista
Viikon suosituimmat

Kohuprofessori Jason Arday löydettiin kuolleena
Cambridgen yliopiston plagiointikohun keskiössä viime viikkoina ollut 41-vuotias professori Jason Arday on kuollut. Arday löytyi elottomana Etelä-Lontoosta perjantaina iltapäivällä.

Woket taas vauhdissa: Suomen Akatemian brittiesikuva myöntää miljoonarahoituksen homopornon tutkimiseen, vetää rahat pois avaruusteknologialta
Äskettäin Jason Ardayn tapaus nosti tapetille kysymyksen tiedemaailman kyvystä tunnistaa omat harhansa. Britanniassa samaa keskustelua käydään koko tiedepolittiikan laajuudeltauseissa eturivin medioissa. Suomen Akatemiaa muistuttava Britannian julkinen tiederahoituselin myönsi äskettäin lähes miljoona puntaa homopornon kulttuurihistorian tutkimiseen samalla kun Jodrell Bankin kuuluisalta radioteleskooppiverkolta leikattiin rahoitusta.

SDP lupaa veronkiristyksiä ja aikoo palauttaa rahat järjestörälssille
SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman kertoo Helsingin Sanomien haastattelussa olevansa valmis perumaan useita Orpon hallituksen talouspäätöksiä. Konkreettisia menoleikkauksia SDP ei ole edelleenkään löytänyt.

Seppänen tyrmää vaatimukset sharia-laista länsimaissa: ”Suomessa laki on kaikille sama”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sara Seppänen ihmettelee, miksi ne, jotka haluavat elää šaria-lain sääntöjen mukaisesti, tulevat länsimaihin sitä vaatimaan. Seppäsen mukaan islamin oikeusperinne eli šaria sotii monilta osin Suomen perustuslakia, demokratiaa ja sukupuolten yhdenvertaisuutta vastaan. Seppänen muistuttaa uskonnonvapauden tarkoittavan oikeutta harjoittaa omaa uskontoa, ei lupaa rakentaa maahan Suomen lain syrjäyttävää rinnakkaista oikeusjärjestelmää.

Perussuomalaisten tappamisella uhkaillut ehdolla eduskuntavaaleissa – vasemmistolainen väkivaltaretoriikka yleistynyt ja normalisoitunut
Vasemmistoliiton eduskuntavaaliehdokas Esa Annala on uhkaillut perussuomalaisten tappamisella. Väkivaltaiset puheet vaikuttavat kuuluvan vasemmistolaisten vakiovarustukseen.

Kuljettajien koti-ikävään vetoava vaalimainos suututti bussikuskit – jäivät joukolla saikulle
Göteborgin alueen julkista liikennettä operoiva Västtrafik on päättänyt poistaa ruotsidemokraattien vaalimainokset Skaraborgin alueen busseista. Yhtiön johto teki päätöksen sen jälkeen, kun useita bussinkuljettajia jäi sairauslomalle protestiksi hallituksen tukipuolueen vaaliviestille.

SDP aiheutti itse ongelmat, nyt esittää maahanmuuton kiristyksiä – ”Kun todellisuutta ja täysin tietoisten tekojen seurauksia ei enää pääse karkuun, alkaa tällainen veivaus”
Perussuomalainen diplomi-insinööri Mika Merano lataa Facebookissa täyslaidallisen punavihreän leirin ja SDP:n maahanmuuttolinjausten suuntaan. Meranon mukaan cancel-inkvisiittorit yrittivät vuosikausia hiljentää kaiken maahanmuuttokritiikin rasismisyytöksillä ja suojella monikulttuurisuuskuplaansa poliittisen vallankäytön varjolla. Karut tulokset katujengeistä ja PISA-tulosten laskusta ovat kuitenkin nyt kiistämätön tosiasia, eikä mikään puolue pääse enää pakoon todellisuutta eikä omia virheitään.

Päivän pointti: Valtamedia väittää Ceutan laittomien rajanylittäjien olevan siirtolaisia tai paperittomia

Piisinen nauraa demarien takinkäännölle: ”Toverit vetivät lennosta maiharit jalkaansa”
Perussuomalaisten kansanedustaja Jorma Piisinen on huvittunut SDP:n äkkikäännöksestä maahanmuutto- ja kriminaalipolitiikassa. Demarit vaativat nyt muun muassa kovia rangaistuksia katujengeille ja tukien leikkauksia kielenopiskelun laiminlyöjille, vaikka puolue vastusti pitkään vastaavia perussuomalaisten esityksiä. Piisinen toivottaa demarit tervetulleiksi todellisuuteen, mutta kyseenalaistaa samalla puolueen uuden linjan uskottavuuden.

Lehtinen: Vasemmistoliiton kansanedustaja vähättelee äärivasemmiston uhkaa – ”Vasemmisto tekee toiseksi eniten terrori-iskuja”
Europolin julkaiseman raportin mukaan EU-maissa tehtiin 45 terrori-iskua viime vuonna. Terrori-iskujen kärkisijalla olivat jihadistit, jonka jälkeen toisena tulivat vasemmistolaiset ja anarkistit.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää













