Artikkeli kuva

HELSINGIN UUTISET

Orpo jyrisi vain neljä päivää sitten: ”Vaalit on ehdottomasti pidettävä ajallaan”

06.03.2021 |16:20

Kokoomuksen puheenjohtaja Petteri Orpo jyrähteli vain neljä päivää sitten vaalien järjestämisen puolesta. Kanta muuttui tänään lauantaina. Kokoomuksen puoluehallitus päätti päinvastaisella tavalla. Vaalit siirtyvät.

Orpo kommentoi 2.3.2021 Helsingin Uutisissa:

”Lähden siitä, että vaalit on ehdottomasti pidettävä ajallaan. Tautitilannetta ei pidä vähätellä, mutta se ei myöskään ole nykyisellään syy siirtää vaaleja. Sen sijaan haluan herättää keskustelua siitä, mitä oikeusministeriössä on tehty, kun esimerkiksi ennakkoäänestysajan pidentämistä ei ole valmisteltu, vaikka siihen olisi ollut aikaa, kun tautitilanne on ollut tiedossa jo pitkään.”

Kokoomuksen kaksoisstrategiaan kuuluu vastaavasti vaalien siirtopäätöksen kannattaminen sekä sen moittiminen julkisuudessa.

SUOMEN UUTISET


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Vouti vie pian huumeparonin arvokellot ja loistoauton – Oikeusministerin viesti nuorille: ”Rikos ei kannata”

13.05.2026 |12:29
7.
Suomen uutiset logo

Kolumni: Miksi älyköillä on taipumus viehättyä sosialismista, vaikka se ei toimi?

19.05.2026 |11:50
8.
Suomen uutiset logo

Kansainvälisen rikostuomioistuimen pääsyyttäjä: Ei näyttöä kansanmurhasta Gazassa – perheensä menettänyt gazalaismies vaatii ICC:tä tutkimaan 14 Hamas-johtajaa

18.05.2026 |13:51

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää