Artikkeli kuva

HELSINGIN UUTISET

Orpo jyrisi vain neljä päivää sitten: ”Vaalit on ehdottomasti pidettävä ajallaan”

06.03.2021 |16:20

Kokoomuksen puheenjohtaja Petteri Orpo jyrähteli vain neljä päivää sitten vaalien järjestämisen puolesta. Kanta muuttui tänään lauantaina. Kokoomuksen puoluehallitus päätti päinvastaisella tavalla. Vaalit siirtyvät.

Orpo kommentoi 2.3.2021 Helsingin Uutisissa:

”Lähden siitä, että vaalit on ehdottomasti pidettävä ajallaan. Tautitilannetta ei pidä vähätellä, mutta se ei myöskään ole nykyisellään syy siirtää vaaleja. Sen sijaan haluan herättää keskustelua siitä, mitä oikeusministeriössä on tehty, kun esimerkiksi ennakkoäänestysajan pidentämistä ei ole valmisteltu, vaikka siihen olisi ollut aikaa, kun tautitilanne on ollut tiedossa jo pitkään.”

Kokoomuksen kaksoisstrategiaan kuuluu vastaavasti vaalien siirtopäätöksen kannattaminen sekä sen moittiminen julkisuudessa.

SUOMEN UUTISET


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Kolumni: Seta on totalitaarinen järjestö

09.03.2026 |14:01
3.
Suomen uutiset logo

Sofia Virran somessa TPS-hyökkääjään kohdistama painostus ei tuottanut tulosta – Virta saikin itse lähteä TPS:n hallituksesta, TPS korostaa, että organisaation ei tulisi kääntyä pelaajiaan vastaan

10.03.2026 |12:06
4.
Suomen uutiset logo

Turun Seta väläyttää lakimuutosta vastatoimena jääkiekkoilijalle, joka kieltäytyi pelaamasta Pride-väreissä

09.03.2026 |13:07
5.
Suomen uutiset logo

Lähihoitaja Mira: SDP:n ajatus vain yhdestä suomalaisesta hoitajasta hoivaosastolla on täysin järjetön

07.03.2026 |13:25
10.
Suomen uutiset logo

Bergbom paljastaa opposition vaihtoehdot: Vihreät sulkisi metsätehtaita, vasemmistoliitolta miljardien veronkorotukset ja keskustalta 40 000 uutta maahanmuuttajaa vuodessa

05.03.2026 |18:00

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää