
Papandreou tarjoaa apuaan Syrizalle
Vaalikamppailu Kreikan sunnuntaisten vaalien alla sai uuden käänteen, kun sosialidemokraattisesta puolueesta Pasokista eronnut Giorgos Papandreou ilmoitti mahdollisesta tuestaan mielipidemittauksia johtavalle Syrizalle. Papandreoun uusi puolue Kinima taistelee äänikynnyksen rajamailla.
Papandreoun tarjoama tuki voi nostaa puolueen kannatusta vaaleissa yli äänikynnyksen. Tämän lisäksi Itsenäiset kreikkalaiset (ANEL) on viimeisimpien kyselyiden mukaan nostanut kannatustaan, ja saattaa päästä yli kolmen prosentin äänikynnyksen.
Syrizan puheenjohtaja Aleksis Tsipras on kieltäytynyt yhteistyöstä monen puolueen kanssa. Lista on pitkä: Uusi demokratia, Pasok, Joki ja Kultainen sarastus. Nämä ovat todennäköiset parlamenttipuolueet vaalien jälkeen. Lisäksi parlamenttiin on menossa kommunistien KKE.
Papandreou haluaa jälleen kerran asettaa talousuudistukset kansanäänestyksen taakse. Hän aikoi järjestää kansanäänestyksen myös vuonna 2011 Kreikan tukipaketin hyväksymiselle. Muut Euroopan johtajat pitivät tätä kuitenkin liian vaarallisena, sillä heidän mukaansa tuolloin oltaisiin järjestetty kansanäänestys eurojäsenyydestä. Papandreou syrjäytettiin pääministerin paikalta, ja silloisen valtapuolueen Pasokin suosio laski pienpuolueen tasolle.
Vaalimatematiikan hankaluus
Kreikan suurin puolue saa 50 lisäedustajaa 300-henkiseen parlamenttiin. Mitä useampi puolue jää alle kolmen prosentin äänikynnyksen, sitä suurempi osa paikoista jaetaan äänikynnyksen ylittäneille puolueille.
Tämä tuo oman hankaluutensa hallituksen muodostamiselle. Syriza on viime metreillä onnistunut lisäämään kannatustaan useammassa mittauksessa. Syrizan paikkamäärä putoaisi, mikäli Papandreoun Kinima ylittäisi äänikynnyksen. Ennakkoveikkailussa kansallismielinen ANEL nähdään todennäköisimpänä kumppanina Syrizalle. Puolueen tulee kuitenkin selviytyä ensin äänikynnyksestä.
Mutkikkain tilanne tulee silloin, jos Kinima pääsee parlamenttiin, mutta ANEL ei. Tällöin Tsipraksen ainoaksi mahdollisuudeksi jäänee kääntyä Papandreoun puoleen.
Kiinteistövero jakaa kansaa
Kreikan hallitus – Uuden demokratian johdolla – taipui ”Troikan” (Euroopan komissio, Euroopan keskuspankki ja Kansainvälinen valuuttarahasto) vaatimuksesta kiinteistövero enfian kantamiseen. Hallitus teki verosta pysyvän viime vuonna.
Syriza on ilmoittanut kumoavansa enfian. Kreikkalaisten mielestä vero on kohtuuton monessakin mielessä. Kreikkalaiset ovat tavanneet suojautua inflaatiolta sijoittamalla kiinteistöihin sen sijaan, että olisivat kuljettaneet varallisuuttaan maan ulkopuolelle.
Enfia laskettiin finanssikriisiä edeltäneistä hinnoista. Nyt kiinteistöjen hinnat ovat puoliintuneet valtaosassa maata, ja suurissakin asutuskeskuksissa pudotusta on tullut noin 40 prosenttia. Moni on jäänyt veroloukkuun, sillä hintaromahduksen myötä kiinteistöjä ei saada kaupaksi.
Uuden demokratian kansanedustajaehdokas ja entinen terveysministeri Adonis Georgiades sanookin varsin suoraan, että jos puolue häviää vaalit, se johtuu juuri enfiasta.
Vaalitilaisuudet lähinnä omille kannattajille
Kahden suurpuolueen puheenjohtajat ovat esiintyneet omissa tilaisuuksissaan. Tsipras on toivonut puheenjohtajatenttiä, mutta vaalipaneeleissa heitä ei ole nähty.
Uuden demokratian puheenjohtaja ja väistyvä pääministeri Antonis Samaras on pääosin keskittynyt moittimaan Syrizan ohjelmaa. Hänen oman ohjelmansa esittely on jäänyt varjoon.
Tsipras on esitellyt enemmänkin Syrizan omaa ohjelmaa, mutta on hänkin välillä käynyt tyrmäämässä Uuden demokratian ohjelmaa.
Taistelu äänistä on ollut hurjaa. Samaraksen viimeisimmässä tilaisuudessa hän puhui jo käheällä äänellä.
HENRI MYLLYNIEMI
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Timo Soini Syrizan vaalivoitosta: Verimitta veronmaksajasta
Viikon suosituimmat

He päättivät Ylen johdon ökypalkkioista
Yleisradion johdon palkkiot jäädytettiin vuosina 2024 ja 2025 osana Ylen säästöpakettia. Ylen hallituksen päätöksellä palkitsemispolitiikkaan palaaminen kuohuttaa kansaa sekä myös Ylen henkilökuntaa, koska Ylessä toteutetaan edelleen eduskunnan linjaamia säästöjä. Säästöjen seurauksena muutosneuvotteluissa moni yleläinen on myös joutunut jättämään työnsä.

Professori: Ylen uutinen pakolaisten työllistymisestä virheellinen
Yle esitti uutisissaan viime syksynä, että Saksaan vuonna 2015 tulleista syyrialaispakolaisista 90% on työllistynyt. Tämä ei pidä paikkaansa, sanoo kansantaloustieteen emeritusprofessori Vesa Kanniainen. Kyseessä oli käännösvirhe.

Turkkilalta kritiikkiä ex-pääministeri Marinin muistelmateoksesta: ”Niin häpeilemättömän itsekeskeistä tekstiä että pahaa tekee”
Valtiovarainministeri Riikka Purran erityisavustaja Matias Turkkila syventyi tällä viikolla Sanna Marinin uuteen muistelmakirjaan, ja havaitsi lukevansa pinnallista teosta, josta ei omintakeisia ajatuksia juuri löydä. - Kirja sisältää päiväkirjamaista tarinaa itseensä läpikotaisin ihastuneesta ihmisestä, joka kokee ihan kaiken itsensä kautta, Turkkila arvioi.

Antikainen: Vasemmistonuoret kehottavat taisteluun – Minja Koskela piiloutuu
Iltalehti uutisoi (4.11.) Vasemmistonuorten pamfletista, jossa sanotaan suoraan, kuinka ”ainoa mahdollisuus on käydä taisteluun tuotantosuhteiden muuttamiseksi” eli kehotetaan suoraan työväkeä ”taisteluun”. Sen lopputuloksena pamfletissa halutaan työväen valtio. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan vasemmiston taistelukehotukset ovat suoraa jatkumoa kommunistisille opeille.

Vigeliukselta rajua kritiikkiä Tampereen säästöistä pormestari Nurmiselle: ’’Tämäkö on sitä SDP:n reilummin leikkaamista?’’
Tampereen kaupunginvaltuusto päättää tänään kaupungin ensi vuoden talousarviosta. Tärkeimpänä kokonaisuutena valtuusto on päättämässä pormestari Ilmari Nurmisen (sd.) johdolla 37 miljoonan säästöistä.

PS-Nuoriso: Mamujengit valtaavat maakunnatkin – ”Punavihreä unelma turvattomista monikulttuurikaduista on arkipäiväistymässä”
Perussuomalainen Nuoriso pitää hälyttävänä viime päiväisiä uutisista Jyväskylässä toimivasta 14-19-vuotiaiden ulkomaalaistaustaisten nuorten jengistä, joka on viikon mittaan ryöstellyt kadulla useita ihmisiä.

Ylen selvitys: Turvapaikanhakijaperheen ateriakustannukset jopa 36 000 euroa vuodessa – Lehtinen: Miten joku voi pitää tätä reiluna?
Yle julkaisi 12.11. uutisen, jonka mukaan Helsingin Punavuoren vastaanottokeskuksessa nelihenkisen perheen ateriat voivat olla jopa 36 000 euroa vuodessa. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen kritisoi verovarojen tarpeetonta tuhlaamista.

PS:n Simo Grönroos luettelee vielä kerran ne syyt, miksi Tilastokeskuksen ex-pomon tekemä maahanmuuttotutkimus johtaa harhaan
Diakonia-ammattikorkeakoulun tuore tutkimus esittää kaunisteltua kuvaa maahanmuuton kuluista. Nyt tutkimuksen tekijä, Tilastokeskuksen entinen kehittämispäällikkö kuitenkin väittää mediassa, että ”joka ainoa euro” tutkimuksessa on huomioitu. Perussuomalaisten 3. varapuheenjohtaja Simo Grönroos iskee nyt pöytään – vielä kerran – karut tosiasiat ja kertoo, mikä tutkimuksessa on mennyt pieleen.

Vasemmistonuorten johtajalta synkkiä vihjauksia väkivallasta – vaatii israelilaisia pois Lapista
Vasemmistonuorten puheenjohtaja Pinja Vuorinen vaatii Rovaniemen kaupunkia perumaan lomakylän rakennusluvan projektin Israel-kytkösten takia. Suomesta ei hänen mukaansa pidä tehdä ”turvasatamaa sotarikollisille”. Aktiivinen Israelin puolestapuhuja Maria Sofia Roimaa Paul kertoo tehneensä rikosilmoituksen Vuorisen viestistä.

PS-Nuoriso: Muut matkustavat Lappiin lomailemaan, Vasemmistonuoret vastustamaan juutalaisia
Perussuomalainen Nuoriso vaatii Vasemmistonuoria irtisanoutumaan puheenjohtaja Pinja Vuorisen Israel-lausunnoista. Nuorisojärjestön mukaan vasemmistossa näkyy yhä vahvemmin antisemitismi, jonka se katsoo vaarantavan juutalaisten turvallisuuden Suomessa.















