

LEHTIKUVA
Mäntylä: Hallitus harkitsi asumistuen ratkaisuja huolellisesti
Sosiaali- ja terveysministeri Hanna Mäntylä (ps.) korostaa, että sosiaali- ja terveysministeriö teki huolellisia vaikutusarvioita ja muutti esityksiään niiden perusteella – varsinkin eläkeläisten asumistuen uudistusta mietittäessä.
– Voin vilpittömin sydämin vakuuttaa, että teimme todella paljon töitä siihen, että kävimme vaikutusarvioita läpi, perkasimme, purimme ja mietimme, miten se kohdistuu. Ja sen pohjalta myös teimme siihen loivennuksia, Mäntylä kertoi eduskunnalle.
– Vaikutusarvion kautta teimme ratkaisun, että vaikutuksia loivennetaan, koska totesimme, että sen heijastumat kohdistuvat samoille henkilöille.
Myös lääkekustannuksiin
haetaan mallia
Salissa puhuttiin myös lääkekustannuksista. Mäntylän mukaan niihin haetaan mallia, jossa nimenomaan huomioidaan ne ihmiset, jotka joutuvat käyttämään paljon lääkkeitä ja myös matkustamaan paljon.
– Olemme hakeneet mallia, joka helpottaa erityisesti näiden ihmisten tilannetta, Mäntylä painotti.
Hän totesi, että kuljetuksia voisi tehostaa vieläkin: se ei toimi tällä hetkellä parhaalla mahdollisella tavalla.
– Tätä arvioidaan ministeriössä varmasti tiukasti jatkossakin ja tehdään Kelan kanssa tiiviisti yhteistyötä, miten tilannetta voidaan parantaa.
Lääkeyhtiöillä
on oma vastuunsa
Mäntylä muistutti, että lääkekorvausten yhteydessä huomioidaan myös lääkealan toimijoiden vastuu.
– Ei sitä olla maksattamassa pelkästään lääkkeiden käyttäjillä. On myös edellytetty, että myös toimijoilla, kuten apteekeilla ja lääkefirmoilla on oma vastuunsa tässä.
Hallitus haluaa kehittää myös rationaalista lääkehoitoa niin, että lääkekustannuksia pystytään alentamaan ja että ihmisille annettava lääkehoito on järkevää ja mielekästä.
– Että emme syötä ihmisille lääkkeitä, joita he eivät välttämättä tarvitse, Mäntylä totesi.
Veli-Pekka Leskelä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Työn verotusta kevennetään hallituksen päätöksin lähes 600 miljoonaa euroa

Hanna Mäntylä ja turvapaikanhakijoiden sosiaaliturva – puhe kokonaisuudessaan

Eerola: Maahanmuuton kustannuksista pikainen selvitys

Hallituksella tiukat tavoitteet

Oppositiolla puurot ja vellit sekaisin – Eerola korjasi: Turvapaikanhakijoita ei kotouteta

Mäntylä: SDP:llä ei mainintaakaan lapsista, vanhuksista tai omaishoitajista

Mäntylä vastasi oppositiolle: Eläkeläisistä pidetään huolta
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarjan kolumni: Luonnonsuojelijat vastaan ilmakehäkiihkoilijat

Antikainen: Purra pisti komission herroille luun kurkkuun Brysselissä
Euroopan komissio on jälleen nostanut esiin ajatuksen uudesta EU:n yhteisvelasta. Toisin kuin vuonna 2021, jolloin valtiovarainministerinä toiminut keskustan Annika Saarikko hyväksyi EU:n elpymispaketin mukisematta, nyt valtionvarainministerinä on Riikka Purra, joka pisti Brysselissä EU-herroille luun kurkkuun ja sanoi: ei käy.

Päivän pointti: Vanha valtamedia torjuu avoimen keskustelun – vetäytyi turvalliseen tilaan suojelemaan omia kehyskertomuksiaan

Päivän pointti: Missä Suomi-median logiikka Teksasin tulvauutisoinnissa? Väittää ehdotettujen menoleikkauksien vaikuttaneen ennen kuin niitä on tehty

Antifaa epäillään aseellisesta hyökkäyksestä viranomaisia vastaan Teksasissa
Vasemmistolainen vihapuhe on johtanut aseelliseen väkivaltaan Yhdysvalloissa. Rajaturvallisuutta valvovia viranomaisia vastaan on viime päivinä tehty kaksi aseellista hyökkäystä. Ensimmäisen suoritti Antifan iskuryhmä, jossa oli mukana useita transnaisia. Toisessa yhteenotossa yksittäinen hyökkääjä menetti henkensä.

Valtiovarainministeri Riikka Purra: Suomi ei hyväksy uutta EU-yhteisvelkaa – ”Me emme kannata tällaisia järjestelyjä, me vastustamme niitä”
Valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo, että epävirallista yhteisvelkakeskustelua on jo käyty tällä viikolla euroryhmässä. Purran mukaan Suomen hallituksen kanta asiaan on selvä: uutta yhteisvelkaa ei hyväksytä. - Jo hallitusohjelmaan on selvästi kirjattu, että Suomi edellyttää jokaisen jäsenmaan kantavan vastuuta omista veloistaan ja taloudestaan.

Poliittinen myrsky Teksasin tulvien ympärillä yltyy: Lastenlääkäri sai potkut mauttoman somepäivityksen vuoksi
Teksasin tuhoisat tulvat ovat synnyttäneet Yhdysvalloissa paitsi valtavan inhimillisen tragedian, myös kiivaan poliittisen keskustelun. Useat liberaalit vaikuttajat ja demokraattisen puolueen keskeiset henkilöt ovat joutuneet rajun arvostelun kohteeksi syytettyään presidentti Donald Trumpia ja republikaanipuoluetta tulvien aiheuttamista vahingoista ja kuolemista.

Jengipomon pidätys Turkissa enteilee huumemarkkinoiden uusjakoa Pohjolassa – valtatyhjiö täytetään tavalla tai toisella
Rikollispomon pidätys Turkissa johtaa valtatyhjiöön Pohjoismaiden ja ennen kaikkea Ruotsin huumekaupassa. Myös kilpailevan jengin johtaja on maanpaossa, joten järjestäytyneen rikollisuuden mannerlaatat ovat liikkeessä. Tyhjiöillä on tapana täyttyä, tavalla tai toisella.

Riippumattomalta medialta yläpeukkua Teemu Keskisarjan ehdotukselle Yle-veron uudelleenohjauksesta – pitkällä tähtäimellä kaiken median tulisi kuitenkin toimia markkinaehtoisesti
Aidosti riippumattomat ja itsenäiset media-alan tekijät pitävät ongelmallisena nykyistä Yle-veromallia, jonka turvin Yleisradio syö tilaa mediakentältä. Kansanedustaja Teemu Keskisarjan esitys Yle-veron uudelleenkohdistamisesta toisi mukaan kilpailua mediakentälle, sekä palauttaisi osittaisen protestoinnin mahdollisuuden kansalle.

Euroopan parlamentti äänesti Bulgarian liittymisestä euroon – Tynkkynen ainoa suomalaismeppi, joka äänesti vastaan
Euroopan parlamentissa äänestettiin tiistaina Bulgarian hyväksymisestä euroalueen jäseneksi. Mepit antoivat maan eurojäsenyydelle tukensa äänin 531‒69. Tyhjää äänestäneitä oli 79. Paikalla olleista suomalaisista mepeistä ainoa, joka vastusti Bulgarian eurojäsenyyttä, oli perussuomalaisten Sebastian Tynkkynen.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää