Artikkeli kuva

PS ARKISTO

Perussuomalaiset ei ota kokoomusta polttoaineiden ja sähkön hintoja koskevaan välikysymykseensä

07.02.2022 |15:41

Perussuomalaiset ei löytänyt yhteistä säveltä kokoomuksen kanssa suomalaisia kurittavista ilmastotoimista ja polttoaineiden hinnan jatkuvista korotuksista.

– Keskustelua aiheesta käytiin puolueiden kesken hyvässä hengessä, mutta perussuomalaiset tahtoo joustaa kunnianhimoisissa ilmastotavoitteissa, kokoomus ei, perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Ville Tavio sanoo.

Tiukka ei EU:n tulonsiirroille ja ilmastopaketeille

Tavio sanoo, että kiilusilmäiset ilmastotoimet ovat sosialidemokratian ohella suurin tekijä, jolla autoilun ja asumisen hintoja ajetaan jatkuvasti ylemmäs.

– PS ei myöskään hyväksy EU-tulonsiirtoja eikä EU-ilmastopaketteja, joiden turvin etelän euromaat hyötyvät suomalaisten kustannuksella, Tavio sanoo.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

6.
Suomen uutiset logo

Pride-marssilla maalitettiin lääkäreitä ja tutkijoita – ”Tavoitteena on pelotella”

30.06.2026 |17:35
7.
Suomen uutiset logo

Kepun takki kääntyi: Suorassa lähetyksessä Antti Kaikkonen perui puolueensa tavoitteen 40 000 uudesta maahanmuuttajasta

25.06.2026 |11:59

Uusimmat

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää